Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 544
113
elektromoson nem lehet rendesen gyorsan sütött (stir-fry) ételeket készíteni. Évekig volt elektromos tűzhelyünk, gyűlöltem. Plusz utána még sokáig meleg, de legalább szintben van, veszélyes, kényelmetlen, nagy a tehetetlensége, nem jó főzni. Az elektromos sütő ellenben sokkal jobb használhatóságú, mint a gázsütő.
Teljesen igaz, az agyam a plafonban akarhanyszor megy a sütő vagy a fozolap. Plane ha valami normalis kajat kene rajt kesziteni orakon at. A gaz is egy kupac xar, plusz tuzveszelyes.
A legjobb a sporhelt, az az enyem, az asszony nem ert hozza. Az tuti, istenkiraly, egesz mas rajt az etel, sokkal hamarabb kesz van es nemi maszadek faval elvan. Plusz meleget ad osztol tavaszig. Kar hogy ilyen hulye modern hazam van es nem fer be a konyhaba... Na az a rezsicsokkentes meg zoldseg, nem az A+++ elektronikai hulladek gepek.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Rengeteg hibát csináltak, kezdve azzal, hogy a pácoláshoz használt folyadék elkezdte enni az alapanyagot - erre mondaná az egyszerű hegesztő, ha a jó a gázvédelem a csőben, akkor nem kell pácolni.

Plusz ott van, ha bénázik a hegesztő és az egész minőségirányítás. Személy szerint nem fogadok el külsős hegesztő papírt teszt nélkül. Aki bejön, próbadarabot hegeszt, legyen bármilyen anyag.

Reaktortól kezdve mindenhol ezt játszom. Próbadarabbal validálsz, jóváhagyasom nélkül nem hegesztesz, ezek játékszabályok. Ez persze sokaknak nem tetszik, de amikor olyan és akkora berendezések vannak, amibe pl. egy VVER 1200 reaktor gond nélkül elfér kétszer, akkor azért inkább morognak, de elfogadják...

A minőség első lépcsője az előkészítés, az utolsó pedig az ellenőrzés. Ami utána jön, az pedig az üzemeltetési kultúra - arra nincs ráhatásom, viszont rengeteg javítanivalót eredményez.

A minőség nem olcsó, de a leállásból fakadó kiesés össze sem hasonlítható, így láttam már bérelt magánrepülőn szállított hegesztőt, ülések között lespaniferezett csöveket, meg varázsütésre eltűnt "belépési nehézségeket", mert magyar útlevelem van.

Ez ugyanaz, mint az info sec, sokan arra játszanak, hogy megússzák, nem lesz gond, lehet spórolni, de ha beüt a szar, akkor a posztját menteni próbaló manágernél nincs segítőkészebb ember...
Én is hallottam egy magyar hegesztőről, akit első osztályon reptet a nagyon nagy cég helyszinről helyszinre, körbe a világban.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Más volt a világ. A műszaki cégeket mérnökök vezették most meg könyvelők. Ma már nem a minőségi a munkavégzés a cél hanem az, hogy minél magasabb legyen a profit ráta. Csak a táblázatokat nézik odafent, az meg senkit nem érdekel mi lesz a vége a kiszervezéseknek meg a folyamats költség csökkentéseknek. Annak idején hatalmas energiabefektetéssel próbáltak olyan berendezéseket gyártani melyek lehetőleg 20-30 évig hiba nélkül elmennek. Ma már csak a garancia idejéig kell működni mindennek. Ki lett számolva, hogy úgyis lecseréled... Nálunk a leadersip boardban már nincs is műszaki végzettségű ember, mindenki csak könyvelő. Remek élmény nekik műszaki problémákról beszélni... nem is értik meg nem is érdekli őket.
Ma is a 124es mercimmel járok. Atomerőművet ma is 60 évre kell tervezni. Talán ezért is próbáltak megszabadulni tőlük. De pl az Empire State Buildinget örök időkre tervezték. Amig az előírt karbantartásokat elvégzik, addig állni fog. A Golden Gate hidat azt hiszem 200 évre.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szerintem bonyolultabbak a problémák. Az első reaktort összedobták egy alagsorban és egy baltás ember a tetején volt a vészleállító...
Nade 15évre rá átadták az első kereskedelmi atomerőművet. Hogy most az atombombáról ne is beszéljünk. Ehez egy komplett iparágat kellett a semmiből megteremteni. Akkora gyárakkal, mint a General Motors.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Nade 15évre rá átadták az első kereskedelmi atomerőművet. Hogy most az atombombáról ne is beszéljünk. Ehez egy komplett iparágat kellett a semmiből megteremteni. Akkora gyárakkal, mint a General Motors.
Volt motiváció a világháború (majd hidegháború) meg az atombomba meg az atomtengeralattjárók miatt. Meg sok-sok pénz... a polgári attomerőművek csak melléktermékek voltak. Szvsz.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 093
113

