Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 612
113
szerverek hőlyének hasznosítását követelik.
14% az szerintem q-va sok. nem lehetne ezt nem elektromos hűtésel megoldani ? huzattal rásegíteni ? vagy olajhűtés teknológia itt nem alkalmazható? jó nem csak a hűtés hanem az üzemeltetés is nagyfogyasztó tudom.
A hőt kurva nehéz és drága szállítani, szóval max az épületet lehet azzal fűteni amit termel. A hűtés fajtájától viszont teljesen független, hogy mennyi hő termelődik, azon nem segítene az olajhűtés sem, de valószínűleg rémálom lenne kivitelezni és karbantartani, mert még az 1-2 rack-es megoldásoknál sem használja senki a folyadékhűtést.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 444
34 355
113
A hőt kurva nehéz és drága szállítani, szóval max az épületet lehet azzal fűteni amit termel. A hűtés fajtájától viszont teljesen független, hogy mennyi hő termelődik, azon nem segítene az olajhűtés sem, de valószínűleg rémálom lenne kivitelezni és karbantartani, mert még az 1-2 rack-es megoldásoknál sem használja senki a folyadékhűtést.
ja én nem a távfűtés részét céloztam. hanem a hűtésre hogy lenne e valami alternatíva ami gazdaságosabb.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 612
113
ja én nem a távfűtés részét céloztam. hanem a hűtésre hogy lenne e valami alternatíva ami gazdaságosabb.
Hőt ugyanannyit termel a rendszer. Az elektromos hűtésnél ha arra gondolsz, hogy vannak ezek a lapkák, amik áram alatt egyik felüket lehűtik a másikat meg felmelegítik, akkor az nem járható út, mert nem tudnak annyi hőt elneylni és a másik oldalon a felfórrósodott részét megint hűteni kellene, ráadásul jobban, mert jobban felmelegedik egyik fele mint amennyire a másik lehűl. Folyadékhűtésnél meg keressed mi csepeg s közben állítgassad le a szervert, lehetne fogadásokat kötni, hogy a szervízesek meddig bírják.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 758
48 017
113

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 612
113
ja én nem a távfűtés részét céloztam. hanem a hűtésre hogy lenne e valami alternatíva ami gazdaságosabb.
És most ráakadtam egy videóra a témában. Csak az elejét mutatta meg, de valami olyan lesz belőle, amit te is elgondoltál, és úgy néz ki nem félnek a vízhűtéses szerverktől, legalábbis ebben a méretben bevállalták.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 972
19 219
113
A hőt kurva nehéz és drága szállítani, szóval max az épületet lehet azzal fűteni amit termel. A hűtés fajtájától viszont teljesen független, hogy mennyi hő termelődik, azon nem segítene az olajhűtés sem, de valószínűleg rémálom lenne kivitelezni és karbantartani, mert még az 1-2 rack-es megoldásoknál sem használja senki a folyadékhűtést.

Ez folyadékhűtésnek számít szerinted?

(szerk: látom másnak is ez ugrott be egyből)
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 972
19 219
113
Hőt ugyanannyit termel a rendszer. Az elektromos hűtésnél ha arra gondolsz, hogy vannak ezek a lapkák, amik áram alatt egyik felüket lehűtik a másikat meg felmelegítik, akkor az nem járható út, mert nem tudnak annyi hőt elneylni és a másik oldalon a felfórrósodott részét megint hűteni kellene, ráadásul jobban, mert jobban felmelegedik egyik fele mint amennyire a másik lehűl. Folyadékhűtésnél meg keressed mi csepeg s közben állítgassad le a szervert, lehetne fogadásokat kötni, hogy a szervízesek meddig bírják.
Minél melegebb a másik fele, ami felforrósodott, annál könnyebb hűteni, ugyanis az egységnyi idő alatti hőátadás (többek közt, de a többi paramétert változatlanul hagyva) a hőmérséklet különbségtől függ két eltérő hőmérsékletű közeg határán, így a melegebb több hőt tud a környezetnek leadni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 612
113

Ez folyadékhűtésnek számít szerinted?

