Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

S

speziale

Guest
Magam sem láttam de csodák nincsenek, ez így biztos, hogy jóval drágább mint a földgáz. Főleg hogy a “zöld ammónia” (mert már ilyen is van bakker) szigorúan a levegőből kivett nitrogénnel készül. A dolgot tovább rontja, hogy a itt az üzemeltetés is jóval drágább lesz. Én inkább gőzturbinák területén mozgok, de csak egy pár felvetés. Az NOX víz keverék nagyon szépen eszi a fémeket. Márpedig ammónia tüzelés esetén NOX lesz dögivel, víz pedig ez égés során mindig van. Ezt meg fogod érezni az üzemeltetésen, főleg ha cc blokkot akarsz és a füstgázt áthajtanád egy hőcserélőn.. ezzel kezdeni kell majd valamit. Ezt a rengeteg NOX-et ki kell majd szedni a füstgázból mert nagyon komoly előírások vannak NOX kibocsátásra. Ezek mind plusz költségek.
Hidrogén esetén nagyon magas az égési hőmérséklet. Az egőtér meg lapát is jóval nagyobb hőterhelést fog kapni mint sima gáznál. Új kerámia bevontok kellenek majd, és minden bizonnyal a szervíz ciklusok sűrösödni fognak. Már most is olyan ára van az első fokozat lapátsorának, hogy az ember azt gondolná aranyporból van… Szerintem ez egy nagyon drága áram lesz. Viszont mint ha azt látnám ez nem mindenkinek fontos… elterjedt olyan nézet bizonyos körökben, hogy a drága energia az jó dolog mert fogyasztás csökkentésre ösztönöz. Ezt nyíltan felvállalják ma már emberek sőt döntéshozók. Szóval passz.
Lehetne egyébként ezt jól is csinálni. Hidrogén szerepe áru és személy szállításnál valószínű nőni fog. Egy kamiont telepakolni aksival nem annyira jó dolog mert maga az aksi baromi nagy helyet foglal no meg nehéz is. Busz vagy kamion mértenél, a hidrogén már előnyös. Vonatról nem is beszélve. Magyarországon a tranzit áru forgalmat kb 50-60 hidrogén kúttal le lehet fedni. A betárolásra is lehet megoldás bizonyos esetekre, gázmotorba könnyű égetni. Ezt az ammóniát nem tudom hova tenni, de most legnagyobb megdöbbenésemre komoly elmozdulást látok ammónia irányba. Sok futó ammónia tüzeléses melónak van, igaz még kisérleti fázisban.

igazából az áram-->hidrogén-->X--> áram hatékonysága összességében nyilván alacsony...

első körben a zöld hidrogénnel a szürke hidrogént érdemes kiváltani...már azzal számottevően lehet csökkenteni a földgáz függést

másrészt nem véletlen, hogy a RePowerEU tervbe a fűtés terén elsősorban a szigetelés és a hőszivattyú került előtérbe...mivel ezek közvetlenül árammal működnek
de van ebből ipari felhasználásra is szánt:


egyébként meg a siemens és GE jelenlegi gázturbinái már tudnak egész magas hidrogén aránnyal működni




és persze ne felejtsük el az üzemanyagcellás megoldást sem

egyébként meg ha valóban Co2 mentesen akarunk energiát termelni, akkor is szükség lenne hidrogén infrastruktúrára ha atommal termelsz áramot, mivel ott is szükség lenne balanszírozó kapacitásra
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
ja, meg leginkább annak, hogy az áramunk 30%-át importáljuk egy csomó gázos erőmű meg áll
A gazos erőművek kiegyenlítésére csúcs áram termelésre vannak. Sokkal olcsóbb az ukranoktol nem co2 kvotas áramot termelni mint a gazos akart erre beállítani. A csúCs áramot meg megéri termelni ezekkel. A legnagyobb gazos erőművet a Duna-mentit ami 1 Mrd M3 gázt tudott fénykorában szinte teljesen beszántották. Egyszerű gazdasági okok miatt gázból drágább zsinórt gyártani mint atombol és importból. Ennyi.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
ja, meg leginkább annak, hogy az áramunk 30%-át importáljuk egy csomó gázos erőmű meg áll
Amúgy abban az időszakban igen csak 10 Mrd M3 volt az ország fogyasztása és a MOL akkori várakozása 14-15 Mrd M3 volt mostanra ja és akkor 20 dollár volt az olaj ár, amit nem is nagyon várta feljebb.
 
