Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Nem nem ennyi történt. A Baumgartneri HUB megy keresztül az orosz európai gáz jó része. Az osztrákok mindent gázra építettek ki lásd fűtés. Ezt próbálják leválasztani, mert látszik hogy mi leszünk az új gázelosztók a térségben.
Csak mert Bécs lakossági fogyasztása kisebb lesz, majd egyszer talán?
Ööö, nem...
Úgy saccold meg, hogy az összes környező ország igényéhez képest menny...

És nem esik le a többségnek, hogy ez nem jó hír. Akkor tessék majd elképzelni, hogy nyáron ezt mivel fogjuk kiszabályozni, ha márc. elején ennyi a termelés.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
És nem esik le a többségnek, hogy ez nem jó hír. Akkor tessék majd elképzelni, hogy nyáron ezt mivel fogjuk kiszabályozni, ha márc. elején ennyi a termelés.
Csak egy megjegyzés. Én úgy tudom a tavaszi, napsütéses napokon szokott lenne a csúcs termelés napelemmel, mert a nyári meleg rontja a hatásfokot. Szóval az igazi csúcsok majd csak most jönnek április/május környékén aztán ahogy nő a hőmérséklet az össz termelés egy ponton elindul lefele hiába süt a nap. Persze ettől amit írsz az még igaz.
 
M

molnibalage

Guest
Csak egy megjegyzés. Én úgy tudom a tavaszi, napsütéses napokon szokott lenne a csúcs termelés napelemmel, mert a nyári meleg rontja a hatásfokot. Szóval az igazi csúcsok majd csak most jönnek április/május környékén aztán ahogy nő a hőmérséklet az össz termelés egy ponton elindul lefele hiába süt a nap. Persze ettől amit írsz az még igaz.
Nem egészen

GER 2020 9. hét
28GW-os csúcsérték van.

GER 2020. 25. hét
32GW-os csúcsérték van, de egyes nyári hetek egyes napjain 36 GW is volt.

A hatásfok romlást kompenzálja az, hogy a sugárzási teljesítmény nő.

Az extrém kánikulai időben lehet, hogy nyáron sem több, mint tavasszal. De májusban van a csúcs, amikor még hűvös is van, de még süt a Nap, amikor nagy hőingás van.
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1 and bel
M

