Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Mondjuk, hogy még az is műtárgyasítva lett volna a tervek szerint?
Csak mert Nagymaros erősen a Duna-kanyar.
Ott van Visegráddal szemben ;)
Tudom én újítottam a Nagymaros - Visegrád vasúti állomást 2020-ban ! De a vízlépcső Nagymarosnál csak az X. lépés lett volna ! Az erőmű a nélkül is működhetne és a szigetközbe is lenne víz !
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 022
16 447
113
A világ többi része meg magasról fog tenni (no meg kárörömmel), hogy az európaiak élete több évszázadnyi jobb lét után visszasüllyed - akár az ő színvonaluk alá.
(Követek egy argentin(!) Fiat 125 instagram oldalt. Nagy ott az élet: Vidáman újítják fel a homokszórástól kezdve az autókat. Bukócsövek, futómű átépítések, stb. Dobálják rájuk az elékelt vezérműtengelyeket, az iker Weber karbikat, turbókat, kompresszorokat...katalizátor...hát hogyne... Nemcsak versenyeznek velük, de simán rendszámot kapnak, összejárnak velük lábon(!) találkozókra, használják a hétköznapokon stb.)

Itt meg már ha csak egy nagyobb - igazából csak dekor - kipufogóvéget ráteszel a belsőégésű motoros autódra, már lefagy a rendőr, a Mozaik utca...

S igen; magas ívben fognak tenni az elektromobilitásra is a többi földrészen.
Ebből is látszik hogy azért a szabadságot a Földkereségen egyénileg értelmezik..

Én a "Zöldektől" kezdek félni, lassan átmennek "Sötétzöld" mozgalomba. persze a hátuk mögött a mindenkit levadászó nagytőke áll.
Pld hogy ott se legyen CO2 kibocsájtás mert az USA ban és AZ Unióban is csak gondot okoz, nagy tételben benyomják a napelemeket. Ezek kellő méretű telepítése tán, úgy mint az Eu-ban, változatlan fogyasztási adatok mellett az egekbe rugják az országos hálózat villany termelői árát hogy ezek a naperőművek hozzák a profitot.. árban aláférjenek.

Itt az EU ban is vagy 2 éve több mint 50 milliárd Eurót égettek el erre a célra, a tőzsdei beker ár befolyásolására. És az árak megugrottak, még jóval a háború előtt. Mai Euro árfolyammal számoltam végig, h ne bonyolítsam..
2021 évben :
május 3 hétfő 0,058 Euró / kWh 21,75 Ft / kWh
julius 5 hétfő 0,097 Euró /kWh
szeptember 6 0,126 Euró / kWh
október 4 0,196 Euró / kWh
december 6 0,265 Euró/ kWh 99,375 Ft / kWh. Ehhez rájön a szállítási ktg, és 27% ÁFA... és áramkereskedői haszon 1 deka sem

Tehát lényegében nem változik az erőművi kapacitás, a fogyasztás, és mégis felcsengetik a nettó EU beker árat fél év alatt több mint 4 X es értékre!
És még egy nyamvadt pisztolylövés sem hangzott el..

Ez nem azt jelenti hogy a rendszer megbolondulását követi időben ez a "Különleges Hadművelet" hogy ennek álcázó füstje takarja el ezeket a gazdasági átalakulásokat?
Mert ezt épp ésszel nem lehet megmagyarázni..


2022 ben az elején nincs érdemi emelkedés, de ami utána jön az megér egy misét.. egyenlőre ennyi.
Január 3 0,156 Euró / kWh
február 7 0,17
március 1 0,249
április 1 0,171
 

antipaladin

New Member
2012. december 8.
11
30
3
Ezt is meg lehetne oldani. Ennek az egyik előfeltétele hogy a megfelelő erősáramú infrastruktúrát ki kell építeni.

Ez azt jelenti hogy minden munkahelyi parkolóba ki kell építeni az AC töltési lehetőséget. Az AC töltés elegendő az átlag 8 órás munkaidőt figyelembe véve. Minden elektromos autó töltését regisztrált felhasználó végezhetné, és lehetne pld ezt a fogyasztását, ha van igazolt napelem termelése , akkor azt szaldóba betenni.. Ez egy ötlet de sok megoldás létezik.
Ha az éves szaldó most veszteséget is okoz a szolgáltatónak, nemsoká pld átállnak a havi szaldóra...