S

speziale

Guest
A gazos erőművek kiegyenlítésére csúcs áram termelésre vannak. Sokkal olcsóbb az ukranoktol nem co2 kvotas áramot termelni mint a gazos akart erre beállítani. A csúCs áramot meg megéri termelni ezekkel. A legnagyobb gazos erőművet a Duna-mentit ami 1 Mrd M3 gázt tudott fénykorában szinte teljesen beszántották. Egyszerű gazdasági okok miatt gázból drágább zsinórt gyártani mint atombol és importból. Ennyi.

1) gondoltam szólok, hogy Ukrajnából mindössze az áramimportunk 16%-a származik...

2) nem igazán látom, hogy most mi mellett érvelsz....te a gázfogyasztás csökkenését az energiahatékonyság javulására írod...én meg azt állítom, hogy miközben a hazai villamosenergia felhasználás 2000-hez képest emelkedett több mint 10ezer GWh-t, addig a belföldi áramtermelés enyhén csökkent...úgyhogy én meg azt állítom, hogy azért csökken a gázfogyasztás, mert a felhasználásunk egyre kisebb hányadát állítjuk elő itthon...

a nagy hatékonyság javulásnak az is ellentmond, hogy a gázfogyasztásban és a hazai villamosenergia termelésben is 2014-ben volt a mélypont, azóta mindkettő folyamatosan emelkedik, ráadásul mindkettő hasonló mértékben
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
1) gondoltam szólok, hogy Ukrajnából mindössze az áramimportunk 16%-a származik...

2) nem igazán látom, hogy most mi mellett érvelsz....te a gázfogyasztás csökkenését az energiahatékonyság javulására írod...én meg azt állítom, hogy miközben a hazai villamosenergia felhasználás 2000-hez képest emelkedett több mint 10ezer GWh-t, addig a belföldi áramtermelés enyhén csökkent...úgyhogy én meg azt állítom, hogy azért csökken a gázfogyasztás, mert a felhasználásunk egyre kisebb hányadát állítjuk elő itthon...

a nagy hatékonyság javulásnak az is ellentmond, hogy a gázfogyasztásban és a hazai villamosenergia termelésben is 2014-ben volt a mélypont, azóta mindkettő folyamatosan emelkedik, ráadásul mindkettő hasonló mértékben
Az átlag magyar háztartások éves átlag gázfelhasználása 30 % csökkent 20 év alatt ezt minek is neveznéd nem hatékonyság javulásnak? Vagy az emberek hidegebben szeretnek élni.
Igen ukrajna 16 % és mellette az osztrákoktól és a szlovákoktól jön még az olcsó áram! A gázzal előállított áram drága ezekhez képest ezért nyomjuk csak kiegyenlítésre csúcs áram áron, így már megéri. Az áram fogyasztás azért emelkedik drasztikusan mert már mindenki annyi szart tart otthon amik mind árrammal mennek, de a házak átlag légköbmétere nem változik, tehát a fűtés sem!

A beszélgetés a reakciódra adott válasz volt miért állnak a gázos erőműveink. A válasz nem állnak csak máshogy használjuk őket gazdasági és műszaki okok miatt.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 832
48 534
113
Laikus kérdéskör következik, megköszönöm ha "helyretesztek" :) :
Idehaza a nukleáris energiatermelés kb 50%-ot ad a villamos energiamixbe. A maradékon osztozik a fosszilis és a megújuló energiatermelés. Tudomásom szerint a "megújulók" idehaza csak a fotovoltaikus erőműveket és a szélturbinákat jelenti.

Amikor azt mondják az okosok, hogy szeretnének még több megújulót bevinni az energiamixbe, ott mi az elképzelés, ha:
  • nem fúj a szél
  • sötét van
?

