F-15 Eagle (McDonell Douglas/Boeing)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 352
60 964
113
A videóból nem derül ki, hogy később mi történt. Lehet, hogy 20,40, XY km után perecelt le, amikor elment a hidraulika nyomás vagy bármi.
Az tényleg meglepő, hogy nem látszik komoly sérülés. Ami eszméletlen mázlira utalhat. Én nemigen tudok olyan esetről, amikor ekkora rakéta közeli elműködését túlélte volna egy vadászgép. Még, ha ilyen batár nagy is.

Mert valószínűleg nem SA-6-al lőttek. Nem nagyon használnak radaros légvédelmet arra felé, mert a gaz nyugati technika képes zavarni és ARM-el elcsapni.
A Yemeniek általában R-27T légiharcrakétákat indítanak földi indítóról.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 821
67 137
113
Most már jóideje repülik ezeket az F-15QA példányokat, elviekben aminek ki kellett égnie az új hajtóműből, az már ki kellett, hogy égjen, de ezek még mindig füstölnek.


Az F110GE129-es ilyet az F-16-osokban nem csinál, csak a 15-ösökben.
A konkurens F100PW229-es se füstöl így, sőt, az szinte semennyire, mármint látható módon.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 821
67 137
113
Bemutatót repül a Fly by Wire-os F-15QA.


Mivel a gép statikailag továbbra is stabil, így érdemi változást a Boeing reklámszövegtől eltérően - egyelőre nem láthatunk. A 360 fokos nagy túlterhelésű húzott fordulónál a vezérsík továbbra is húzott helyzetben van (mintha csak egy klasszikus MiG-29-est, vagy a típusnál maradva, F-15C-t látnánk), holott, ha statikailag instabil lenne az új Sas, akkor a fordulóban a vezérsík vagy semleges, vagy inkább nyomott helyzetben lenne.
A statikailag instabil repülőgépeknél a felhajtóerő nyomásközéppontja elől (LERX, vagy kacsaszárny, netán mindkettő), míg súlypontja relatíve hátul van. A gép minden aspektusában farnehéz és instabil.
Az elektronikus kormányvezérlő rendszer feladata, hogy ezt a repülés minden mikromásodpercében folyamatosan stabilizálja a kormányok kitérítésével.
Előnye viszont kettős: ha irányt kell váltani, akkor az instabil gép az instabilitás dinamizmusával hajtja azt végre, ami - hála az FbW-nek - gyorsan visszastabilizálódik.
Ezen felül a pozitív túlterhelésű, tehát húzott figurákat is csak impulzus szerűen kell megindítani, de a farnehéz kialakítás miatt amúgy a vezérsík nulla pontja valójában némileg nyomott helyzetben van.
Emiatt aztán ha egy húzott fordulónál kell továbbszűkíteni a manővert, akkor a vezérsík teljes pozitív működési tartománya még a rendelkezésre áll, illetve még több is.
És ha egy ilyen impulzus szerűen túlszűkített manővernél a gép netán hamar az átesési tartományba kerülne, arra ott van a LERX, a kacsaszárny, a réselt orrsegédszárny, vagy akár a TVC.
Az F-15-ös sárkánya dinamikusan 45 fokos állásszögig húzható, ami dícséretes.
De statikailag stabil a gép, így ha a repülő eléri a 45 fokos átmeneti állásszöget, akkor azt már jó eséllyel a koppig hasrahúzott bottal és vezérsíkkal érte el. A gép homlokfelülete és a lehajló beömlők stabilizáló hatása természetes aerodinamikia állásszög határolóként működik, csak a hajtóművek precessziója miatt kell a hagyományos, elektromechanikus Fligh Control System-nek beavatkoznia. Mégpedig úgy, hogy 45 fokos állásszögnél (de már 40 fok felett) a pedálokkal belépi az oldalkormányt a rendszer, hogy a precesszió miatti kitörési hajlamot kompenzálja.

Viszont ezen felül más, nagy kihívás nincs a rendszerben. Így, ha a gép marad statikailag stabil, a most (idén lesz ez 50 év késés az eredeti tervekhez képest :)) installált FbW-nek olyan sok dolga nem akad.
Egyérelmű tehát, hogy az új F-15-ösök (F-15SA, QA, EX) elektronikus kormányvezérlő rendszerét nem a manőverezőképesség javítása, hanem mezei logisztikai szempontok tették szükségessé. Egész egyszerűen a korábbi fél-analóg FCS alkatrészbázisa és struktúrája már nem korszerű, inkább drágább, mint hatékony.
Ma már a repülőipar szinte valamennyi szegmense átállt az elektronikus kormányvezérlésre. Ehhez vannak könnyen elérhető alkatrészek.
Ugyanakkor az FbW adoptálása jót tesz a típus marketingjének is, amit a Boeing már ki is használt.
Még ha valójában nem is javult jottányit se az F-15-ös repülési képessége.

