Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 446
20 678
113
vízjogi engedély nélkül, bejelentést követően egyszer rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges

Az jó lesz, a mezőgazdaságban tudjuk mostanában mennyire szempont a fenntartható gazdálkodás sok gazdálkodó számára...

Rendkívüli öntözés, amíg van miből.
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 111
113
Ez egy igen fontos koncepcionális coming out!
Mit is tudtunk meg?
A következő években az ország déli megyéi, Szeged és Pécs térsége lehet az iparfejlesztés új területe – mondta az innovációs és technológiai miniszter egy vállalkozói fórumon pénteken, Makón. Palkovics László szerint a beruházások következő korszakában a magas hozzáadott értéket előállító tevékenységekre kell összpontosítani. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a keleti országrész az iparosodottsági térképen már 2010 után megjelent, kibocsátása néhány év múlva meghaladhatja a legkorábban fejlődésnek indult nyugati térségét.
Déli országrészre koncentrálva igen jelentős GDP-t érintő fejlesztések fognak megvalósulni.
Véleménye szerint a válságot követően a legfontosabb kitörési lehetőségek egyike az energia, azon belül is a zöldenergia lehet, a magyar vállalkozásoknak tehát érdemes lesz az ehhez kapcsolódó technológiák felé fordulniuk akár gyártóként, akár szolgáltatóként.
Ez az érintett területhez kapcsolódóan egyértelműen jelentős PV erőművi fejlesztéseket jelent.
Akkor most tegyük hozzá az @éber által kicsit fentebb betett cikkben elindított projektet:
Az Akvamarin Projekt keretében jelentős innovációs értéket képviselő fejlesztés valósul meg Magyarországon. Egy olyan rendszer kialakítása és legfeljebb 24 hónapon belüli megvalósítása kezdődik meg, mely a megújuló forrásokból megtermelt villamos energia „fölöslegét" használva hidrogént állít elő. Az így előállított hidrogént aztán a kardoskúti föld alatti tároló berendezései használják – jelentősen csökkentve az üzemelés szén-dioxid-kibocsátását -, de a közeli célok között szerepel az is, hogy - a földgázszállító rendszerben, szigorú biztonsági előírások mellett a földgázhoz keverve - a végfogyasztókhoz is eljusson.
Érdekes, hogy vízbontásos hidrogén termelés az alapja a projektnek.
Most térjünk vissza a Palkovicsos interjúra:
A miniszter a beruházási ütem alapján a belföldi energiaszükséglet jelentős, akár kétszeres emelkedésére is számít. Magyarországnak készen kell állnia arra, hogy ezt az igényt kielégítse, hiszen egész Európa számára kihívást jelent majd az energiaellátás – tette hozzá.
Hááát öööö!!!!
Belföldi energiaigény KÉTSZERESÉRE növekedése????!?! Hallo!
Azt hogyan lehet kompenzálni?
Ahhoz nem fognak tudni elegendő PV-t beépíteni.
De még az országba belépő Déli áramlat gázforrása sem lesz képes ezt gázerőművekkel lefedni.

És hogy mi fogja ezt a rengeteg áramot felvenni?
Palkovics László szerint a belföldi autóipar jövőjét az akkumulátorgyártási kapacitások határozzák meg, hiszen Magyarország a kontinens legnagyobb akkumulátor-előállítójaként az elektromos közlekedés meghatározó résztvevője lesz. Megjegyezte ugyanakkor, hogy sokak várakozásával ellentétben nem az akkumulátor lesz az egyetlen megoldás a járművek hajtására, a magyar vállalkozásoknak ezért többek között a hidrogéntechnológiában, az üzemanyagcella-fejlesztésben is érdemes részt venniük. Az autóipar mellett sürgette a busz- és vasútgyártás bővítését, valamint az acélgyártás fejlesztését, ügyelve arra, hogy az itt keletkező fémhulladék ne külföldre kerüljön, hanem belföldi üzemekhez.

Mit tudunk még:
Hogy Szerbia beszállna a Paks 2-be.
Mint tudjuk, erre nemet mondtunk, azonban ettől még az igény ott van. Szerbia kiváló felvevője lenne a megtermelt felesleges elektromos energiának.
Azután hogy hétvégén komoly - már-már homoerotikus (tiszteletlenség nélkül!) - performance ment le a Vajdaságban kampányoló Orbánnal, biztosnak tűnik, hogy ez az irány komoly marad, ha Orbánék maradnak hatalmon.

