Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 462
5 283
113
Mert kell a pénz a rezsicsökkentésre meg a NER-re. Másra nem marad. Szerintem.
Hát igen, az infláció növelő rezsicsökkentésre. Mert a drága, nem rezsicsökkentett ipari áram, gáz árát természetesen áthárítják a vevőkre.


 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 708
72 043
113
Mióta is tudjuk, hogy az orosz-ukrán konfliktus bármikor robbanhat? Miért nem költöttünk akkor időben, az energia függőségünk megszüntetésére?
A paksi molyoláson kívül nem igazán történt semmi ez ügyben.
Láthatóan a nagy fogyasztó akku és autó gyárakra mostanában nincs akkora szükség, ahogy azt a kormány elképzelte.
Egyrészt mert a magas árak, fenntartási költségek miatt az emberek többségének elérhetetlenek az elektromos autók, nincs kiépítve hozzájuk a töltő hálózat, és az akku kapacitások sem megfelelőek, pár extra drága kivételtől eltekintve.
Már most is hegyekben állnak az eladatlan autók, és ha az árak nem esnek drasztikusan, ez így is fog maradni!
Viszont van pár dolog, amiket nem értek.
Miért tart be a kormány az ingyenes födém szigetelésnek, amikor az az országnak többszörös nyereség, az energia takarékosság, az ÁFA bevételek, a foglalkoztatás és az abból befolyó adóbevételek tekintetében is?
Miért tiltjuk az erkély napelemeket, ha azok nem terhelik a hálózatot?
Miért tiltjuk a szélerőműveket, ha azok felhős időben, és éjszaka is termelnek, kiegyensúlyozva a napelemek ezen időszakokban bekövetkező hiányát?
Miért a további napelem kapacitás növelést segítjük elő, helyette vagy mellette miért nem a meglévő rendszerek tárolóhoz segítését, ami olcsóbb is lenne új hálózat kiépítésénél, és kiegyensúlyozottabb energia termelést is eredményezne?
Biztosan lenne még több kérdés, de hirtelen csak ennyi jutott eszembe.

2014. december 1-én Oroszország lemondta a Déli Áramlat gázvezeték-beruházás további építését az erős Európai Uniós ellenállás miatt.[39] A Gazprom vezetője ezt követően kijelentette, hogy az EU ezentúl Törökországgal mint tranzitországgal áll majd kapcsolatban.[40]

2015. február 17-én Orbán Viktor és Putyin orosz elnök találkozóján a magyar miniszterelnök leszögezte, hogy Magyarországnak továbbra is érdeke, hogy déli irányból vezeték és azon keresztül energia érkezzen Magyarországra.


Az orosz-ukrán gázvita és a mögötte álló árháború >>

Az azerbajdzsáni Sah-Deniz gázmező második fázisa 2013-tól csak 8 milliárd köbméter gázt fog termelni, s ez valamivel több mint a fele annak, mint amennyire a Nabuccónak szüksége lesz.

Elakadt az a terv, hogy a Kaszpi-tengert átszelő, víz alatti vezetéken szállítanának gázt Kazahsztánból vagy Türkmenisztánból Azerbajdzsánba. Bár Kazahsztánnak és Türkmenisztánnak is bőséges készletei vannak a Nabucco megtöltéséhez, mindkét ország elfordulni látszik a projekttől Moszkva nyomására.

Az iráni gáz – annak ellenére, hogy Teherán felajánlotta, beszállítana a Nabuccóba – az ország elleni amerikai és EU-szankciók miatt nem elérhető. Ehhez előbb meg kell egyeznie a Nyugatnak Iránnal. Egyéb, közel-keleti források is felmerültek, közöttük Egyiptom és Irak. Ahhoz azonban, hogy az ottani készletek elérjék a Nabuccót, a jelenleginél sokkal nagyobb infrastruktúrára volna szükség.

