Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 125
4 148
113
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 562
24 718
113
Na milyen kár, hogy az unijós elvárásokkal itt is szembemegy a kormány, pedig valahol el kellene kezdeni az unijónak való megfelelést...
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 436
31 756
113
Ződccség....
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 436
31 756
113
Billy, a szomszéd srác...

 
  • Dühítő
Reactions: Pogány

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 125
4 148
113
Na milyen kár, hogy az unijós elvárásokkal itt is szembemegy a kormány, pedig valahol el kellene kezdeni az unijónak való megfelelést...
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 532
8 870
113
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 562
24 718
113
Imádom :D legalább a fogyasztást elősegíti, mivel a feszültséget tartósan megemeli, így bizonyos elektronikai cuccok jóval gyorsabban romlanak el mint ahogy kellene. A hálózat sem szereti, de nyomjuk mint süket a csengőt.
Ki kell ezeket a szarokat tőzsdére rakni, aztán mindenki boltol ha tud, ha meg nem akkor nem kell sírni, a hálózat nem akkumulátor.
A napelem a modern kor müzlije, a legfontosabb, legegészségesebb, a napindító reggeli....

Ja ezt a 40MFt-ot már duplázhatod a mai árakkal (de lehet tripla is már azóta)
Na végre leesett a szolgáltatóknak amit kb évek óta mondanak nekik az ott dolgozó mérnökök.
Minél több a napelem az utcában annál nagyobb a "véletlen áramszünet" pontosabban inverter lekapcsolás esélye, ezért vissza kell valahogy fogni a telepítéseket, de miért is?
Ugyebár kif-en (0.4kV), a PV-s HMKE-k emelik a feszültséget, de kif-en 250V alatt kell maradni (230+10%), több PV nagyobb feszültségemelkedés.

Egyszerű váltakozó Ohm tv:
Amennyiben az utca végén valahol lesz 30-40Amperny PV, a deltaU feszemelkedés Ohm törvénye szerin I*Z = ~30-40 V feszültségemelkedés, tehát az utca végén lesz 230 V viszont a trafónál már 260-270V, ugyebár 250V a max megengedett. Ekkor a PV-ken megtalálható védelem lekapcsolja az invertert.
Megoldás lehetne egy aksi telepítése a trafóhoz, de az nagyon-nagyon drága, pl egy átlag autóaksit 10 perc alatt feltölt egy ilyen, nagyjából 100kWh akkutelep kellene ekkor biztosan nincs nem kívánt fesz emelkedés, ami ~40MFt, és ezt hova rakjuk és ki fizesse?
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 125
4 148
113
Imádom :D legalább a fogyasztást elősegíti, mivel a feszültséget tartósan megemeli, így bizonyos elektronikai cuccok jóval gyorsabban romlanak el mint ahogy kellene. A hálózat sem szereti, de nyomjuk mint süket a csengőt.
Ki kell ezeket a szarokat tőzsdére rakni, aztán mindenki boltol ha tud, ha meg nem akkor nem kell sírni, a hálózat nem akkumulátor.
A napelem a modern kor müzlije, a legfontosabb, legegészségesebb, a napindító reggeli....