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Az undorító libernyák újságírókra nem találni szavakat!
Ilyen rossz indulatú sunyi sugalmazások egyszerűen hihetetlen.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 145
113
Az undorító libernyák újságírókra nem találni szavakat!
Ilyen rossz indulatú sunyi sugalmazások egyszerűen hihetetlen.
Naaaa...
Azért a kérdést a minisztériumnak nem az újságíró hanem Tóth Bertalan vetette fel.
A szerződést meg nem az újságíró, hanem a kormány írta alá, amiben ezeket a kitételeket vállalta. Értem én, hogy mekkora genyó hogy meg mer kérdezni valamit a nagyságos kormánytól, de ugye a szerződés összes pontja betartandó, nem csak az amelyik szimpatikus.
(és nem csak az első tíz pont olvasandó el, mert még úgy járunk mint az egyetemek az EU támogatással)
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 401
113
elektromoson nem lehet rendesen gyorsan sütött (stir-fry) ételeket készíteni. Évekig volt elektromos tűzhelyünk, gyűlöltem. Plusz utána még sokáig meleg, de legalább szintben van, veszélyes, kényelmetlen, nagy a tehetetlensége, nem jó főzni. Az elektromos sütő ellenben sokkal jobb használhatóságú, mint a gázsütő.
A kifejezés, amit keresel, az az indukciós tűzhely....
Félig humorizálva írom ezt, mert szerintem is fasssság ez az amerikai marhaság. De az indukciósnál az elején szokni kell, hogy ne égess oda mindent, mert olyan tempóban melegíti az edény alját.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Naaaa...
Azért a kérdést a minisztériumnak nem az újságíró hanem Tóth Bertalan vetette fel.
A szerződést meg nem az újságíró, hanem a kormány írta alá, amiben ezeket a kitételeket vállalta. Értem én, hogy mekkora genyó hogy meg mer kérdezni valamit a nagyságos kormánytól, de ugye a szerződés összes pontja betartandó, nem csak az amelyik szimpatikus.
(és nem csak az első tíz pont olvasandó el, mert még úgy járunk mint az egyetemek az EU támogatással)
Nincs itt semmi különös csak azért támadgatjuk a sajtóban sunyin paksot. Nincs itt semmi látni való! persze;)
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 145
113
Nincs itt semmi különös csak azért támadgatjuk a sajtóban sunyin paksot. Nincs itt semmi látni való! persze;)
Valami nem igaz abból amit idéznek a portfoliós és a 444-es cikkben? A Kormány mást ígért?
(én azt szeretném ha sokkal több atomerőmű lenne itthon, de ha a kormány azt vállalta amit ír a cikk, és most az ellenkezőjéről hoz határozatot, akkor talán jogos rákérdezni hogy miként tervezik ezt elsimítani, mielőtt emiatt megint büntetést kapunk, nem jól értem? )
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 259
113
Valami nem igaz abból amit idéznek a portfoliós és a 444-es cikkben? A Kormány mást ígért?
(én azt szeretném ha sokkal több atomerőmű lenne itthon, de ha a kormány azt vállalta amit ír a cikk, és most az ellenkezőjéről hoz határozatot, akkor talán jogos rákérdezni hogy miként tervezik ezt elsimítani, mielőtt emiatt megint büntetést kapunk, nem jól értem? )
Nem tudom, mi az igaz, és ami a csúsztatás, sőt most kapacitásom sincs utánanyomozni. (szomorú, hogy az újságírók akiknek ez lenne a dolga, nem bírnak már elég bizalmi tőkével, hogy ez téma legyen).