Törökország – BOTAS Corp., Bulgária – Bulgargaz, Románia – Transgaz SA, Magyarország – Mol, Ausztria – OMV Gas International GmbH

A Mol-csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt. által kezdeményezett NETS-projekt lényege, hogy Közép-, Kelet és Dél-Európa államai közös társaságba szervezzék gázhálózatukat. Ennek keretében a következõ egy-két évben összekötik a horvát, a magyar és a román hálózatot. A Mol a tervek szerint 2010-ig Ukrajna irányába is építene egy száz kilométer hosszú vezetéket. Magyarország emellett egy észak-déli vezeték megépítését is szorgalmazza a közép-európai régióban.

 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 462
5 283
113
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 859
32 428
113
Ahogy az várható volt, továbbra sem bíznak a magyarok az állami pénzesőben, az üres államkasszából. Az Isten sem tudja, hogy meddig kellene várni ezekre a pénzekre, tekintettel az utófinanszírozásra!
A bürokrácia útvesztőiről nem is beszélve!
És persze a 30%-os energia megtakarítás teljesülésének, a szakszerű elbírálása is kérdéses.

Nevetséges, káosz és átláthatatlan az egész program.
Mi is néztük, mert pont a kihirdetéskor házfelújításba kezdtünk. De olyan elvárások (pl.: vállalkozó regisztrációja) vannak, ami eleve megdrágította volna és leszűkítette volna a lehetőségeket és olyan bürokratizmusa, hogy pár pályázatos dolog már átfutott a kezünkön, a papírmunkától sem vagyunk megijedve, de azt mondtuk, hogy ugyan ott vagyunk, vagy előrébb, ha hitelből csináljuk meg.
  • Túl bürokratikus
  • Mi az, hogy bontás érett ingatlan? Ez annyira relatív.
  • Van, ahol 30%-ot nem tud az ember -főleg bizonyíthatóan- megspórólni,
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 432
19 746
113
TTF jelenlegi árszintje megfelel a 2021-es Q3 árszintnek.
Pont ezt a 2021 Q3 szakaszt nem veheted figyelembe, mert ez már a tözsdei árak erős manipulálásával, emelésével jött létre.

Ebben szerepet játszott az is, hogy 2021 elején az oroszok közölték a piaccal, a 6 NS1 gázvezeték kompresszor 2021 nyarára üzemidejének végéhez közeleg, Kanadába ki kell gyártói felújításra szállítani. Ennek megfelelően 2021 augusztusában ebből 5-öt leszereltek és Kanadába kiküldtek. Ekkor még a Gazprom tárolói Európában töltöttek voltak. A maradék 1 db kompresszor így 2021 szeptemberétől csak 20% szállítási kapacitással bírt. Az EU ezt a tárolót 2022 elejére leürítette, igy Oroszország az NS1-en továbbra is 20% - on szállított.
Tehát Európa a saját vásárlásait ennek megfelelően előre végezhette volna, beütemezve a saját tárolóinak időben való feltöltését a beütemezett javításra felkészülve. Ennek ellenére a normális 16 Euro / 100 m3 árszint helyett kezdődött egy mesterségesen degenerált hiszti a piacon...
Mintha tudták volna egyesek, hogy a narratíva háborúval fog folytatódni (mint az ukrán oligarchák vagyonmentése, a konfliktus előtt)
Ehhez hozzájárult az is hogy a 2022 májusra elkészült kompresszorokat először a szankciókra hivatkozva Kanadában foglalják le, majd Németországban, így 2022 augusztus végén tudott csak onnan kiszabadulni. Hiába érkezik meg 2022 szeptemberben, és szerelik be, biztos ami biztos, az NS1 és NS2 vezetékeit pár héttel később robbantják - nehogy az EU normális áron tudjon gázt venni.

