Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 107
17 033
113
Ja, kb mint a LED fényforrások 10-en, 20-on ezer órás élettartalmai... Én meg cserélgetem őket 2-3 évenként, miközben napi 3-5 óránál biztos nem mennek többet...
Elvileg, laorban tudják ezt a paramétert. Gyakorlatilag túlhajtják illetve hűtésre nem fordítanak gondot - hogy újra meg újra meg kelljen ezeket venni... Mint a C200 Diesel Merci, az is majd' csődbe vitte a gyárát mert nem romlok el a motorja, nem rohad a kasztni, 30 évet is simán kibirt... mármint a múltban..
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 222
113
Nem érted a lényeget.
A benzinár stop ugyan király kampány téma, de emellett igen komoly gazdaságélénkítő hatása is van.
A magyar turizmus a saját levében fulladozott a Covid alatt.
Ebből kilábalva először a belföldi turizmus tért magához.
Ha erre ráeresztenek egy 6-800Ft-os benzinárat, akkor azzal az egész szektort kivégzik. Ahhoz, hogy visszatérjen a turizmus, a vendéglátás, valamint a kulturális szektor, ahhoz meg kell könnyíteni az országon belüli mozgást.
Mert Zolikát a 9kerből nem lehet megfejni a Balcsi parton 1500Ft-os lángossal, ha Zolikának "nincs kedve" odáig elmenni.
És magának az autózásnak irgalmatlan nagy a kapcsolódó szolgáltatói vonzata. Nem csak karbantartás szinten, de úgy általában is.
Mert ha teljes árat kellene az üzemanyagért fizetni, akkor a 2-3 kocsit tartó családok jól meggondolják, hogy nem lenne-e elég egy autóval kevesebb.
És ezek (+jövedéki adó, áfa, autopálya díj, szerviz díjjak, fogyasztások, stb.) mind kiesnek, akkor az a GDP-n fog meglátszani.
A szociális alapú jegyrendszer azért nem jó, mert aki 5000-ér tankol, annak úgysincs pénze az 1500 Forintos lángosra.
Arról nem is beszélve, hogy ezt az infláció számításból teljesen ki is kellene hagyni, mert ez egy szelektív támogatás. A 480Ft-os üzemanyag ár viszont szemmel láthatóan hozzájárul az infláció csökkentéséhez.

De szerintem ne is várd el ettől a kormányzattól, hogy a szükséges minimumnál nagyobb szociális támogatást adjon bármilyen rászoruló csoportnak. Az alap koncepciójuk az, hogy a társadalmat a középosztályra kell építeni, és annak kell felhúznia az alacsonyabb rétegeket magukhoz.
Azzal, hogy biztosítanak megfelelő mennyiségű munkahelyet, erre lehetőséget adnak.
Egyrészt,az a réteg megy belföldi turistáskodni,akinek ez nem számit.
Másrészt ennek az inflációra nincs lényegi hatással,mert az üzleti szereplők mind valós,piaci áron kapja az üzemanyagot.Te és én mint magánember 480ért tankolunk,de a Tescos kamion már nem.És a turista busz sem.Meg a lacikonyhás furgonja is piaci áras naftával megy.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Egyrészt,az a réteg megy belföldi turistáskodni,akinek ez nem számit.
Másrészt ennek az inflációra nincs lényegi hatással,mert az üzleti szereplők mind valós,piaci áron kapja az üzemanyagot.Te és én mint magánember 480ért tankolunk,de a Tescos kamion már nem.És a turista busz sem.Meg a lacikonyhás furgonja is piaci áras naftával megy.
Látszik, hogy fogalmad nincs alapvető fogalmakról. (Erre kiválló példa a köztársasági elnökről összehányt marhaságaid is o_O )
De legalább okoskodsz.
A fogyasztói kosár részét képezi az üzemanyag. Szóval árváltozása direktben meghatározza a fogyasztói árindexet.
Amiket felsoroltál azok csak közvetve befolyásolnak inflációs adatokat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 222
113
Látszik, hogy fogalmad nincs alapvető fogalmakról. (Erre kiválló példa a köztársasági elnökről összehányt marhaságaid is o_O )
De legalább okoskodsz.
A fogyasztói kosár részét képezi az üzemanyag. Szóval árváltozása direktben meghatározza a fogyasztói árindexet.
Amiket felsoroltál azok csak közvetve befolyásolnak inflációs adatokat.
Vagy a számitási mód mit hopz ki,és mi a valóság,az két dolog.A piaci szereplők közül kizárolag a magánszemélyek vehetik 480Ft-ért a naftát,a többiek nem.Hiába számit a KSH 480nal a számmisztikában,attol még a kenyérszállitó teherautó nem annyiért tankol,és a kenyér árába a valós költség fog beépülni.
Köztársasági elnöki hivatallal ugyan ez a helyzet.Szart sem jelent a fikusz alkotmány szövege,ha még azt sem tartják be.Ez a qrva nem képvisel semmit abbol,amit az alkotmányba belefirkáltak két gangbang között.
Ja,hogy nem tetszik a rideg valóság?Hát,nekem sem.
De ez a valóság nem az én bűnöm.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and fishbed

