Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

Kopi2000

Guest
Nagy Márton szókimondó, őszinte előadása tökéletesen mutatja ezt:
Ahogy a konklúzió, az utolsó mondata is.
Vicces lenne, ha nem a mi borunkre menne.... Eddig szapultatok a nyugatot, mert ez volt a kormanyzat kommunikacios iranyvonala, hogy milyen szar gazdasagok. Most meg tessek, mutogatunk az USA-ra, meg Nemetorszagra, hogy nem lehet minden orszag ennyire gazdag es tokeeros....
 
M

molnibalage

Guest
Nyugodj már le, a túlpörgött stílusra ment a nevető fejecske.

Ráadásul egy olyan fórumtársba kötsz bele aki nem egyszer mentegetett téged privátban mások előtt, hogy nem olyan vagy amilyennek az itt látottak alapján elsőre tűnsz...
Ez tök jó. Csak akkor nem értem mi a vicces.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 551
8 366
113
A cuki azt, hogy a híveknek nem esik le az, hogy ez implicte beismerése volt annak, hogy "olcsó munkaerős összeszerelő üzem modelle mozdultunk rá".

LOL
A gond hogy az olcsó összeszerelő üzemekhez a hazai magyar bio droidok elfogytak. Továbbá a dicsőséges színvonalas oktatásunk rányomja a bélyegét a fiatal generációra. Kreatívitás, önálló munkavégzés a folyamatok megértése illetve kezelése....... Mind mind olyan kihívás számukra amit nem vagy keservesen tudnának átlépni.
Az olcsó összeszerelő üzemeket és ezzel együtt hogy a GDP növekedés vagy stagnálást fenntartható legyen már szép lassan megjelentek az egyéb 3 ik világbeli munkavállalók.
Ami természetesen azzal fog járni mint a sokat emlegetett és szidott nyugaton hogy bezony idővel szép számban lesznek a pakik, síri Lanka, indiai és még sorolhatnánk ajkú "munkavállalók" szép hazánkban.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 735
113
Te figyi nem, nem húznál már el végre a NER propiddal a jó búbánatos fenében?

  • A TTF gáz ára hónapokkal a háború előtt elhagyta a korábbi 20-30-as sávot.
  • A háború első sok hónapjában is a 2022 decemberi csúcs alatt volt. Amikor semmiféle szankció nem volt.
  • Aztán elkezdődött a pánikvásárlás, mert valahogy érdekes módon érett felnőtt emberek pont annyira intelligensen viselkedtek, mint amikor hiánycikk volt a liszt meg a budipapír. Teljesen mindegy volt az ár, mindenki vette, kerül amiben kerül. Aztán mikor kiderült, hogy lehet kérem optimalizálni is és a szállítás folyamatossága nem szakadt meg és a szankciók ezen a téren hótt lágyak (folyamtosan kapja a gázt minden ex KGST ország csövön és az olajat is), akkor szépen elkezdett a lejtőre menni az ár. Tudod piaci folyamatok, manipuláció és a sok gyök2 viselkedése. Mert a jelek szerit a kereskedők is ennyire buták.
  • Amúgy a kínálati oldalt már az orosz kezdte el visszafogni 2021-ben.
Kérlek, ez műszaki jellegű topikból húzzál már a f****.
Vagy a párközpont mennyit fizet neked ezért a sok hazugságért, amit idehánysz?
A stílusodról.

Igen, de ez max kiegészíti nem cáfolja amit leírtam. A covid lezárások utáni keresletnövekedést nem követte a kínálat, amit valószínűleg már az oroszok a háborús felkészülés jegyében szűkítették. Az erre adott nyugat -europai politikai reakciók mindezt felerősítették. 2 következménye volt. Nem gyengítették, hanem pénzügyileg erősítették az oroszokat az energiaszankciók. Ugyanígy az európai energiamultikat. Lásd a MOL rekordnyereséggel abszolválta a benzinátrstopot. Miért? 1 példa. A hazai kitermelési költségei szinte semmit sem emelkedtek de a piaci ár tízszeres lett.
A legnagyobbat persze az észak -amerikai és arab olaj és gázcégek kaszáltak.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 735
113
@Ooorky

Te, meghaladj a szellemi képességeidet egy diagram értelmezése...?

