Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 336
7 662
113
Nem kell nulláról tervezni Paksot, mert azt továbbra is a Roszatom fővállakozásávan épül.
Cseh mintára szovjet*orosz atomerőmű működhet nem orosz üzemanyaggal is. A cseh atomerőmű jelenleg amerikai üzemanyaggal működik és más országban is van rá példa.
Paks 1-re már nem éri meg nyugati cégeknek fűtőanyagot kifejleszteni, de Paks 2+re teljesen logikus. Ez már az eredeti tervezéskor is téma volt. Úgy járulhat hozzá Paks2 a magyar energiadiverzifikációhoz, ha az orosz mellett nyugati fűtőelemekkel is működtethető.

Ez általában amcsi céget jelentett, de gondolom, ahogy a franciák a Siemens kiszállásával zsírosabb falathoz jutottak, így elvárás volt magyar részről, hogy fűtőelemeket fejlesszenek hozzá.

Errr, @honved eredeti felvetese az volt, hogy lecsatlakozunk az orosz vonatrol - ez amugy valoban idealis lenne, de nem egyszeru, lasd fenn. A Framatom szallit az oroszoknak vezerlest (ex-Siemens, gondolom), de az csak vezerles.
Amirol te beszelsz, az meg csak a futoanyag, az nem egy bonyolult tortenet.

A valosag valahol mashol lesz majd, feluton: leggyorsabb, ha a Roszatom megmarad alvallalkozonak, a franciak veszik at a projectet papiron, ekkor is meg uj finanszirozas kell moge, a rosszabb ha az oroszok kikerulnek, es uj design jon, az minimum 10-15 ev, mire megepul...

Egyebkent a legegyszerubb modon sem lesz innen energia meg minimum 6-8 evig, azaz mindenkeppen kelleni fognak azok az eromuvek, amelyekre a GE-t hoztam peldanak (es amelyek lelket amugy Magyarorszagrol szallitja a vilagon mindenhova a GE, ez is fontos szempont a budzsenek, ugye, marad a penz egy resze belfoldon, adokent visszajon stb.)
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 190
5 095
113
az meg csak a futoanyag, az nem egy bonyolult tortenet.
Hát ezzel vitakozom, lásd pl Wesinghouse pár éve próbálkozott saját fűtőelemeivele több orosz típusú erőműben kevés sikerrel. (Különösen vicces hogy az USA is orosz dúsított uránt használ)

Franciák probáltak Pakson is ténykedni de a 2003 áprilisi események szerint nem sikerültek túl jól. Tervezési hiányosságok stb
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 336
7 662
113
Hát ezzel vitakozom, lásd pl Wesinghouse pár éve próbálkozott saját fűtőelemeivele több orosz típusú erőműben kevés sikerrel. (Különösen vicces hogy az USA is orosz dúsított uránt használ)

Franciák probáltak Pakson is ténykedni de a 2003 áprilisi események szerint nem sikerültek túl jól. Tervezési hiányosságok stb
Jo, persze, mármint egy uj reaktor tervezéséhez és megépítéséhez viszonyítva nem akkora kihívás...
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 884
113
Szia,

De szukitette, pl. 2022. januarban (meg a Kiev elleni tamadas elott) igy.
Ez a cikk arról szól, hogy "valakik" mesterségesen felpumpálták a piaci árakat, olyan módszerrel hogy beadták az ajánlataikat a gáztözsdére, amelyeket később nem fizették ki és nem szállítottak el. Sok ilyen ügyletet csináltak egymás után kihasználva a rendszerhibákat, hiszen egyetlen egy ilyen ügylet után azonnal ki kell egy ilyen céget zárni és csontig lebüntetni.

Megjegyzem hogy egy EU-s cég ez irányú tevékenységéről van szó, amely kapcsolata lehet az oroszokkal - persze mert onnan veszi a gázt.

Honnan veszed, hogy az ő szándékos, árfelhajtásos tevékenysége gázhiányt okozott itt Magyarországon, netán szűkült a szállítás? Hiszen akkor a sajtó már 2022 elején szétüvöltötte volna magát az "oroszok" szerződés szegésével, hogy emiatt fázunk..

Tehát mégegyszer megjegyzem, a cikkben jelzett tevékenység az piaci manipuláció az árfelhajtásra, a Magyarországnak szükséges gázmennyiségének többszöri egymásutáni kifoglalásával. Még szerencse hogy ezt nem szállították le az ügylet végén, mert a tárolókba nem fért volna, akkor hova tesszük? Tehát szűkítésnek nevezzük azt hogy nem szállítottak felesleges gázt hazánkba? Ez egy rafinált F.O.S médiás újságírói logika.