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Vagy a számitási mód mit hopz ki,és mi a valóság,az két dolog.A piaci szereplők közül kizárolag a magánszemélyek vehetik 480Ft-ért a naftát,a többiek nem.Hiába számit a KSH 480nal a számmisztikában,attol még a kenyérszállitó teherautó nem annyiért tankol,és a kenyér árába a valós költség fog beépülni.
Köztársasági elnöki hivatallal ugyan ez a helyzet.Szart sem jelent a fikusz alkotmány szövege,ha még azt sem tartják be.Ez a qrva nem képvisel semmit abbol,amit az alkotmányba belefirkáltak két gangbang között.
Ja,hogy nem tetszik a rideg valóság?Hát,nekem sem.
De ez a valóság nem az én bűnöm.
Veled - úgy látom - már csak holnap van értelme érdemben kommunikálni, ha már kijózanodtál. Na jóccakát! o_O
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 671
34 460
113
Vagy a számitási mód mit hopz ki,és mi a valóság,az két dolog.A piaci szereplők közül kizárolag a magánszemélyek vehetik 480Ft-ért a naftát,a többiek nem.Hiába számit a KSH 480nal a számmisztikában,attol még a kenyérszállitó teherautó nem annyiért tankol,és a kenyér árába a valós költség fog beépülni.

Magyar forgalmival szerintem a kenyérszállító teherautó is 480-ért tankolhat. Lehet, hogy számlát nem kap róla, ha azt. Nekem elég ingerülten előre mondta a kúton a pénztáros csaj a múltkor, hogy számlát nem tud adni. Bár nem is kértem, és természetesen (saját) személyautóval voltam.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 671
34 460
113
Teljesen felesleges.
2012-ben fele ekkora fizetések mellett is csak nőtt és nőtt az autókázók száma.
Most állítólag kibaszott nagy jólét van. Vitya olyanokat mond, hogy itt ma a legjobb.
Akkor hova kell ezt rögzíteni. Ha valakinek telik 480-as ár mellett, akkor teljes 600-nál is.
Ha nem, akkor lehetőségein túl autózik. Szerintem.

Tudom, hogy egyeseknél létkérdés a kocsi, de ha úgy vette, hogy ez nem fér bele., akkor megint ott vagyunk, hogy akkor a történet nem kerek.