Tehát úgy néz ki, hogy lesz egy IGEN BRUTÁL elektromos energia iránti túlkereslet a déli határ mentén
Be van lengetve egy GIGA beruházás is, amelyhez fogható még nem volt a Magyarország történetében.

És van ugye a sajnálatos hajókatasztrófa óta egy igen szívélyes, és gyümölcsöző (gigaberuházások) kapcsolat a koreaiakkal.
Akik meg közben kiemelt fontosságú fejlesztési területnek deklarálták az atomipari fejlesztéseket, miközben az EU most nyilvánította az atomerőműveket is "zöldnek", mi több komoly fejlesztési pénzeket lehet majd rájuk behúzni. Mi lenne nagyobb kitörés a koreai atomiparnak mint egy európai kirakatprojekt?!

Ha mindezt összerakjuk, akkor nekem egy igen komoly tippem az, hogy rövidesen be lesz jelentve egy új telephelyen egy új atomerőmű.
Ne feledjük, hogy a környező országokhoz képest mi rendelkezünk szükséges szürkeállománnyal az iparágban dolgozók számának fejlesztésére.
Erre van saját műszaki, nukleáris képzésünk az egyetemeken.

Nem nagyon van komolyabb hozzáadott értékű fejlesztés, mint az erőműipar illetve maga az atomipar.
Íme Kárpát-medence szeizmikus aktivitási térképe:
Seismotectonics2_KM_A3.jpg

Az a helyzet, hogy még a paksi helyszínnél is sokkal kevésbé problémás a déli határ menti területek ilyen irányú érintettsége. Egészen Szentes/Csongrád magasságáig.

A hűtésről:
Mi az, amit nemrég felvásárolt az MVM? Az ENEXIO-t (és kínai leányait), amelyik a Heller-Forgó hűtőtornyok gyártására szakosodott.

És még valami:
A legfontosabb fejlesztési területek közül kiemelte még az élelmiszeripart, amelynek – mint mondta – a következő években jelentős technológiai fejlesztésekre lesz szüksége.
Ezt ugyan csak közvetve érinti, de sajnos a vízhiány komolyan súlytja - különösen az éghajlatváltozás kapcsán -, és súlytani is fogja az alföldi területeket.
A következő ciklusra beütemezhető lenne a már korábban többször tervezett, csak pénz hiányában elvetett, a Duná a Tiszával összekötő, akár hajózható csatorna megépítése is. Ez nem csak komoly víztartalékokat generálna az ország számára de segíthetne biztosítani pl. egy nem a Duna mellé települt erőmű hűtéséhez szükséges vízmennyiséget is. Még akkor is, ha a Tisza vízhozama esetleg nem tenné lehetővé egy atomerőmű hűtését.
Egy lehetséges nyomvonal:
eba8377f-ffe0-42fd-b2bc-0da81be4ca6b.jpg


Egy biztos: Paks környékére nem fognak tudni további blokkokat telepíteni. Egyszerűen a Duna egymaga nem fogja elbírni azt a hőterhelést. A jelenlegivel is gyakran küszködik. Tehát, alternatív helyszín is kell. Márpedig az atomenergia megkerülhetetlen, ha ilyen mértékű felhasználási igény jelentkezik a közeli jövőben.
Nagyon fontos az energiamixben a megújulók alkalmazása, de csak velük bajos lenne egy 2x-es igényt kielégíteni.
(Ezt átteszem az energiás topicba is...)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Ez egy igen fontos koncepcionális coming out!
Mit is tudtunk meg?

Déli országrészre koncentrálva igen jelentős GDP-t érintő fejlesztések fognak megvalósulni.

Ez az érintett területhez kapcsolódóan egyértelműen jelentős PV erőművi fejlesztéseket jelent.
Akkor most tegyük hozzá az @éber által kicsit fentebb betett cikkben elindított projektet:

Érdekes, hogy vízbontásos hidrogén termelés az alapja a projektnek.
Most térjünk vissza a Palkovicsos interjúra:

Hááát öööö!!!!
Belföldi energiaigény KÉTSZERESÉRE növekedése????!?! Hallo!
Azt hogyan lehet kompenzálni?
Ahhoz nem fognak tudni elegendő PV-t beépíteni.
De még az országba belépő Déli áramlat gázforrása sem lesz képes ezt gázerőművekkel lefedni.

És hogy mi fogja ezt a rengeteg áramot felvenni?