Megjegyzem ez az 500 milliós büntetés a jéghegy csucsa, csak ezt a kis halat vették elő, amikor azt az árfelhajtás a dániai gázpiacon már 2021 utolsó negyedévében látszik a csúcsokon. Ahhoz kevés lett volna a horvát tevékenység. Mi ez ha nem egy tervezett piaci manipulálás?
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 884
113
Ahogy írtam, az a "beetetés" volt, hogy felfuttassák a fogyasztást az olcsó árakkal!
Szerintem az oroszra sem jellemző hogy a saját zsebének ellensége még nem láttam olyat.
Vagy 30 40 éve etettek szándékosan ilyen olcsó gáz és nyersolaj árakkal... Akkor kérném őket hogy tegyenek rá még egy pár évtizedet, mert nem laktunk jól..
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 884
113
Ezt az egyik jele volt annak, hogy az oroszok készülnek valamire. Szűkítették a gáz kínálatot, hogy a háború kezdetére minél kevesebb legyen a tartalék európában. Pesze ebből önmagában még nem következik hogy háborúra készülnek, mert ez a bevételeiket is növelte.
Nem pont fordítva történt? Az ukrán konfliktusnak már 2010-ben Obama asztalán voltak a vázlatos tervei, 3 évvel a Kievi Forradalmi Játékok előtt. Én semmilyen orosz szállítási kimaradásról vagy kapacitáscsökkenésről nem tudok... még 2021 ben sem amikor az utolsó negyedre az egekbe ugranak az árak.
Nincs olyan infó vagy terv, ami ne szivárogna ki idő előtt, a legjobb bizonyíték az ukrán oligarchák rajzása Kievből magángépeiken még 2021 utolsó negyedévében. Biztos súgott nekik valaki hogy ideje megpattanni az addig megszerzett vagyonnal..
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 117
4 123
113
Szerintem az oroszra sem jellemző hogy a saját zsebének ellensége még nem láttam olyat.
Vagy 30 40 éve etettek szándékosan ilyen olcsó gáz és nyersolaj árakkal... Akkor kérném őket hogy tegyenek rá még egy pár évtizedet, mert nem laktunk jól..
Épphogy nem ellensége, ahogy látjuk!
Jóval magasabbra sikerült így feltornászni az árakat!
Kevesebb gázért jóval többet fizettünk, lásd külker mérleg is!
 
  • Tetszik
Reactions: bel

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 698
4 043
113
Honnan veszed, hogy az ő szándékos, árfelhajtásos tevékenysége gázhiányt okozott itt Magyarországon, netán szűkült a szállítás?
Szia,

Idezet a cikkbol: "Ennek következtében érkezett aztán kevesebb gáz februárban Magyarországra, ami hozzájárult az energiahordozó árának emelkedéséhez."

Tehat a szallitas egyertelmuen szukult (noha azt nem irja a cikk, hogy annyira ki lett volna centizve a keszlet, hogy ez konkret hianyt okozott volna).

Az eredeti temahoz visszaterve: " 2022 januárjában ráadásul már lehetett érzékelni, hogy az oroszok szokatlanul viselkednek, hiszen az előző nyártól kezdődően csökkenteni kezdték az EU-ba eladott gáz mennyiségét, jócskán felverve az árakat."
 
  • Vicces
Reactions: vilmoci

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 884
113
Épphogy nem ellensége, ahogy látjuk!
Jóval magasabbra sikerült így feltornászni az árakat!
Kevesebb gázért jóval többet fizettünk, lásd külker mérleg is!
Ahogy látod ő nem tornászta fel mesterségesen pld hiánykeltéssel az árat csak leszállította a leszerződött mennyiségeket pontosan szerződés szerinti határidőn és áron.. Egyetlen olyan hangot nem hallottam még a F.O.S médiában sem, hogy az orosz gázszerződéseket sértegetett volna, ezt üvöltötte volna már a "sajtó" két éve, az áremelkedések indulásakor.. A mesterséges árnövelőket itt az EU ban .. is.. keresd...is

Az hogy az EU gázár tőzsdéje miért engedte meg az "anomáliák" gyártását és alkalmazását, érdekes közgazdasági rejtély..

Tehát még egyszer de utoljára: ha egy terméknek kiszámíthatóan egyforma az éves fogyasztása, és az a gyakorlatban se változik, valamint az összes beszállító sem csökkent a mennyiségen - mi indokol egy bolondokházába illő 38X os áremelkedést, még pár hónappal a konfliktus előtt?
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci and megazez

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 884
113
Szükülés abban volt csak, hogy a horvát cég a magyar piacra indokolatlanul, többszörösen kifoglalt a gáz nemzteközi nagyker piacáról - azt hál istennek kiszűkítve - a többletet végül nem szállította le, mert ki sem tudta volna fizetni.mert amúgy se tudtuk volna hová tenni.
Ebből látszik hogy a horvát cégnek a mesterséges kereslet emelése miatt befolyásolta szándékosan a piacot - felfelé..