747 Ft a nem hatósági ár jelenleg (vagy pár napja ennyi volt), 2 hete még csak 717 volt...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 222
113
Magyar forgalmival szerintem a kenyérszállító teherautó is 480-ért tankolhat. Lehet, hogy számlát nem kap róla, ha azt. Nekem elég ingerülten előre mondta a kúton a pénztáros csaj a múltkor, hogy számlát nem tud adni. Bár nem is kértem, és természetesen (saját) személyautóval voltam.
Nem tankolhat.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 610
10 379
113
Azért nagyon sok mindenből erőteljesen vissza lehet venni, csak a gyermekkori emlékei alapján. Kisméretű téglából épült szigeteletlen lakásban éltünk, du. 4 kor vaskályhába begyujtva 1 vödör szén, 6 7 óra körül kellemes meleg, főtt rajta a vacsora (1 tál étel). Este 9 kor csúcshőmérséglet, majd' izzadtunk a ruhánkban. kb 10 után valamikor lefekvés. Vastag tollból készült dunyha, hálósapka.. Fokozatos lehűlés, hajnalban már kb 10 fok volt csak a szobában, és felkelés felöltözés ilyen hidegben történt. Abban az időben nem volt ritka a - 20 -30 fokos éjjeli kinti hőmérséglet, a Duna zajlott, ill. befagyott.
A szemét keletkezésben látszik a fogyasztói társadalom "természet kifosztó" bűne: 1 év alatt nem termeltünk annyi hulladékot, mint most 2 hét alatt.
Ahogy szoktam mondani a társadalmi modellváltások:
-Elosztói társadalom
-Fogyasztói társadalom
-Elfogyasztói társadalom
(Amikor elfogyasztjuk a fellelhető összes anyagi javat, az emberi tartásunkat erkölcsünket, takarékos életszemléletünket stb)

Szóval simán lehet élni fagymentes szobában is, csak ahhoz nem kell szégyellni kellően sok rétegben otthon is öltözködni

Ne felejtsétek el h a "napozási" divat is igy alakult ki: lehetett mutogatni hogy az illetőnek volt pénze nyaralásra hiszen rá van írva barnával az arcára..Mint ma egy autócsere: Azért h pukkadjon a szomszéd, hogy új fazonú hátsó lámpát lát a kocsim seggén..
Még 100 éve a tiszta fehér bőr volt a divat... Meg ráadásul akkor is tudták az UV kellemetlen hatását. Nem is láttál "parasztot" a földeket 1 szál gatyában dolgozni, mindenki hosszú újú inget nadrágot kalapot viselt nap ellen.

Hidd el nekem, egy kis energiaválság és vissza lehet szokni a pár 100 évvel ezelőtti takarékosságra..

Majd divatos lesz, mert a média divatba hozza, hogy ki minél kevesebből is meg tud élni..
Oké, én is voltam gyerek. Nem volt szemét, mert vagy a tyúkok, vagy a disznók, vagy a kutya, vagy a kályha (ami ma ugye ungabunga) ette meg esetleg az értékesebbje tartós tárolásra került. A cserépkályha azért reggelre is tartogatott még némi meleget és a 38as téglafalnak is volt szigetelő képessége meg a salakkbetonnal támogatott fafödémnek. De nem lehetett 10 fokosra hagyni a lakást, mert minden megpenészedett, réteges öltözködés ide vagy oda. Jah, és nem volt hőmérő, csak közérzet :) 100 évvel ezelőtti takarékosságra vissza lehet szokni, de mi lesz azokkal a 20 éves "emberekkel" akik 3 hasmenéses széklet után már a kórházban panaszolják a bajukat?
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 150
16 712
113
Hidd el nekem, egy kis energiaválság és vissza lehet szokni a pár 100 évvel ezelőtti takarékosságra..

Jajj de jó lesz, a XXI. századból visszamenni a XIX. századba.

A túlfogyasztással egyébként igazad van, a gond az, hogy természetes egyensúly áll be, hanem a társadalom legkevésbé aktív és legkevésbé hasznos rétege veri magát, hogy unaloműzésként leszoktassa az aktív réteget az úgymond káros életszínvonaláról.