Persze ehhez gőzerővel kell fejleszteni az ezt kiszolgáló informatikai rendszert is..
Persze, egyértelműen kivitelezhető, ez nem is lehet kérdés de nem erre lennék kíváncsi, hanem arra hogy ki állja az ilyen-olyan fejlesztési költségeket? Önmagától a legtöbb piaci alapon működő cég nem nagyon fogja ezt puszira, ipari méretben kivitelezni a profit kárára. Talán én sem tenném pusztán szívjóságból.

Ill. ez pl nagyon jó megoldás lehetne a vidéki ingatlannal ÉS háztáji erőművel rendelkezők számára. És borítékolható az anyázás a lakosság kb 60%-ától akik városban élnek, jogosan vagy sem az más kérdés, azt hiszem ez már inkább politikai akarat (bevállalás) kérdése.

Térjünk vissza az akkumulátoros , most jelenleg litiumos energia tárolásra.
Egy pár adatot gyűjtöttem ezzel kapcsolatosan.

Igen nagy mennyiségű, súlyú akkumulátor kerül be Magyarországra, - a közlekedési eszközökbe beépítve.
Az EU álma szerint, ha nem lógott a bilibe a keze -kb 30 év múlva már nem lesz belsőégésű motorral hajtott jármű. Pld kitiltják őket, nem kap közlekedéshez majd akkor előírt "0" kibocsájtású igazolást, patikában lehetne majd szemcseppentővel üzemanyagot kapni hozzá stb.
Nekem kb 2020-as statisztikai számaim vannak, ezek szerint rendszámmal rendelkező járgányok:
  • Személygépkocsik: 3 814 679 db
  • Kisteherautók: 555 914 db
  • Motorkerékpárok: 372 173 db
  • Haszongépjárművek: 235 760 db
  • Autóbuszok: 10 137 db
  • Pótkocsik: 205 357 db
  • Munkagépek: 5957 db
Tehát a regisztrált járművek több mint 79%-a személygépkocsi, és csak mintegy 4,9%-a tehergépjármű.
Tehergépjárművek bontásban:
  • 3,5 tonnánál kisebb teherautók: 165 715 db
  • 3,5 - 7,5 tonna közötti teherautók: 40 338 db
  • 7,5 - 12 tonna közötti teherautók: 14 180 db
  • 12 - 20 tonna közötti teherautók: 8 579 db
  • 20 - 60 tonna közötti teherautók: 6 322 db
  • Több mint 60 tonna össztömegű teherautók: 670 db
Ezenkívül a haszongépjármű kategóriában tartalmazza a regisztrált vontatókat is, amelyek száma 39 875 volt.

Kategóriánkénti akkumulátorsúlyok:

Az átlagos elektromos személyautók akkumulátor súlya általában 250-500 kg között van, azonban nagyobb járműveknél, mint például az SUV-oknál, a súlyuk elérheti a 700-800 kg-ot is. Az egyes modellek között azonban jelentős eltérések lehetnek az akkumulátor súlya tekintetében. Például az Opel Corsa-e elektromos autó akkumulátorának súlya kb. 336 kg, míg a Tesla Model S akkumulátora több mint 500 kg.

Az átlagos motorkerékpár akksik általában 5-15 kg közötti súlyúak. Az átlagos méretű motorkerékpárok általában 10-20 kg-os akkumulátort használnak, míg a nagyobb touring motorkerékpárok vagy elektromos motocross motorok általában 20-30 kg-os akkumulátorral rendelkeznek.

Az átlagos elektromos teherautók akkumulátor súlya általában 500-2000 kg között van, azonban nagyobb járműveknél, mint például az áruszállító kamionoknál, a súlyuk elérheti a 4000-5000 kg-ot is. Az egyes modellek között jelentős eltérések lehetnek az akkumulátor súlya tekintetében.

Például az MAN eTGM elektromos teherautó akkumulátorának súlya kb. 4400 kg, és összesen 12 akkumulátort tartalmaz. Az elekromos Volvo FE teherautó akkumulátorának súlya kb. 3800 kg, az elekromos DAF CF teherautó akkumulátorának súlya pedig kb. 3000 kg.