Ja ezt a 40MFt-ot már duplázhatod a mai árakkal (de lehet tripla is már azóta)
Nálunk pont azóta nem kell kártérítést fizetnie a szolgáltatónak, mióta vannak napelemek! Hogy miért? Gondolom mert alultrevezték a trafó rendszert, ezért a hálózati feszültség nagyon sok helyen elégtelen. Ezt az áramszolgáltató el is ismerte, és inkább évekig fizettek, minthogy fejlesszenek!
Egyébként biztos vagyok benne, hogy a kormány azért meri ész nélkül idehozni a rendkívül magas energia fogyasztású akkumulátor gyárakat, mert számoltak az év legnagyobb részében többletet termelő napelemek többlet termelésével, amit 5 kemény magyar forintért át is vesznek a HMKE-ktől!
Ugyanezt az áramot a NER-es naperőművektől 40ft-ért veszi át az állam. Vajon miért!?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 562
24 718
113
Nálunk pont azóta nem kell kártérítést fizetnie a szolgáltatónak, mióta vannak napelemek! Hogy miért? Gondolom mert alultrevezték a trafó rendszert, ezért a hálózati feszültség nagyon sok helyen elégtelen. Ezt az áramszolgáltató el is ismerte, és inkább évekig fizettek, minthogy fejlesszenek!
Egyébként biztos vagyok benne, hogy a kormány azért meri ész nélkül idehozni a rendkívül magas energia fogyasztású akkumulátor gyárakat, mert számoltak az év legnagyobb részében többletet termelő napelemek többlet termelésével, amit 5 kemény magyar forintért át is vesznek a HMKE-ktől!
Ugyanezt az áramot a NER-es naperőművektől 40ft-ért veszi át az állam. Vajon miért!?
Látom nem tudod milyen egy kif/köf trafó. Kösz a szakmai hozzászólást.
Gondolom mert alultrevezték a trafó rendszert
ezt fejtsd ki bővebben, igazán érdekel.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 125
4 148
113
Látom nem tudod milyen egy kif/köf trafó. Kösz a szakmai hozzászólást.
Gondolom mert alultrevezték a trafó rendszert
ezt fejtsd ki bővebben, igazán érdekel.
Én meg nem látom, hogy te mit tudsz, illetve hogy lenne bármi tudás az okoskodásod mögött.
Nem fogok újat mondani azzal, hogy nem vagyok műszaki mérnök. De nem is kell, hogy az legyek, hogy tudjam, hogy az erőművektől érkező nagyfeszültségű áramot a felhasználás előtt le kell transzformálni. A trafó környékén ezt az áramot kapják a fogyasztók, akik távolabb vannak, azoknak a veszteség miatt egyre alacsonyabb feszültség jut!
Ezt az áramszolgáltatónál tudják, ezért fizetnek a kellemetlenségért, esetenként éveken keresztül!
Te pedig most tudtad meg, szívesen segítek máskor is!
Biztosan vannak olyan helyek, ahol sok a napelemes a hálózaton, ami túlfeszültséget okozhat. Nálunk viszont pont azóta "van rend", amióta termel a napelemem.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 562
24 718
113
Én meg nem látom, hogy te mit tudsz, illetve hogy lenne bármi tudás az okoskodásod mögött.
Nem fogok újat mondani azzal, hogy nem vagyok műszaki mérnök. De nem is kell, hogy az legyek, hogy tudjam, hogy az erőművektől érkező nagyfeszültségű áramot a felhasználás előtt le kell transzformálni. A trafó környékén ezt az áramot kapják a fogyasztók, akik távolabb vannak, azoknak a veszteség miatt egyre alacsonyabb feszültség jut!
Ezt az áramszolgáltatónál tudják, ezért fizetnek a kellemetlenségért, esetenként éveken keresztül!
Te pedig most tudtad meg, szívesen segítek máskor is!
Biztosan vannak olyan helyek, ahol sok a napelemes a hálózaton, ami túlfeszültséget okozhat. Nálunk viszont pont azóta "van rend", amióta termel a napelemem.
Csak szólok, egy köf/kif trafó mindenféle költség nélkül feszültség szabályozható. Szóval kösz, még mindig várom a folyamatos kártérítés és egyéb faszságaidra a bizonyítékokat, btw az energiahivatal ilyet nem engedne, nem is lehet... Hazug libsi vagy.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 125
4 148
113
Csak szólok, egy köf/kif trafó mindenféle költség nélkül feszültség szabályozható. Szóval kösz, még mindig várom a folyamatos kártérítés és egyéb faszságaidra a bizonyítékokat, btw az energiahivatal ilyet nem engedne, nem is lehet... Hazug libsi vagy.
Én meg nem süllyedek le a szintedre, nehéz is lenne. Nem is vártam tőled mást!
 
  • Vicces
Reactions: megazez

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
Egyébként biztos vagyok benne, hogy a kormány azért meri ész nélkül idehozni a rendkívül magas energia fogyasztású akkumulátor gyárakat, mert számoltak az év legnagyobb részében többletet termelő napelemek többlet termelésével, amit 5 kemény magyar forintért át is vesznek a HMKE-ktől!
Hát, nagyon "bölcs" dolog lenne erre tervezni ezeket az üzemeket! Ezek nem csak akkor termelnek, amikor süt a nap!