Hasonlót láthattunk már korábban az F-14-esnél. A Tomcat eredeti Flight Augumentation System-je az FCS-hez hasonló elektro-hidraulikus, fél-analóg, relatíve kevés paramétert figyelő és így viszonylag elég mereven beavatkozó-rásegítő rendszer volt. Abban a környezetben (TF30-as hajtómű viszontagságai, hordozófedélzeti üzem kihívása, nagy hajtómű oldaltávolság - nagy lehetséges tolóerőaszimmetria, jellemzően kis magaságon és kis sebességnél, de nagy állásszögnél) ez nem volt egy gyors reagálású segítség.
A Kara Hultgreen katasztrófa után indult meg a GEC Marconi fejlesztette FbW (egynesen a Eurofighter-ből) installálása a Tomcat-flotta összes verzióján, így nem csak a biztonságosabb B és D modelleken, de még a TF30-assal szerelt és akkor még üzemelő F-14A típusokon is.

Namármost az F-14-es az egy érdekes szerzet volt. Mondhatni bátor dizájn. Ugyanis pont a határán volt a statikailag stabil és az instabli kialakításnak, de nem lett indifferens, hanem állásszög és szárnynyilazás függvényében váltott át a stabilból instabilba.
Nem egy pilóta vesztette amiatt az életét, hogy - szemben az F-15-össel - az F-14-es variaszárnya egy nagyon jól mechanizált, de mégiscsak nagy oldalviszonyú, jelentős fesztávú szerkezet volt. Miközben a gép jókora LERX-el is rendelkezett. És a törzs is komoly felhajtó erőt termelt.
A pilóta nagyon könnyen tudta úgy túlhúzni a gépet, hogy a törzs termelt ugyan felhajtóerőt, de a nagy fesztávú félszárnyakról már kezdett leválni az áramlás. Ilyen helyzetben egyik, vagy másik szárny felhajtóereje aszimmetrikusan csökkent, de nagy erőkar mentén. Ideális recept a beperdüléshez, bedugózáshoz.
Miközben az F-16-os és a későbbi F-18-as már eleve statikailag instabilnak készült és jóformán az FbW köré épült (az YF-16-os beceneve volt az "Electric Jet"), ha valami szinte kiáltott az elektronikus kormányvezérlés adta precíz, gyors és komplex rásegítésért, az a Tomcat volt.

Az F-15-ös ilyen szempontból nem igényli ezt a rendszert.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 821
67 137
113
Érdekes protokoll a felszállás közbeni forszázs levétel. Főleg a nagy távolságú átrepülésre alaposan megtankolt gépeknél.


Korábban az F-35-ösöknél láttam ilyet, akkor azt hittem, hogy az FbW próbálja tartani a sebességet a futóbehúzáshoz (mert mindig aközben csinálták), de ez nem életszerű.
Valószínű, hogy a pilóták csekkolják a rendszert, csak nem értem, hogy ezt miért nem a földön teszik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
Japán 100 db f-15j modernizál 2029-ig

 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
o_Oo_Oo_O
Ilyet még nem hallottam ! Külföldi oldalon találtam rá.
Fórdítós
Állítólag a Magyar Légierő Hind Helikopterének női pilótája géppuskával lőtte le az F-15C-t az amerikai légierő gyakorlata során 2008-ban. Hind pajzsként használta a terepet, és úgy tűnik, hogy az F-15 nem vette észre, hogy a helikopter lövéshelyzetben volt a támadás idején. (Fotó: Magyar Honvédség)

FIUaFeuakAAMJH3
 
M

molnibalage

Guest
o_Oo_Oo_O
Ilyet még nem hallottam ! Külföldi oldalon találtam rá.
Fórdítós
Állítólag a Magyar Légierő Hind Helikopterének női pilótája géppuskával lőtte le az F-15C-t az amerikai légierő gyakorlata során 2008-ban. Hind pajzsként használta a terepet, és úgy tűnik, hogy az F-15 nem vette észre, hogy a helikopter lövéshelyzetben volt a támadás idején. (Fotó: Magyar Honvédség)

FIUaFeuakAAMJH3
Azért mára kiderült, hogy volt költői túlzás ebben az egészben, mert hogy nagysebességű célra előtartást hogyan csináltak számomra homály...
Az egész esetből nekem a beszámoló azon része volt érdekes, hogy az AIM-9X nem tudott rá lockolni a helire.
Már, ha igaz és ha AIM-9X volt.

Amúgy furcsa, hogy nem hallottál róla, itthon ez eléggé ismert.

Az AP blogon is volt róla asszem bejegyzés, de most nem találom.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 821
67 137
113
Azért mára kiderült, hogy volt költői túlzás ebben az egészben, mert hogy nagysebességű célra előtartást hogyan csináltak számomra homály...
Az egész esetből nekem a beszámoló azon része volt érdekes, hogy az AIM-9X nem tudott rá lockolni a helire.
Már, ha igaz és ha AIM-9X volt.

Amúgy furcsa, hogy nem hallottál róla, itthon ez eléggé ismert.

