F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Lassan azért ezzel a túlterheléses dologgal, mert ott tartunk hogy jelenleg az SDB II re darabjára 250.000 körüli dodót ír a wiki. Amiről beszélsz 8 db az 2 milla, dollárban. 2014 es adat szerint, ez olcsóbb szerintem nem lett azóta sem. Az SDB I meg olcsóbb, arra 40K USD-t ír, csak azt meg GPS zavarással hazavágják. Ez megint nem az a fajta fegyver, amiből ne lehetne kifogyni pillanatok alatt egy komoly ellenfél ellen.
Szerinted mennyibe fáj egy 150-250 km-es HMZ-s rakéta? Segítek, dollármilliós tétel... A hozzá való radar és egyebek? Idézek, csak olvasni kéne a művet...

Az oroszok ceruzája kezd egyre vastagabban fogni. Kína 2004-ben még 16 db Sz-300 PMU2 osztályt vett 2000 millió dollárért. Az Sz-400 lehetséges, hogy bír egyéb új üzemmódokkal is, zavarvédettebb illetve 12 db célcsatornával bír, stb., mint a PMU2, de pusztán a mennyiséget és lefedést nézve – szinte biztosan kizárt, hogy a 380 km-es hatótávolságú rakétát exportálnák – egyáltalán nem tűnik logikus lépésnek ilyen csekély mennyiség ilyen elképesztően drágán vásárlása. Számomra logikusabb lépésnek tűnik PMU2 változat beszerzése Sz-400 helyett, amennyiben az nagyjából hasonló áron elérhető, mint Kínának a múltban. Még ha a 40N6 rakétával 380 km-es HMZ elérhető töredék Sz-400 osztállyal ugyanakkora területi lefedés, papíron 380 km-es sugarú szép nagy köröket rajzolgatva, ez csak illúzió. Valójában a radarhorizont miatt harcászati célok ellen az Sz-400 nem rendelkezik számottevően nagyobb HMZ-vel, mint az S-300PMU2, legfeljebb ha az aktív radaros rakétának képes lenne célkoordinátákat adni légtérellenőrző gép. Azonban az Sz-400 az orosz A-50-nel történő együttműködéshez lett tervezve és nem a NATO E-3 Sentry típushoz és még az sem biztos, hogy erre képes az A-50 + Sz-400 páros, csak sejthető, mert ez tűnik logikusnak.

Az maradt ki, hogy Törökország 2 vagy 2,5 mrd USD-ért kap 4 db (!) osztályt. Ja, és a tűzív régen volt 105 fok, a PMU2 és Sz-400-nál csak 105 fok...
 
S

speziale

Guest
Itt viszont azért már lehet játszani a távolságokkal. Ha egy olyan radar adja a légi helyzetképet ami még SDB távolságon kívül van, és elindulsz felé hogy lebombázd, de már egy eddig nem felderített SAM rendszer(akár egy kis/közepes hatótávolságú rendszer is lehet) zónájában vagy, az pedig tüzet nyit rád onnan rövid időn belül, akkor baj van. Az SDB jó dolog, főleg az újabb ami rengeteg érzékelőt gyúr egybe, mozgás közben ki tudsz vele csipegetni akár egy SUV-ot is, csak hát rohadt drága, és azért nem egy lelőhetetlen/kivédhetetlen eszköz pont a vitorlázás miatt nem fog felérni egy 2+ mach-os beérkező rakétához.

Szerintem az SDB 2 lényegét nem látod. Ott az f35+sdb2 kombó az overkill. A SDB2-őt 100 km+ ról indíthatja az f35, amilyen távolságban az S400 komplexum radarja sem igen tudja felderíteni. A SDB 2 lelövése meg semmivel sem könnyebb mint a HARM-é, mivel a cél elérésekor/Pancir hatótávba érésekor már a HARM is hangsebesség alatt repül. Ami az sdb2 előnyét adja az a célcsatorna szám. Egyszerűen túlterhelik a légvédelmet
 
M

molnibalage

Guest
Ez nem HARM.És amennyire tudom még nincs rendszeresítve.
Még nincs és a HARM utódja. Erről is volt szó. Az is kit érdekel, hogy még nincs? A jövőről is beszélgetünk. Azért ahhoz képest, hogy az Sz-300PMU 30+ éves - az első exportváltozat - olyan nagyon nem elterjedt az Sz-300 család és mellé a pontvédelem az oldalak lefedéséhez még annyira sem.