Az átlagos elektromos buszok akkumulátor súlya általában 3000-5000 kg között van. Az egyes modellek között azonban jelentős eltérések lehetnek az akkumulátor súlya tekintetében. Például az eCitaro elektromos busz akkumulátorának súlya kb. 4410 kg, míg az BYD K9 elektromos busz akkumulátora több mint 4000 kg.

No feltételezem, hogy pld maradna ez a db-szám csak átmegy elektromosba, akkor a beépített átlag akkuk súlya, tonnában
  • Személygépkocsik: 3 814 679 db X 0,45 T = 1 717 000 tonna
  • Kisteherautók: 555 914 db x 1 T = 555 914 tonna
  • Motorkerékpárok: 372 173 db x 0,02 T = 7 443 tonna
  • Haszongépjárművek: 235 760 db X 3 T = 707 280 tonna
  • Autóbuszok: 10 137 db X 4 T = 40 548 tonna
  • Pótkocsik: 205 357 db X 0T = 0 tonna
  • Munkagépek: 5957 db X 5 T = 29 785 tonna
Ez mindösszesen : 3 548 000 tonna kerekítve, 3 548 000 000 kg akku, ez kb 5 kg/kWh energiasűrűséggel számolva 612 000 000 kWh azaz 612 000 MWh tároló kapacitás

Ez már Paks egész napos, 48 000 MW-os kapacitását símán übereli..

Számoljátok át h kb jó e, közben a következőekben arról írok, hogy az új V2G töltőszabvány szerint milyen kétirányú energia átvitelre alkalmas járműveket gyártanak - már most és mi várható.

Ez szabvány szerinti gyártás kb 2 éve van így, szerintem azért gyártják - mert használva is lesz..
Ami meg ezt a számítást illeti.
Papíron tök jól kijön Paks egész napos termelésének a 12x-e tároló kapacitásra vetítve. Ám a rendszerben lévő bizonytalanságok miatt ez nagyon max arra tervezhető, hogy egy pár napra bezuhanó nap/szél energiát kompenzálja úgy hogy közben a lakosságnak csak kisebb részét érinti negatívan. Esetleg arra, hogy miután este kell a kakaó, valami distributed rendszer szétossza a tárolt kapacitást. Ami helyből elhasal amikor az egyszeri ember meglátja a tv-ben Aigner Szilárd-ot aki szerint egész héten borús időjárás lesz, aztán kiballag a garázsba és kihúzza a konnektorból a kocsit a biztonság kedvéért. Elvégre majd tölti a melóhelyen ha már lehet...
Ez egyszerűen csak egy puffer ha nagyon gyorsan kell valahonnan korlátos energiamennyiséget szerezni.


Ám fennáll az alábbi képeken ábrázolt problémakör. Ez a német energiahálózat. A teljes telepített naperőmű kapacitás 60GW:

8JKWDl9.png


M6cj2Zr.png


Ez elrettentő példának jó. :D


Ez a Mavir-tól van:
3gzJhID.png


RC5ClTf.png


Szóval ezekből a grafikonokból én a következőket szűröm le:
Itthon (is) olyan brutál a termelő kapacitás kilengése ami megköveteli a hosszú távú áthidalás kiépítését, lásd teljes 2023Q1.
A kilengés kompenzálható eszement mértékű, igényen felüli termelő kapacitás kiépítésével. Ami kicsit számolgatva, ha Mo-nak olyan 5-7GW a nyári energiaigénye, akkor a fenti számok alapján mindössze röpke 9-12GW telepített napenergia termelő kapacitás kell a jelenlegi fogyasztásra vetítve ami viszont csak és kizárólag a nyári napközbeni fogyasztás kielégítésére elég.


Ám én azt látom a 2023Q1-es grafikonon, hogy ez a 9-12GW januárban értelmezhetetlenül kevés (február-márciusban szimplán csak nagyon kevés). Vagyis kell valami energiaforrás ami a teljes hónapot/évszakot áthidalja igaz? Másképp szólva kell egy halom egyéb fajta erőmű, legyen az nukleáris, hő-, vízerőmű. Kelleni pedig kell, különben születik egy nagy halom dühös választópolgár akik vagy nem tudnak melózni menni mert nincs kraft az akuban vagy a cég küldi el energiahiány miatt három hét szabira már az év elején.

