F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ha valaha is születik ilyen típus, akkor megtevezi az USA, legyártja magának és közben csúszással kaphat más is. Olyan nem lesz, hogy Japánnak tervenek egy gépet, ilyen soha nem volt. Az F-35 program sem így működött...

Szvsz inkább F-2 szintű dolog lesz, Japán meghatározza, hogy mit szeretne, az amerikai beszállítók pedig a japán cégekkel együttműködve megvalósítják japán pénzből...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 017
113
Szvsz inkább F-2 szintű dolog lesz, Japán meghatározza, hogy mit szeretne, az amerikai beszállítók pedig a japán cégekkel együttműködve megvalósítják japán pénzből...
Ezt szerettem volna pont kérdezni, hogy valamilyen F-2-höz hasonló együttműködés nem kpzelhető-e el? Ezen kívül max a dél-koreai programba szállhatnak be társként (ami ennek a programnak nagyon jót tenne szerintem), viszont a japán igények ezen túlmutatnak.
Az F-22-re alapozott japán-Lockheed együttműködésből esetleg megszülető gépet viszont akár az USA is rendszeresíthetné a Raptrok mellé, kérdés, hogy pénzt áldoznának-e rá az F-35 program mellé.
 
M

molnibalage

Guest
Szvsz inkább F-2 szintű dolog lesz, Japán meghatározza, hogy mit szeretne, az amerikai beszállítók pedig a japán cégekkel együttműködve megvalósítják japán pénzből...
Az F-2 programan számomra homály, hogy mennyi volt a japán szürkeállomány részvétele. A gép hajtóműve ameriaki és lényegében egy felpumált Agile Falcon. Viszont semmi olyat nem tudott, amit később egy jenki gép ne tudhatott volna. Ez az "japán F-22-es" gép viszont nagyon nem ilyen...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Az F-2 programan számomra homály, hogy mennyi volt a japán szürkeállomány részvétele. A gép hajtóműve ameriaki és lényegében egy felpumált Agile Falcon. Viszont semmi olyat nem tudott, amit később egy jenki gép ne tudhatott volna. Ez az "japán F-22-es" gép viszont nagyon nem ilyen...

Miért, mi olyan dolgot tudhat, amit az F-22 vagy az F-35 nem tudhat?
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 659
9 248
113
Mondjuk ez az F-22 - F-35 hibrid úgy hangzik, mint a közeljövő legbrutálabb vadászgépe. Ilyet akarna mindenki :)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A kettő egyesített képessége több, mint külön külön. Tehát olyan brutálisan repülhet, mint az F-22, viszont nem lesz olyan "vaksi" az F-35A-hoz képest, mint a jenki F-22.

  1. Az F-2 is ilyen szempontból előrébb volt az amerikai gépeknél, hiszen AESA radart kapott. 2000-ben....
  2. Az új gép - már ha megvalósul - talán 2030-ra állhat hadrendbe, addigra az F-22 se úgy fog kinézni, mint ma. Persze ha az USAF cserben hagyja a Raptort, az más kérdés, de emiatt aligha szólhat bárki is egy rossz szót a japánokra.
  3. Én élnék a gyanúval, hogy a japánok csak az F-35 export szintű lopakodóképességét és festését kaphatja meg. Tehát valójában egy kritikus ponton látványosan rosszabb lesz, mint az amerikai lopakodók....
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
A probléma az lenne, hogy az "japán F-22" nagyon eltérő lenne, hiszen nem gyártanak már F119-et és az F-22 sárkányának tervezése óta eltelt 20+ év. Ha ebből venne az USA is, akkor ezt F-22-nek hívni elég meredek lenne. Egy mai F-15SA szerkezete totálisan más, mint az F-15B/D volt még az F-15E is 40%-ban eltér az F-15D-től úgy, hogy ugyanaz a PW-220 hajtómű van benne.

A 2060-as dátum honnan jött? Még alacsony repült óraszám mellett is irreális, a legfiatalabb Raptor is 50 éves lenne ekkor.


4++ gépek ellen igen. Az F-22 szintű repteljesítmény esetén már gondok vannak.