Szerintem úgy vannak vele (a kormányban), hogy majd akkor megoldják, most egyelőre amíg az építés tart, jó lenne rendezni a jogi környezetet, hogy haladhasson a projekt, ugyanis a bizonytalanság sem tesz jót neki. (a már kitárgyalt itthoni szakemberhiány, és EUs engedélyezési nehézségeken, szankciókkal kapcsolatos bizonytalanságokon túl)

kieg:
Szerintem az is látszik, hogy a következő atomerőmű építést már most el kéne kezdeni előkészíteni. (Ennek halogatásában pedig az lehet a ráció, a pénzhiányon kívül, hogy ha már végre meglesz Paks 2, akkor a típusengedély megvan, stb, csak abból kell pár további blokk, az már onnan relatíve gyorsan meglesz... legalábbis projektmanageri fejjel ez jut eszembe)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Valami nem igaz abból amit idéznek a portfoliós és a 444-es cikkben? A Kormány mást ígért?
(én azt szeretném ha sokkal több atomerőmű lenne itthon, de ha a kormány azt vállalta amit ír a cikk, és most az ellenkezőjéről hoz határozatot, akkor talán jogos rákérdezni hogy miként tervezik ezt elsimítani, mielőtt emiatt megint büntetést kapunk, nem jól értem? )
Szerinted miért nincs még végfázisban paks 2 2016 óta próbálják gáncsolni kint. Nem hiszek semmilyen 444.hu meg hasonló népségnek, akik egyértelműen kiknek a szócsöveik. Ezeknek mindegy a magyar érdek. Szóval értem a jóhiszeműségedet, de én nem osztom a nézetedet. Látom hogy próbálják bizonyos erők folyamatosan gátolni az előre haladást. Kérdezz meg egy két kollégát mondjuk a Mecseknél! ;)
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 145
113
Szerinted miért nincs még végfázisban paks 2 2016 óta próbálják gáncsolni kint. Nem hiszek semmilyen 444.hu meg hasonló népségnek, akik egyértelműen kiknek a szócsöveik. Ezeknek mindegy a magyar érdek. Szóval értem a jóhiszeműségedet, de én nem osztom a nézetedet. Látom hogy próbálják bizonyos erők folyamatosan gátolni az előre haladást. Kérdezz meg egy két kollégát mondjuk a Mecseknél! ;)
2017-ben lett meg az EU-s szerződés róla. Van már környezetvédelmi engedély is egy jó ideje.
Szerinted az EU hibája hogy a törvényeknek megfelelő dokumentációt a tervező, beruházó csak 2020-ban volt képes beadni? Nem, ez csak a tervező és beruházó hibája. Nem volt kérelem amit lehetett volna gáncsolgatni. Miután beadta, lett is engedély...
Az, hogy hőbörögnek az osztrákok meg sötétzöldek kb. egy nappal nem vetette vissza az eljárást. Én is hőböröghetek hogy kurva ronda a szomszéd terepjárójának a színe, de mindenki leszarja, na ennyit érnek a gáncsoskodások az osztrákok meg a züldek részéről.
A Mecsek nem tudom mit keres itt, nekem nagy kedvencem a Zengő, minden évben felmászom rá, mit kérdezek tőle?

Én értem, hogy bárki aki kérdezi/kritizálja/hibáztatja a kormányt az mind liberálissorosbérenckommunista, de jó-e egy kritizálhatatlan államhatalom, vágysz rá?
Én egyetlen HVG-s újságírót ismerek, rendes srác, képzeld utálja trianont, nem érdekli a foci és rántotthúst eszik rendszeresen, nincsen senki zsoldjában. Sőt, a DK-t is utálja.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
2017-ben lett meg az EU-s szerződés róla. Van már környezetvédelmi engedély is egy jó ideje.
Szerinted az EU hibája hogy a törvényeknek megfelelő dokumentációt a tervező, beruházó csak 2020-ban volt képes beadni? Nem, ez csak a tervező és beruházó hibája. Nem volt kérelem amit lehetett volna gáncsolgatni. Miután beadta, lett is engedély...
Az, hogy hőbörögnek az osztrákok meg sötétzöldek kb. egy nappal nem vetette vissza az eljárást. Én is hőböröghetek hogy kurva ronda a szomszéd terepjárójának a színe, de mindenki leszarja, na ennyit érnek a gáncsoskodások az osztrákok meg a züldek részéről.
A Mecsek nem tudom mit keres itt, nekem nagy kedvencem a Zengő, minden évben felmászom rá, mit kérdezek tőle?