Azt a portfólióból nem tudjuk kiolvasni hogy az 500 milliós büntetéshez hány milliárd m3 indokolatlan kifoglalása tartozott?
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 884
113
No pontosan ez az egy mondat F.O.S hírferdítő kifordítói állítás ami nem igaz. Ezért hanyagolom már hosszú idők óta az ottani cikkek olvasását.
Nagyon egyszerű a magyarázat:
2021-ben az árak mesterséges feltornászása alatt a F.O.S médiák lapítottak mint szar a fűben, egy pisszenés se volt. Próbálj Nekem olyan cikket keresni ami már 21-ben ezzel foglalkozik és elemez.

Én is úgy tudtam meg h szőr van a leveben hogy a céges szolgáltatóm novemberben leírta hogy a villanyt 22 januártól 4 X es áron kapom (22 Ft helyett 88 Ft). És ezenkívül azt leírta hogy ezt ezután 3 havi nemzetközi ár indexeléssel oda teszi ahova akarja, 3 éven át..
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 117
4 123
113
2021-ben az árak mesterséges feltornászása alatt a F.O.S médiák lapítottak mint szar a fűben, egy pisszenés se volt. Próbálj Nekem olyan cikket keresni ami már 21-ben ezzel foglalkozik és elemez.
Azt hiszem, a HVG szerinted is elég fos!
Nem kellett sokáig keresgélnem. Persze ha nem olvasod, ne csodálkozz, hogy nem találkoztál vele!

 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 117
4 123
113
Egyébként szerintem elég jól kifejti, hogy mik okozhatták az emelkedést!
Nekem a negatív hírek elhallatásáról a kormány média jut eszembe! Az az igazi f.o.s, csupa kisbetűvel!
És én tudom, hogy tényleg így van, mert kíváncsiságból be szoktam kukkantani oda, meg hogy jót röhögjek!
De hát ők erre kapják a fizut, nem is keveset. Csak gyomor kell hozzá.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 033
93
Szerintem is ez volt a meglepetés úgy az oroszok, mint kormányunk számára.
De azért nem váratlan a nyugat (és főként az USA) beleállása, és túlmutat az európai politikán. Egyszerűen nem akarnak precedenst teremteni erőszakos országegyesítésekre, aminek az oroszok (is) próbálják beállítani a különleges katonai műveletet, mert akkor Kína, Észak-Korea, még még ki tudja, hány állam is jogosnak találná a saját hasonló terveinek katonai megoldását.
Pedig szerintem az, hogy egy néphez-nemzethez tartozók akár több országban is éljenek, teljesen normális állapot, a politikai identitás függeltlen a nemzeti hovatartozástól.
Ez mind szép és jó, csak nem mindegy, hogy önként élsz másik országban, vagy kényszerből. A teljesen normális állapotról meg kérdezd meg a környékbeli magyar kisebbségeket! Már ami maradt belőlük.
Azt kéne már felfogni a megszámlálhatatlan történelmi példából, hogy ha rákényszerítesz egy népet, hogy idegen fennhatóság alatt éljen és még szarul is járnak, akkor abból mindig, ismétlem MINDIG etnikai feszültség és a végén valamilyen konfliktus lesz.
Amit itt elfogadtok, nevezetesen Európa újkori, győztesek általi határszabályozását, az is csak egy esemény a történelem vonalán. Számtalan határmozgás volt. Ki meri azt mondani, hogy ez itt a végső és üdvözítő megoldás? Az, akinek érdekében áll!
Nézd meg a legfrissebbet. Most is ráerőszakolják a szerbekre, hogy 3 különböző országban éljenek. Nem vagyok a nagy hívük, gusztustalan vérontás lett a legutóbbi izmozásukból, de fel kéne fogni végre, hogy a problémát csak egy módon tudják megszüntetni. A szerbek éljenek Szerbiában, és akkor nem lesz vérontás sem Koszovóban, sem Boszniában.

Az ember azt hinné, hogy ennyit lehetett volna tanulni Trianonból, ahol pl. megágyaztak a 2. vh-nak. Annak is milyen jó vége lett, igaz?
Nekünk ez a vonat már elment, alig maradtak etnikailag valódi magyar területek, ott már tényleg csak az uniós lét segít.