molnibalage

Guest
Le is álltunk az ukrán importtal.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 852
113
Szerintem az a kérdés mit szeretnél elérni. Teljes energia függetlenséget, az urán bánya újranyitását, és sajat nukleáris üzemanyag előállítást?
Nem vagyok benne biztos ennek van-e értelme.
Az urán a világpiacon beszerezhető. Ha saját üzemanyag gyártást akarsz, szerintem érdemes a kóreaiakkal kóperálni, licencet venni esetleg (ők egyébkénta a Siemens/ABB-től vették annak idején erre a technológiát). Kétségtelen a CANDU is lehet opció, de annak oka van, hogy azok az országok akik atom bombát akartak mind CANDU-t építettek. Nézd meg kik használják vagy használták. India, Kina, Pakisztán, románok meg azt hiszem Argentina mind atom hatalom vagy az akart lenni. Régen olvastam errő de ha jól emlékszem ez is nagy előnye, hogy kapsz belőle triciumot is ami kell a hidrogén bombához. A kanadaiak célja persze nem ez volt, de mint minden jó találmányt ezt is lehet rossz célokra használni. De ez mellékvágyány a beszélgetésünk illetően, bocsánat, hogy behoztam ide.
Ha energia függetlenséget akarsz én azt gondolom az atom jó irány. Paks 2-őt meg kéne épiteni 2030-32-ig. A dolog nem lehetetlen. Aztán amíg az első és másidik ütem párhuzamosan tud működni felhúzni még egy atomerőművet. Ha úgy tetszik még egyszer 2400 MW kapacitást. Én nem nyitnám újra az urán bányákat, mert urán kapható a világpiacon és ha kell az üzemanyag hosszú időn át tárolható. Szóval én az üzemanyag gyártást nem érzem égetőnek, da ha ragaszkodsz hozzá én a Dél Kóreaiakkal kezdenék beszélgetni.
Szén helyett javasolnám a dunán a lehetséges helyszíneken megépíteni a vízerőműveket 400-500 MW-ot lehetne kihozni csak a Dunából iehaza.
Ezen kívül kellenének tározós erőművek, Mátrai erőmű tervezett egy 600 MW-os szivattyús tározós erőművet megépíteni de nem lett belőle semmi. Lennének helyszínek idehaza is ahol ilyen beruházásokat meg lehetne csinálni. Ha ezek meglennének könyebb lenne kiegyensúlyozni a rendszert és így már érdemes lenne napba beruházni, persze nem ész nélkül! De bezárt külszíni bányák, akár bánya tavak felszínére telepíteni (ez növeli a hatásfokot mert nyáron hűti a panelt). Házak gyárak teteje stb. Valószínű kombi ciklusos gázos erőmű így is kéne kiegyensúlyozásra, ha azt hidrogénnel akarod tüzelni, önellátóan akkor vizet kell bontanod, igy gyakorlatilag borzalmas hatásfokkal tárolsz be energiát... Másik opció, hogy nem állsz le teljesen szénről, és bevállaljuk hogy építünk egy 1000MW-os új eőművet ami lignitet tüzel.
De szerintem fontos lenne észre venni ezekkel csak a villamos energia termelés lesz önellátó, fűtésre és ipari felhasználásra továbbra is kell a gáz.
Szóval ha te az orosz gáztól akarsz függetlenedni, el kéne kezdeni a lakosságnak energia hatékonyságot növelni ezerrel. Feldobálni a házakra mindenhova 20 cm szigetelést, meg ablak/ajtó csere. Ezzel még az ipar mindig gázt éget persze. Én azt olvastan a nitrogén művek fogyasztása évi 1 millirád köbméter gáz, nem tudom igaz vagy sem... valami portfólió cikk volt de eldobtam az agyam...
Jól látszik, hogy amit leírtam az egy valag pénz és több évtizedes beruházások. Rövid távon az orosz gáztól a függetlenedés nem opció.
Ez persze csak az én véleményem, és már előre látom, hogyan fog mindenfélének elhordani molni és megint elkezd belemagyarazni mindenféle baromságot a mondandómba amiről én nem is beszéltem....
Nem akarom újranyitni az uránbányát,csak legvégső esetben.Uránércet lehet venni a piacon,több helyről is.
Viszont ha kész fűtőelem behozatalra szorulunk,akkor az erőmű szállitójának annak elkészülte után is ki vagyunk szolgáltatva (bár szerintem más is tud VEVER blokkba való fűtőelem rudat gyártani,ha nagyon akar).CANDU esetén ez nincs meg.
Bármelyik atomerőmű lehet "atombomba gyár",csak egy megfelelő feldolgozó üzemet kell hozzá épiteni.(és azt lehet fűzőanyag előállitó üzemnek is beállitani)
Szerintem gazdasági és politikai helyzet kérdése,hogy egy olyan reaktortipust vállasztunk,ami nem igényel olyat,vagy fűtőelem gyártási technológiát veszünk az erőmű mellé.Egyszerűen az előbbit gondolom (de nem tudom!) könnyebben kivitelezhetőnek
Ugyanigy a gáznál.Bizonytalan,hogy meddig fajulnak a dolgok,és adott esetben gyorsan kell áthidaló megoldást találni.Egyik lehetőség a szén elgázositása.Nem azért,mert olyan hűdejó,hanem mert van rá lehetőség.Európában van szén,megvan a technológia.Ipari,gazdasági és politikai számitás kérdése,hogy ha szükséges,hogy lehet az orosz gázt pótolni.Most tavasz jön,de lesz tél is.Ha akkor kifogyunk a lehetőségekböl,akkor baj van.Még egy ideiglenes és kölönben nem éppen hűdejó megoldás is jobb a semmilyen megoldásnál.Minimum előkészitenék ilyen programot,hogy ha mégis szükség van rá,gyorsan lehessen kivitelezni.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Nem akarom újranyitni az uránbányát,csak legvégső esetben.Uránércet lehet venni a piacon,több helyről is.
Viszont ha kész fűtőelem behozatalra szorulunk,akkor az erőmű szállitójának annak elkészülte után is ki vagyunk szolgáltatva (bár szerintem más is tud VEVER blokkba való fűtőelem rudat gyártani,ha nagyon akar).CANDU esetén ez nincs meg.
