beta
"Mármint mozgó célpontot hogy talál meg? Ahogy elnéztem az SDB-re is raknak mindenféle keresőfejet."
Olyan célpontot ami folyamatosan áttelepül.
A mai modern légvédelmi rendszerekkel nagyon jól lehet pozíciót váltani.
Kétlem, hogy egy Pansir S-1 méretű célt fel lehet csak úgy deríteni sok 10 km-s távolságból. A legtöbb helyen rengeteg épület és jármű található. pusztán radar vagy IR kép alapján nem hiszem, hogy különbséget lehet tenni egy Pansir és egy sima teherautó között.
Ehhez mindenképpen kell az, hogy észleljék a radar kisugárzást. ARM fej meg nincs a bombához. Szóval hiába van 70-100 km-s hatótávolsága papíron egy ilyen bombának, ha egyszer a célpontot ilyen távolságból nem lehet felderíteni.
A másik a sebesség. Hiába tudsz földeríteni egy S-300-ast 100 km-ről és elindítani rá egy/több SDB-t, ha az SDB 250 m/s-el repül, az S-300-as rakétái meg 1000 m/s-nél gyorsabban. F-35 nélkül lényegében esélytelen vagy az S-300-ellen, mert nem tudsz elég közel menni, illetve a sebesség különbség miatt fontos, hogy ne lásson az S-300-as.
A TOR-hoz hasonló rendszerek esetén pedig a célpont még mozoghat is. Egyszerűen arrébb gurul, nah meg menetből is harcképes. E mellet megint itt van az azonosítás probléma. Mi van ha házak közé, más akár civil járművek közé gurul? Mi van ha ködgránátokat vetnek ki és ennek takarásában új pozíciót vesznek föl?
Akkor mit talál el az SDB?
Én nem mondom, hogy a HARM-ot nem lehet szívatni, meg lelőni. De amíg aktív a védekező fél radarja, addig eléggé nagy biztonsággal képes a rakéta a cél beazonosítására akár nagy távolságból is. E mellet a HARM nagyon gyors, kevés reakció időt add a védekező félnek.
Az SDB ezekre viszont nem képes. E mellet nem árt ha az SDB indító platformja nem látszik a radaron.