IF7h7F3.png


  • Áruld már el miféle szankciós politika volt 2021 októberében, ami egy majdnem 50-es kis csúcsot hozott?
  • Aztán 2021/22 váltása? A háború elején volt egy újabb peak, majd cirka 2,5 hónapig azonos ár.
Mi is volt ekkor az EU mondása? Az energiára nem vetünk ki szankciókat. Lehet anno ez nyugtatta meg a piacot és utána pont ennek ellentétes kommunikációja lökte az égbe?
  • A vezetékes gázra semmilyen szankció nem volt (emlékeim szeint most sincs) simán elkezdtek vásárolni mint az állat. Amikor FIZIKAI HIÁNY NEM VOLT. Tehát ez nem olyan árboom, mint az 1973 utáni olajbalhé. Akkor fizikailag nem volt nafta. Emlékeztetőnek a kép lent. Volt olyan, hogy valaki akart gázt venni (vagy kőolajat), de nem volt? Oh, wait. Nem.
Folyamatosan álltak az orosz energiaszállítások. Tényleg egy éve sem volt, de mindent fél év alatt elfelejtünk, újraértelmezünk.


1 A háború miatt konkrét fizikai veszélybe került az Ukrajnán keresztüli szállítás. Többször le is állt. Vagy az oroszok zárták el, vagy az ukránok, vagy Európa önkéntesen nem akarta a fogadni.

2. Az USA szépen lerobbantotta az NS2-őt.Ezzel a szállítási útvonalakat jelentősen korlátozta és a háborús zóna felé terelte.

3. Aztán többször drasztikusan emelték az ukránok a tranzitdíjat. Hála Istennek a horvátok is. Remélem hasonló vészhelyzetben egyszer majd mkinek meg tudjuk köszönni.

4 Dollár - rubel elszámolási vita. Konkrétan Brüsszel szankciókkal fenyegetett ha rubelért fizetünk az energiáeért. Páran itt is elvéreztek és a brüsszeli -moszkvai vita vége az lett, hogy pár céget és országot kizártak az oroszok a gázkereskedelemből. Bulgária pl.

5. A tőzsdei leszallítása nélküli spekulációs kereskedés nyomta meg legjobban talán az árakat. Tehát nem az semmiből jött pánik, hanem a globális héják csaptak le Európa gyenge pontjára és milliárdokat pumpáltak ki az európai gazdasagból az emberek megtakarításaiból. Amikor ezt a spekulatív kereskedést Brüsszel korlatozta, szépen be is szakadt az ár. Persze ez egybe esett a betárolási időszak végével, hisz a nem korrupt brüsszeli elit megvárta a pénzszivattyú véget, hisz néhány csontot az öregkori nyugdijalapjukba ők is kaptak.

Ezek mind és a folyamatosan szankciós politika felfelé tolta az árakat. Volt olyan előrelátó az EU, hogy betárolási időszakban folytatunk gazdasági háborút.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 135
3 238
113
A stílusodról.

Igen, de ez max kiegészíti nem cáfolja amit leírtam. A covid lezárások utáni keresletnövekedést nem követte a kínálat, amit valószínűleg már az oroszok a háborús felkészülés jegyében szűkítették. Az erre adott nyugat -europai politikai reakciók mindezt felerősítették. 2 következménye volt. Nem gyengítették, hanem pénzügyileg erősítették az oroszokat az energiaszankciók. Ugyanígy az európai energiamultikat. Lásd a MOL rekordnyereséggel abszolválta a benzinátrstopot. Miért? 1 példa. A hazai kitermelési költségei szinte semmit sem emelkedtek de a piaci ár tízszeres lett.
A legnagyobbat persze az észak -amerikai és arab olaj és gázcégek kaszáltak.
Meg a norvégok. Igazi jó barátok
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 735
113
Gondolom feltűnt, hogy élmezőnyben vagyunk az árakkal!
A lakossági energiánál nem, cserében az ipari energiánál annál inkább!