Bármelyik atomerőmű lehet "atombomba gyár",csak egy megfelelő feldolgozó üzemet kell hozzá épiteni.(és azt lehet fűzőanyag előállitó üzemnek is beállitani)
Szerintem gazdasági és politikai helyzet kérdése,hogy egy olyan reaktortipust vállasztunk,ami nem igényel olyat,vagy fűtőelem gyártási technológiát veszünk az erőmű mellé.Egyszerűen az előbbit gondolom (de nem tudom!) könnyebben kivitelezhetőnek
Ugyanigy a gáznál.Bizonytalan,hogy meddig fajulnak a dolgok,és adott esetben gyorsan kell áthidaló megoldást találni.Egyik lehetőség a szén elgázositása.Nem azért,mert olyan hűdejó,hanem mert van rá lehetőség.Európában van szén,megvan a technológia.Ipari,gazdasági és politikai számitás kérdése,hogy ha szükséges,hogy lehet az orosz gázt pótolni.Most tavasz jön,de lesz tél is.Ha akkor kifogyunk a lehetőségekböl,akkor baj van.Még egy ideiglenes és kölönben nem éppen hűdejó megoldás is jobb a semmilyen megoldásnál.Minimum előkészitenék ilyen programot,hogy ha mégis szükség van rá,gyorsan lehessen kivitelezni.
Lesznek még belga szénbányák. Bár belga szénbányászok aligha.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Nem akarom újranyitni az uránbányát,csak legvégső esetben.Uránércet lehet venni a piacon,több helyről is.
Viszont ha kész fűtőelem behozatalra szorulunk,akkor az erőmű szállitójának annak elkészülte után is ki vagyunk szolgáltatva (bár szerintem más is tud VEVER blokkba való fűtőelem rudat gyártani,ha nagyon akar).CANDU esetén ez nincs meg.
Bármelyik atomerőmű lehet "atombomba gyár",csak egy megfelelő feldolgozó üzemet kell hozzá épiteni.(és azt lehet fűzőanyag előállitó üzemnek is beállitani)
Szerintem gazdasági és politikai helyzet kérdése,hogy egy olyan reaktortipust vállasztunk,ami nem igényel olyat,vagy fűtőelem gyártási technológiát veszünk az erőmű mellé.Egyszerűen az előbbit gondolom (de nem tudom!) könnyebben kivitelezhetőnek
Ugyanigy a gáznál.Bizonytalan,hogy meddig fajulnak a dolgok,és adott esetben gyorsan kell áthidaló megoldást találni.Egyik lehetőség a szén elgázositása.Nem azért,mert olyan hűdejó,hanem mert van rá lehetőség.Európában van szén,megvan a technológia.Ipari,gazdasági és politikai számitás kérdése,hogy ha szükséges,hogy lehet az orosz gázt pótolni.Most tavasz jön,de lesz tél is.Ha akkor kifogyunk a lehetőségekböl,akkor baj van.Még egy ideiglenes és kölönben nem éppen hűdejó megoldás is jobb a semmilyen megoldásnál.Minimum előkészitenék ilyen programot,hogy ha mégis szükség van rá,gyorsan lehessen kivitelezni.
Értem amit mondasz. De az oroszoktól Európa 200 milliár köbméter gázt impotál évente. Mi olyan 8 milliárd köbméter körül szóval ha amit itt irsz "Bizonytalan,hogy meddig fajulnak a dolgok,és adott esetben gyorsan kell áthidaló megoldást találni" bejön, nem lesz semmilyen gyors áthidaló megoldás. Ilyen rövid idő alatt semmivel nem lehet kiváltani a gázt, sem atommal, sem hidrogénnel sem pedig szén elgázosítással. Most képzeld el, hogy roham tempóban elkezdik újra nyitni a szénbányákat, és elkezdenek szénelgázosító infrasutruktúrát kiépíteni európában akár csak 100 milliárd köbméter gáz kiváltására. Ezek 4-5 éves beruházások lennének, addigra meg megfagyunk, éhendöglünk. Persze igazad van ezen el kell kezdeni dolgozni, de aki benne van valamilyen formában az energetikában az tudja, itt a beruházások évekig néha évtizedekig tartanak. Hosszú döntési és előkészítési fáziassal, engedélyeztetéssel, ezer milliárdos évekig tartó beruházásokkal. Nincs gyors megoldás. Hosszú távú stratégia kéne, lehetőleg ciklusokon átívelő. Na ez nincs meg, anélkül hogy elkezdenék politizálni. Bizonyos pártok Paks 2 létjogosultságát is megkérdőjelezik, mert majd jön a nap meg a hidrogén meg az olyan technológiák amik még nem is léteznek. Ráadásul erre az egészre rájön bonyodalomként, hogy az egész energiaellátás be lett emelve EU szintre.. lassan nem elég, ha mi itt valamit alhatározunk, mert mondjuk a mi beruházásunkat perre viszik szomszédos országok mindenféle európai bíróságokon, bizonygatni kell, hogy nincs benne állami támogatás EU szervezeteknek, egyesek meg megkérdőjelezik még a létjogosultságát is mert szerintük nem elég zöld. Ez mind tovább tolja időben a megvalósulást. Most képzeld el mi lenne a németeknél ha elkezdenéd a szénbányákat újranyitni, meg helyszínt keresni elgázosító üzemeknek... ott ez politikailag felvállalhatatlan. Ezért is tartom bortányosnak, hogy ma is lenyilatkozza egy Josep Borell, hogy minden szankció az asztalon van akár az orosz gáz embargózása is. Előre is bocsánat, én tényleg próbálom magam visszafogni, mert ki tudja kik olvassák ezt a fórumot de ez az ember teljesen tökkelütött... ezt az EU külügyi főképiselő pozíciót meg büdös gyorsan meg kéne szüntetni ha ez ilyen szinten tud csak mozogni....
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 834
56 431
113
Érdekesség: 1950-es években a belgâk az olaszoknak szénnel fizettek vendégmunkâsokèrt. 50000 bânyâszért napi 200kg szén per fö.
Aztán egy nagy bânyakatasztrófa után ez az együttmüködès abbamaradt és a belgâk spanyolokat, marokkóiaikat, törököket, tunéziaiakat, algériaiakat és a végén jugoszlâwokat hoztak a bânyâkba dolgozni államok közti szerzödések alapján. Ebböl ma már csak pâr bânyamúzeum maradt, meg az óriâsi hegyek a kibânyâszott kövezetböl.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Bleroka