Az AP blogon is volt róla asszem bejegyzés, de most nem találom.
Azon a napon, amikor ez az eset volt, a pályavégen fotóztam. A képeimen csak AIM-9X gyakorlók látszanak.
A cikkben is ilyen rakétákat látni a 15-ösökön.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 891
6 152
113
o_Oo_Oo_O
Ilyet még nem hallottam ! Külföldi oldalon találtam rá.
Fórdítós
Állítólag a Magyar Légierő Hind Helikopterének női pilótája géppuskával lőtte le az F-15C-t az amerikai légierő gyakorlata során 2008-ban. Hind pajzsként használta a terepet, és úgy tűnik, hogy az F-15 nem vette észre, hogy a helikopter lövéshelyzetben volt a támadás idején. (Fotó: Magyar Honvédség)

FIUaFeuakAAMJH3

Persze, hogy nem hallottál róla, mert sosem olvasol vissza :D
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 907
82 500
113
o_Oo_Oo_O
Ilyet még nem hallottam ! Külföldi oldalon találtam rá.
Fórdítós
Állítólag a Magyar Légierő Hind Helikopterének női pilótája géppuskával lőtte le az F-15C-t az amerikai légierő gyakorlata során 2008-ban. Hind pajzsként használta a terepet, és úgy tűnik, hogy az F-15 nem vette észre, hogy a helikopter lövéshelyzetben volt a támadás idején. (Fotó: Magyar Honvédség)

FIUaFeuakAAMJH3
Azért mindig kicsit elkeserítő az ilyen, amikor kb. 10-szer volt már ez téma a HTKA fórumon és mégsem itt olvastad először... :(
Fél éve linkeltem az angol írást is a magyar Mi-24 topikban.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 941
113
Azért mindig kicsit elkeserítő az ilyen, amikor kb. 10-szer volt már ez téma a HTKA fórumon és mégsem itt olvastad először...
Ezt teszi a műszak meg az edzés :) De ha a gép közelében kerülök akkor a sok külföldi friss ropogós híreket nézem majd utána jö9vövk ide és hozok is valami hírt pl a japán f-15 modernizáció.

Amúgy furcsa, hogy nem hallottál róla, itthon ez eléggé ismert.
Meg tegnap beleakdtam valamelyik cikkedben ahol köszönetet mondtál cifunak Cifka Miklósnak és Édesapádnak is . Apud is foglalkozik a témával vagy esetleg a munkája repüléssel kapcsolatos ?
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator
M

molnibalage

Guest
Ezt teszi a műszak meg az edzés :) De ha a gép közelében kerülök akkor a sok külföldi friss ropogós híreket nézem majd utána jö9vövk ide és hozok is valami hírt pl a japán f-15 modernizáció.


Meg tegnap beleakdtam valamelyik cikkedben ahol köszönetet mondtál cifunak Cifka Miklósnak és Édesapádnak is . Apud is foglalkozik a témával vagy esetleg a munkája repüléssel kapcsolatos ?
Az az F-15 írás végén volt.

Majdnem 25 évet dolgozott a PG/DRG-ban.
Aztán 6 évet ettől távol, majd 2001-től nyugdíjig a Lufthansa Technikig.

Már nem foglalkozik semmivel se,, mert sajnos 2020-ban meghalt COVID-ban.
Emel néven volt jelen itt.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 821
67 137
113
Egy keményebb, a szokásosnál nagyobb állásszögön végzett belehúzás is volt a tavaly év végi katari F-15QA bemutatónál:


Ez lehet, hogy már az új Fly by Wire rendszer számlájára írható.
Többet akkor tudnánk meg, ha az amerikaiak is repülnének bemutatót az F-15EX-el. Csak az a baj, hogy miközben az araboktól eleve nem várhatunk semmi látványosat, addig az USAF/ANG pilótái se kimondottan az a népség, akiktől számíthatunk valami igazán kihegyezett mutatványra.
Erre elviekben akkor lett volna lehetőség, ha az F-15EX-et a finnek is megvették volna.
De ők már döntöttek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 907
82 500
113
F-15-Streak-Eagle.jpg


F-15 Streak Eagle broke eight Time-to-Climb World Records

3,000 meters (9,843 feet) 27.57 seconds
6,000 meters (19,685 feet) 39.33 seconds
9,000 meters (29,685 feet) 48.86 seconds
12,000 meters (39,370 feet) 59.38 seconds
15,000 meters (49,212 feet) 77.02 seconds
20,000 meters (65,617 feet) 122.94 seconds
25,000 meters (82,021 feet) 161.02 seconds
30,000 meters (98,425 feet) 207.80 seconds
 
M

molnibalage

Guest
42aitjgvg4751.jpg


F-15-Streak-Eagle.jpg


F-15 Streak Eagle broke eight Time-to-Climb World Records

3,000 meters (9,843 feet) 27.57 seconds
6,000 meters (19,685 feet) 39.33 seconds
9,000 meters (29,685 feet) 48.86 seconds
12,000 meters (39,370 feet) 59.38 seconds
15,000 meters (49,212 feet) 77.02 seconds
20,000 meters (65,617 feet) 122.94 seconds
25,000 meters (82,021 feet) 161.02 seconds
30,000 meters (98,425 feet) 207.80 seconds
Részletesen ebben.