Nem nehéz rájönni, miért. Amíg egy csomó ember egyhelyben toporog az életben, mások elhúznak mellettük, ami persze rossz érzés.. úgyhogy nehogy már engedjük.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 107
17 033
113
Oké, én is voltam gyerek. Nem volt szemét, mert vagy a tyúkok, vagy a disznók, vagy a kutya, vagy a kályha (ami ma ugye ungabunga) ette meg esetleg az értékesebbje tartós tárolásra került. A cserépkályha azért reggelre is tartogatott még némi meleget és a 38as téglafalnak is volt szigetelő képessége meg a salakkbetonnal támogatott fafödémnek. De nem lehetett 10 fokosra hagyni a lakást, mert minden megpenészedett, réteges öltözködés ide vagy oda. Jah, és nem volt hőmérő, csak közérzet :) 100 évvel ezelőtti takarékosságra vissza lehet szokni, de mi lesz azokkal a 20 éves "emberekkel" akik 3 hasmenéses széklet után már a kórházban panaszolják a bajukat?
Budapesti kis családi házról van szó, ahol nem volt állattartás. Akkor még nem létezett a 38-as tégla, itt másfél soros kisméretű téglából álltak a főfalak. Eleinte egyetlen vaskályha volt az egyik szobában felállítva. A lakás igy éjjelre elég rendesen kihült, viszont a kályha "csúcspontján" biztos volt vagy 25 fok - egy óra hosszat. Az összenyitott szobaajtók biztosították a többi helyiség fűtését is. Igy a napi felfűtés biztosította a viszonylagos páramentességet. Közvetlen a háború után épült a ház, sok bontott anyagból, háborús törmelékeket is felhasználva, mint a lebontásakor kiderül, 1987-ben. Víz, fürdőszoba csak 1962-ben lett építve, derítővel (csatorna csak 1984-től) . Ma ehhez képest valóban nyápic, kis tűrőképességű lakosságunk van.
Gondoljunk a kalandozások korára: Hóolvadástól decemberig tartott pld 1 hadjárat, a csapat túlnyomó része gyalog tette meg az utat, annyi könnyítés volt csak h a fegyverzetet szekereken szállították, amin visszafele a zsákmányt is felpakolták (ha volt..) . Akár több ezer kilométert megtenni egy kalandozáskor, és közben kb minden második héten harcolni, az életért... Hol vannak állóképességben a mai emberek?
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 107
17 033
113
Jajj de jó lesz, a XXI. századból visszamenni a XIX. századba.

A túlfogyasztással egyébként igazad van, a gond az, hogy természetes egyensúly áll be, hanem a társadalom legkevésbé aktív és legkevésbé hasznos rétege veri magát, hogy unaloműzésként leszoktassa az aktív réteget az úgymond káros életszínvonaláról.

Nem nehéz rájönni, miért. Amíg egy csomó ember egyhelyben toporog az életben, mások elhúznak mellettük, ami persze rossz érzés.. úgyhogy nehogy már engedjük.
Hmm az "elhúzásban" a minél nagyobb fogyasztást értjük?
Önkontroll helyett a szomszédnak miből telik mindenre? Megmutatom h én is tudok annyi pénzt kilapátolni az ablakon, mint ő.. stílus.
Régi magyar mondás: Pénz számolva, asszony elverve..
Mai magyar vállalkozó mondása: Asszony számolva (igy) pénz elverve..

Igy azért hamarosan feléljük a bolygónk összes tartalékát... Lásd most az energiaválságot.. igaz annak egy része "mesterséges" árfelhajtó hatású..
 
M

molnibalage

Guest
Jajj de jó lesz, a XXI. századból visszamenni a XIX. századba.

A túlfogyasztással egyébként igazad van, a gond az, hogy természetes egyensúly áll be, hanem a társadalom legkevésbé aktív és legkevésbé hasznos rétege veri magát, hogy unaloműzésként leszoktassa az aktív réteget az úgymond káros életszínvonaláról.

Nem nehéz rájönni, miért. Amíg egy csomó ember egyhelyben toporog az életben, mások elhúznak mellettük, ami persze rossz érzés.. úgyhogy nehogy már engedjük.
A 480-es hóttolcsó benzinárral ez a természetes beállás hogyan korrelál...?
 
T

Törölt tag 1711

Guest
A 480-es hóttolcsó benzinárral ez a természetes beállás hogyan korrelál...?

Akinek nem tetszik eddig is tankolhatott prémiumot teljes áron.
Mondjuk az egész benzináras hisztizésről a 2014-es választások jutnak eszembe a falunkban.