Már most késő van ehhez.


A japók minden gyártás esetén az első 1-2 tucat gépet csak összeszerelték és a hajtóművet meg készen kapták. F119-et meg nem gyártanak már. Megint ott vagyunk, hogy akkor ez az F-22 az nem a mai F-22. Más hajtómű köré más gépet tervezel főleg 20+ évvel később. Majdem 0-ról lehet kezdeni mindent, nagyjából az alapforma van meg, már ha ragaszkodnak ahhoz.

Olyan meg nem volt az elmúlt 60+ évben, hogy a jenki csakis exportra tervezett volna egy teljesen új vadászgépet. Ez nem fog megtörténni. Japán meg nem tud ilyet szerintem.


A probléma az, hogy kb. semmiben sem maradna belül. A külső nem azonos. A Szu-35Sz és Szu-27Sz olyanok, mint két egypetéjű iker. Oszt a Szu-35Sz üres tömege laza 2 tonnával nagyobb.


Milyen hajtómű? F119 nincs gyártásban, az F135 köré új sárkányt kell tervezni.


Én iknább azt érzem, hogy egy "egysoros" ötletszerű hírre építettél várat. A leghalványabb szándék sincs jenki oldalról semmi másra, minthogy "tessék, vegyé' F-35-öt.". Ha nem tetszik, akkor nem kapsz semmit, lehet menni sírni másnak, hogy mi kéne vagy csináld magad. Az meg nem megy F-135 nélkül...

Egy két dologgal azért kiegészítenélek, mert nem egysoros a hír teljesen.....
- tehát az is hír, hogy nem csak a japó stratégákat birizgálja a nagyobb mennyiségben megjelenő J 20, hanem az amcsikat is. mert amennyiben ezzel nem tudnak erőt/darabszámot szemberakni, akkor a J 20-ok fedezete mögött a meglévő kínai Szu 27 klónok szabadon dolgozhatnak
- az amcsi légierő tervezi azt is hogy a meglévő 180db-os F 22 készletet azonos szintre futtatja, mert jelenleg vagy 60 db csak kiképzési szintű, gépet egységesíteni akarják a legmagasabb szoftver/hardver szintű gépekhez (tehát alaphangon is készül növelni a légifölény gépek számát)
- a 6.gen amcsi vadászok megjelenéséig van vagy + 20-25 év, addig pedig a kínaiak nem fognak várni, s 100db-os (akár több 100 db-so) J 20 flotta jelenehet meg az 5-10 év távlatában ami lassan itt van
- a Raptor 2060-as dátumát nemrég olvastam, feltétlen utána kukázok, de figyelmedbe ajánlom az F 15E 16 000 órás élettartamát, ami alapján egy 40 éves használhatóság a sárkányokban "simán" benne van/lehet (gondolom az F 22 fársztásos sárkány tesztje 1000-el fut a háttérben)
- pont az lenne ennek a puzzle-nak a lényege, hogy nem egy 100%-os japó gépről szól, hanem arról hogy az F 22 továbbfejlesztésénél megjelenő cuccok alapján egy közös programban mindkét fél részesülne gyártott gépekből, ahol absz partneri viszony lenne, ami akár win-win szitut adhatna
- abban van leginkább igazad, hogy a hajtómű hosszútáv a leg neuralgikusabb téma, de nem véletlenül írtam, erre így is, úgy is kell megoldás, még csak az amcsi gépek számára is....
 
  • Tetszik
Reactions: endre and therob
M

molnibalage

Guest
Az F-2 is ilyen szempontból előrébb volt az amerikai gépeknél, hiszen AESA radart kapott. 2000-ben....
Éreztem, hogy ez jön majd. :)

Semmi nem gátolja meg, hogy F-16 is kaphasson ilyet, ahogy ez meg is történt és meg is fog történni. (Block 60, F-16V upgrade). Viszont senki nem fog F-35-ből vagy F-16-ból F-22 szintű stealth repteljesítményt kisajtolni semmilyen upgraddel...

