Ez sajnos egy tipikus kórkép.
Nekik is pénzük van. Eszük már sokkal kevesebb.
Ezt mondjuk abból is le lehet szűrni, hogy vettek két Tesla Model S-t (önmagát minősíti). Valamint hogy miután a napelemes rendszerük messze nem hozta az elvárt termelést, ők rábővítettek. Most, hogy még mindig nem hozza az elvárásokat, továbbra is napelem pártiak és azt ajánlgatják, hogy más még ennél is 30-40%-kal többet telepítsen. Tetszik érteni: ha valami a gyakorlatban nem bizonyult gazdaságosnak. Nem az ígért 7, hanem 12-14 év alatt hozza vissza a tőkét és akkor az alternatív befektetés kamatáról még szó sem volt (mert a tőkét 12-14 év alatt kitermelő befektetés 19-25 év alatt hoz meg 5%-os jelenleg elérhető állampapír kamatot is a tőke mellett) akkor abból vegyünk még sokkal többet! Vídia kemény logika! Kár, hogy ennyi idő alatt bőven megpusztul az inverter, sőt már arra is van jelentős esély, hogy a panelek egy része is feladja.
A magas szintű matematikai, közgazdasági és pénzügyi ismereteiket az is jól jellemzi, hogy az eleve gyalázatos megtérülésű beruházáshoz legszívesebben hozzá csapnának ipari mennyiségű akkumulátort, az áram tárolására, sziget üzemmódban. Amitől persze a termelés nem lesz több, de a beruházási költség sokszorosára nő. Azon nyavalyognak, hogy leszámlázták nekik a rendszerhasználat díjat, miközben ténylegesen használják a rendszert, méghozzá éves akkumulátorként a szaldós elszámolásban. De miközben be is mondják, hogy a legjobb nyári hónapban 1000 kWh a teremélésük, decemberben pedig még 100 sem, nem fogják fel, hogy emiatt az éves termelésük kb. 30%-át kellene aksiban tárolni ahhoz, hogy télen is működhessenek sziget üzemmódban, már ha egyáltalán képes lenne a napelemes rendszerük megtermelni az éves fogyasztásukat. Azaz ehhez a fogyasztáshoz megduplázhatnák a jelenlegi rendszerüket és mellé telepíthetnének vagy 4600 kWh aksi kapacitást, ami a két Teslájuk együttes kapacitásának kb. a 23-szorosa. Ez valószínűleg többszörösen nagyobb beruházási költség lenne, mint a házuk értéke. De legalább megtakarítanák azt a 308889 Ft éves rendszerhasználati díjat, amit úgy fájlalnak. Korszakalkotó ötlet lenne.
Azt is beszédes, hogy ők úgy zöldek, hogy egy 400 m2-es házat tartanak fenn, két Teslájuk van és 15306 kWh-t áramot fogyasztanak egy évben (ebből 5000 a kélt Tesla). Mindezt két emberre. Csak hogy legyen viszonyítási alap: Magyarországon az egy háztartásra jutó lakossági villamosenergia fogyasztás 2150 kWh/év. Ennek a szerény 7-szeresét fogyasztják. Teslák nélkül is a 4-szeresét. Ez ám a zöld életérzés! Sajnos azt kell, hogy mondjam: tipikus. És még azt sorolják, hogy hány fát mentettek meg a horribilis fogyasztásukkal. Legalábbis az alkalmazás szerint. Mekkora vakhit kell már ehhez a zöld vallás tanaiban, hogy valaki elhiggye, hogy irdatlan fogyasztással ő védi a környezetet.
Ja és bemondják, hogy támogatás nélkül csinálták meg a rendszert. De nem fogják fel, hogy önmagában az egy hatalmas támogatás, hogy bruttó fogyasztói áron veszik át tőlük az áramot. Közben pedig el is mondják, hogy ez a szaldós rendszer anyagilag jobb, mint az állami beruházási támogatás.