Polgármester választáskor kettészakadt a falu a polgármester és az ellenzéket vezető nagygazda között (anyja megyei tanácselnök volt a gengszterváltáskor, többek között a falu földjeinek 2/3-adát is lenyúlta).
Ment a köpködés mekkora mocsok a másik, ~300 közmunkásból fele a falunak, másik fele a gazdának dolgozott (politikai összeköttetései révén közmunkából fizették a földjein dolgozókat), főleg ők hordták el egymást minden szarnak amiért a másiknak dolgoznak.
A választási hajrában a polgármesternek sikerült bezáratnia a gazda egyik sertéstelepét (átalakított lóistálló).
Hogy gyorsan és olcsón megszabaduljon tőle, na meg némi propagandáért, a gazda kihirdette, hogy minden falusi háztartás kap egy féldisznót.
Na kik álltak legelől a sorban osztáskor?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 027
58 860
113
Szóval simán lehet élni fagymentes szobában is, csak ahhoz nem kell szégyellni kellően sok rétegben otthon is öltözködni

Engem nem érdekel ha a gemánok üszkös romokon lódögöket esznek majd, mint az előző okos bulijuk után, de az 1000% hogy én minimum 20 fokra fűtött szobában fogok lakni!
Nekem is vannak gyerekkori emlékeim a hideg szobákról, köszi soha többet nem!
Ugyan így ragaszkodok a belső égésű motorral szerelt autómhoz is, akárcsak a jó minőségű ételekhez.
A jóemberkedéssel meg basszák meg magukat ott germanisztánban!
Nem azért dolgoztam az életemben, hogy megint hideg szobában éhhezzek autó nélkül :mad: :mad: :mad:
Aki ezt ígéri be nekem azt lámpavasra húzom, aki meg fűtött szobát, üzemanyagot és kaját ígér nekem és be is tartja annak meg leszavazok, sőt fegyvert is fogok érte ha kell!
Pont ennyire érdekel a fehér afrikaiak (ukránok) kérdése meg a degenerált unió is!
Azzal vagyok aki küldi a földgázt és az olajat, meg a kaját ha kell. Az a jólét alapja. A többit pedig leszarom, élén az uniós joggal XD
Ezeknek a verebeknek még senki nem mondta, hogy joga annak van akinek ereje van! ;)
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 610
10 379
113
Budapesti kis családi házról van szó, ahol nem volt állattartás. Akkor még nem létezett a 38-as tégla, itt másfél soros kisméretű téglából álltak a főfalak. Eleinte egyetlen vaskályha volt az egyik szobában felállítva. A lakás igy éjjelre elég rendesen kihült, viszont a kályha "csúcspontján" biztos volt vagy 25 fok - egy óra hosszat. Az összenyitott szobaajtók biztosították a többi helyiség fűtését is. Igy a napi felfűtés biztosította a viszonylagos páramentességet. Közvetlen a háború után épült a ház, sok bontott anyagból, háborús törmelékeket is felhasználva, mint a lebontásakor kiderül, 1987-ben. Víz, fürdőszoba csak 1962-ben lett építve, derítővel (csatorna csak 1984-től) . Ma ehhez képest valóban nyápic, kis tűrőképességű lakosságunk van.
Gondoljunk a kalandozások korára: Hóolvadástól decemberig tartott pld 1 hadjárat, a csapat túlnyomó része gyalog tette meg az utat, annyi könnyítés volt csak h a fegyverzetet szekereken szállították, amin visszafele a zsákmányt is felpakolták (ha volt..) . Akár több ezer kilométert megtenni egy kalandozáskor, és közben kb minden második héten harcolni, az életért... Hol vannak állóképességben a mai emberek?
A kisméretű téglából álló kétsoros (egyik hosszában a másik keresztben) fal a 38-as, ha jól emlékszem.
A háború utáni szükséglakás színvonalát meg na akarjuk már vissza, az addig volt elviselhető, míg nem lett normális. Vagy úgy ítéled meg, hogy még mindig szívesen laknál benne?
Amúgy a mi házunkban is volt vályog, terméskő, tégla, beton meg mindenféle építőanyag. De volt cserépkályha is meg sparhelt meg fürdőszoba fatüzelésű bojerrel, angolWC, igaz az udvaron volt pottyantos is. :)
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 056
33 178
113
Kutyám még nincs, az asszonyé még Vajdaságban van sajnos, de amin lesz saját kecó, jön fel a drágaság.
(Olyan nyugodtkutya, hogy 3 év alatt nem hallottam még morogni sem, nemhogy ugatni.)
Idáig úgy sem hallatszik el a Vajdságból! ;)