Az új gép - már ha megvalósul - talán 2030-ra állhat hadrendbe, addigra az F-22 se úgy fog kinézni, mint ma.
A repteljesítménye nem fog változni és a platform alapvető fizikai paraméterei sem. Az AAM már lehet, hogy CUDA lesz és lesz (?) HMD, de ennyi.

Én élnék a gyanúval, hogy a japánok csak az F-35 export szintű lopakodóképességét és festését kaphatja meg. Tehát valójában egy kritikus ponton látványosan rosszabb lesz, mint az amerikai lopakodók....
Na ez a másik fele.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 591
79 778
113
Éreztem, hogy ez jön majd. :)

Semmi nem gátolja meg, hogy F-16 is kaphasson ilyet, ahogy ez meg is történt és meg is fog történni. (Block 60, F-16V upgrade). Viszont senki nem fog F-35-ből vagy F-16-ból F-22 szintű stealth repteljesítményt kisajtolni semmilyen upgraddel...


A repteljesítménye nem fog változni és a platform alapvető fizikai paraméterei sem. Az AAM már lehet, hogy CUDA lesz és lesz (?) HMD, de ennyi.


Na ez a másik fele.

Lesz CUDA?Volt itt olyan hír,hogy fejlesztenek valami nagy hatótávú BVR rakétát akkor meg minek is a CUDA*?

*A CUDA lenne tudtommal a kettő az egyben (is és nagy hatótávú)légi harc rakétájuk.
 
M

molnibalage

Guest
Lesz CUDA?Volt itt olyan hír,hogy fejlesztenek valami nagy hatótávú BVR rakétát akkor meg minek is a CUDA*?

*A CUDA lenne tudtommal a kettő az egyben (is és nagy hatótávú)légi harc rakétájuk.
Azért írtam, hogy lehet. Két éve semmi hír felőle. Milyen más nagy HMZ-s BVR rakétára gondolsz? Nekem nem ugrik be semmi USA vonalon.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 591
79 778
113
Azért írtam, hogy lehet. Két éve semmi hír felőle. Milyen más nagy HMZ-s BVR rakétára gondolsz? Nekem nem ugrik be semmi USA vonalon.

Itt volt hír,hogy valami nagy hatótávú BVR rakétát fejlesztenek.Próbáltam megkeresni de mobilról macerás.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Ha valaha is születik ilyen típus, akkor megtevezi az USA, legyártja magának és közben csúszással kaphat más is. Olyan nem lesz, hogy Japánnak tervenek egy gépet, ilyen soha nem volt. Az F-35 program sem így működött...
Szvsz inkább F-2 szintű dolog lesz, Japán meghatározza, hogy mit szeretne, az amerikai beszállítók pedig a japán cégekkel együttműködve megvalósítják japán pénzből...
Na most akkor ezt beszéljétek már le, hogy volt olyan hogy az USA/az USA védelmi iparának húzó cége-cégei megterveztek másnak más pénzén egy harci gépet akár vegyes vállalat létrehozásával vagy sem, mert itt kicsit ellentmondtok egymásnak.

Molni, ha nem volt eddig olyan hogy megterveztek egy gépet másnak, akkor ez önmagában miért bizonyítéka annak, hogy a jövőben sem lesz?
Ha a Japók költenek erre pénzt, és létra akarnak hozni akár ami segítséggel közös vállalat árán egy olyan gépet ami ADF vonalon tündököl, s nem egy olyan pufi kiskacsa mindenes kell nekik mint az F-35, miért ne lehetne egy az F-22 höz nagyon hasonló gép ami kifut ennek a projectnek a végén? HA jól sikerül, és időközben szüksége lesz telivér ADF gépre az idő közben elöregedő, vagy csak számosságában kevésnek bizonyuló F-22 mellé, miért ne vehetne ilyet magának majd az USA is?
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Na most akkor ezt beszéljétek már le, hogy volt olyan hogy az USA/az USA védelmi iparának húzó cége-cégei megterveztek másnak más pénzén egy harci gépet akár vegyes vállalat létrehozásával vagy sem, mert itt kicsit ellentmondtok egymásnak.
Az F-2 elég furcsa projekt, mert részben egy ehasalt koncepció feltámasztása és felpolírozása volt. Az arányokat nem tudom sajnos, de a bele tervezett GE hajtóműcsalád sem volt teljesen ismeretlen akkor már az F-16C/D családnál. A másik fele, amit már írtam, hogy nem olyan gépet terveztek, ami akkor mint platfrom alap fizikia paramétereiben különleges lett volna. 20 évvel az F-16A után készült...