Az utolsó, "gázbéke" év 2020-as árgrafikonja, az éves átlag 16,5 Euró / 100 m3
YUhXNHs.jpg

2021 Q1 szakasz normális , 16 Euro / 100 m3 ár alatt.
2021 Q4 kezdődik a gázár megbolondulás, 24,5 Euro/ 100 m3 átlagos ár

XgOI26a.jpg


2023 - 2024 1 éves gázár görbe , átlagár 40 Euro / 100 m3 felett.

27PwG0k.jpg


A gázár mesterséges manipulálásán néhány kis stróman cég bukott csak le, itt magyarban is kapott egy horvát-osztrák cég 500 milliós versenypiaci bírságot (csepp a tengerben).

Tehát ennek alapján látható, hogy az EU-s gázárszint 16,5 ről felugrott 40 Euro / 100 m3-re, ez mintegy 2,5 X-ös emelkedés, tehát a gáztüzelésű erőműveknél is ennyivel emelkedik a termelt villany üzemanyag költsége.. A gáz felhasználása nélkülözhetetlen a vegyiparban, tehát ennyivel emelkedik a műtrágya, építőanyagok, gyógyszer, műanyag stb előállítási költség is..
És még az a szerencsénk hogy az oroszok még részben , akár kerülő utakon de valamennyit beszállítanak erre a piacra.

Mi ez ha nem szándékos akadályozása a normális termelő gazdaságnak, és a polgárok életének, mesterséges válság előidézésével?
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113
Pont ezt a 2021 Q3 szakaszt nem veheted figyelembe, mert ez már a tözsdei árak erős manipulálásával, emelésével jött létre.

Ebben szerepet játszott az is, hogy 2021 elején az oroszok közölték a piaccal, a 6 NS1 gázvezeték kompresszor 2021 nyarára üzemidejének végéhez közeleg, Kanadába ki kell gyártói felújításra szállítani. Ennek megfelelően 2021 augusztusában ebből 5-öt leszereltek és Kanadába kiküldtek. Ekkor még a Gazprom tárolói Európában töltöttek voltak. A maradék 1 db kompresszor így 2021 szeptemberétől csak 20% szállítási kapacitással bírt. Az EU ezt a tárolót 2022 elejére leürítette, igy Oroszország az NS1-en továbbra is 20% - on szállított.
Tehát Európa a saját vásárlásait ennek megfelelően előre végezhette volna, beütemezve a saját tárolóinak időben való feltöltését a beütemezett javításra felkészülve. Ennek ellenére a normális 16 Euro / 100 m3 árszint helyett kezdődött egy mesterségesen degenerált hiszti a piacon...
Mintha tudták volna egyesek, hogy a narratíva háborúval fog folytatódni (mint az ukrán oligarchák vagyonmentése, a konfliktus előtt)
Ehhez hozzájárult az is hogy a 2022 májusra elkészült kompresszorokat először a szankciókra hivatkozva Kanadában foglalják le, majd Németországban, így 2022 augusztus végén tudott csak onnan kiszabadulni. Hiába érkezik meg 2022 szeptemberben, és szerelik be, biztos ami biztos, az NS1 és NS2 vezetékeit pár héttel később robbantják - nehogy az EU normális áron tudjon gázt venni.

Az utolsó, "gázbéke" év 2020-as árgrafikonja, az éves átlag 16,5 Euró / 100 m3
YUhXNHs.jpg

2021 Q1 szakasz normális , 16 Euro / 100 m3 ár alatt.
2021 Q4 kezdődik a gázár megbolondulás, 24,5 Euro/ 100 m3 átlagos ár

XgOI26a.jpg


2023 - 2024 1 éves gázár görbe , átlagár 40 Euro / 100 m3 felett.

27PwG0k.jpg


A gázár mesterséges manipulálásán néhány kis stróman cég bukott csak le, itt magyarban is kapott egy horvát-osztrák cég 500 milliós versenypiaci bírságot (csepp a tengerben).