Vagyis kell egy komplett energiatermelő/tároló hálózat ami akár egy/több hónapra is átveszi a PV helyét. Akkor innentől kezdve miért is akarunk szarakodni a gépjárművek akkumulátorait szipkázó rendszerrel ami a jelenlegi számok alapján nem elégséges? Szintén egy nagy halom zsetonért?
Rendszerszinten ez nagyon max annyit old meg, hogy egy-egy este egy-egy háztartás képes lehet ellátni magát. Ha van autó persze. Ami tök jó a co2 kibocsátás szempontjából, aláírom. Ám gazdasági szempontból katasztrófa.

Ill. ami számomra nagyon de nagyon kérdéses a fenti grafikonok alapján, hogy milyen napelemek által termelt fölösleges áramból akarunk pl. gazdaságosan H2-őt gyártani? Ha meg kiépül egy olyan eszetlen mértékben túlméretezett PV rendszer amivel gazdaságosan ÉS ipari léptékben ÉS tervezhetően lehet pl. hidrogént gyártani amivel megoldható az ellátásbiztonság is, akkor meg mi a fenéért nyúznánk a járművek aksijait?
Természetesen a számokat változtatni kell annak függvényében ha elektromosan akarjuk kiváltani a téli földgáz igényt is, h már egyszer szivatjuk magunkat a zero Co2-vel. Na, arra szeretnék látni egy épkézláb számítást, hogy azt miképp akarjuk megoldani. Rettenet energia árak jönnének ki. Valószínűleg olyan számok, amik mellett azt mondanám, tehet egy szívességet az EU és megnézem milyen az élet mondjuk Kubában, Argentínában, Új-Zélandon, stb.


Nem kötözködésképpen írom mindezeket (most átolvasva több dolgot is boncolgatok egyszerre de átszerkeszteni már nem szeretném), tényleg érdekelnek a válaszok. Csak éppen nem láttam még olyan válaszokat amik ezekre a kérdésekre épkézláb, számokkal alátámasztott válaszokat adnak és nem wishfull thinking-en alapulnak. Ha már voltak ezekre a kérdésekre értelmezhető válaszok a fórumon, elnézést amiért elsiklottam felettük.
 

antipaladin

New Member
2012. december 8.
11
30
3
Összeszedtem egy másik gondolatmenetet ami az akkumulátor farmokat illeti egy országos ellátási hálózatban. Tegyünk fel egy egyszerű esetet. Tegyük fel, nekünk mindössze konstans 500MWh kell amit aksival akarunk megoldani. Ez az itthoni legalacsonyabb fogyasztásnak mindössze a 10-13%-a.
Egy átlagos nyári nap esetén ez azt jelenti, hogy délután 17.00-kor már nincs értelmezhető mennyiségű PV termelés egészen másnap reggel 9.00-ig. Ez mintegy 16 órát jelent, ezt akarjuk áthidalni. Napközben töltődnek ezek az aksik.

A számításhoz Tesla Megapack-ot vettem alapul mert annak ismert a tároló kapacitása és a terhelhetősége, jelenleg piacon van, létezik a gyakorlatban is, "kapható". Tudom hogy nem a legjobb példa, ezt nézzétek el nekem. Biztos van jobb alternatíva (olyan ami túljutott a fejlesztési fázison, megkapott minden engedélyt, kész a tömegtermelésre és nem pedig közel a fejlesztés vége, bíztató), ezt linkelje nekem aki tud ilyet, nagyon megköszönném.
Szóval a Megapack kapacitása 3MWh a terhelhetősége 1MWh. Az ára 2021-ben 1 millió dollár volt ez jelenleg 1.8 millió dollár.
Vegyünk egy wishfull thinking-et, legyen az ára mindössze 0.5 millió dollár. Azért wishfull mert bár az akkuk árai valóban csökkennek ám jelenleg elértünk egy olyan határt ahol az ár csökkenésének íve a hiperbolikus ábrázolás szerint az araszoló fázisba váltott. Az előrejelzések szerint az elkövetkező mintegy 7 évben olyan 30%-os költségcsökkenéseket láttam.