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Ahol én Bécsben laktam, ott minden árammal ment, mert a háziak szerint az volt a legolcsóbb. Magyar fülnek ez furcsán hangzik, de elég ránézni Ausztria térképére... :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 852
113
Ahol én Bécsben laktam, ott minden árammal ment, mert a háziak szerint az volt a legolcsóbb. Magyar fülnek ez furcsán hangzik, de elég ránézni Ausztria térképére... :)
Ami azt illeti,atomáramra alapozva ez nálunk se elérhetetlen.
Értem amit mondasz. De az oroszoktól Európa 200 milliár köbméter gázt impotál évente. Mi olyan 8 milliárd köbméter körül szóval ha amit itt irsz "Bizonytalan,hogy meddig fajulnak a dolgok,és adott esetben gyorsan kell áthidaló megoldást találni" bejön, nem lesz semmilyen gyors áthidaló megoldás. Ilyen rövid idő alatt semmivel nem lehet kiváltani a gázt, sem atommal, sem hidrogénnel sem pedig szén elgázosítással. Most képzeld el, hogy roham tempóban elkezdik újra nyitni a szénbányákat, és elkezdenek szénelgázosító infrasutruktúrát kiépíteni európában akár csak 100 milliárd köbméter gáz kiváltására. Ezek 4-5 éves beruházások lennének, addigra meg megfagyunk, éhendöglünk. Persze igazad van ezen el kell kezdeni dolgozni, de aki benne van valamilyen formában az energetikában az tudja, itt a beruházások évekig néha évtizedekig tartanak. Hosszú döntési és előkészítési fáziassal, engedélyeztetéssel, ezer milliárdos évekig tartó beruházásokkal. Nincs gyors megoldás. Hosszú távú stratégia kéne, lehetőleg ciklusokon átívelő. Na ez nincs meg, anélkül hogy elkezdenék politizálni. Bizonyos pártok Paks 2 létjogosultságát is megkérdőjelezik, mert majd jön a nap meg a hidrogén meg az olyan technológiák amik még nem is léteznek. Ráadásul erre az egészre rájön bonyodalomként, hogy az egész energiaellátás be lett emelve EU szintre.. lassan nem elég, ha mi itt valamit alhatározunk, mert mondjuk a mi beruházásunkat perre viszik szomszédos országok mindenféle európai bíróságokon, bizonygatni kell, hogy nincs benne állami támogatás EU szervezeteknek, egyesek meg megkérdőjelezik még a létjogosultságát is mert szerintük nem elég zöld. Ez mind tovább tolja időben a megvalósulást. Most képzeld el mi lenne a németeknél ha elkezdenéd a szénbányákat újranyitni, meg helyszínt keresni elgázosító üzemeknek... ott ez politikailag felvállalhatatlan. Ezért is tartom bortányosnak, hogy ma is lenyilatkozza egy Josep Borell, hogy minden szankció az asztalon van akár az orosz gáz embargózása is. Előre is bocsánat, én tényleg próbálom magam visszafogni, mert ki tudja kik olvassák ezt a fórumot de ez az ember teljesen tökkelütött... ezt az EU külügyi főképiselő pozíciót meg büdös gyorsan meg kéne szüntetni ha ez ilyen szinten tud csak mozogni....
Van viszont egy helyzet,ami a most.II vh alatt fél év alatt is fel tudtak húzni,erőművet,acélművet,lényegében akármit.Európa olyan szinten fel van mérve,meg van kutatva,hogy ez igazábol adminisztrativ kérdés.
Igen,Európa elhanyagolta a stratégiai kérdéseket.Tervek ugyan születtek,de megvalósitások nem.Azzal,hogy a nyugat hagyta Oo-nak elzárni és uralni Közép Ázsiát,stratégiai szarvashibát követett el.Szivtájék elméletben ugyan nem hiszek (mikor az született a szénhidrogén lelőhelyeket nem ismerték,és nem is volt semmi érdemi jelentőségük akkor még gazdaságilag-meg sehogyan se),de az ottani térség kiszakitásának elmulasztása Oo markábol most üt vissza.Politikailag és gazdaságilag is (reméljük,hogy katonailag nem,mert az atomháborút jelentene).
Most lehet félni,és kapkodni.Vagy úgy táncolni,ahogy a medve fütyül.
 
