Europa Universalis (Paradox Interactive,GSG)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 325
17 471
113
A spanyol oktató hadjárat elején vagyok, de bevallom követhetetlen volt, hogy mi miért történik az ostromnál is, a több helyről odamenőp seregek miért nem vonódtak össze és az n+1 leader, policy stb. használatáról egy szó sem esett még.

De maga a tutorialnal is 5+ perc volt rájönni arra, hogy a cede az, amit kéne klikkelni, csak a tutorial máshogy hívta.

Teljesen követhetetlen és túl komplex az egész. Az, hogy hány féle map layer van eleve indikálja ezt.
A játék nagy része nálam ezután az "így sikerül" lesz. Teljessséggel lehetetlen ezt értéssel menedzselni, amikor minden mindennel összefügg. Ez nem tervezhető.
Nézd, az érem egyik fele, hogy sok minden nem működik épp a legjobban a játékban, sokszor egy-egy patch csak ront rajta.
A másik fele, hogy ez egy irgalmatlanul összetett játék, hellyel közzel a grand strategy krémje, koronája. Én kb 500-600 órával még mindig kezdőnek számítok. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: 2105
M

molnibalage

Guest
Nézd, az érem egyik fele, hogy sok minden nem működik épp a legjobban a játékban, sokszor egy-egy patch csak ront rajta.
A másik fele, hogy ez egy irgalmatlanul összetett játék, hellyel közzel a grand strategy krémje, koronája. Én kb 500-600 órával még mindig kezdőnek számítok. ;)
Nekem ennyi időm nincs semmire... Ennyi idő ráfordításból készült 5-7 videó...
 
M

molnibalage

Guest
Nézd, az érem egyik fele, hogy sok minden nem működik épp a legjobban a játékban, sokszor egy-egy patch csak ront rajta.
A másik fele, hogy ez egy irgalmatlanul összetett játék, hellyel közzel a grand strategy krémje, koronája. Én kb 500-600 órával még mindig kezdőnek számítok. ;)
Azon gondolkozok, hogy a sok DLC miatt ennyire bonyás vagy alapból is ennyire az volt?
Végighallgatom a videókat, de eltart egy darabig még a háttérben is.
 

2105

Well-Known Member
2022. január 20.
147
870
93
Azon gondolkozok, hogy a sok DLC miatt ennyire bonyás vagy alapból is ennyire az volt?
Minden DLC hozzáad egy rakás extra dolgot amire utána figyelni kell. HOI4 és EU4-ben is nekem megvolt az evolúció, hogy vaniliától mentem fölfelé és egyessével lettek meg a DLC-k. Gondolkoztam is rajta, ha valaki most kezdi és rögtön teljes csomagot vesz, az mennyire fog megrémülni.
Lehet először ki kellene kapcsolnod minden DLCt és úgy játszani párat. Utána egyessével bekapcsolgatni és mindig arra fókuszálni amit az ad. Megmondom őszintén van vagy 200 órám a játékban de a kereskedelmet még mindig nem értem.
Amúgy is, az EU az a játék amiben minden eltelt 100 óra után rájössz valami olyanra ami megváltoztatja az addigi stratégiádat.

Égek a vágytól, hogy Magyarország kolonizálja Amerikát. :)
Mo amúgy erős. Szóval nem olyan nehéz ezt elérni.
Akkor csak én vagyok noob, mert nem nagyon ment. A magyar fókusz az nem a kolonizálásra megy, ráadásul az oszmán baromira erős. Örülök ha azokat meg a parasztkodó osztrákot tudom tartani.
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime
M

molnibalage

Guest
Minden DLC hozzáad egy rakás extra dolgot amire utána figyelni kell. HOI4 és EU4-ben is nekem megvolt az evolúció, hogy vaniliától mentem fölfelé és egyessével lettek meg a DLC-k. Gondolkoztam is rajta, ha valaki most kezdi és rögtön teljes csomagot vesz, az mennyire fog megrémülni.
Lehet először ki kellene kapcsolnod minden DLCt és úgy játszani párat.
Ez a terv ezek után, mert elsőre ez így reménytelen.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 325
17 471
113
Elsőre azért sanszosan valami könnyebbet választok, ahol a hajók használatát is gyakorolhatom, hogy hogyan kell egyáltalán pl. felfedezni...
Ha szabad tanácsolni, akkor az oszmánokkal kezd, ők a "tutorial nemzet". Már ez elején viszonylag nagyok, gazdagok és erősek. Az első két évszázadban iszonyatosan lehet velük darálni, a 17. században is még egész jók, az egységeik a 18. századra gyengülnek meg valamelyest, de akkorra már olyan nagyra tudsz nőni, hogy ezt kompenzáld.
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Minden DLC hozzáad egy rakás extra dolgot amire utána figyelni kell. HOI4 és EU4-ben is nekem megvolt az evolúció, hogy vaniliától mentem fölfelé és egyessével lettek meg a DLC-k. Gondolkoztam is rajta, ha valaki most kezdi és rögtön teljes csomagot vesz, az mennyire fog megrémülni.
Lehet először ki kellene kapcsolnod minden DLCt és úgy játszani párat. Utána egyessével bekapcsolgatni és mindig arra fókuszálni amit az ad. Megmondom őszintén van vagy 200 órám a játékban de a kereskedelmet még mindig nem értem.
Amúgy is, az EU az a játék amiben minden eltelt 100 óra után rájössz valami olyanra ami megváltoztatja az addigi stratégiádat.