Elmondjam, hogy mi a baj az éves szaldóddal, meg a hálózati "energiatárolással"?
Amit senki nem feszeget, hogy a te nyári áramodat az én meglátásom szerint földgázban tárolják el, és amikor télen visszakéred, akkor a jelenleg elég drága tárolt földgázt kell elégetni erőműben, hogy visszakapd. Szerintem ezért kellett lelőniük a telepítéseket, hogy ne rokkanjunk bele.
Az éves szaldó következménye lett a sok, önmagában szar fogyasztású sima villanyfűtés, a 100% hatásfokú fűtőfólia meg norvég-panel. Napelem, meg éves szaldó nélkül egy kapitális baromság.
Ezért mondtam mindenkinek, aki megkérdezte a véleményemet, hogy az én hőszivattyúmnak a hatásfokát a fizika garantálja, azt ember nem veszi el, de az említett elektromos fűtésekét meg egy jogszabály, ami bármikor megváltozhat, ha úgy hozza az élet.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 125
4 148
113
Hát, nagyon "bölcs" dolog lenne erre tervezni ezeket az üzemeket! Ezek nem csak akkor termelnek, amikor süt a nap!

Elmondjam, hogy mi a baj az éves szaldóddal, meg a hálózati "energiatárolással"?
Amit senki nem feszeget, hogy a te nyári áramodat az én meglátásom szerint földgázban tárolják el, és amikor télen visszakéred, akkor a jelenleg elég drága tárolt földgázt kell elégetni erőműben, hogy visszakapd. Szerintem ezért kellett lelőniük a telepítéseket, hogy ne rokkanjunk bele.
Az éves szaldó következménye lett a sok, önmagában szar fogyasztású sima villanyfűtés, a 100% hatásfokú fűtőfólia meg norvég-panel. Napelem, meg éves szaldó nélkül egy kapitális baromság.
Ezért mondtam mindenkinek, aki megkérdezte a véleményemet, hogy az én hőszivattyúmnak a hatásfokát a fizika garantálja, azt ember nem veszi el, de az említett elektromos fűtésekét meg egy jogszabály, ami bármikor megváltozhat, ha úgy hozza az élet.
Több dolgot kifelejtesz a számításból!
Több háztartásnak teljes egészében fedezi a téli időszakban is a felhasználását a napelem által termelt áram.
Bár a többségnek ugyan nem, de tavasztól őszig, illetve a téli enyhébb napokon szintén fedezheti a szükségletet, hacsak nem felhős az idő, nincs köd.
A többség hőszivattyúval-split klímával fűt, aminek igen jó a hatásfoka, és ami nyáron is jó szolgálatot tesz!
Az ország energia függőségét is jelentős mértékben csökkenti, a külkereskedelmi mérlegét is javítja a napelemes termelés, nem beszélve a költségvetés bevételeinek növekedéséről
1: az 5ft átvételi, szemben a 37ft rezsicsökkentett, 70 forint piaci árú, 100 forint feletti ipari eladási ár közti különbség
2: a napelem rendszerek bekerülési árának ÁFA bevétele
3: GDP növekedése
4: személyi jövedelemadó bevétel a napelemes cégek dolgozóitól.....

A napelemesek lettek most a legújabb célpontjai a kormány szokásos gyűlölet kampányának, amit a FIDESZ szavazók megint gondolkoás nélkül benyelnek!
A hangya és a tücsök esete itt is beköszönt!
Mi nem mutogatunk a napelem nélküliek "megtámogatott rezsicsökkentésére", ezért jó lenne, ha ez visszafelé is működne!
Ráadásul a napelemesek többsége teljesen önerőből fejlesztett, aminek a megtérülését csakis az éves szaldó tudja garantálni. Ahogy ez ígérve is volt, és a szerződésben is benne foglaltatik, a 2024 január 1. előtt engedélyezett rendszerek esetében. Enélkül nem lett volna napelem Boom, nem érte volna meg senkinek telepíteni!