Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 136
17 220
113

Kőkemény üzenet jött Kijevből Budapestnek is: marad a Lukoil-szankció, fel kell adni az orosz olajat, amennyire lehet​



Azt is rögzítette az ukrán miniszterelnök, egyfajta folyamatos nyomásgyakorlásnak megágyazva a magyar kormány felé az energiaszállítások terén, hogy azon ország felé lesz stabil az ukrajnai tranzit, "amely értékeli a szabadságot és a jogállamiságot".

Eloskodo kurvak, semmi masok. :D
Ők egyszerűen egy proxi hadviselő ország, azt tesznek, amire utasítják őket.
Itt most az a gond, hogy egyes országok szerint nem jó helyről és olcsón vesszük a földgázt, kőolajat.

Közben pedig NATO kötelességünk Ukrajnát diesellel és villannyal ellátni - segélyként. Nem csodálkozok ha üres az államkassza..

Pont ennek örömére, a mai napon duplájára emelték a banki átutalási költségeket cégeknek, magánszemélyeknek jan 1 től, újévi ajándékképp.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 696
5 538
113
No akkor számoljunk egyet a Paks II -re felvett hitel törlesztésével kapcsolatban. Úgy tudom, hogy az oroszok 4% kamatra úgy adták a hitelt, hogy azt egyenlő részletekben, félévente kell törleszteni 21 éven keresztül (március 15 szeptember 15 ).

TuH19cN.jpg


Ennek végösszege 472 750 000 Euró törlesztés fél évente.
Ha zsinórban termel 2 4000 MW-ot az erőmű, az évente 365 X 24 X 2 400 000 kWh. = 21 024 000 000 kWh

Egy kWh - ra eső hiteltörlesztés költsége: 472 750 000 / 21 024 000 000 = 0,042 Euro / kWh = 42 Euro / MWh.

Ha ehhez hozzáteszem az üzemanyag és üzemeltetési költséget, akkor az első 21 évben összesen kb 70 Euró / kWh termelési + hitel költséggel számíthatunk, utána a fent maradó 40 éves élettartamra kb 42 Euro / kWh áramdíjra.

Ha a jelenlegi , meghírdetett 47,5 Ft / kWh napelemes kötelező átvételi árat nézzük, akkor 390 Ft / Euró árfolyamon az

121,72 Euró / MWh - ás napelemes termelési költséggel jár. Ez különösen magas az atomerőmű első 21 éves időszaka utáni időszakot nézem .

Kérdem én akkor hogy gazdasági szempontból akkor miért kell a drága napelemes termelést hajtani? Hiszen az atomerőmű előnye még hogy bele van építve az energia tárolás is - fűtőrudak formájában , és hogy CO2 szempontjából ez is Zöld..
A számításod kicsit optimistára sikerült.

A kamat:
"a kamat fizetése az első hitelrészlet lehívása után kezdődik, 3,95%-os kamatot fizetünk a blokkok működésbe lépéséig, de nem később, mint 2026. március 15. (a türelmi időszakban a magyar fél a lehívott hitelrészlet után fizet kamatot) a hiteltörlesztés első hét évében 4,5%-os, a második hét évben 4,8%-os, az utolsó hét évben pedig 4,95%-os kamatot kell fizetnie a magyar félnek"


A VVER reaktoroknál az 1200 MW a bruttó kapacitás, a nettó kevesebb. A Rosatom oldalán nem láttam nettó értéket, a Wikipedián a Leningrádi erőműnél 1085 MW-ot írnak.

A kapacitás kihasználtság sem 100 % , a Rosatom a honapján 90%-ot ír.

Vagyis 2 * 1085 * 365 *24 * 0,9 = 17 108 280 000 kWh a termelt áram. A törlesztést nem számolom újra, de ha elfogadom az általad számoltat, akkor máris 55,2 EUR/MWh -nál tartunk.