Én értem, hogy bárki aki kérdezi/kritizálja/hibáztatja a kormányt az mind liberálissorosbérenckommunista, de jó-e egy kritizálhatatlan államhatalom, vágysz rá?
Én egyetlen HVG-s újságírót ismerek, rendes srác, képzeld utálja trianont, nem érdekli a foci és rántotthúst eszik rendszeresen, nincsen senki zsoldjában. Sőt, a DK-t is utálja.
Ha neked a Mecsek ről ez jut az eszedben nem tudom milyen bányamérnök vagy! Nekem a Mecsek Érc mint utolsó után bányászati cég! De akkor látom nincsen kapcsolatod ott! És akkor nincsen kérdésem se mennyire követed Paks 2 építését.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 145
113
Ha neked a Mecsek ről ez jut az eszedben nem tudom milyen bányamérnök vagy! Nekem a Mecsek Érc mint utolsó után bányászati cég! De akkor látom nincsen kapcsolatod ott! És akkor nincsen kérdésem se mennyire követed Paks 2 építését.
Tudom hogy mi az a Mecsek Érc, dolgozott ott rokon.
Építőmérnök vagyok, nem bányamérnök.
De cáfolj már ebből valamit:
"2017-ben lett meg az EU-s szerződés róla. Van már környezetvédelmi engedély is egy jó ideje.
Szerinted az EU hibája hogy a törvényeknek megfelelő dokumentációt a tervező, beruházó csak 2020-ban volt képes beadni? Nem, ez csak a tervező és beruházó hibája. Nem volt kérelem amit lehetett volna gáncsolgatni. Miután beadta, lett is engedély...
Az, hogy hőbörögnek az osztrákok meg sötétzöldek kb. egy nappal nem vetette vissza az eljárást."
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Tudom hogy mi az a Mecsek Érc, dolgozott ott rokon.
Építőmérnök vagyok, nem bányamérnök.
De cáfolj már ebből valamit:
"2017-ben lett meg az EU-s szerződés róla. Van már környezetvédelmi engedély is egy jó ideje.
Szerinted az EU hibája hogy a törvényeknek megfelelő dokumentációt a tervező, beruházó csak 2020-ban volt képes beadni? Nem, ez csak a tervező és beruházó hibája. Nem volt kérelem amit lehetett volna gáncsolgatni. Miután beadta, lett is engedély...
Az, hogy hőbörögnek az osztrákok meg sötétzöldek kb. egy nappal nem vetette vissza az eljárást."
Az eu folyamatosan támadta a projektet, lsd még kötelezettség szegési eljárás is volt. Az osztrákok folyamatosan támadnak jogilag, szerinted miért is szarakodik minden csinovnyik politikus az engedélyekkel meg egyéb dolgokkal? Nem hiába baszta ki Orbán a nagyszájú, de felelősséget nem vállalni akaró projekt vezetőket. Okoskodni mindegyik tud fellelős éget vállalni és nyomni a projektet senki. Mi ha ez nem hátráltatás politikai eszközökkel. Mikor is fogadta el az eu, hogy a gáz és az atom zöld energia? Ja 2022 ben ez mind politikai nyomás a projekt késleltetésére ja meg hogy az oroszokkal csináltatjuk nem a fenségességes nyugattal nem jut vissza nekik lóvé!
 

MoyesMD

Member
2020. október 29.
20
49
18
Az eu folyamatosan támadta a projektet, lsd még kötelezettség szegési eljárás is volt. Az osztrákok folyamatosan támadnak jogilag, szerinted miért is szarakodik minden csinovnyik politikus az engedélyekkel meg egyéb dolgokkal? Nem hiába baszta ki Orbán a nagyszájú, de felelősséget nem vállalni akaró projekt vezetőket. Okoskodni mindegyik tud fellelős éget vállalni és nyomni a projektet senki. Mi ha ez nem hátráltatás politikai eszközökkel. Mikor is fogadta el az eu, hogy a gáz és az atom zöld energia? Ja 2022 ben ez mind politikai nyomás a projekt késleltetésére ja meg hogy az oroszokkal csináltatjuk nem a fenségességes nyugattal nem jut vissza nekik lóvé!
Nem vagyok mérnök , de nem igazán értem hogy egy kiviteli terv megfelelő elkészítését hogyan akadályozza a külföldi , Eu , zöld gáncsoskodás ?
Miközben a megrendelő a Magyar állam .