(Kezd kicsit az agyamra menni, hogy mindent hússzor kell elmagyarázni...)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 374
113
Mixben kell használni. Frontálban mehet a brutál SDB mennyiség, oldalszirmokon meg az AARGM, ahol csak Pancír fedez, már akinek van olyan...

Oké,hogy az S300-at vagy bármi más ilyen kategóriájú rendszert oldalszirmokon támadsz de mi a helyzet a közellégvédelmével?Azokat nem úgy helyezik el,hogy 360 fokos legyen a biztosítás?
 
M

molnibalage

Guest
A SDB 2 lelövése meg semmivel sem könnyebb mint a HARM-é, mivel a cél elérésekor/Pancir hatótávba érésekor már a HARM is hangsebesség alatt repül. Ami az sdb2 előnyét adja az a célcsatorna szám. Egyszerűen túlterhelik a légvédelmet
Azt F-35-ről 10 km magasból indítva az AARGM nem szubszonikusan éri el a cél. A HARM meg most kb. horizont alól loftolható kb. komoly IADS ellen, ott ez kb igaz.
 
M

molnibalage

Guest
Oké,hogy az S300-at vagy bármi más ilyen kategóriájú rendszert oldalszirmokon támadsz de mi a helyzet a közellégvédelmével?Azokat nem úgy helyezik el,hogy 360 fokos legyen a biztosítás?
De. Csak mutasd kérlek azon Sz-300/400 alklamazókat, akiknek van közellégvédelme. A Pacír Oo-ban sem jutott el még mindenhova és a célcsatornák száma és a ciklusidő miatt olyan sokszor nem lehet tüzelni...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 374
113
Még nincs és a HARM utódja. Erről is volt szó. Az is kit érdekel, hogy még nincs? A jövőről is beszélgetünk. Azért ahhoz képest, hogy az Sz-300PMU 30+ éves - az első exportváltozat - olyan nagyon nem elterjedt az Sz-300 család és mellé a pontvédelem az oldalak lefedéséhez még annyira sem.

(Kezd kicsit az agyamra menni, hogy mindent hússzor kell elmagyarázni...)

De ha a HARM-ra kérdeznek rá teljesen irreleváns az ami váltja.Ne őrülj már meg havaz F-16 a téma akkor nem az F-35-tel érvelek mert az hülyeség!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 374
113
De. Csak mutasd kérlek azon Sz-300/400 alklamazókat, akiknek van közellégvédelme. A Pacír Oo-ban sem jutott el még mindenhova és a célcsatornák száma és a ciklusidő miatt olyan sokszor nem lehet tüzelni...

SDB sincs mindenkinek pláne nem SDB II vagy HARM...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
Szerintem az SDB 2 lényegét nem látod. Ott az f35+sdb2 kombó az overkill. A SDB2-őt 100 km+ ról indíthatja az f35, amilyen távolságban az S400 komplexum radarja sem igen tudja felderíteni. A SDB 2 lelövése meg semmivel sem könnyebb mint a HARM-é, mivel a cél elérésekor/Pancir hatótávba érésekor már a HARM is hangsebesség alatt repül. Ami az sdb2 előnyét adja az a célcsatorna szám. Egyszerűen túlterhelik a légvédelmet

Kiváncsi vagyok azért, hogy melyik a gyorsabb, egy esetlegesen 2machról lassuló rakéta, vagy egy alapból vitorlázó bomba. Illetve nem csak olyan szituáció elképzelhető ahol a HARM a világ végéről van indítva, ahol megoldható hogy közelebbről alacsony/tereptakarásból felugorva legyen indítva, ott a lehető legközelebbről fogják indítani pont azért, mert kevesebb idő van utána rá reagálni a védelemnek. S az egész távolságot nézve lényegesen gyorsabban fog odaérni a HARM még akkor is ha messziről indítják, meg úgy általában minden rakéta, mint egy siklóbomba.


Nyilván, az SDB2 igazi ereje stealth gépről indítva van, átlátom én is.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre
M

molnibalage

Guest
Kiváncsi vagyok azért, hogy melyik a gyorsabb, egy esetlegesen 2machról lassuló rakéta, vagy egy alapból vitorlázó bomba. Illetve nem csak olyan szituáció elképzelhető ahol a HARM a világ végéről van indítva, ahol megoldható hogy közelebbről alacsony/tereptakarásból felugorva legyen indítva, ott a lehető legközelebbről fogják indítani pont azért, mert kevesebb idő van utána rá reagálni a védelemnek. S az egész távolságot nézve lényegesen gyorsabban fog odaérni a HARM még akkor is ha messziről indítják, meg úgy általában minden rakéta, mint egy siklóbomba.