Akkor kezdjünk el számolni:
Ki kell elégítenünk 500MWh igényt. Az aksi kapacitása hiába 3MWh ha a terhelhetősége 1MWh.
Ebben az esetben kell nekünk 500 db ami egy óra fogyasztást fedez.
16 órát akarunk áthidalni szóval kell 16*500db = 8.000db

7000db * 0.5M $ = 4000M $ = 4 milliárd $ = 4.000.000.000 $
3.500.000.000 $ * 340 HUF = 1.360.000.000.000 HUF
Ez 1360 milliárd Forint.

Variáljuk át az akkumulátor számait. Az ár ugyanúgy 0.5M$, a kapacitás továbbra is 3MWh ám a terhelhetősége legyen 3MWh, elvégre ez mindössze technikai kérdés, megoldható.
500MWh/3MWh = 166 db
16 órát akarunk áthidalni szóval kell 16*166db = 2656 db
2656 db * 0.5M $ = 1.328 milliárd dollár = 1.328.000.000 $
1.328.000.000 $ * 340 HUF = 450.500.000.000 HUF
Ez 450 milliárd Forint.

Ami - ha jó számoltam, belekötni ér - mindössze arra jó, hogy ~12%-nyi energiaigényt fedezzen és még szó sincs arról, hogy ezt PV erőművekkel akarjuk teletölteni. Olyan PV-vel aminek nem mellesleg a lakossági igényt is kellene fedeznie. És mindezek mellett szem előtt kell tartani, hogy ez egy este igényének egy kicsi töredéke.



Számoljunk még egy sort ez alapján:
LNE9oUM.png


Június 13-a 3600MW termelő kapacitás csúcsra járatva. Egy NAGYON durva megközelítést alkalmazva azt lehet mondani, hogy egy reggel 6.00-tól kb. délután 17.00-ig tartó időszakra vetítve a termelés mintegy 1200MWh átlagnak feleltethető meg.

Vesszük a korábban számolt állandó 500MWh órányi kielégítendő igényt amit a fenti grafikon alapján teljesítő PV-k által előzetesen teletöltött aksikkal akarunk kielégíteni (16h * 500MW) akkor a következő megállapításokat tehetjük:
6.00-17.00-ig jelenleg "termelődik": 16h*1200MW = 19.200MW energiamennyiség. Ezt tudjuk most ideális körülmények között.
17.00-tól reggel 9.00-ig nyúzzuk az aksikat: 16h * 500MW = 8000MW energiamennyiség. Ez az elképzelt cél. Azaz 2*500MW-os igényt kielégítő aksifarmot tudunk most teletölteni ha csak erre használjuk a jelenlegi PV termelő kapacitást.

Azaz ha a NAGYON wishfull számolás alapján vett 0.5M$/Megapack árral számolunk, a jelenlegi termelő kapacitás fedezi a délutáni-esti-reggeli időszak 2*500MWh-ját, 800 milliárd HUF-nyi akksiba zsúfolva.



Gondoljuk tovább:
Csakhogy nekünk az este 17.00-09.00 időszakban úgy 4000MWh-nyi igényt kell kielégíteni. Ennél többet kell de ez szép kerek szám.
Vagyis van nekünk 16h*4000MW = 64.000 MW igényünk.
Ha fenti számítást alkalmazzuk -> 64.000/8000 = 8
akkor a fent számolt alacsonyabb áru akkuparkkal számolva: 8 * 450 milliárd HUF = 3600 milliárd HUF.
Ehhez számoljuk hozzá, hogy ha a valós nyári példa alapján számolt 19.200MW-ot felszorozzuk 64.000-re akkor ennek az energiamennyiségnek az előállításához ( 64.000/15.600 ) kell telepíteni mintegy 12.000 MW-nyi PV-t.
Ennek a telepítési árát számoljuk hozzá a 3600 milliárd Forint-os árhoz.


És most foglaljuk mondatba hova vezetett a fenti számítástömeg:
3600+ milliárd forintból létrehoztunk egy olyan zéró emissziós működésű rendszert ami csak és kizárólag az ideális nyári időszakban hozza a számokat idealizált, jelenleg elérhetetlen árakkal számolva és csak és kizárólag arra alkalmas, hogy az éjszakai fogyasztást ellensúlyozza. Azt is tartalékok nélkül. Egy komolyabb felhős hét már borítja az egészet.
És még napközbenre is kell valahonnan pár GW plusz.