Tehát ennek alapján látható, hogy az EU-s gázárszint 16,5 ről felugrott 40 Euro / 100 m3-re, ez mintegy 2,5 X-ös emelkedés, tehát a gáztüzelésű erőműveknél is ennyivel emelkedik a termelt villany üzemanyag költsége.. A gáz felhasználása nélkülözhetetlen a vegyiparban, tehát ennyivel emelkedik a műtrágya, építőanyagok, gyógyszer, műanyag stb előállítási költség is..
És még az a szerencsénk hogy az oroszok még részben , akár kerülő utakon de valamennyit beszállítanak erre a piacra.

Mi ez ha nem szándékos akadályozása a normális termelő gazdaságnak, és a polgárok életének, mesterséges válság előidézésével?
Azért Q3 vettem figyelembe mivel, amikor beírtam Q3-ban jártunk….

A piac s jövőt árazza be…

A manipuláció mindig jelen van a piacon…pláne az energia hordozók tekintetében…
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 601
8 302
113
Vehetted volna a már manipulált 2021-es Q3 helyett a még "békebeli" 2020-ast is..
Miért nem ezt nézted? 15,5 Euro / 100 m3, Nekem ez cél árnak jobban tetszik.. Láthatod az első berakott grafikonomon..
itt sávok vannak
a békebeli ársáv a 10-20 euró közti, az új rendszer szerinti meg a 30-40 eurós, a kettő közti háborús hatásokkal tűzdelt meg nem releváns hosszabb távon, az az átállás átmeneti időszaka
ezt lehet magyarázni ha valaki manipulálni akar úgy hogy 20-ról 30-ra, ha ellenkezőleg akar manipulálni úgy hogy 10-ről 40-re nőtt a gáz ára
és lehet úgy is manipulálni hogy az átmeneti időszak egy negyedévét vesszük referenciának
de egy bő kettes szorzó nagyátlagban reálisnak tűnik
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113
itt sávok vannak
a békebeli ársáv a 10-20 euró közti, az új rendszer szerinti meg a 30-40 eurós, a kettő közti háborús hatásokkal tűzdelt meg nem releváns hosszabb távon, az az átállás átmeneti időszaka
ezt lehet magyarázni ha valaki manipulálni akar úgy hogy 20-ról 30-ra, ha ellenkezőleg akar manipulálni úgy hogy 10-ről 40-re nőtt a gáz ára
és lehet úgy is manipulálni hogy az átmeneti időszak egy negyedévét vesszük referenciának
de egy bő kettes szorzó nagyátlagban reálisnak tűnik
A szélesebb idősávon merítés valóban jobb az összehasonlításhoz…

Egyébként az eredeti kérdésem OV kijelentésére vonatkozott, mivel az ő szövegében kontextus nélkül maradt.

De vissza a témához.
Ha már visszatekintés… az amszterdami tőzsdei 2015-ben vette fel a jelenlegi működési formáját. A piaci árképzés átalakításától függetlenül azért előtte voltak a maihoz hasonló árszintek…
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 432
19 746
113
itt sávok vannak
a békebeli ársáv a 10-20 euró közti, az új rendszer szerinti meg a 30-40 eurós, a kettő közti háborús hatásokkal tűzdelt meg nem releváns hosszabb távon, az az átállás átmeneti időszaka
ezt lehet magyarázni ha valaki manipulálni akar úgy hogy 20-ról 30-ra, ha ellenkezőleg akar manipulálni úgy hogy 10-ről 40-re nőtt a gáz ára
és lehet úgy is manipulálni hogy az átmeneti időszak egy negyedévét vesszük referenciának
de egy bő kettes szorzó nagyátlagban reálisnak tűnik

A szélesebb idősávon merítés valóban jobb az összehasonlításhoz…

Egyébként az eredeti kérdésem OV kijelentésére vonatkozott, mivel az ő szövegében kontextus nélkül maradt.