Ha ezeket is figyelembe veszed, rögtön 25-30 %-al rosszabbak a számok. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a költségek eléggé el tudnak szállni ilyen nagy beruházásoknál. Illetve értelemszerűen ha kihasználod azt, hogy a reaktor a régebbi reaktoroknál rugalmasabban szabályozható, akkor a termelt áram is kevesebb lesz.

Az már csak gonoszságból említem meg, hogy eltévedtél a mértékegységeknél, és MWh helyett kWh -t írtál. 42 Eur /kWh = 16 380 Ft./kWh Ez elég húzós lenne. Szerintem gyertyával világítanánk. :D :D :D

És van még egy szempont, ami erősen felülírja a többit. Az energia most kell, nem 7-8 év múlva. A napelemeket pillanatok alatt lehet telepíteni. Nálam is van a tetőn 4,8kW. Az engedélyezés és papírmunka volt kb. 8 hónap, a tényleges telepítést 3 ember 3 óra alatt megcsinálta.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 136
17 220
113
A VVER reaktoroknál az 1200 MW a bruttó kapacitás, a nettó kevesebb. A Rosatom oldalán nem láttam nettó értéket, a Wikipedián a Leningrádi erőműnél 1085 MW-ot írnak.

A kapacitás kihasználtság sem 100 % , a Rosatom a honapján 90%-ot ír.

Vagyis 2 * 1085 * 365 *24 * 0,9 = 17 108 280 000 kWh a termelt áram. A törlesztést nem számolom újra, de ha elfogadom az általad számoltat, akkor máris 55,2 EUR/MWh -nál tartunk.

https://www.rosatom.ru/en/rosatom-group/engineering-and-construction/modern-reactors-of-russian-design/
Ha ezeket is figyelembe veszed, rögtön 25-30 %-al rosszabbak a számok. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a költségek eléggé el tudnak szállni ilyen nagy beruházásoknál. Illetve értelemszerűen ha kihasználod azt, hogy a reaktor a régebbi reaktoroknál rugalmasabban szabályozható, akkor a termelt áram is kevesebb lesz.

Az már csak gonoszságból említem meg, hogy eltévedtél a mértékegységeknél, és MWh helyett kWh -t írtál. 42 Eur /kWh = 16 380 Ft./kWh Ez elég húzós lenne. Szerintem gyertyával világítanánk. :D :D :D
Rendben elfogadom a módosításokat hiszen ezeket a a tényezőket nem is említettem ( 1 - 2 évente karbantartási - fűtőelem átrakás, és csere, leállás). Az új kisérletekről és mődosításokról a napon belüli szabályozhatóság kérdésében nincs még pontos adatom hogy ez mit is jelent a hatásfok kérdésében, egy a biztos hogy a megváltozott csökkentett üzemi paraméterek valóban hozhatnak hatásfokcsökkenést.
A számításoknál azzal az előzetes infóval indultam hogy a hitel törlesztését a reaktorok üzembe helyezését követően kell elkezdeni , igy számoltam ki. Ha előbb is fizeni kell, roszabb a helyzet, igy mindent összevetve elfogadom a 42 Euro helyett az 55 Euro / MWh költségnövekedést az eredetileg számolt fűtőanyag + üzemeltetési ktg-re, 13,5 Ft / kWh = 34,6 Euró.

Így az első 21 év az 34,6 + 55 = 89,6 Euro / MW összköltséget, és ez csökken le 21 év után 34,6 Euro / MWh-ra.

Ez még mindíg jobb mint a napelemes termelés költsége - főleg a napelem kb 20 éves életciklusát nézve , hiszen ott is az elektromos invertereket stb mindent fel kell újítani.. 21 év után meg egyértelműen erős fölényben lesz Paks II költségekben.

A nemzetközi adatokból látszik hogy pont az orosz reaktor építések a jobban biztonságosabban előre kalkulálhatóak, és kevésbé szállnak el határidőben költségekben).

És van még egy szempont, ami erősen felülírja a többit. Az energia most kell, nem 7-8 év múlva. A napelemeket pillanatok alatt lehet telepíteni. Nálam is van a tetőn 4,8kW. Az engedélyezés és papírmunka volt kb. 8 hónap, a tényleges telepítést 3 ember 3 óra alatt megcsinálta.