(szerk: látom másnak is ez ugrott be egyből)
Nem tudom a belében hogy oldották meg a hőelvezetést, heatpipe-okkal talán nem lehet messze vinni a hőt uh nem érné el a tartály falát, a levegős meg enyire zárt térben nem tudom mennyire műkdne. Jó lenne látni mennyire van telerakva a tubus és túlhúzva szerverek teljesítménye. Viszont ez relatív kicsi a jelenlegi szuperszerverekhez képest, amik focipályaméretűek is lehetnek, uh lehet bevállalták, hogy vizes hűtése legyen. Igaz ezzel a hulladékhőt nem hasznosították.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 612
113
Minél melegebb a másik fele, ami felforrósodott, annál könnyebb hűteni, ugyanis az egységnyi idő alatti hőátadás (többek közt, de a többi paramétert változatlanul hagyva) a hőmérséklet különbségtől függ két eltérő hőmérsékletű közeg határán, így a melegebb több hőt tud a környezetnek leadni.
Most meg nem keresem a videót, de egy processzor hűtését próbálták így javítani, rátették ezt a lapkát, hideg felével a proci fele, a forró oldalra megy egy normál processzor coolert, valami jobbacskát. És kipróbálták azzal meg anélkül, csak simán ugyanazzal a coolerrel. Az jött ki, hogy nem tudott elég hőt elvinni a lapka, hűthették másik oldalon akárhogy és a proci visszavett a teljesítményéből, hogy ne nyírja ki magát. Ezen kívül meg több hőt is termelsz, mert a lapka árammal működik, amiből plusz hő keletkezik ezalatt.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 972
19 219
113
Nem tudom a belében hogy oldották meg a hőelvezetést, heatpipe-okkal talán nem lehet messze vinni a hőt uh nem érné el a tartály falát, a levegős meg enyire zárt térben nem tudom mennyire műkdne. Jó lenne látni mennyire van telerakva a tubus és túlhúzva szerverek teljesítménye. Viszont ez relatív kicsi a jelenlegi szuperszerverekhez képest, amik focipályaméretűek is lehetnek, uh lehet bevállalták, hogy vizes hűtése legyen. Igaz ezzel a hulladékhőt nem hasznosították.
Szerintem Teleöntöd transzformátorolajjal, és csákó. Esetleg egy kis kényszerkeringetés neki.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 612
113
Szerintem Teleöntöd transzformátorolajjal, és csákó. Esetleg egy kis kényszerkeringetés neki.
Erre mondjuk nem gondoltam, de ha léket kap, akkor megszoptatják Bill bácsit egyszer a kliensek az elveszett adatokért, aztán a környezetvédő imidzsének is annyi, amikor ellepi a tengerfelszínt meg az állatokat az olaj. De ettől még lehet ha így oldották meg, mert ha belegondolsz kurva egyszerű megoldás a többihez képest.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 542
55 971
113
És most ráakadtam egy videóra a témában. Csak az elejét mutatta meg, de valami olyan lesz belőle, amit te is elgondoltál, és úgy néz ki nem félnek a vízhűtéses szerverktől, legalábbis ebben a méretben bevállalták.

Én ezt a medencés szerverhűtést egy sci-fiben láttam először, egy űrhajón. A napba akartak uránt dobni, hogy újra induljon XD
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 674
4 003
113
nem lehetne ezt nem elektromos hűtésel megoldani ?
Szia,

Nagyon regota hasznalnak vizhuteses szamitogepeket.
Ezen a kepen az latszik, hogy a reszprocesszorokon (1991-ben ajandekozta hasznalatra az IBM ezt a gepet a magyar felsooktatasnak, termeszetesen ma mar ugyanekkora meretben sok processzor van) aramlo hutoviz hogy van elvezetve (a kep jobb felso sarkaban kunkorodo fekete csovek):
3090cpu.jpg

Itt a hutoviz-keringteto szivattyu:
vizhutes.jpg


Es hogy valami kicsit modernebb kep is legyen, 2019-ben fotoztam z14 vizhuteses processzor metszetet:
midi_p1100582.jpg

Ugyanez kicsit kozelebbrol:
midi_p1100583.jpg


Sajnos a Covid miatt ugyanennek a frissebb (z15) verziojat nem volt alkalmam lefotozni.
 
M

molnibalage

Guest
Tegnap este vmi olyasmit olvastam, hogy spóroljanak a gázzal, németek most a szénerőműveket pörgetik 100-on és a gázzal egyenlítik ki a ződségeket.
#ződfordulat
Lassan nyár közepe van...

GoQnm8i.png


Ja, hogy Németország felett éppen felhős az idő...

P6SxhlP.png


A relaitás megez.

138811267_3671335092986516_400481375511399407_n.jpg