De vissza a témához.
Ha már visszatekintés… az amszterdami tőzsdei 2015-ben vette fel a jelenlegi működési formáját. A piaci árképzés átalakításától függetlenül azért előtte voltak a maihoz hasonló árszintek…
Valóban, a tőzsdei árak 2015-töl láthatóak, akkori minimális forgalom mellett. Ilyen kis forgalom miatt , 2015 előtt az nem is iránymutató hiszen tőzsdézés nélkül az országok inkább hosszútávú szerződésekkel vásárolták meg a gázt, amelyek évekre előre egy adott árszinten biztosították egy ország ellátását.. Ilyen volt a magyar gázvásárlási szerződés az oroszokkal is.
A villanypiac tőzsdéztetése is egy újkeletű dolognak számít..

Orbán nyilatkozata az EU-s mostani, átlagosan 2,5 X ös gázárat hasonlította össze az USA gázpiaci áraival (tán 5X - ös különbséget mondott?) Viszont ezzel nem érünk semmit hiszen a cseppfolyósítás fuvarozás nagyban megemeli ennek az árát, a messzeség miatt kissé bizonytalan is mint a kutya vacsorája..

A mesterségesen manipulált gázpiaci árakkal kapcsolatos, magyar vizsgálati anyagot meg lehet (még) találni a NET-en. Ennek módszere, hogy be kell tenni vásárlási ajánlatokat, igy látszólag a forgalmat növelni árat felhajtani - majd azt a megadott időben le nem hívni... Ez simán kimeríti a szándékos csalás fogalmát..
Az hogy ez 500 milliós büntit ért a magyar viszonylatban, de akkor EUS- szintre ez extrapolálva, a többi elkövetőt is megvizsgálva vajon mennyi lehetett?
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 523
3 094
113
Valóban, a tőzsdei árak 2015-töl láthatóak, akkori minimális forgalom mellett. Ilyen kis forgalom miatt , 2015 előtt az nem is iránymutató hiszen tőzsdézés nélkül az országok inkább hosszútávú szerződésekkel vásárolták meg a gázt, amelyek évekre előre egy adott árszinten biztosították egy ország ellátását.. Ilyen volt a magyar gázvásárlási szerződés az oroszokkal is.
A villanypiac tőzsdéztetése is egy újkeletű dolognak számít..

Orbán nyilatkozata az EU-s mostani, átlagosan 2,5 X ös gázárat hasonlította össze az USA gázpiaci áraival (tán 5X - ös különbséget mondott?) Viszont ezzel nem érünk semmit hiszen a cseppfolyósítás fuvarozás nagyban megemeli ennek az árát, a messzeség miatt kissé bizonytalan is mint a kutya vacsorája..

A mesterségesen manipulált gázpiaci árakkal kapcsolatos, magyar vizsgálati anyagot meg lehet (még) találni a NET-en. Ennek módszere, hogy be kell tenni vásárlási ajánlatokat, igy látszólag a forgalmat növelni árat felhajtani - majd azt a megadott időben le nem hívni... Ez simán kimeríti a szándékos csalás fogalmát..
Az hogy ez 500 milliós büntit ért a magyar viszonylatban, de akkor EUS- szintre ez extrapolálva, a többi elkövetőt is megvizsgálva vajon mennyi lehetett?
A gáznak 2015 előtt is volt tőzsdei ára, mert volt jegyzése több helyen is(ahogy ma is van).
Az EU választása az amszterdami tőzsdét (zeebrugge) jelöltjei ki központi irányadónak és az árképzése is ehhez kötötte.

USA LNG gáz piaccal összehasonlítás teljesen falsch. HH ár színvonala mindig is alacsony volt, a piacon a legalacsonyabb, s elég stabil, a spread mindig is létezett változó többszörös szorzóval.
Ahogy írtad kiszállítva értelemszerű drágul.
Egyébként JKM ár szinteket nézve Ázsia sem kapja olcsóbban az LNG-t mint Európa(EU, UK).

Vissza a Draghi féle megközelítéshez.
Ott szűk idősávban tekintettem vissza ott kisebb különbség adódott átlagárban, de 2015-ig nézve nagyobb a különbség, ha 2010-ig nézem akkor megint kisebb.