Az energia sajnos nem most kellett volna - hanem 35 évvel ezelőtt, azóta ilyen sok az import (30 % feletti). Mostmár csak a veszett fejssze nyelét menthetjük meg, magas áram áras átmenettel (ami így még nem jó autó töltésre sem, hiszen a napelem akkor működne, mikor az ember pont uton van.)
Én is megcsináltam a saját napelemes rendszerem 13,2 kWh akkumulátorral, gyorsan ( a COVID eléggé nyomós ok volt) viszont én szigetüzemben hajtom, amikor van elég napenergia . Igy van kg 60 - 70 % os áram és gázszámla megtakarításom, és az az előny hogy nem rohad le a hűtő - fagyasztó - Black Out esetén sem.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 830
29 288
113
Szerintem munkamegosztás van Szlovákia és Magyarország közt az ügyben. Fico az ukránokkal tárgyal, mi meg az EU-val.
Szerintem az ukránoknak közösen nem adunk majd semmit, az unióban meg veto mindenre is. Maduro ügyében már meg is kapták a brüsszeli "szövetségeseink". A következő az orosz szankciók lesznek a hirek szerint. De ugye ukrán pénzek és miegymás is van még. Nincs már veszíteni valónk, nincs miről tárgyalni, meg egy kemény fél év jön.
Optimista vagy, de legyen igazad.
Minden esetre én a ma reggeli adásban azért csak betoltam, hogy el kéne zárni a dízelcsapokat és esetlegesen a delejexportot is, mert másból nem fognak érteni
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 485
14 587
113
el kéne zárni a dízelcsapokat
Azzal csak a MOL-t szúrnátok tokon, mert azonnal berohanna szállítani a lengyel Orlen és elfoglalná az ukrán piacot, ahol jobb árban lehet eladni a diezelt, mint odahaza. A MOL-nak megtorpannának a bevételei és még Mo-n ársapkát is akar Orbán bevezetni, ami további érvágás. Ki akarjátok zavarni a MOL-t az országból?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 478
16 577
113
Azzal csak a MOL-t szúrnátok tokon, mert azonnal berohanna szállítani a lengyel Orlen és elfoglalná az ukrán piacot, ahol jobb árban lehet eladni a diezelt, mint odahaza. A MOL-nak megtorpannának a bevételei és még Mo-n ársapkát is akar Orbán bevezetni, ami további érvágás. Ki akarjátok zavarni a MOL-t az országból?

Kérdés.

Szerinted onnantól, hogy az ukránok nem engednek át több orosz olajat tranzitban, mi fogja őket visszatartani attól, hogy minden ukrán nyugati csővezeték kapcsolatot szétbombázzanak?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 967
35 643
113
Azzal csak a MOL-t szúrnátok tokon, mert azonnal berohanna szállítani a lengyel Orlen és elfoglalná az ukrán piacot, ahol jobb árban lehet eladni a diezelt, mint odahaza. A MOL-nak megtorpannának a bevételei és még Mo-n ársapkát is akar Orbán bevezetni, ami további érvágás. Ki akarjátok zavarni a MOL-t az országból?
+B hatjuk az ukránok vásárolta dizel hasznát (a MOL is hághatja) ha közben itthon elfogy az üzemanyag vagy máshonnan beszerzett finomított termékekre fogunk szorulni mielött megoldodna a probléma... Mert ilyen esetben mindeneggyels ukrajnába L küldött dizel benzin a hazai piacról tünik el.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 494
32 033
113
Azzal csak a MOL-t szúrnátok tokon, mert azonnal berohanna szállítani a lengyel Orlen és elfoglalná az ukrán piacot, ahol jobb árban lehet eladni a diezelt, mint odahaza. A MOL-nak megtorpannának a bevételei és még Mo-n ársapkát is akar Orbán bevezetni, ami további érvágás. Ki akarjátok zavarni a MOL-t az országból?
"ingyen" küldi a MOL, azért mert az ukránok nem zártáják/ták el a csapot, de mivel elzárták ezért már nem kell küldeni...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 601
70 285
113
Minden esetre én a ma reggeli adásban azért csak betoltam, hogy el kéne zárni a dízelcsapokat és esetlegesen a delejexportot is, mert másból nem fognak érteni
Köszönjük, te vagy a nép szava.
Azzal csak a MOL-t szúrnátok tokon, mert azonnal berohanna szállítani a lengyel Orlen és elfoglalná az ukrán piacot, ahol jobb árban lehet eladni a diezelt, mint odahaza. A MOL-nak megtorpannának a bevételei és még Mo-n ársapkát is akar Orbán bevezetni, ami további érvágás. Ki akarjátok zavarni a MOL-t az országból?
Ukran piacot az ingyen segély gazolajjal? Menjen csak az Orlen.
Mi fizetjük évek óta az ukránnak kivitt üzemanyagot akik a benzinkutakon tankolunk. Fizessnek a lengyelek ezután, ők akarnak háborúzni, nem mi.
Azért kapta az ukrán eddig a gázolajat mert atengedte a koolajat hozzánk, cserébe védelmi penzkent segély címszóval ment nekik a gázolaj.
 