Nem cserében, attól függetlenül. Ha a lakossági energia ára is piaci lenne, még magasabb infláció lenne
Az pedig gerjeszti az inflációt, rontja a termelékenységet, a foglalkoztatást.
Miért kell 16%-al emelni a minimálbért? A magas infláció miatt!
Kit szivatnak ezzel? A munkáltatót és a munkavállalót. Utóbbit azért, mert az még a reálbér szintentartására sem elég, nem beszélve azokról, akiket a minimálbér emelés közvetlenül nem is érint!
Ezt nevezik gazdasági válságnak, ami reálbércsökkenéssel fog járni. Sőt már benne is vagyunk. Nemcsak mi, hanem egész Európa. Mi az idei évet elég olcsón megúsztuk.
Ez sem lesz egységes. A leginkább majd az állami szektort érinti, legkevésbé a versenyszféra hianyszakmáit, húzó ágazatait. Ott reálbérnövekedés is lehet. A jövedelemolló fog nagyot nyílni.
Ki a haszonélvezője a magas infláció, és a növekvő minimálbér miatti magasabb adóknak? A költségvetés.
Lenne ha nem az energaiár tolná az inflációt.Így a költségvetés összességében nagy vesztese az inflációnak. Hiába nőnek az Áfa és SZJA bevételek, az messze nem ellensúlyozza az állami energiakiadásokat és a kamatnövekedés hatását.
Tehát mi fizetjük meg a kormány dilettáns gazdaságpolitikájának a következményeit, miközben habzó szájjal azt hirdetik, hogy mennyire meg vagyunk védve!
Hadd ne tapsoljunk már ennek, 13 év 2/3-os felhatalmazás mellett!
Mindenhol az emberek fizetik meg a gazdasági válság árát. Vagy közvetlenül lakossági adó és áremelésekkel vagy közvetve a vállalati szektor adóin keresztül. Mi általában ez utóbbi utat választjuk, mert mindent sosem tudnak áthárítani a cégek, főleg egy recesszió közeli helyzetben. Tehát az a folyamatos áremelés ami idén ment, jövőre el fog akadni. Egyébként rengeteg nem is volt piaci alapon indokolt. egy része csak a céges profitéhség és kapzsiság eredménye. Ennyit arról a piac milyen jó önszabályozó.

Az még hogy melyik kormány milyen jól kezeli a helyzetet, talán majd 2 év múlva kiderül.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 735
113
Nyugodj már le, a túlpörgött stílusra ment a nevető fejecske.

Ráadásul egy olyan fórumtársba kötsz bele aki nem egyszer mentegetett téged privátban mások előtt, hogy nem olyan vagy amilyennek az itt látottak alapján elsőre tűnsz...
Ne hozz zavarba! Sztem keversz vkivel. Sztem olyan amilyen a stílusa alapján látszik. :cool:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 735
113
A gyenge forint nem kell ezen szépíteni.
Most egybekent pont azért is olcsóbb Ausztriában a benzin, mert a forint erősödött és 4 havi csúcson van.
Persze mit jelent az hogy olcsóbb, amikor a 95-ös a holtankoljak szerint 565 és 710; között szór itthon.
 