Mit tudunk még:
Hogy Szerbia beszállna a Paks 2-be.
Mint tudjuk, erre nemet mondtunk, azonban ettől még az igény ott van. Szerbia kiváló felvevője lenne a megtermelt felesleges elektromos energiának.
Azután hogy hétvégén komoly - már-már homoerotikus (tiszteletlenség nélkül!) - performance ment le a Vajdaságban kampányoló Orbánnal, biztosnak tűnik, hogy ez az irány komoly marad, ha Orbánék maradnak hatalmon.

Tehát úgy néz ki, hogy lesz egy IGEN BRUTÁL elektromos energia iránti túlkereslet a déli határ mentén
Be van lengetve egy GIGA beruházás is, amelyhez fogható még nem volt a Magyarország történetében.

És van ugye a sajnálatos hajókatasztrófa óta egy igen szívélyes, és gyümölcsöző (gigaberuházások) kapcsolat a koreaiakkal.
Akik meg közben kiemelt fontosságú fejlesztési területnek deklarálták az atomipari fejlesztéseket, miközben az EU most nyilvánította az atomerőműveket is "zöldnek", mi több komoly fejlesztési pénzeket lehet majd rájuk behúzni. Mi lenne nagyobb kitörés a koreai atomiparnak mint egy európai kirakatprojekt?!

Ha mindezt összerakjuk, akkor nekem egy igen komoly tippem az, hogy rövidesen be lesz jelentve egy új telephelyen egy új atomerőmű.
Ne feledjük, hogy a környező országokhoz képest mi rendelkezünk szükséges szürkeállománnyal az iparágban dolgozók számának fejlesztésére.
Erre van saját műszaki, nukleáris képzésünk az egyetemeken.

Nem nagyon van komolyabb hozzáadott értékű fejlesztés, mint az erőműipar illetve maga az atomipar.
Íme Kárpát-medence szeizmikus aktivitási térképe:
Seismotectonics2_KM_A3.jpg

Az a helyzet, hogy még a paksi helyszínnél is sokkal kevésbé problémás a déli határ menti területek ilyen irányú érintettsége. Egészen Szentes/Csongrád magasságáig.

A hűtésről:
Mi az, amit nemrég felvásárolt az MVM? Az ENEXIO-t (és kínai leányait), amelyik a Heller-Forgó hűtőtornyok gyártására szakosodott.

És még valami:

Ezt ugyan csak közvetve érinti, de sajnos a vízhiány komolyan súlytja - különösen az éghajlatváltozás kapcsán -, és súlytani is fogja az alföldi területeket.
A következő ciklusra beütemezhető lenne a már korábban többször tervezett, csak pénz hiányában elvetett, a Duná a Tiszával összekötő, akár hajózható csatorna megépítése is. Ez nem csak komoly víztartalékokat generálna az ország számára de segíthetne biztosítani pl. egy nem a Duna mellé települt erőmű hűtéséhez szükséges vízmennyiséget is. Még akkor is, ha a Tisza vízhozama esetleg nem tenné lehetővé egy atomerőmű hűtését.
Egy lehetséges nyomvonal:
eba8377f-ffe0-42fd-b2bc-0da81be4ca6b.jpg


Egy biztos: Paks környékére nem fognak tudni további blokkokat telepíteni. Egyszerűen a Duna egymaga nem fogja elbírni azt a hőterhelést. A jelenlegivel is gyakran küszködik. Tehát, alternatív helyszín is kell. Márpedig az atomenergia megkerülhetetlen, ha ilyen mértékű felhasználási igény jelentkezik a közeli jövőben.
Nagyon fontos az energiamixben a megújulók alkalmazása, de csak velük bajos lenne egy 2x-es igényt kielégíteni.
(Ezt átteszem az energiás topicba is...)
Jól látod van tervbe egy új atomerőmű Paks 2 kívűl. (sőt a fűtőelemek továbbhasznosítására is szeretnének egy kisteljesítményű erőművet...) az atomipar biztos. hogy mekkora hazánkba "lobbi ereje" az más)

a fűtőelemek tovább éltetése (kiégett elemekből kiszedni a még benne rejlő energiát és hasznosítani) akár más országok fűtőelemeivel is el lehet játszani (nagyn zöld) nem túl nagy teljesítményűek de olcsók.

Vízgazdálkodás. egyszerüen elengedhetetlen egy (több) akár önjáró (önvezető) kőrkanalas modern kodtró (maró) beszerzése... és legalább 10 (20) új zsilip amivel az árhullámok is levezethetőek és tárólhatóak. persze ehhez víztározók is kellenéének és részben az eredeti állapot visszaállítása korlátozott területen ahol egész egyszerűen be van vezetve a víz az alföldre és hagyva van terülni. (nem kell félni az elárasztandó terület könnyen behatárólható hisz a szintkülönbségnek nem tud ellenállni a víz.)
 