Nyilván, az SDB2 igazi ereje stealth gépről indítva van, átlátom én is.
Nagy magasságban jó lesz az M3+-nak is.
 
M

molnibalage

Guest
De ha a HARM-ra kérdeznek rá teljesen irreleváns az ami váltja.Ne őrülj már meg havaz F-16 a téma akkor nem az F-35-tel érvelek mert az hülyeség!
Ez lesz a HARM utódja, ergo kurvára lényegtelen, hogy nem tudja kezelni. Mintha azon lamentáknál, hogy a Super Horneten nincs AiM-54...
Mondom dudi, nem gondolgosz. Soha...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 374
113
Ez lesz a HARM utódja, ergo kurvára lényegtelen, hogy nem tudja kezelni. Mintha azon lamentáknál, hogy a Super Horneten nincs AiM-54...
Mondom dudi, nem gondolgosz. Soha...

De a HARM-ot kérdezték!Vagy ha az F-16 szárnyfesztávolságát kérdezik arra az F-35 szárnyfesztávolsága a válasz mert az a váltótípus?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 374
113
Ezen kívül én nem írtam F-35-ről pont azért mert nem tudja kezelni.Végig azt írtam,hogy F-16,mert HARM-ról van szó.
 
M

molnibalage

Guest
De a HARM-ot kérdezték!Vagy ha az F-16 szárnyfesztávolságát kérdezik arra az F-35 szárnyfesztávolsága a válasz mert az a váltótípus?
Azért, mert az F-35 számára az AARGM lesz a HARM helyett. Tehát irreleváns annak kérdése, hogy a HARM azon van vagy sincs, mert nem is lesz. AARGM meg lesz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 546
77 374
113
Azért, mert az F-35 számára az AARGM lesz a HARM helyett. Tehát irreleváns annak kérdése, hogy a HARM azon van vagy sincs, mert nem is lesz. AARGM meg lesz.

Ezt értem de azt kérdezték,hogy mi a helyzet a HARM-mal.És én abba semmilyen szinten nem mentem bele,hogy mi lesz,csak arról írtam,hogy mi van.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Dudi én nem írtam az árakról. Viszont arról igen, hogy a HARM-al sokkal könnyebben megy a nagy távolságból való célpont azonosítás. Hiába van 8 db SDB-d ha nem tudod mire akarod rádobni. A célazonosítás szerintem kulcskérdés.

Már nagyon-nagyon rég. Ha van lehet indítani.

És akkor egy scifizzünk kicsit pl. nézzük meg, hogy mit tud egy műhold csak látható tartományban úgy, hogy a képét még butították is. https://goo.gl/maps/cBfpyY4HhJp
vagy ha video kell.
Rakj mögé megfelelő ITs kapacitást, AIt....

Pontosan tudhatják, mikor gurul ki egy Su-30 Latakiaban a kifutóra, mikor szál fel és milyen irányba repül? Vagy merre megy a pantsir? Leküldhetik ezeket a koordinátákat akárminek? Ha F-35 akkor a multi szenzoros SDB2 azért akkorát nem fog tévedni.

Anno ugye ez volt az egész F-35 alapkoncepciója, hogy radar se kell, nemhogy DAS és EOTS és.... csak huzogatták a szájukat és ezért lett az az F-35 ami.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Igazából imo az F-35 ami egy értelmetlen overkill lehet. Megent kis scifi: Több F-35 APG-81e elkülöníti és kiháromszögeli a radarokat. (Evvel párhuzamban és egyidőben EOTS is nézeget.) Megvan a radar(ok) koordinátája. Lehet indítani.

Ha indítanak F-35re DAS észleli. APG-81, EOTS ránéz. Megvan a koordináta indulhat egy SDB. Eközben EOTS/DAS követi az indított rakétát mehet az ellentevékenység. Irányváltással/sebességváltással ki lehet kerülni "NEZ"ből? vagy vontatott csali kell? +1scifi: ha egy HARMot le lehet lőni akkor egy 9M96/40N6...ot nem?

És akkor el is érkeztünk a 10év csuszás, meg az ár fő okához és ahoz, hogy mért 5* nagyobb a kód mint a korábbi rekorder (F-22) és mért igérik valós FOCot most épp 2020ra.

Az amik egy szerencséje, hogy senki se volt technologiában közelükben sem, meg, hogy megengedhetik maguknak.