És akkor még hidrogént akarunk előállítani ami vélhetően egy ennél drágább folyamat.


Tudom a Watt az nem energiamennyiség hanem teljesítmény, ezt a pongyolaságot (meg még néhányat) nézzétek el nekem, így olvasmányosabb. Ha valahol elszámoltam, elvi hibát vétettem, ér jelezni.

Ami meg az olyan elképzeléseket illeti, miszerint a termelés felfutásával csökkenni fognak az árak. Valóban, elvileg így lenne a kereslet-kínálati egyensúly rendeződésével. Ám a valóság épp idén/tavaly mutatott nekünk fityiszt a megélhetéssel kapcsolatban.
 

antipaladin

New Member
2012. december 8.
11
30
3
A fenti szöszenetekkel mindössze számokkal alátámasztva jelezném az általam látott, zöld erőművekkel kapcsolatos nehézségeket.

Mert ahogy a fenti számok is mutatják, bizony át lehet állni megújuló energiaforrásokra. Ám az ilyen állítások mellett sehol nem láttam konkrét számításokat. És ezek a számok azt mutatják, hogy ha ellátásbiztonságra és 0-24 konnektor áramra is számítunk az már nem éppen olcsó. Sőt, rohadt drágává teszi az "olcsó" zöldenergiát.

Enyhe bónuszként - ha van rá itt igény - levezetek egy számítás hegyet is ami azt boncolgatja, mekkora alapterületre van szükség a rengeteg PV-hez. Korábban már számolgattam sacperkb. Kijöttek egyfajta értékek.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 652
7 160
113
Akkor kezdjünk el számolni:
Ki kell elégítenünk 500MWh igényt. Az aksi kapacitása hiába 3MWh ha a terhelhetősége 1MWh.
Ebben az esetben kell nekünk 500 db ami egy óra fogyasztást fedez.
16 órát akarunk áthidalni szóval kell 16*500db = 8.000db
Már az elején elszámoltad:
Ha 500MWh-át akarsz áthidalni 3MWh-os Megapackokkal, akkor "csak" 166db Megapack kell (és nem 8000, kis különbség)
Aminek a teljesítménye, (ha 1db-nak 1MW), akkor 166MW .
Keverted a teljesítményt az energiával.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 467
7 303
113
Összeszedtem egy másik gondolatmenetet ami az akkumulátor farmokat illeti egy országos ellátási hálózatban. Tegyünk fel egy egyszerű esetet. Tegyük fel, nekünk mindössze konstans 500MWh kell amit aksival akarunk megoldani. Ez az itthoni legalacsonyabb fogyasztásnak mindössze a 10-13%-a.
Egy átlagos nyári nap esetén ez azt jelenti, hogy délután 17.00-kor már nincs értelmezhető mennyiségű PV termelés egészen másnap reggel 9.00-ig. Ez mintegy 16 órát jelent, ezt akarjuk áthidalni. Napközben töltődnek ezek az aksik.

A számításhoz Tesla Megapack-ot vettem alapul mert annak ismert a tároló kapacitása és a terhelhetősége, jelenleg piacon van, létezik a gyakorlatban is, "kapható". Tudom hogy nem a legjobb példa, ezt nézzétek el nekem. Biztos van jobb alternatíva (olyan ami túljutott a fejlesztési fázison, megkapott minden engedélyt, kész a tömegtermelésre és nem pedig közel a fejlesztés vége, bíztató), ezt linkelje nekem aki tud ilyet, nagyon megköszönném.
Szóval a Megapack kapacitása 3MWh a terhelhetősége 1MWh. Az ára 2021-ben 1 millió dollár volt ez jelenleg 1.8 millió dollár.
Vegyünk egy wishfull thinking-et, legyen az ára mindössze 0.5 millió dollár. Azért wishfull mert bár az akkuk árai valóban csökkennek ám jelenleg elértünk egy olyan határt ahol az ár csökkenésének íve a hiperbolikus ábrázolás szerint az araszoló fázisba váltott. Az előrejelzések szerint az elkövetkező mintegy 7 évben olyan 30%-os költségcsökkenéseket láttam.