K

Kopi2000

Guest
Most egybekent pont azért is olcsóbb Ausztriában a benzin, mert a forint erősödött és 4 havi csúcson van.
Persze mit jelent az hogy olcsóbb, amikor a 95-ös a holtankoljak szerint 565 és 710; között szór itthon.
Az osztrak hatar kozeleben lakok Ausztriaba jarnak tankolni es bevasarolni is. Nem most kezdodott ez, mar legalabb 10 eve tart. Tudod hany tizezer ember mennyi penzt koltott el ez ido alatt Ausztriaban? Az osztrak elelmiszerek, vegyiaruk jobb minoseguek, mint amiket itthon lehet kapni. Van ami dragabb, de sokszor van kint leertekeles es aki ebben jaratos, az eredeti aron dragabb termekeket is meg tudja olcsobban venni, mint itthon....
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 463
5 284
113
Mindenhol az emberek fizetik meg a gazdasági válság árát. Vagy közvetlenül lakossági adó és áremelésekkel vagy közvetve a vállalati szektor adóin keresztül. Mi általában ez utóbbi utat választjuk, mert mindent sosem tudnak áthárítani a cégek, főleg egy recesszió közeli helyzetben. Tehát az a folyamatos áremelés ami idén ment, jövőre el fog akadni. Egyébként rengeteg nem is volt piaci alapon indokolt. egy része csak a céges profitéhség és kapzsiság eredménye. Ennyit arról a piac milyen jó önszabályozó.

Az még hogy melyik kormány milyen jól kezeli a helyzetet, talán majd 2 év múlva kiderül.
Először is, a fogyasztói extra adókat mi fizetjük meg (NETA, vezeték adó, bank adó...)
Ezen kívül, csak én érzek, nem kis ellentmondást, a vállalati szektor adóival kapcsolatban, ahol "mindent sosem tudnak áthárítani a cégek", "egyébként rengeteg nem is volt piaci alapon indokolt (áremelés), egy része csak a céges profitéhség és kapzsiság eredménye"!?
Végezetül ki tud tenni az utóbbi ellen, ha nem, miért nem, amikor 2/3-os felhatalmazás van?
És akkor a forint folyamatos, szándékos gyengítéséről még nem is beszéltünk!
Persze a vége már kínosra sikeredett, mert az összeomlás, a kamatok elszállásával járt! Amit majd csak ezután, hosszú távon fog igazán megérezni a költségvetés, az államadósságra rakódó magas kamat kiadás miatt!
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Kopi2000

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 463
5 284
113
Nem cserében, attól függetlenül. Ha a lakossági energia ára is piaci lenne, még magasabb infláció lenne
Nem én mondtam, hanem a Matolcsy, hogy az ársapka extra, általános áremelkedést generált (3-4%), szóval visszafelé sült el! Ezen felül ugye ott van még a forint gyengülése is:
"Tehát egy tíz százalékos forint-leértékelődés az 3 százalékos inflációs többletet okoz.”

 
  • Tetszik
Reactions: bel and Kopi2000

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 463
5 284
113
Sem az eseményekkel, sem azzal nem vagy képben, hogy a piac, mit miért áraz.
Ha csak megszellőzteti valaki, hogy elzárják/megrongálják/átfestik/letüsszentik pl. a Barátság vezetéket, már jelentőset ugrik a kőolaj ára. A spekulatív piacnak ez az ismérve.
Ezt tapasztaltuk 2010-ben, az új magyar kormány nyilatkozataiban!
Államcsőd közeli helyzetről beszéltek a nagyjaink, amit azonnal beárazott a piac, és amit az egész ország azóta is nyög!


 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Ezt tapasztaltuk 2010-ben, az új magyar kormány nyilatkozataiban!
Államcsőd közeli helyzetről beszéltek a nagyjaink, amit azonnal beárazott a piac, és amit az egész ország azóta is nyög!