Én úgy tudom, ezekre most kétféle megoldás létezik: a "felpumpáljuk a vizet (például) magashegyi víztározókba, hogy utána a vízerőművekben hasznosítsuk, ha kell", illetve az akkumulátortelepek. Tudtommal ezek idehaza vagy földrajzilag nem rentábilisak, vagy úgy egyáltalán, üzemgazdaságilag (=drága).
Hosszútávon mi a klímacél-kompatibilis elképzelés a megújulók "kiszámíthatatlanságának kompenzálására?

Szóval ha felhomályosítanátok, azt megköszönném.
 
M

molnibalage

Guest
Az átlag magyar háztartások éves átlag gázfelhasználása 30 % csökkent 20 év alatt ezt minek is neveznéd nem hatékonyság javulásnak? Vagy az emberek hidegebben szeretnek élni.
Annak hogy a 2004/05 óta épült lakások közül a társasházakban nincs bevezetve a gáz, mert házközpont fűtés van, de villannyal főzés.
Ez azért elég nagy lakásállomány már és ezek eleve jobban szigeteltek is.

3 felújított vagy ezentájt épült lakásban laktam 2013 óta és egyikben sem volt a lakásban gáz, közvetlenül nem használtam.
Esetleg érdemes lenne az okokon is elgondolkozni...

@cirqle
Laikus kérdéskör következik, megköszönöm ha "helyretesztek" :) :
Idehaza a nukleáris energiatermelés kb 50%-ot ad a villamos energiamixbe. A maradékon osztozik a fosszilis és a megújuló energiatermelés. Tudomásom szerint a "megújulók" idehaza csak a fotovoltaikus erőműveket és a szélturbinákat jelenti.

Amikor azt mondják az okosok, hogy szeretnének még több megújulót bevinni az energiamixbe, ott mi az elképzelés, ha:
  • nem fúj a szél
  • sötét van
?

Én úgy tudom, ezekre most kétféle megoldás létezik: a "felpumpáljuk a vizet (például) magashegyi víztározókba, hogy utána a vízerőművekben hasznosítsuk, ha kell", illetve az akkumulátortelepek. Tudtommal ezek idehaza vagy földrajzilag nem rentábilisak, vagy úgy egyáltalán, üzemgazdaságilag (=drága).
Hosszútávon mi a klímacél-kompatibilis elképzelés a megújulók "kiszámíthatatlanságának kompenzálására?
3x500 MW CCGT volt a terv eddig, gáztüzelésű.
De ezek után ez így igen érdekes lesz, hogy gáz honnan lesz és, ha Paks 2 sem, akkor itt olyan gáz van, amit a többség még fel sem fogott.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 467
7 303
113
Hosszútávon mi a klímacél-kompatibilis elképzelés a megújulók "kiszámíthatatlanságának kompenzálására?
a zöldtudományokat nem a műegyetemen hanem a teológián tanítják
mivel a hitélethez tartoznak
ebből kifolyólag simán csak hinni kell abban hogy az általad vázolt problémakör vagy az atomfosszilisipar propagandája és nem is létezik, ha meg mégis létezne akkor ezek rég megoldott problémák mert ezer jó megoldás van rájuk csak azok azért nem tudnak elterjedni mert a gonosz atomfosszilisipari multinacionális tudjukkik akadályozzák
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Laikus kérdéskör következik, megköszönöm ha "helyretesztek" :) :
Idehaza a nukleáris energiatermelés kb 50%-ot ad a villamos energiamixbe. A maradékon osztozik a fosszilis és a megújuló energiatermelés. Tudomásom szerint a "megújulók" idehaza csak a fotovoltaikus erőműveket és a szélturbinákat jelenti.

Amikor azt mondják az okosok, hogy szeretnének még több megújulót bevinni az energiamixbe, ott mi az elképzelés, ha:
  • nem fúj a szél
  • sötét van
?

Én úgy tudom, ezekre most kétféle megoldás létezik: a "felpumpáljuk a vizet (például) magashegyi víztározókba, hogy utána a vízerőművekben hasznosítsuk, ha kell", illetve az akkumulátortelepek. Tudtommal ezek idehaza vagy földrajzilag nem rentábilisak, vagy úgy egyáltalán, üzemgazdaságilag (=drága).
Hosszútávon mi a klímacél-kompatibilis elképzelés a megújulók "kiszámíthatatlanságának kompenzálására?

