Ha ezzel 3-4 évre elegendő van, akkor nem tököt vakarni kell, hanem a több variációban gondolkodás örvén ideje lenne talán alternatív beszállító után nézni.
Gratulálok! Kitaláltál egy műszakilag kockázatos, időigényes és igen drága megoldást egy olyan "problémára", amit egyszerűen nem kellene politikailag/ideológiailag gerjeszteni, vagy vétóval megakadályozni, hogy mások létrehozzák. És akkor nem kell rá megoldás.
Mindezt annyi időn belül megvalósíthatóan, hogy addigra valószínűleg ismét erőteljesen átalakul a helyzet, amiben a "probléma" létrejött. Mert hát orosz reaktorhoz mások egy csetintésre nem fognak tudni fűtőelemet adni. Azt nekik is először le kell másolni, majd pedig szénné tesztelni, ami orosz rektor hiányában kissé nehézkes. Technikailag megvalósítható, de lassú, nagyon drága és kockázatos.
Megjegyzem, a világ másik fele semmivel sem megbízhatóbb, stabilabb szállító, mint az oroszok, akik ha nem akadályozzák meg őket, akkor a tapasztalatok szerint mindenképpen teljesítik a szerződéses kötelezettségeiket. Zsarolni mindenfélével minket inkább nyugatról szoktak.
Közben meg van egy gyors, olcsó, kézenfekvő, műszakilag kockázatmentes megoldás is: Annyi fűtőelemet kell vásárolni az oroszoktól, most amikor lehet, amennyi Paks I élettartamának a végéig elég. Meg esetleg hosszú távon gondolkodva évtizedes kezdő készletet (stratégiai tartalékot) majd Paks II-höz is. Mert hogy a fűtőelemnek nem jár le a szavatossága. Az urán-235 felezési ideje bő 700 millió év és megfelelően tárolva a korrózió sem probléma. A teljes készlet kis helyen elfér. (Na jó, mondjuk ne pakoljuk egymásra az összeset, ha nem akarunk egy kis spontán láncreakciót létrehozni.) Nem igényel érdemi gondozást, ha nem piszkálják.
Szerintem most pont a fűtőelem készletezés zajlik és remélem, hogy a gyártás által megengedett leggyorsabb ütemben össze is hozzuk a 2032-2037-ig elég készletet Paks I-hez. Aztán ha úgy döntünk, hogy mégis csak jó lesz nekünk mondjuk egy 10 éves élettartam hosszabbítás, akkor ráérősen beszerezhető a hosszabbításra is a készlet, amikor erre megfelelő a csillagok állása.
Mellesleg nem csak bemeneti oldala van a kérdésnek. A kiégett fűtőelemekkel is kezdeni kell valamit. Megint a legegyszerűbb létre sem hozni a problémát politikai/ideológiai alapon, hanem folytatni az oroszokkal az együttműködést. Ha ez valamiért nem lehetséges (például mert előbb-utóbb valószínűleg lesz nálunk olyan kormány, amely nyugati parancsra, vagy önerős ámokfutásból kész totális öngyilkosságot elkövetni minden téren, ideológiai alapon), akkor rövid távon (mondjuk 2025-ig) KKÁT-ot kell bővíteni, hogy beférjen a Paks I élettartamának végéig keletkező mennyiség. Elméletileg moduláris, tehát megoldható és nem is egy hű de nagy költség. A hosszabb távú megoldáson ezután már ráérünk elmélkedni, vagy kivárni, hogy az esetleg hatalomra kerülő eszementeket ismét leváltsák, illetve az orosz együttműködés és vasúti kapcsolat ismét helyreálljon. Volt már ilyen, hogy egy jó ideig KKÁT-ban aszaltuk a keletkező mennyiséget.