Te meg a másik közgazdasági titán vagy a fórumon... :rolleyes:
Tudod, hogy az ilyet hogyan árazza a piac?
Úgy, hogy nem lehet normális áron (kamatszinten) értékesíteni az államkötvényeket az árveréseken. Ehhez képest 2010 óta folyamatosak az erősen túljegyzett árverések. Miközben minden piaci "elemző" folyamatosan amiatt hisztizett, hogy túl alacsony a kamatszint. Tudod, az unortodox gazdaságpolitika egyik ismérve volt, hogy akkor is alacsonyra vágott kamatokat tartott az MNB, amikor már minden "elemző" verte az asztalt a magasabb kamatokért.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 463
5 284
113
Te meg a másik közgazdasági titán vagy a fórumon... :rolleyes:
Tudod, hogy az ilyet hogyan árazza a piac?
Úgy, hogy nem lehet normális áron (kamatszinten) értékesíteni az államkötvényeket az árveréseken. Ehhez képest 2010 óta folyamatosak az erősen túljegyzett árverések. Miközben minden piaci "elemző" folyamatosan amiatt hisztizett, hogy túl alacsony a kamatszint. Tudod, az unortodox gazdaságpolitika egyik ismérve volt, hogy akkor is alacsonyra vágott kamatokat tartott az MNB, amikor már minden "elemző" verte az asztalt a magasabb kamatokért.
Értem, te meg nem értett közgazdasági zseni!
Most miért nem tart alacsony kamatszintet a kormány?
Már nem unortodox a gazdaságpolitika? :oops:
Mert a magas kamaton 30 évre eladósodás még mindig gáz, vagy szerinted nem? o_O
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Kopi2000

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Értem, te meg nem értett közgazdasági zseni!
Most miért nem tart alacsony kamatszintet a kormány?
Már nem unortodox a gazdaságpolitika? :oops:
Mert a magas kamaton 30 évre eladósodás még mindig gáz, vagy szerinted nem? o_O
Miért, szerinted magas a kamatláb? Mihez is képest? :cool:
Mire is eszköz az MNB kezében a kamatszint változtatása? :oops:
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 407
36 402
113
És ere bizonyíték?
Mondom, húzzál már a faszba alaptalan vagy simán hazug állításaiddal.

Szerinted miért van kuss arról, hogy miért robbant fel spontán? Próbálták az oroszokra kenni (hogy miért robbantaná fel azt a vezetéket, amit csak nekik és a németeknek nem volt érdekükben felrobbantani, Biden viszont a német kancellár mellett állva mondta oda, hogy semmiképpen nem engedik üzembe helyezni, ha az oroszok megtámadják Ukrajnát - ennél több közvetett bizonyítékot akarsz, nyílt beismerést? Az nem lesz még egy jó ideig.), de nem tudták a jelek szerint, nem tudtak elég hihető mesét gyártani, bár tweetelgették az elején, hogy "orosz hajók ólálkodtak" a vezetéknél, így egyszerűen el lett küldve az esemény a memórialyukba. Meg azért Sikorski köszönetnyilvánítása elég sokatmondó volt. Szóval azért úgy 90% a valószínűsége, hogy az amcsik vagy britek voltak (a brit rekordrövid ideig miniszterelnök csaj állítólagos SMS-e, hogy "megcsináltuk" hagyjuk most figyelmen kívül, nyilván senki sem prezentálta fizikailag, ez tényleg nem bizonyíték).

Az osztrak hatar kozeleben lakok Ausztriaba jarnak tankolni es bevasarolni is. Nem most kezdodott ez, mar legalabb 10 eve tart. Tudod hany tizezer ember mennyi penzt koltott el ez ido alatt Ausztriaban? Az osztrak elelmiszerek, vegyiaruk jobb minoseguek, mint amiket itthon lehet kapni. Van ami dragabb, de sokszor van kint leertekeles es aki ebben jaratos, az eredeti aron dragabb termekeket is meg tudja olcsobban venni, mint itthon....

Kérdeztem már erről osztrák határ közelében lakót, azt mondta senki sem jár át Ausztriába bevásárolni, pláne tankolni (benzinárstop előtt sem, az elmúlt években, nem volt érdemes). Szóval kétlem, hogy ez jellemző, talán most már előfordul. Ez inkább ilyen pesti libsik közötti "mindenszar" duma volt.