@Ooorky
Te, meghaladj a szellemi képességeidet egy diagram értelmezése...?
- Áruld már el miféle szankciós politika volt 2021 októberében, ami egy majdnem 50-es kis csúcsot hozott?
- Aztán 2021/22 váltása? A háború elején volt egy újabb peak, majd cirka 2,5 hónapig azonos ár.
Mi is volt ekkor az EU mondása? Az energiára nem vetünk ki szankciókat. Lehet anno ez nyugtatta meg a piacot és utána pont ennek ellentétes kommunikációja lökte az égbe?
- A vezetékes gázra semmilyen szankció nem volt (emlékeim szeint most sincs) simán elkezdtek vásárolni mint az állat. Amikor FIZIKAI HIÁNY NEM VOLT. Tehát ez nem olyan árboom, mint az 1973 utáni olajbalhé. Akkor fizikailag nem volt nafta. Emlékeztetőnek a kép lent. Volt olyan, hogy valaki akart gázt venni (vagy kőolajat), de nem volt? Oh, wait. Nem.
Folyamatosan álltak az orosz energiaszállítások. Tényleg egy éve sem volt, de mindent fél év alatt elfelejtünk, újraértelmezünk.
1 A háború miatt konkrét fizikai veszélybe került az Ukrajnán keresztüli szállítás. Többször le is állt. Vagy az oroszok zárták el, vagy az ukránok, vagy Európa önkéntesen nem akarta a fogadni.
2. Az USA szépen lerobbantotta az NS2-őt.Ezzel a szállítási útvonalakat jelentősen korlátozta és a háborús zóna felé terelte.
3. Aztán többször drasztikusan emelték az ukránok a tranzitdíjat. Hála Istennek a horvátok is. Remélem hasonló vészhelyzetben egyszer majd mkinek meg tudjuk köszönni.
4 Dollár - rubel elszámolási vita. Konkrétan Brüsszel szankciókkal fenyegetett ha rubelért fizetünk az energiáeért. Páran itt is elvéreztek és a brüsszeli -moszkvai vita vége az lett, hogy pár céget és országot kizártak az oroszok a gázkereskedelemből. Bulgária pl.
5. A
tőzsdei leszallítása nélküli spekulációs kereskedés nyomta meg legjobban talán az árakat. Tehát nem az semmiből jött pánik, hanem a globális héják csaptak le Európa gyenge pontjára és milliárdokat pumpáltak ki az európai gazdasagból az emberek megtakarításaiból. Amikor ezt a spekulatív kereskedést Brüsszel korlatozta, szépen be is szakadt az ár. Persze ez egybe esett a betárolási időszak végével, hisz a nem korrupt brüsszeli elit megvárta a pénzszivattyú véget, hisz néhány csontot az öregkori nyugdijalapjukba ők is kaptak.
Ezek mind és a folyamatosan szankciós politika felfelé tolta az árakat. Volt olyan előrelátó az EU, hogy betárolási időszakban folytatunk gazdasági háborút.