  • Tetszik
Reactions: dkes
M

molnibalage

Guest

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Hááát öööö!!!!
Belföldi energiaigény KÉTSZERESÉRE növekedése????!?! Hallo!
Azt hogyan lehet kompenzálni?
Ahhoz nem fognak tudni elegendő PV-t beépíteni.
De még az országba belépő Déli áramlat gázforrása sem lesz képes ezt gázerőművekkel lefedni.

És hogy mi fogja ezt a rengeteg áramot felvenni?
Mikorra tervezik ezeket a beruházásokat átadni? Honann lesz munkaerő?
Atomerőmű építése min 10 év, de inkább több.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 641
3 355
113

"Az Európai Bizottság javaslatot készít elő az uniós tagországok kötelező gáztartalékairól annak érdekében, hogy felszámolják az EU oroszországi fosszilis energiahordozóktól való függőségét – derül ki a DPA hírügynökség által megtekintett tervezetből.

A dokumentum szerint az uniós tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a gáztárolók minden év november 1-jéig legalább 90 százalékos töltöttségűek legyenek, „mivel a vezetékes gázellátásban bármikor előfordulhatnak fennakadások” – áll a tervezetben."
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Ugye az eredeti kérdés a diverzifikáció volt. Ezt érthetjük nemzeti alapon, de akár EU -s szinten is. Tágabb értelemben belevehetjük általánosan az energiastratégiát is akár. Namost e téren, ha mi is ennyit tettünk volna le az asztalra, azaz "hátradőlünk és moziztunk" volna az elmúlt bő évtizedben, akkor elégedett lettél volna? Avagy miben állítanád Őket példaképnek elénk?
A franciák nem nagyon érdekelnek, egyék, meg amit főztek. Ellenben érdekelne szinted mi mit tettünk le az asztalra?

pl az ukrán partizánok felrobbantják az összes csövet (mindenhol csak egy kritikus részt) ami az oroszoktól az EU ba jön? Honnan lesz itt gáz, ki és merről fogja szállítani?
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 641
3 355
113
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 641
3 355
113
M

molnibalage

Guest
Mi ez a baromság...?

  1. Árplafon? És a végén ki fogja kifizetni a költséget ebben a kommunizmus lightban megint? Mikor fog elfogyni a mások pénze?
  2. Hidrogén? Minek kéne hidrogént vásárolni? Mi az, ami ma H2 üzemű és nagy arányú?
Ez csak a tipikus eu-s ideológiai vágyvezérelt hülyeség. Semmi realitása nincs. Az orosz import picit talán csökkenthető, de 1 év alatt ugyanazon infrával csodát tenni nem lehet.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
A franciák nem nagyon érdekelnek, egyék, meg amit főztek. Ellenben érdekelne szinted mi mit tettünk le az asztalra?

pl az ukrán partizánok felrobbantják az összes csövet (mindenhol csak egy kritikus részt) ami az oroszoktól az EU ba jön? Honnan lesz itt gáz, ki és merről fogja szállítani?

Csak egy példa amikor erről ebben a topikban utoljára értekeztem - link alább. Címszavakban és csak kiemelésszerűen (nem teljeskörű). Minden szomszédos országhoz van interconnect, déli folyosóban rengeteg munka. Mindegyikbe intézzük a gázt, hosszútávú megállapodások. Brutál és folyamatosan fejlődő tározói kapacitások (nem egy, nem kettő ország ment rólunk téli időszakokban). Krk -i LNG terminál, román gázkoncesszió, Türk-tanács, Katar (és egyéb Közel-Keleti országok), Izrael -i kapcsolatok, Észak-Afrika stb. stb. Ja, ki ne hagyjam - oroszok (velük is igyekszünk pragmatikus, kölcsönös előnyökön alapuló kapcsolatot fenntartani) ... :) Gyakorlatilag bárhol a világon "elfingja magát" minimum külügyminiszteri szinten ott molyolunk hogyan lehetne belőle gáz Magyarországra. Vezetékekbe, bányászatba mindenbe beszállunk. Kicsit más (kőolaj) - némi barokkos túlzással ahányszor találkozik a főni a Putykóval annyiszor kapunk évi félmillió tonna koncessziót Szibériából. Ugye a mennyiség magában egy nagy nulla, de a "sok kicsi sokra megy" - másfelől nem csak itt "matatunk".