Akkor csak én vagyok noob, mert nem nagyon ment. A magyar fókusz az nem a kolonizálásra megy, ráadásul az oszmán baromira erős. Örülök ha azokat meg a parasztkodó osztrákot tudom tartani.
Minden relatív, szerintem én vagyok noob, mert én nem very hardon játszom, és hardon is csak ha mazochista akarok lenni.

Amúgy szerintem ahhoz képest, hogy mi a magyar jelleg, és kik vannak a környéken nem nehéz, mert Magyarország elég erős a játékban. Avagy ha ilyen alapú népeket nézünk kontextusban mondottam, hogy nem olyan nehéz.
Természetesen, ha az Angolokhoz hasonlítod, akkor baromi nehéz.
Amúgy nekem is a török áfium szokott a fő gondom lenni.
 
M

molnibalage

Guest
Diplomáciai áttekintő képernyő amúgy nincs, Mert elsőre az, amitől a fejemet fogtam, hogy kitalálja az ember, hogy ki kivel és hogyan van.
Az n+1 címer alapján a tököm ismeri fel... Egy mátrix táblázat kéne....
 
M

molnibalage

Guest
Üdvözöllek PDX Grand Strategyben.
Majd kiderül mennyire marad tartós a dolog, de egyelőre a perspektíva tetszik. A Civ féle koncepciót már meguntam, nem is toltam komolyan az V óta.
Bevallom inkább a mérnök szemmeli kíváncsiság is vezérelt. Ha valaha ilyen olcsó lesz, akkor a HOI 4-et is megnézném.
A WARNO-zást terveztem be, de olyan WIP és olyan kevés a tartalom, hogy kb. a full kiadásig nem is nagyon nézek rá, csak köpködni azt, ami nagyon szar. :)
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 325
17 471
113
Diplomáciai áttekintő képernyő amúgy nincs, Mert elsőre az, amitől a fejemet fogtam, hogy kitalálja az ember, hogy ki kivel és hogyan van.
Az n+1 címer alapján a tököm ismeri fel... Egy mátrix táblázat kéne....
Jobb alul vannak kis kockák, amik térkép módokat hoznak be. Akapból azt hiszem, talán 5-6 van kijelölve, de létezik vagy 40-50 (egy kockára több térkép módot is rakhatsz), azok azért segítenek valamennyit.
 
M

molnibalage

Guest
Jobb alul vannak kis kockák, amik térkép módokat hoznak be. Akapból azt hiszem, talán 5-6 van kijelölve, de létezik vagy 40-50 (egy kockára több térkép módot is rakhatsz), azok azért segítenek valamennyit.
De azokból nem derül ki, hogy két másik ország közötti viszony milyen.
A térképek a hozzám való viszont mutatják csak, de azt nem, hogy a mellettem levő 20 ország és a holy roman empire akkor egymással milyen viszonyban van és hogyan. Van csak én nem találtam, Emiatt már eleve a játék 1 órájában pislogtam, hogy ez alapján hogy a frászba hoz döntést az ember, hogy mit reagál diplomáciában, amikor egyszerűen két tetszőleges ország közötti viszont és több országot nézve nem látni át.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 325
17 471
113
De azokból nem derül ki, hogy két másik ország közötti viszony milyen.
A térképek a hozzám való viszont mutatják csak, de azt nem, hogy a mellettem levő 20 ország és a holy roman empire akkor egymással milyen viszonyban van és hogyan. Van csak én nem találtam, Emiatt már eleve a játék 1 órájában pislogtam, hogy ez alapján hogy a frászba hoz döntést az ember, hogy mit reagál diplomáciában, amikor egyszerűen két tetszőleges ország közötti viszont és több országot nézve nem látni át.
Ha adott országra kattintasz, és utána hozol be térképet, akkor azt hiszem arra fókuszál. Én általában a normál diplo menüablakban szoktam szemezni, hogy ki kivel. Vagy nyomok egy hadüzenetet, és megnézem, ki lépne be mellette, ki nem.
 
M

molnibalage

Guest
Ha adott országra kattintasz, és utána hozol be térképet, akkor azt hiszem arra fókuszál. Én általában a normál diplo menüablakban szoktam szemezni, hogy ki kivel. Vagy nyomok egy hadüzenetet, és megnézem, ki lépne be mellette, ki nem.
Pedig csak egy olyan táblázat kéne, ami a CIV V-ben is ott volt már talán alapból... NxN-es mátrix és mutatja, hogy ki között milyen viszonyszám és viszont van.
Ha nincs egy ilyen ennyire komplex játékban, azért bakker...
Főleg úgy, hogy a magyar videó azzal kezd, hogy ez nagyon erős diplomácia szimulátor.
És nem látom összefoglalva, hogy ki kivel és hogyan...????

WTF?

KB így, szűrhetően. Kiválasztom 1-2 szomszédom és látám ki van vele és ellene.
q3i4AcK.pngű