Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 777
17 957
113
A Gazprom 40%-kal csökkenti az Északi Áramlat 1-en Németországba áramló gáz mennyiségét egy elkésett szervíz miatt. Közben azzal vádolja a Siemenset, hogy az ők hibájuk, mert a hozzuk szervízre elküldött berendezéseket nem küldték vissza.
el is hiszem. Az agyonsztárolt Siemens kompresszorok egy kalap szart érnek, a 20 évre tervezett kompresszorok 3 év után szétmentek. Azt megértem, hogy 1 betérdel, de hogy mind az 5 másfél hónapon belül, majd jön a bullshit magyarázkodás meg a szállítási határidő éves távlatban, mert Indiában tudnak kompresszor lapátot marni. Persze. Én meg Jutka vagyok és most jöttem vidékről a hajnali vonattal...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 066
19 517
113
Pont ez jutott nekem is eszembe, hogy engedélyezni kéne a vezérelt áram konnektorból vételezésének lehetőségét. Simán lehet, hogy sokan pl. a heti porszívózást is onnan intéznék, vagy millió egyéb más házkörüli dolgot.
De azt nem elvileg tudod mikor jön, csak azt, hogy X órát naponta valamikor adnak. A rendszer ajátosságai miatt eddig éjjel volt, most meg napközben is lehet a nap miatt egy csúcs, de ennyi. A porszívózás meg túl rövid ideig tartó és nem olyan jól tervezhető terhelés, túl nagy az emberi faktor benne (ezért volt ugye a fix bekötés, hogy tudni lehessen mekkora a terhelés ami vezérelhető)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 066
19 517
113
el is hiszem. Az agyonsztárolt Siemens kompresszorok egy kalap szart érnek, a 20 évre tervezett kompresszorok 3 év után szétmentek. Azt megértem, hogy 1 betérdel, de hogy mind az 5 másfél hónapon belül, majd jön a bullshit magyarázkodás meg a szállítási határidő éves távlatban, mert Indiában tudnak kompresszor lapátot marni. Persze. Én meg Jutka vagyok és most jöttem vidékről a hajnali vonattal...
Siemens PLC-k 4 hónapos határidővel jönnek most nekünk. Olyan kommersz cuccok, amik korábban polcról jöttek. A kocsiban kiment egy LCD, Siemens gyártmány (abból is látszik,milyen régi a kocsi, hogy ilyen elektronikát még gyártottak Európában). Amúgy nekem nagyon vegyes a tapasztalatom velük, van azért sok jó tapasztalatom is velük régebbről, de rossz is akad, nem tudom mi van most velük, egy ideje nem volt kapcsolatom velük, most kezdtünk el ismét a cuccaikkal dolgozni.
 
  • Tetszik
Reactions: ozymandias

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 405
31 726
113
el is hiszem. Az agyonsztárolt Siemens kompresszorok egy kalap szart érnek, a 20 évre tervezett kompresszorok 3 év után szétmentek. Azt megértem, hogy 1 betérdel, de hogy mind az 5 másfél hónapon belül, majd jön a bullshit magyarázkodás meg a szállítási határidő éves távlatban, mert Indiában tudnak kompresszor lapátot marni. Persze. Én meg Jutka vagyok és most jöttem vidékről a hajnali vonattal...
Remélem, hogy a mozdonyaikkal nincs ilyen probléma
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 138
10 471
113
Új nagyfogyasztókkal, energia tároló projektekkel. Egyel a hozzászólásod alatt ott a Palkovics cikk.
Remek, de én nem látom azt az akkumulátor technológiát ami országos léptékben telepítve kiegyenlíti a napi ingást, de biztosan én vagyok a marha. Éves szinten meg aztán pláne nem látom, főként hogy árammal akarunk fűteni is, meg autózni..
Az éves termelés 7% a naperömű vagy mivel dicsekedett itt valaki. Klassz, de amikor lenézek a Csobánc tetejéről Tapolca felé két olyan naperőművet látok aminek darabja kb. fél Gyulakeszi, na ez teszi reménytelenné az egész baromságot.
Atomerőmű kell, vizierömű ami elfér még, nap van elég már (de ha épül akkor épületek tetejére/parkolók fölé csak), még egy kis szél meg sok gáz.
A többi parasztvakítás fényezett rézzel..
(amikor miniszter lett a Palkovics örültem hogy egy mérnök, nem jogász-közgazdász, de ez is olyan)
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
De azt nem elvileg tudod mikor jön, csak azt, hogy X órát naponta valamikor adnak. A rendszer ajátosságai miatt eddig éjjel volt, most meg napközben is lehet a nap miatt egy csúcs, de ennyi. A porszívózás meg túl rövid ideig tartó és nem olyan jól tervezhető terhelés, túl nagy az emberi faktor benne (ezért volt ugye a fix bekötés, hogy tudni lehessen mekkora a terhelés ami vezérelhető)