Akkor kezdjünk el számolni:
Ki kell elégítenünk 500MWh igényt. Az aksi kapacitása hiába 3MWh ha a terhelhetősége 1MWh.
Ebben az esetben kell nekünk 500 db ami egy óra fogyasztást fedez.
16 órát akarunk áthidalni szóval kell 16*500db = 8.000db

7000db * 0.5M $ = 4000M $ = 4 milliárd $ = 4.000.000.000 $
3.500.000.000 $ * 340 HUF = 1.360.000.000.000 HUF
Ez 1360 milliárd Forint.

Variáljuk át az akkumulátor számait. Az ár ugyanúgy 0.5M$, a kapacitás továbbra is 3MWh ám a terhelhetősége legyen 3MWh, elvégre ez mindössze technikai kérdés, megoldható.
500MWh/3MWh = 166 db
16 órát akarunk áthidalni szóval kell 16*166db = 2656 db
2656 db * 0.5M $ = 1.328 milliárd dollár = 1.328.000.000 $
1.328.000.000 $ * 340 HUF = 450.500.000.000 HUF
Ez 450 milliárd Forint.

Ami - ha jó számoltam, belekötni ér - mindössze arra jó, hogy ~12%-nyi energiaigényt fedezzen és még szó sincs arról, hogy ezt PV erőművekkel akarjuk teletölteni. Olyan PV-vel aminek nem mellesleg a lakossági igényt is kellene fedeznie. És mindezek mellett szem előtt kell tartani, hogy ez egy este igényének egy kicsi töredéke.



Számoljunk még egy sort ez alapján:
LNE9oUM.png


Június 13-a 3600MW termelő kapacitás csúcsra járatva. Egy NAGYON durva megközelítést alkalmazva azt lehet mondani, hogy egy reggel 6.00-tól kb. délután 17.00-ig tartó időszakra vetítve a termelés mintegy 1200MWh átlagnak feleltethető meg.

Vesszük a korábban számolt állandó 500MWh órányi kielégítendő igényt amit a fenti grafikon alapján teljesítő PV-k által előzetesen teletöltött aksikkal akarunk kielégíteni (16h * 500MW) akkor a következő megállapításokat tehetjük:
6.00-17.00-ig jelenleg "termelődik": 16h*1200MW = 19.200MW energiamennyiség. Ezt tudjuk most ideális körülmények között.
17.00-tól reggel 9.00-ig nyúzzuk az aksikat: 16h * 500MW = 8000MW energiamennyiség. Ez az elképzelt cél. Azaz 2*500MW-os igényt kielégítő aksifarmot tudunk most teletölteni ha csak erre használjuk a jelenlegi PV termelő kapacitást.

Azaz ha a NAGYON wishfull számolás alapján vett 0.5M$/Megapack árral számolunk, a jelenlegi termelő kapacitás fedezi a délutáni-esti-reggeli időszak 2*500MWh-ját, 800 milliárd HUF-nyi akksiba zsúfolva.



Gondoljuk tovább:
Csakhogy nekünk az este 17.00-09.00 időszakban úgy 4000MWh-nyi igényt kell kielégíteni. Ennél többet kell de ez szép kerek szám.
Vagyis van nekünk 16h*4000MW = 64.000 MW igényünk.
Ha fenti számítást alkalmazzuk -> 64.000/8000 = 8
akkor a fent számolt alacsonyabb áru akkuparkkal számolva: 8 * 450 milliárd HUF = 3600 milliárd HUF.
Ehhez számoljuk hozzá, hogy ha a valós nyári példa alapján számolt 19.200MW-ot felszorozzuk 64.000-re akkor ennek az energiamennyiségnek az előállításához ( 64.000/15.600 ) kell telepíteni mintegy 12.000 MW-nyi PV-t.
Ennek a telepítési árát számoljuk hozzá a 3600 milliárd Forint-os árhoz.


És most foglaljuk mondatba hova vezetett a fenti számítástömeg:
3600+ milliárd forintból létrehoztunk egy olyan zéró emissziós működésű rendszert ami csak és kizárólag az ideális nyári időszakban hozza a számokat idealizált, jelenleg elérhetetlen árakkal számolva és csak és kizárólag arra alkalmas, hogy az éjszakai fogyasztást ellensúlyozza. Azt is tartalékok nélkül. Egy komolyabb felhős hét már borítja az egészet.
És még napközbenre is kell valahonnan pár GW plusz.




És akkor még hidrogént akarunk előállítani ami vélhetően egy ennél drágább folyamat.


