Orosz biztpol topikból
"Ez a CIA-s szál eléggé új, szinte most találódott ki.
A - hívjuk így - HBO-s narratíva viszont a legelső, tehát még jócskán szovjet tényfeltáró jelentéseken alapszik. Maguk a szovjet vizsgálók derítették ki a konstrukció gyengeségeit, a kezelők képzetlenségét, a teszt végrehajtásának körülményeit, hátterét. Ezekből pont világosan kirajzolódik a katasztrófa bekövetkeztének minden mozzanata.
Ebbe képbe már nem nagyon fér el egy CIA szervezte szabotázs is."
Vegyük a tényeket.
Dolgoztak a CIA-nak fedett ügynökök Csernobilban. Cia nem csak katonai -haditechnikai kémkedéssel foglalkozott, hanem ipari kémkedéssel is.
Másik dolog, hogy az oroszokat érzékenyen érinti mivel szerintük rengeteg pontatlanság van a filmben, mit több túlélő is jelzett.
Az is érdekes miért pont most ( politikai klíma) és miért pont Csernobilról forgattak a britek, ami már elég régi esemény pl. Fukusimához képest. Információs háborúként kezelik a filmet az orosz atomerő építések ellen hangolva a világ közvéleményét.
Egy szovjet atomerőműről, a bukott szovjet rendszer gyengeségeiről és az orosz emberek hősiességéről szól a sorozat, nem a mai orosz atomerőművekről. Ez a lényeg.
A csernobili atomerőmű baleset összes faktorának alaposan megágyaztak a Szovjetúnió utolsó másfél évtizedében, felesleges hát most árnyékra vetődni.
Voltak CIA kémek mindenfelé a Szovjetúnióban, ez tény.
De a kérdés nem az, hogy miért most készült ez a sorozat és miért Csernobilról szól és nem Fukushimáról.
A kérdés az, hogy több mint harminc évnyi szovjet-orosz konszenzus után egyes, szakmán kívüli ideológiai körök miért pont most állnak elő ezzel a nyakatekert CIA-s szállal és mi a céljuk vele?
A pontatlanságok egy része bagatel (ablakkeret, puska tartása, diák egyenruhája) egy részük igazoltan dramaturgiai (helikopterbaleset időzítése, Khomjuk karaktere, Pikalov dózismérése egyedül, Legaszov sose volt tárgyalótermi szereplése), míg van olyan, ami máig kérdéses. Szitnyikovot a filmben Fomin küldte fel a tetőre, ezzel együtt a halálba is. Ez állítólag nem így történt, Szitnyikovot Brujkhanov küldte vissza, nem egyededül és nem a tetőre. Viszont a filmbeli infó 1991-ben már szerepel, míg az ellenvélemény egy jóval későbbi visszaemlékezés gyűjteményből származik. Mind a kettő halottakról szóló, halottaktól származó információ, így tegyen igazságot az utókor, ahogy tud.
Hasonló a helyzet Gyatlov karakterének filmbeli ábrázolásával is.
Bárhogy is van, a Nyugat most csinált egy sorozatot, ahol az Oroszországban sokak által nosztalgikus Szovjetúnió, mint rendszer bukásának ábrázolása is csak háttér az orosz (ha úgy tetszik, szovjet) emberek hősiességének bemutatásához.
Ez pedig inkább köszönetet érdemelne, még ha oly nehéz is.