Megújuló gyakorlatilag minden ágával foglalkozunk - igaz a szél jócskán hátrébb került a prioritási listán érthető okokból. A fotovoltaikus ág a fő prioritás - ebből 6000 MW beépített kapacitás fog épülni a közeljövőben illetve eddig is voltak jelentős projektek. De ezen a téren tényleg mindenféle "egzotikus" dolgokkal is foglalkozunk - bőven sok olyannal is ami nemzetgazdasági szinten nemigazán jelentős (hanem pl. csak helyileg valamennyire).

Az "ukrán partizánok felrobbantják az összes csövet" jellegű kérdéshez. Ezek az ukrán partizánok pont azon agonizáltak az elmúlt években igen erőteljesen, hogy ebben az esetben (ha Ukrajna kiesik a tranzitból):

  • Európa megoldja az Északi Áramlat 2 -vel,
  • Magyarország (meg balkán kb.) megoldja a déli vezetékkel.

Robbantsák fel - mindjárt el is esnének évi 3-4 Mrd USD tranzitdíjtól. Aztán kuncsoroghatnak (azt nem szeretnek) másoktól piaci áron, ha nem akarják az iparukat leállítani vagy éppen megfagyni ...

 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 776
18 013
113
Mi ez a baromság...?

  1. Árplafon? És a végén ki fogja kifizetni a költséget ebben a kommunizmus lightban megint? Mikor fog elfogyni a mások pénze?
  2. Hidrogén? Minek kéne hidrogént vásárolni? Mi az, ami ma H2 üzemű és nagy arányú?
Ez csak a tipikus eu-s ideológiai vágyvezérelt hülyeség. Semmi realitása nincs. Az orosz import picit talán csökkenthető, de 1 év alatt ugyanazon infrával csodát tenni nem lehet.
Az ideológia élharczosokat sosem zavarták az ilyen "apróságok". Politikai reality-show megy, aki nagyobbat ígér vagy mond, mindent visz - ezért nincs már reálpolitikus nyugaton.

Míbűl lesz hidrogén és mire, meg mennyiért!?
Mibűl lesz áram és mire, meg mennyiért!?

Totális iparpusztítás és ehhez most az egyre szűkebb és drágább nyersanyaghiány nagyot fog dobni - a már meglévő hiánycikkek együttes hatásával!?

Vajon mennyi lesz egy szélkerék, ha már acél/beton/ritkaföldfém ára is horror!?

Vajon mennyi lesz bármilyen hidrogénes álom gépészete, infrastruktúrája!?

Ezek nem csak energetikai vonalon vakok, de geo- és katonapolitikai vonalon is. A karakteres politikusok kora régen véget ért. Mára ideológiai élharcosok vannak a csúcson. Mára azok a cégek ukrán-zászlóznak, ahol 4 hónapja egységesen "kelet-európai kommunista csökevényezték" az Ausztriától keletebbre lévő országokat.

Látszik, az lnbtwrwtwwwqqqqq-vonal már nem olyan menő - helyette a kék-sárga ömlengés megy és a ződ "okosságokra" továbbra is vevők az emberek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 111
113
Mi ez a baromság...?

  1. Árplafon? És a végén ki fogja kifizetni a költséget ebben a kommunizmus lightban megint? Mikor fog elfogyni a mások pénze?
  2. Hidrogén? Minek kéne hidrogént vásárolni? Mi az, ami ma H2 üzemű és nagy arányú?
Ez csak a tipikus eu-s ideológiai vágyvezérelt hülyeség. Semmi realitása nincs. Az orosz import picit talán csökkenthető, de 1 év alatt ugyanazon infrával csodát tenni nem lehet.
Továbbra sem érted, hogy itt nagyon nem gazdasági problémáról van szó, hanem geopolitikai problémáról, és megoldás keresésről.
A gazdaságosság másodlagos.
Különben asszem @Hpasp írta meg neked annak idején, hogy amit nálunk terveznek csinálni a fölgázhoz adagolt H2-vel az pont az egyik részmegoldása a kieső gázmennyiság pótlására. Egyelőre csak 5%-ban gondolkoznak, mert az semmiféle átállást nem igényel, de később a 15% sem fog komoly problémát generálni, mert addig minden fogyasztó fogja tudni gond nélkül úgy is használni.
A teljes EU-s gáz felhasználás 15%-a azért már egy elég jelentős volumen. Nem kell mást tenni, mint az üzemanyagokhoz hasonlóan központi EU-s direktíva szerint meg kell szabni a földgáz bekevert H2 tartalmát.
Ha csak ezzel felfuttatják a H2 termelést, azzal igen komoly lökést adhatnak a megújulók terjedésének, valamint a kiépült H2 ipar gerjeszteni fogja a mobilitási célú H2 termelést és felhasználást is.