Persze vége egy korszaknak, ahogy a nulla és negatív reál kamatok korszakának is.
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
869
2 526
93

Apa kezdődik, apa . . .​

Bundestag debattiert über das „Kernkraft-Aus“ - A Bundestag az atomenergia végéről vitatkozik​


"
Unió: Rossz volt, van és marad

Jens Spahn (CDU/CSU) a jelen órában azt mondta, jó, hogy a zöldpárt végre komolyan veszi a kérdést. „Ön azt állította, hogy a nukleáris biztonság nem garantált. „Ma már tudjuk, hogy az összes állítás hamis volt” – mondta Spahn. "Helytelen volt, van és marad az atomerőművek leállítása az energiaválság kellős közepén."
"
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 432
19 746
113
A gáznak 2015 előtt is volt tőzsdei ára, mert volt jegyzése több helyen is(ahogy ma is van).
Az EU választása az amszterdami tőzsdét (zeebrugge) jelöltjei ki központi irányadónak és az árképzése is ehhez kötötte.

USA LNG gáz piaccal összehasonlítás teljesen falsch. HH ár színvonala mindig is alacsony volt, a piacon a legalacsonyabb, s elég stabil, a spread mindig is létezett változó többszörös szorzóval.
Ahogy írtad kiszállítva értelemszerű drágul.
Egyébként JKM ár szinteket nézve Ázsia sem kapja olcsóbban az LNG-t mint Európa(EU, UK).

Vissza a Draghi féle megközelítéshez.
Ott szűk idősávban tekintettem vissza ott kisebb különbség adódott átlagárban, de 2015-ig nézve nagyobb a különbség, ha 2010-ig nézem akkor megint kisebb.

Persze vége egy korszaknak, ahogy a nulla és negatív reál kamatok korszakának is.
Valóban, kisebb mennyiségek forogtak tőzsdén is, még 2015 előtt. Az egyedi hosszútávú szerződések esetében az ott a gond hogy nem lehet ezekbe belelátni, hogy a 2 szerződő félen kívül még kik részeseddek az árrésből különböző formákban, lehet sumákolni bőven.. Ezért megértem az EU törekvéseit hogy minden üzletkötést - a jobban kontrollálható tőzsdékre tereljenek..

Viszont igazából a kb 10 éves időtartalomnál nincs sok értelme jobban visszamenni az időintervallumban.. ami volt, elmúlt..

Az USA igen jó belföldi gázárait a kontinensen található, saját kontroll alatt lévő termelés biztosítja. Ebből az EU-nak nem lesz célszerű vásárolni mert akkor úgy járunk mint a Zöld villanytermeléssel : alkalmatlan lesz ipari és lakossági fogyasztásra.

Egy gazdaságossági számítást megér, hogy milyen költségekbe van a földgáz cseppfolyósítás , a CNG - LNG átalakítás, fuvarozás a tengeren (oda vissza ? km ) a lefejtés utáni gázzá alakítás (LNG -CNG) költsége, ismét kompresszorok hajtásával csővezetékbe töltve..

Európának tehát szárazföldi, csöves összeköttetés kellene a gázkitermelő mezőkkel. Ha szó szerint kilőjük az orosz forrásokat - akkor viszont azért van gáz - mert nincs elég gáz..

Gondolom a narratívák gyártásánál az orosz olcsó csővezetékes gázról való leválásnak úgy lett volna értelme, ha a Nagy Fehér Főnökünk családja által megszerzett Burisma 2014-es , egész Ukrajnára kiterjedő koncessziója alapján mára már termelhettek volna kelet Ukrajnában a Krim félszigeten, valamint az azt körül ölelő tengeri gázmezőkön, és azt az ukrán hálózaton (legnagyobb Európában) kényelmesen az EU piacára betolják.