Oké, hogy a fix bekötés fix teljesítményű, de le is csavarhatom azt a hőtárolós kályhát vagy bojlert, és akkor semmi áramot nem vesz fel a vezéreltből, tehát ugyanúgy nem tudnak kalkulálni vele. Egyébként sztem a porszívózás nem olyan rövid azért, meg nyilván lenne még jó pár házkörüli munka is, amit érdemes lenne arra az időre becélozni. A "sóherebb" népréteg tuti szívesen spórolna így.
De akár a mélyhűtőknek is elég lehetne az a napi pár óra... Nyilván minden gondot nem oldana meg, de azért lehetne vele szerintem növelni a vezérelt fogyasztást.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Oké, hogy a fix bekötés fix teljesítményű, de le is csavarhatom azt a hőtárolós kályhát vagy bojlert, és akkor semmi áramot nem vesz fel a vezéreltből, tehát ugyanúgy nem tudnak kalkulálni vele. Egyébként sztem a porszívózás nem olyan rövid azért, meg nyilván lenne még jó pár házkörüli munka is, amit érdemes lenne arra az időre becélozni. A "sóherebb" népréteg tuti szívesen spórolna így.
De akár a mélyhűtőknek is elég lehetne az a napi pár óra... Nyilván minden gondot nem oldana meg, de azért lehetne vele szerintem növelni a vezérelt fogyasztást.
Szerintem én már többször írtam, de apósom a rendes hűtőjét tette "éjszakai" áramra.
Egyedül él, ritkán nyitogatja a hűtőt. Ő már megszokta. Én azért ezt már fenntartásokkal kezelem. :cool:
Különben meglepődtem, mert most vagyok hűtő vásárlásban, és a hűtőknél mostanában meg van adva a teljes felengedés ideje. Azaz, hogy áramszünet esetén mennyi idő alatt melegszik fel benne a cumó.
Namost ez a legtöbb esetben meghaladja a 24 órát (ha jól emlékszem).
Szóval egy 2-3 szori 1-2 órás áramellátással, és a hűtő ritka nyitogatásával azért működő rendszer lehet ez.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 777
17 957
113
Siemens PLC-k 4 hónapos határidővel jönnek most nekünk. Olyan kommersz cuccok, amik korábban polcról jöttek. A kocsiban kiment egy LCD, Siemens gyártmány (abból is látszik,milyen régi a kocsi, hogy ilyen elektronikát még gyártottak Európában). Amúgy nekem nagyon vegyes a tapasztalatom velük, van azért sok jó tapasztalatom is velük régebbről, de rossz is akad, nem tudom mi van most velük, egy ideje nem volt kapcsolatom velük, most kezdtünk el ismét a cuccaikkal dolgozni.
Egyre jobban kezd a pupóm tele lenni az ilyen nagy cégekkel. Küldenek valami móriczka rajzot. Visszadobom, hogy ez nagy nulla, küldj egy normális dokumentációt, hegesztés, vizsgálati terv.