Természeteen arra is rácsodálkoznak hogy a Tesla az ígért 400 km helyett 280 km-t megy el egy töltéssel. De ez nem akadályozta meg őket abban, hogy kettőt is vegyenek belőle.
Aki benyalja a napelemes cégek marketing szövegét, az magára vessen! A marketing duma tökéletesen optimális tájolásra, tökéletes dőlésszögre, le nem árnyékolt felületre, sok esetben nem a konkrét telepítési pontra, hanem Magyarország legideálisabb pontjára, nem a konkrét rendszer veszteségeire, hanem egy idealizált rendszerre, stb.... vonatkozik. Még ezekre is rászámolnak egy átverés faktort, mivel az időjárástól függően egy-egy év 10-12%-kal is eltérhet a sokéves átlagtól és persze a napelemes cég a legnapsütésesebb éveket veszi alapul. Nem számolnak kieső üzemidővel karbantartás, tisztítás esetére. Nem vesznek figyelembe hóborítást. Nem számolnak a kezdeti degradációval (a napelemek már felszereléskor is 2-3%-kal kevesebbet tudnak, mint a névleges teljesítményük, ami meg a gyártó marketing átverése) és sokszor az éves 0,5-0,8% degradációval sem típustól függően. Tokéletesen átlátszó üvegfelületet vesznek alapul. Semmilyen kosszal, karcosodással, sérüléssel (például jégeső) nem számolnak. És még lehetne sorolni.
- A konkrét esetben ránézésre ordít, hogy azon az oldalon, ahol állnak, két egymásra közel merőleges tetőfelületen vannak a panelek. Tehát legalább az egyik tájolása iszonyú pocsék, vagy esetleg mindkettőé jelentősen eltér az ideálistól (ha tippelnem kellene, akkor ez utóbbi). 4:40-nél mondja a fazon, hogy a bővítésre szánt napelemeket a ház másik oldalára tették. Ha az eredetileg használt tetősík legalább nem katasztrofális mértékben tér el a déli iránytól, akkor a másik oldal viszont maga a tömény borzalom. Látszik is, hogy a telepítők már kínjukban a lehető legnagyobb mértékben elemelték a táblákat a tetősíktól, hogy legalább egy kicsike napfény érje néha azokat.
- Súlyosbításként elhangzik, hogy még fák is árnyékolják időnként a napelemeket. Jellemző a magas szellemi színvonalra, hogy nagy zöld felbuzdulásukban a napelemek érdekében felmerült a fák kivágása, csak fájdalmukra nem az ő fáik. De azért a saját fáikat megnyírták a napelemek érdekében. Azaz a napelem kiszorítja a növényeket a napfényért folyó versenyben. Ez ám a zöld hozzáállás!
- Már az eredeti 9,2 kW-os rendszerre is a telepítő 10207 kWh termelést ígért, ami 1109 kWh/kWp fajlagos termelést jelent. Ez kb. a tökéletesen optimalizált, szabadon álló, nagy naperőművekre igaz, Magyarország jobb pontjain a bekapcsolást követő első évben, ha annak nem rossz az időjárása. A konkrét telepítési ponton, szemmel láthatóan, az első pillanattól kezdve semmi esély nem volt ekkora termelésre. A bővítés előtt a gyakorlatban 6100-6700 kWh-t termelt a rendszer. Legalábbis a mutatott grafikon szerint. A valószínűleg északi oldalra felszerelt bővítés nem túl meglepő módon még katasztrofálisabb fajlagos termeléssel járt, hiszen a + 2,7 kW csúcsteljesítményű bővítéssel + 600-700 kWh-t termeltek, ami még a 250 kWh/KWp fajlagos termelést sem éri el. 2019-ben és 2020-ban 7000-7100 kWh jött össze már közel 12 kW-os rendszerrel, holott ezek nem voltak rossz évek napsütés szempontjából.