Megértem akkor h Főnökünk miért ilyen pipa az oroszokra, az utolsó előtti pillanatig sem enged..
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 432
19 746
113
ez sajna csak esetenként van így, nem egyensúlyozza ki univerzálisan.
Így van, mert az még jobban "rángatódzik" mint a napelemes termelés, és kisegítő nagy kapacitású vizes tározó nélkül ilyet építeni - energia hálózat öngyilkosság. Ráadásul ilyet építeni - ahhoz hogy a vállalkozónak ez megérje, csak magas áramár mellet lehetséges.
Ez meg mint tudjuk káros az üzleti és lakossági egészségre..
Ha gondoljátok erre is lehet egyet számolni, hogy pld 6 éves megtérülés mellett, a többi magyar szélgenerátor mellé rakott 1 MW-os szélgenerátor villanyát mennyiért kell átvenni?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kim Philby

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 766
5 118
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...modularis-atomreaktorok-magyarorszagra-715779
"Magyarország energiaellátásának biztonsága és szabályozhatósága csak akkor garantálható, ha a tervezett nagy erőmű-beruházások megvalósulnak. Az időjárásfüggő megújulók mellett szükség van stabil, nagy kapacitású erőművekre, amelyek képesek kiegyensúlyozni a rendszert, és biztosítani a folyamatos energiaellátást – jelentett ki Losonczy Géza, a KPMG Head of Energy & Utility Advisory Services Associate Partnere, a Portfolio Energy Investment Forum konferencián. Érdemes lenne elgondolkodni SMR-ek telepítésében is, a villamosenergia-elosztóhálózat pedig már nagyon várja a szivattyús tározós vízerőműveket is."
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 206
81 089
113
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
2 432
19 746
113

Mi történt, tudja valaki? Kiállt egy turbina?
Ez lehet egy turbina, generátor, trafó hiba, vagy valahol zárlat a villamos berendezésben is. Ettől függ a javítási idő is. Ha jól tudom 1 reaktoron lévő 2 turbina gőzkörei külön szabályozhatóak, zárhatóak így a teljesítmény csökkenés kb 250 MW. Ilyenkor a reaktor fél teljesítménnyel de mehet tovább.
Kinéztem a termelésre, hajnali 3 kor kezdődött a teljesítmény csökkenés - de délelőtt 10-re ismét visszakapcsolták. Az ez időszak alatti teljesítmény csökkenés igy 250 / 2000 MW volt , ez 12,5 % mindössze és pár óráig.

Tehát a

" Durván visszaesett a Paksi Atomerőmű teljesítménye "​

média cím kimeríti az atomellenes hisztikeltés fogalmát, főleg hogy déli 12 után jelent meg - amikor már 2 órája újra teljes teljesítménnyel dolgozott a reaktor.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 708
72 043
113

Mi történt, tudja valaki? Kiállt egy turbina?

Ez lehet egy turbina, generátor, trafó hiba, vagy valahol zárlat a villamos berendezésben is. Ettől függ a javítási idő is. Ha jól tudom 1 reaktoron lévő 2 turbina gőzkörei külön szabályozhatóak, zárhatóak így a teljesítmény csökkenés kb 250 MW. Ilyenkor a reaktor fél teljesítménnyel de mehet tovább.
Kinéztem a termelésre, hajnali 3 kor kezdődött a teljesítmény csökkenés - de délelőtt 10-re ismét visszakapcsolták. Az ez időszak alatti teljesítmény csökkenés igy 250 / 2000 MW volt , ez 12,5 % mindössze és pár óráig.

Tehát a

" Durván visszaesett a Paksi Atomerőmű teljesítménye "​

média cím kimeríti az atomellenes hisztikeltés fogalmát, főleg hogy déli 12 után jelent meg - amikor már 2 órája újra teljes teljesítménnyel dolgozott a reaktor.
%2Fmethode%2Ftimes%2Fprod%2Fweb%2Fbin%2F24f12eca-70e0-11e9-a5e9-48f686bb2833.jpg