Azt nem lehet, mert kompánípoliszí. Nem érdekek, akarsz biznyísz vagy nem. Ha igen, akkor küldesz egy referencia dokumentációt, vagy lehetsz felőlem az atyaúristen, kapsz egy büdös nagy nullát a minőségirányítástól.

Erre összehívnak egy megbeszélést, 30 ember tőlük, tőlünk a beszerző, cluster manager meg én. Negyed órán keresztül hallgatom a süketelést, hogy ők mekkora világcég, meg mennyi munkájuk van, meg nem értik, hogy minek akadékoskodom.

Kérdeztem tőlük ma, hogy mennyire vannak otthon a magyar közmondásokban. Semennyire. Helyes, akkor elmondom, hogy mi a különbség a húshiányos időszakban lévő és a hústól roskadozó hentesbolt között:

- húshiányos időszakban a vevő köszön előre a hentesnek míg a hústól roskadozó időszakban a hentes köszön előre a vevőnek...

Néma csend. Akkor mikor kapom meg a február óta kért rajzojat - mert lassan 4 hónap csúszást gyűjt be az egyik cluster, mert 4 hónapja nincs hegesztési dokumentáció és ha egy hőcserélő titánból készül, akkor azért szeretném előtte látni a hegesztési dokumentációt...

Nem mondtam, hogy beszélek németül, így a háttérben hallottam, amint az egyik német góré nagyban szentségel és sűrű "unverzüglich - azonnal" szavakkal intézkedik.

Sokkal szívesebben dolgozom kis cégekkel, ahol nem x ezer manáger van, hanem terepen melózó emberek, akikkel lehet beszélni meg értem a titulus lényegét.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 233
10 864
113
Úgy tudom, hogy a vezéreltet napi 8 órában működtetik, ebből 4-t folyamatosan.
Tapasztalat szerint ez a 4 órás blokk kb. délután 15-16 órakor kezdődik, és az esti csúcs kezdetéig tart.
Van aki erre az időre teszi a gépes munkákat egy asztalosműhelyben.
A boylereken kívül szóba jöhetnek a hűtők, fagyasztók, ahogy ezt fentebb említette valaki, persze a hűtőházak is bekerülhetnek ebbe a körbe.
Olyan technológiák, amelyeknek nem árt a "kapcsolgatás", itt írt valaki egy galvánüzemről aminek szerződése van a Mavirral.
A víztornyokat ellátó szivattyúk is vezérelhetők lehetnének.
Nem ismerem a algoritmust, ami a vezérelhető fogyasztókat kapcsolgatja, de én úgy programoznám, hogy amikor meg kell terhelni a hálózatot, pl. hét ágra süt a nap és ömlik az energia, akkor addig kapcsolja a vezérelhető fogyasztó csoportokat, amíg az egyensúly be nem áll. Nem egy komplikált folyamatvezérlési feladat.
Szóval, ha lehet, akkor használjuk a napenergiát, amikor süt a nap! :)

,
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Nemerson

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 637
3 342
113
"„Ha véget ér a háború, nem lesz infláció” – mondja a magyar miniszterelnök, noha az energia- és inflációs válság már a háború előtt javában zajlott. Ami a kulcsfontosságú kőolaj árát illeti, bár a háború kétségkívül drágítja, az már tavaly óta magas volt. Miért? Mert arra akarjuk rávenni a termelőit, hogy fektessenek többet a kitermelésébe, miközben azt mondjuk nekik, hogy a bolygó megmentése érdekében rövidesen fel kell hagyniuk azzal. Ez a közgazdasági abszurd kódolja a drágulást – a COVID és a háború csupán azt érte el, hogy ez gyorsabban vált nyilvánvalóvá. Háttér."
 