M

molnibalage

Guest
Ami azt illeti,atomáramra alapozva ez nálunk se elérhetetlen.

Van viszont egy helyzet,ami a most.II vh alatt fél év alatt is fel tudtak húzni,erőművet,acélművet,lényegében akármit.Európa olyan szinten fel van mérve,meg van kutatva,hogy ez igazábol adminisztrativ kérdés.
Igen,Európa elhanyagolta a stratégiai kérdéseket.Tervek ugyan születtek,de megvalósitások nem.Azzal,hogy a nyugat hagyta Oo-nak elzárni és uralni Közép Ázsiát,stratégiai szarvashibát követett el.Szivtájék elméletben ugyan nem hiszek (mikor az született a szénhidrogén lelőhelyeket nem ismerték,és nem is volt semmi érdemi jelentőségük akkor még gazdaságilag-meg sehogyan se),de az ottani térség kiszakitásának elmulasztása Oo markábol most üt vissza.Politikailag és gazdaságilag is (reméljük,hogy katonailag nem,mert az atomháborút jelentene).
Most lehet félni,és kapkodni.Vagy úgy táncolni,ahogy a medve fütyül.
De. Elérhetetlen.
Számolj már csak fűtésre 3kW igényt.
Van vagy 3,6 millió háztartás. 10 GW.
Ha elharmadolod, akkor is sok.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 852
113
De. Elérhetetlen.
Számolj már csak fűtésre 3kW igényt.
Van vagy 3,6 millió háztartás. 10 GW.
Ha elharmadolod, akkor is sok.
Nem az összes fütési igény ilyetén kielégitéséről van szó,hanem az egyedi lakossági fütési részarány osztrákokéhoz hasonló aránymódosulásárol.Közösségi fütési rendszerek nyilván nem mehetnek áramrol.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 834
56 431
113
Ahol én Bécsben laktam, ott minden árammal ment, mert a háziak szerint az volt a legolcsóbb. Magyar fülnek ez furcsán hangzik, de elég ránézni Ausztria térképére... :)
Megkërdezhetem, hogy mikor laktâl Bécsben? Mert szerintem elég rég óta gázfütés a menö. Persze tévedhetek.
Be kell valjam, gözöm nincs, mennyibe van itt az áram, de a gáz sem.
 

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Megkërdezhetem, hogy mikor laktâl Bécsben? Mert szerintem elég rég óta gázfütés a menö. Persze tévedhetek.
Be kell valjam, gözöm nincs, mennyibe van itt az áram, de a gáz sem.
Öt éve, amikor leérettségiztem - az volt az utolsó szabad nyaram. Nyáron persze a légkondi ment, gáz viszont egyáltalán nem volt a lakásban. A konyhában is villanytűzhelyt használtunk...
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime