Légy szíves! Te is jól tudod…
Balázska politikai kommunikációt folytat.Propaganda? Ízlés dolga…
Balázska grafikonja a valóság egyik szelete. Értsd: a lakosság ennyit fizet ki közvetlenül kiszámlázva.
Nah. Innen már ki lehet indulni, tehát nem propi hanem a valóság. Villany és gáz lakossági átlagfogyasztói ár. Ebben Magyarországon messze a a legalacsonyabb a rezsiköltség Szerbián kívül. Úgy átlagban háromszoros, de a legdrágábbaknál ötszörös és hatszoros gáz, villanyárak vannak a magyarhoz képest.
Szociális és társadalompolitikai értelemben rövidtávon támogatott?Igen.Nem mintha sok választást hagyott volna az elmúlt 10 évben követett szakma(energia)politika, politika és kommunikáció.
Megoldja a valódi problémát?Nem.
Azt ugye tudjuk, hogy a mai extrém energiaköltségeket a fejlett Nyugaton is igyekeznek nem egy az egyben a lakosságra hárítani.
Ausztriában pl.a 2021-es fogyasztás 80%-ig rezsicsökis ár van, a német kormány meg kifizette a komplett decemberi rezsiköltségeket.
Tehát a magyar kormány politikai kommunikációjától függetlenül mki tompítja a társadalom megélhetési költségeinek növekedését, mondjuk az Uniós ársapkáról (ismerős az árstop??) nem is beszélve.
Ment duma aztán már MNB ingerküszöbén is átért a valóság.(az most egy másik kérdés Matolcsy úgy csinált mintha nem alakítója sőt vezéralakja lett volna az elmúlt 10 év gazdaság politikájának).
Igen a 2010-es évek elején Matolcsy húzta ki a magyar gazdaságot a válságból a mainstream
SZAKMA véleménye ellenére. Tabukat megdöntve levitte a kamatokat, leverte a devizahiteleket a bankokon, a tisztessègtelen banki, piaci lakossági kamatemelésI játékot letörte. Megbüntette a bankokat, akiket részleges lakossági kárpótlásra kötelezett. Ugye amikor a devizahitelek után visszautalták a tisztességtelen kamat egy részét a bankok az ügyfeleknek. Ebben elévülhetetlen érdemei vannak!!
Egyéb fogyasztok jellemzően termelő/szolgáltató vállakozások nem a lakossági árszínvonalat fizetik, így az megjelenik az inflációban. Illetve kkv-k jellemzően lehúzzák a rolót ideiglenesen vagy végleg.
Most azt hagyjuk is, h osztrák, szlovák vagy inkább cseh és lengyel eltérő jellemzően magasabb ki számlázott energiaárak ellenére ott kisebb az infláció.
Nah. Amit leirsz egy európai trend, amit nem tud a kormány tompítani. A kormány okozta az energiaárak elszálását? Nem, ez az oroszok és a brüsszeli dilettáns politikai döntéseknek köszönhető. Egy jó amerikai geopolitikai stratégia eredménye. A washingtoni héják kitervelték, a dilletáns orosz, európai politikusok részben nem látták át, részben meg vannak véve és most az észak -amerikai globális nagyvállalatok lefölözik a hasznot.
A valós ár.
Közben Eustat szerint(érdekes módon KSH vonatkozó adatokat késve közli, de eustat-ba időben továbbítja) jól követhetően kurva sokat fizetünk a gázért (vajon miért?… Ja)
miközben nemzetközi spot már korrekcióban van (áramár korrelációt itt nem kell mondani ugye).
Tegyük tisztába ezt a nagy spot gázár hazugságot. Itt etetnek bennünket.
Leesett a gáz ára, megteltek orosz gázzal és amerikai LNG-vel horribilis áron a tárolók Európa szerte. Az enyhe tél, a fogyasztás csökkentése pozitív irányba vitte a gázárakat.
De mekkora képmutatás a spot árakhoz hasonlítani a magyar gázárakat. A spot az azonnali piacon mutatja a gázárakat, amikor nem kell, mert nincs kereslet. A határidős piacon ( a márciusi, áprilisi ) mindig magasabbak a gázárak. Majd a betárolási időszakban lesz érdekes a gáz ára nem most.