Szóval ha felhomályosítanátok, azt megköszönném.
Jelenleg a megújulokát a gyors indítasu gazos erőművekkel, importtal, egyenlítik ki. Lehet több megújuló, de akkor több kiegyenlítés kell. Ezzel az a baj hogy a csúcsárám nagyon drága! Amikor viszont süt a nap ezerrel meg fúj a szél akkor a sok felesleges árammal nem tudnak mit csinálni. Erre megy az agyaLás milyen technológiákat kene használni a tárolás hoz eppeszu áron.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Annak hogy a 2004/05 óta épült lakások közül a társasházakban nincs bevezetve a gáz, mert házközpont fűtés van, de villannyal főzés.
Ez azért elég nagy lakásállomány már és ezek eleve jobban szigeteltek is.

3 felújított vagy ezentájt épült lakásban laktam 2013 óta és egyikben sem volt a lakásban gáz, közvetlenül nem használtam.
Esetleg érdemes lenne az okokon is elgondolkozni...

@cirqle

3x500 MW CCGT volt a terv eddig, gáztüzelésű.
De ezek után ez így igen érdekes lesz, hogy gáz honnan lesz és, ha Paks 2 sem, akkor itt olyan gáz van, amit a többség még fel sem fogott.
A ház központi fűtés mivel megy ?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
ja, meg leginkább annak, hogy az áramunk 30%-át importáljuk egy csomó gázos erőmű meg áll
De az áramfogyasztásunk is jócskán emelkedett, részben a légkondik miatt. Mi csak a szobákat hűtjük amikor itthon vagyunk, de vannak akik éjjel-nappal állandóan nyomatják... :(
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 662
7 196
113
Laikus kérdéskör következik, megköszönöm ha "helyretesztek" :) :
Idehaza a nukleáris energiatermelés kb 50%-ot ad a villamos energiamixbe. A maradékon osztozik a fosszilis és a megújuló energiatermelés. Tudomásom szerint a "megújulók" idehaza csak a fotovoltaikus erőműveket és a szélturbinákat jelenti.

Amikor azt mondják az okosok, hogy szeretnének még több megújulót bevinni az energiamixbe, ott mi az elképzelés, ha:
  • nem fúj a szél
  • sötét van
?

Én úgy tudom, ezekre most kétféle megoldás létezik: a "felpumpáljuk a vizet (például) magashegyi víztározókba, hogy utána a vízerőművekben hasznosítsuk, ha kell", illetve az akkumulátortelepek. Tudtommal ezek idehaza vagy földrajzilag nem rentábilisak, vagy úgy egyáltalán, üzemgazdaságilag (=drága).
Hosszútávon mi a klímacél-kompatibilis elképzelés a megújulók "kiszámíthatatlanságának kompenzálására?

Szóval ha felhomályosítanátok, azt megköszönném.
Gázzal + importtal balanszoljuk ki az időjárásfüggő megújulókat,
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
3 felújított vagy ezentájt épült lakásban laktam 2013 óta és egyikben sem volt a lakásban gáz, közvetlenül nem használtam.
Esetleg érdemes lenne az okokon is elgondolkozni...
Elég egyszerű. Egy kazáncsere automatikus kéménycserével is jár. Új gáztervvel és engedélyeztetéssel.
Ez egy milliós tétel/lakás.
Minél nagyobb a projekt, annál hatékonyabb a házközponti fűtés.
Arról nem is beszélve, hogy az egyedi fűtésnek gépészeti négyzetméter igénye van.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: hendrick and fip7

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 435
33 747
113
3x500 MW CCGT volt a terv eddig, gáztüzelésű.
De ezek után ez így igen érdekes lesz, hogy gáz honnan lesz és, ha Paks 2 sem, akkor itt olyan gáz van, amit a többség még fel sem fogott.

Paks2 jelenleg egy gödör, és a jelen állás szerint nem is lesz több... Paks1 élettartama kitolható még talán a 2030-as évek közepéig, sőt talán tovább is, ha muszáj.