malleusorbis

Well-Known Member
2022. március 21.
897
7 897
93
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 460
37 966
113
Elkéstek vele legalább 10 évet!
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 784
7 896
113
SMR-ről van benne szó. Pedig én örülnék egy ciklus-bezáró reaktornak is.
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 359
9 215
113
Azzal csak a MOL-t szúrnátok tokon, mert azonnal berohanna szállítani a lengyel Orlen és elfoglalná az ukrán piacot, ahol jobb árban lehet eladni a diezelt, mint odahaza. A MOL-nak megtorpannának a bevételei és még Mo-n ársapkát is akar Orbán bevezetni, ami további érvágás. Ki akarjátok zavarni a MOL-t az országból?
Elképzeltem az Orlent, ahogy lélekszakadva berohan ukrajnába, hogy kiüsse onnan a Mol-t, az ukránok pedig közlik velük az átvétali árakat.
Azóta képtelen vagyok abbahagyni a röhögést pedig próbáltam már lassan, mélyeket lélegezni, hideg sört inni, jógagyakorlatokat végezni, de semmi nem segít, újra és újra előtör belőlem.
Ez nagyon jó volt Pavel.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 183
9 714
113
Azzal csak a MOL-t szúrnátok tokon, mert azonnal berohanna szállítani a lengyel Orlen és elfoglalná az ukrán piacot, ahol jobb árban lehet eladni a diezelt, mint odahaza. A MOL-nak megtorpannának a bevételei és még Mo-n ársapkát is akar Orbán bevezetni, ami további érvágás. Ki akarjátok zavarni a MOL-t az országból?
Teged fizetnek ezert? Komolyan kerdem, remelem igen - mert ingyen ennyi hajmereszto gyezinformacija okorseget irkalni tenyleg siralmas lenne.
Az ukranok NEM FIZETNEK SEMMIERT. Amit kapnak, az a zsarolas jutalma, miszerint nem zarjak el a vezeteket.
Na ezt rugta fel ez a sok jottment keleti keverek-sopredek tarsasag. Hiaba, az ukranokat (de a szlavokat altalaban sem) azzal meg sosem vadolta senki, hogy okosak lennenek...
 

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
3 816
18 943
113
Teged fizetnek ezert? Komolyan kerdem, remelem igen - mert ingyen ennyi hajmereszto gyezinformacija okorseget irkalni tenyleg siralmas lenne.
Az ukranok NEM FIZETNEK SEMMIERT. Amit kapnak, az a zsarolas jutalma, miszerint nem zarjak el a vezeteket.
Na ezt rugta fel ez a sok jottment keleti keverek-sopredek tarsasag. Hiaba, az ukranokat (de a szlavokat altalaban sem) azzal meg sosem vadolta senki, hogy okosak lennenek...
Azért nem kevés találmányt tettek le az asztalra szlávok.