Ahogyan meghúzták a szerb, bosnyák, koszovói határokat, ugyanúgy újra rajzolhatnák a "nagy" Szerbiát, és egy időre nyugalom lenne a Balkánon. Csak hát tudjuk, hogy a nagyhatalmi politikának nem az a célja, hogy rend és nyugalom legyen. A kedves européér felvilágosult ny-európai politikusok is nagy ívben leszarják a kárpátaljai magyarokat. Az ukránoknak most még a fingjuk is virágillatú, mert ez a mainstream, és ez számít, nem te, nem én és nem az elnyomott kisebbség jogai.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 884
113
Egyébként szerintem elég jól kifejti, hogy mik okozhatták az emelkedést!
Nekem a negatív hírek elhallatásáról a kormány média jut eszembe! Az az igazi f.o.s, csupa kisbetűvel!
És én tudom, hogy tényleg így van, mert kíváncsiságból be szoktam kukkantani oda, meg hogy jót röhögjek!
De hát ők erre kapják a fizut, nem is keveset. Csak gyomor kell hozzá.
Ez jó h megtaláltad hiszen fehéren feketén le van írva hogy a beszállításokban teljesülnek a szerződéses mennyiségek a megkötéskori áron, de valamilyen meghatározatlan oknál fogva "megbolondult " a piac..
Tehát mivel az Uniós piacnál az Unió a gazda - ez érthetetlen jelenség.

Azt is jól lehet látni h 2 év elteltével a történteket egy az egyben az oroszokra keni, vagyis s@gget csinál a szájából..

Felteszem következőekben az áramár nemzetközi változásait havi bontásban, ott is látszik ez az indokolatlan "anomália"
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ez mind szép és jó, csak nem mindegy, hogy önként élsz másik országban, vagy kényszerből. A teljesen normális állapotról meg kérdezd meg a környékbeli magyar kisebbségeket! Már ami maradt belőlük.

Nem kell az ottani kisebbségeket, itt vannak nálunk a hirtelen babyboom-ot toló fiatal ukrán párok akik egészen eddig a világ egyik legrosszabb reprodukciós rátáját hozták, most másfél év alatt meg hirtelen mind lebabázott nálunk a magyar állampolgárságért.
Ők is ennyire vágynak vissza az óhazájukba...
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 261
4 652
113
Ez mind szép és jó, csak nem mindegy, hogy önként élsz másik országban, vagy kényszerből.
Tök igazad van.
De én pont az ellenkezőjére mondtam, hogy elfogadom; vagyis ha egy nemzet része politikai okokból úgy dönt, hogy nekik az a berendezkedés, amit a többiek preferálnak, nem megfelelő, és ezért új, saját országot hoznak létre, ami még működőképes is, az rendben van.
(Nyilvánvaló, hogy a ráerőszakolt országváltások a konfliktusok melegágyai, pont ezért sorolta anno a Donbasz-és Luhanszk-régiókat a szovjet kormány az ukrán szszk-hoz, hogy megfegyelmezzék az ipari munkások a kommunizmusra kevésbé fogékony földműveseket.)
Biztos, hogy a jelenlegi határok nem véglegesek, de minden Nagy-Magyarország tervének számolnia kell azzal, hogy az etnikai viszonyok is megváltoztak Trianon óta, és ugyanúgy erőszakkal másik országba kerülő kisebbségek nagy számával kell kalkulálni, az ezzel járó, általad leírt konfliktusforrásként egy "történelmi" revízió esetén.
Én nem látom, mi a jó megoldás, hogy a magyarság is megmaradjon, és ne kódoljuk bele a következő etnikai konfliktust a területrendezésbe, és emberségesek is maradjunk...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 033
93
Tök igazad van.
De én pont az ellenkezőjére mondtam, hogy elfogadom; vagyis ha egy nemzet része politikai okokból úgy dönt, hogy nekik az a berendezkedés, amit a többiek preferálnak, nem megfelelő, és ezért új, saját országot hoznak létre, ami még működőképes is, az rendben van.
(Nyilvánvaló, hogy a ráerőszakolt országváltások a konfliktusok melegágyai, pont ezért sorolta anno a Donbasz-és Luhanszk-régiókat a szovjet kormány az ukrán szszk-hoz, hogy megfegyelmezzék az ipari munkások a kommunizmusra kevésbé fogékony földműveseket.)
Biztos, hogy a jelenlegi határok nem véglegesek, de minden Nagy-Magyarország tervének számolnia kell azzal, hogy az etnikai viszonyok is megváltoztak Trianon óta, és ugyanúgy erőszakkal másik országba kerülő kisebbségek nagy számával kell kalkulálni, az ezzel járó, általad leírt konfliktusforrásként egy "történelmi" revízió esetén.
Én nem látom, mi a jó megoldás, hogy a magyarság is megmaradjon, és ne kódoljuk bele a következő etnikai konfliktust a területrendezésbe, és emberségesek is maradjunk...
Ezért írtam, hogy nekünk ez már elment. Nincs már olyan terület a jelenlegi határokon túl, ami tisztán magyar etnikumú, és tömbösen csatolható lenne. Ezért már tényleg csak az maradt, hogy rendezett viszonyokra törekszünk és így tesszük könnyebbé az ott élők életét.