T

Törölt tag 1711

Guest

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 138
10 471
113
Úgy tudom, hogy a vezéreltet napi 8 órában működtetik, ebből 4-t folyamatosan.
Tapasztalat szerint ez a 4 órás blokk kb. délután 15-16 órakor kezdődik, és az esti csúcs kezdetéig tart.
Van aki erre az időre teszi a gépes munkákat egy asztalosműhelyben.
A boylereken kívül szóba jöhetnek a hűtők, fagyasztók, ahogy ezt fentebb említette valaki, persze a hűtőházak is bekerülhetnek ebbe a körbe.
Olyan technológiák, amelyeknek nem árt a "kapcsolgatás", itt írt valaki egy galvánüzemről aminek szerződése van a Mavirral.
A víztornyokat ellátó szivattyúk is vezérelhetők lehetnének.
Nem ismerem a algoritmust, ami a vezérelhető fogyasztókat kapcsolgatja, de én úgy programoznám, hogy amikor meg kell terhelni a hálózatot, pl. hét ágra süt a nap és ömlik az energia, akkor addig kapcsolja a vezérelhető fogyasztó csoportokat, amíg az egyensúly be nem áll. Nem egy komplikált folyamatvezérlési feladat.
Szóval, ha lehet, akkor használjuk a napenergiát, amikor süt a nap! :)

,
A víztornyok töltése már most is a vezérelt árammal történik, az ötvenes évek óta így megy ez. Nyilván még lehet finomítani, de rengeteg szivattyú telepen (akár ivóvíz, akár szennyvíz átemelő), már most is van napelem telepítve, nem véletlenül...
Egyáltalán a vízellátó rendszer működése is erre arra alapoz, hogy az olcsóbb árammal töltik meg a víztározókat, amik a csúcsfogyasztás idején leürülnek. (a fogyasztási csúcs idején általában a szivattyúk még megnyomják a rendszert, hogy legyen nyomás a víztározótól messzebb is, nyilván egy Budapest méretű rendszer ennél sokkal-sokkal összetettebb)
A vízellátás egyik legnagyobb költsége az energia (10-20% szokott lenni, nyilván idén jó eséllyel több lesz), nem idióták ülnek ezekben cégekben, nyilván nekik is eszükbe jutnak ezek a spórolási lehetőségek,
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 234
113
Van vmi apropó vagy csakúgy zárják a gázcsapot.
Lehet erről a szankcióról nem is kell dönteni..
Másik topikban volt linkelve, technikai probléma. Valami Kanadában gyártott és javításra küldött Siemens kompresszorok nem jutnak vissza az oroszokhoz a szankciók miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 817
94 821
113
Másik topikban volt linkelve, technikai probléma. Valami Kanadában gyártott és javításra küldött Siemens kompresszorok nem jutnak vissza az oroszokhoz a szankciók miatt.
Az az Északi Áramlat. Bár a német gazdasági miniszter ebben nem hisz. De az olasz gázcsap is záródott.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 781
4 231
113
A víztornyok töltése már most is a vezérelt árammal történik, az ötvenes évek óta így megy ez.
Szia,

Biztos vagy benne, hogy valoban ekkora viztorony kapacitasok vannak?
En eddig azt hittem, hogy folyamatosan mennek a szivattyuk a legtobb helyen, mert a mai igenyeket 1-2 orara sem elegitik ki a viztornyok.
De termeszetesen meggyozheto vagyok az ellenkezojerol (sot, kifejezetten orulnek neki :)).
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 234
113
Az az Északi Áramlat. Bár a német gazdasági miniszter ebben nem hisz. De az olasz gázcsap is záródott.
És az olaszok szerinted hogyan kapják a gázt? Azonkívül a német miniszter miben nem hisz? A kompresszállásban a csővezetékes szállításhoz? Mondjuk az energievende után ez nem meglepő, persze, hogy nem hisz benne, hiszen semmit sem tud semmiről.