Tudom a Watt az nem energiamennyiség hanem teljesítmény, ezt a pongyolaságot (meg még néhányat) nézzétek el nekem, így olvasmányosabb. Ha valahol elszámoltam, elvi hibát vétettem, ér jelezni.

Ami meg az olyan elképzeléseket illeti, miszerint a termelés felfutásával csökkenni fognak az árak. Valóban, elvileg így lenne a kereslet-kínálati egyensúly rendeződésével. Ám a valóság épp idén/tavaly mutatott nekünk fityiszt a megélhetéssel kapcsolatban.
az akkus és a hidrogénben történő tárolás között fontos különbség, hogy az akkus tárolás elvileg se lehetséges, a hidrogén viszont "csak" pénzkérdés
az akku elvi lehetetlenségét az a körülmény adja, hogy a világ akku termelő képessége korlátozott:
az a 2 twh prognosztizált majdani egy éves termelés az nagyságrendileg németország egy napi fogyasztása, csak hogy a nagyságrendek összeálljanak
a hidrogénnél ilyen korlát nincs, csak a gazdaságosság a kérdéses, kérdés milyen energia árak mellett válik a hidrogénben tárolás piacképessé, és ki hajlandó és ki képes azokat az energiaárakat megfizetni
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Már az elején elszámoltad:
Ha 500MWh-át akarsz áthidalni 3MWh-os Megapackokkal, akkor "csak" 166db Megapack kell (és nem 8000, kis különbség)
Aminek a teljesítménye, (ha 1db-nak 1MW), akkor 166MW .
Keverted a teljesítményt az energiával.

Szerintem is keveredett, 500MW kellene, 3MWh-os pakokkal, de azok darabja csak maximum 1MW-ot tud leadni.
De a te számításoddal is 167, de inkább minimum 200 mivel nem ajánlatos csúcsra járatni, meg kell redundancia is.


Szembe pont tegnapelőtt égett ki, egy szerencsére szinte üres lakás.
Szakik töltőre raktak 6 db akkut a gépeikhez míg elmentek ebédelni, egy eldurrant, vitte a többit. Az volt a szerencséjük, hogy nyitva hagyták az ablakot is az utcáról észrevették a füstöt...
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 599
32 116
113
Mi köze a Bős/Nagymarosi vízlécsőnek és erőműnek a Duna kanyarhoz ?
Meg a szocionokhoz?
Egy kis múltbanézés, a mai mélyzöldek szülei, nagyszülei, a kondér körül...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Új, forradalmi fúziós konfiguráció, ami teljesen kihagyja a gőzfejlesztést és turbinát.
Érdekes, de ...kérdés:

A termikus neutronok energiája nincs így elpocsékolva?

Avagy egy párnával nem lehetne azt is hasznosítani? Azok a neutronok ugyanúgy felaktiválnak mindent, és még nem is irányítottan, mint a tokamaknál? Nem látom a radioaktív hulladékos érvet megmagyarázva, hogy miért nem gond itt ami a tokamaknál gond... csak egy nagyságrenddel kisebb mennyiségű lesz, nemde? (vagy ahhoz nem elég nagyenergiájúak ezek a neutronok? Akkor is kikezdik a gép belsejét)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Le Monde -Paks 2

Magyarország: Franciaország kész részt venni az orosz Roszatom atomerőmű-projektjében
Az ügyvezető zöld utat adott a Framatome-nak, hogy részt vegyen a paksi erőmű két új reaktorának építésében, azzal érvelve, hogy az atomipart nem célozzák az Oroszország elleni nemzetközi szankciók.

 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Mindenkinek a fejlett világban meg kellene néznie ezt a filmet , pont mint a Véres gyémántok ! Nem szeretem a fekákat az élet mondjuk/felfogásuk miatt(pont ezért csak Afrikában lenne helyük) , de ők is emberek , a gyerek meg ott is gyerek ! A hideg rázott azoktól a bányászati feltételektől ! És csak azért , hogy a zöld buzulás ki legyen szolgálva ! Nagyon dulva ! Na ott semmi értéke nincs az emberi életnek !
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 599
32 116
113
Nem zörög a haraszt, ha nem fúj a szél.... vagy nem gerebjéznek...avagy a nagy átverés...