Hja és messze nem 1 éves intervallumban kell gondolkodni.
 
M

molnibalage

Guest
Továbbra sem érted, hogy itt nagyon nem gazdasági problémáról van szó, hanem geopolitikai problémáról, és megoldás keresésről.
A gazdaságosság másodlagos.
Különben asszem @Hpasp írta meg neked annak idején, hogy amit nálunk terveznek csinálni a fölgázhoz adagolt H2-vel az pont az egyik részmegoldása a kieső gázmennyiság pótlására. Egyelőre csak 5%-ban gondolkoznak, mert az semmiféle átállást nem igényel, de később a 15% sem fog komoly problémát generálni, mert addig minden fogyasztó fogja tudni gond nélkül úgy is használni.
A teljes EU-s gáz felhasználás 15%-a azért már egy elég jelentős volumen. Nem kell mást tenni, mint az üzemanyagokhoz hasonlóan központi EU-s direktíva szerint meg kell szabni a földgáz bekevert H2 tartalmát.
Ha csak ezzel felfuttatják a H2 termelést, azzal igen komoly lökést adhatnak a megújulók terjedésének, valamint a kiépült H2 ipar gerjeszteni fogja a mobilitási célú H2 termelést és felhasználást is.

Hja és messze nem 1 éves intervallumban kell gondolkodni.
Ez papíron szépen mutat, de LGN terminálon nem hozol H2-őt.
A meglevő technológia mennyire alkalmas x% H2 tartalom kezelésére?
A rendszer ÖSSZES eleme, az ATEX-es műszerektől a legutolsó gázrezsóig...?

Mondom, nagyon kényelmes a matek, de hol van mögötte az infra?
Ezen felül lehet, hogy az EU-s orosz import aránya "csak" 20% és jól mutat, hogy akkor 10% H2 bekeverésével akkor ez komoly arányban eltűnne. Papíron.
És itt, ahol az orosz gáz aránya 80-100% tája? Ott szerinted ez számít? Kerekítési hiba.

És H2 honnan jön?
Ja értem, az eu-s klímavédelem megint külföldön hagyja a CO2 lábnyonmát.
Igazi, eu-s képmutató hozzállás, ígérgetés, számmágia, levegőben lógva, kinek a pénzén...?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 111
113
Ez papíron szépen mutat, de LGN terminálon nem hozol H2-őt.
A meglevő technológia mennyire alkalmas x% H2 tartalom kezelésére?
A rendszer ÖSSZES eleme, az ATEX-es műszerektől a legutolsó gázrezsóig...?

Mondom, nagyon kényelmes a matek, de hol van mögötte az infra?
Minek hoznának H2-t?
Ami a technológiai részét illeti, azt tényleg @Hpasp -tól kérdezd meg. Tudom, hogy kapcsolatban vagytok. Annak kapcsán tette ezt be, hogy Ő pl. kimondottan látta a koncepciót a H2-es üzemanyag cellákban. Ennek utánanézett, még valami tanulmányt is talált róla. De az új vízbontós projekt pont az 5%-os H2 bekeverést célozza meg Kardoskúton. Ha gondot okozna, akkor gondolom nem Magyarország egyik központi gázhálózati eleméhez telepítik.
 
M

molnibalage

Guest
Mi köze van a H2 cellának a GÁZHOZ...?
Hát a konverziós hatásfok?
Ja, hogy a végén 1 m3 gáz kiváltásához 3-szoros H2 ekvivalecia kell?
Minek hoznának H2-t?
Ami a technológiai részét illeti, azt tényleg @Hpasp -tól kérdezd meg. Tudom, hogy kapcsolatban vagytok. Annak kapcsán tette ezt be, hogy Ő pl. kimondottan látta a koncepciót a H2-es üzemanyag cellákban. Ennek utánanézett, még valami tanulmányt is talált róla. De az új vízbontós projekt pont az 5%-os H2 bekeverést célozza meg Kardoskúton. Ha gondot okozna, akkor gondolom nem Magyarország egyik központi gázhálózati eleméhez telepítik.