Molni, ha nem volt eddig olyan hogy megterveztek egy gépet másnak, akkor ez önmagában miért bizonyítéka annak, hogy a jövőben sem lesz?
Degradált F-22-őt sem akartak eladni úgy, hogy Japán mindent fizetett volna. A politika azt mondta, hogy nem és kész.

Ha a Japók költenek erre pénzt, és létra akarnak hozni akár ami segítséggel közös vállalat árán egy olyan gépet ami ADF vonalon tündököl, s nem egy olyan pufi kiskacsa mindenes kell nekik mint az F-35, miért ne lehetne egy az F-22 höz nagyon hasonló gép ami kifut ennek a projectnek a végén?
Az, hogy a jenki nem akarja...? Hm...? Ausztrália is érdeklődött F-22 iránt, ők sem kapták meg. Senki.

HA jól sikerül, és időközben szüksége lesz telivér ADF gépre az idő közben elöregedő, vagy csak számosságában kevésnek bizonyuló F-22 mellé, miért ne vehetne ilyet magának majd az USA is?
A probléma megközelítés rossz. Az USA politikája ennél gyengébb gép butított változatának exportjába nem ment bele. Erre te jössz azzal, hogy megcsinálják azt, aminél kevesebb is lazán elhasalt, hogy majd talán az USA vegyen belőle...

Másodvonalas gépekkel csináltak ilyet, lásd F-5. Az USA is használta, de csak agresszornak és minimálisan Vietnáman, na meg persze az T-38 oktató evolúciós ágat. Sem az F-15, sem az F-22, sem az F-35 és semmilyen más élvonalbeli USA által használt gép nem úgy készült, hogy külföldi megrendelő akarta, megtervezték és "akkor mi is veszünk" alapon az USA is hadrendbe állította. A folyamat mindig fordított volt és mindig az is fog maradni, ameddig Washington és a világ úgy működik, ahogy.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Az F-22 ha leporolják és előveszik, picit még módosítanak is rajta hogy beférjen esetleg a még gyártásban lévő hajtómű a régi helyére, akkor sem ugyan az a kategória MA már, mint a 2000-es évek elején volt. Eltelt 20 év, és ott figyel Japánnal szemben a J-20. Én elképzelhetőnek tartom, hogy ami 20 éve szupertitkos/nem eladó volt, az ma már ha Japán beleönt irdatlan sok pénzt, akkor meg azzá válik, főleg úgy, hogy igazából az USA-nak is lehet hogy szüksége lesz valami hasonlóra idővel. A stealth tech is ma már az F-35/J-20/Szu-57 miatt egyre inkább terjed.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Az F-22 ha leporolják és előveszik, picit még módosítanak is rajta hogy beférjen esetleg a még gyártásban lévő hajtómű a régi helyére, akkor sem ugyan az a kategória MA már, mint a 2000-es évek elején volt. Eltelt 20 év, és ott figyel Japánnal szemben a J-20. Én elképzelhetőnek tartom, hogy ami 20 éve szupertitkos/nem eladó volt, az ma már ha Japán beleönt irdatlan sok pénzt, akkor meg azzá válik, főleg úgy, hogy igazából az USA-nak is lehet hogy szüksége lesz valami hasonlóra idővel. A stealth tech is ma már az F-35/J-20/Szu-57 miatt egyre inkább terjed.
Ha lett volna külföldi megrendelés, akkor életben tarható lett volna a gyártósor. Semmilyen érvvel nem tudták meggyőzni a döntéshozókat, hogy még legyen több F-22. Az F-35 összes változata elérhető bárkinek és kész. Akinek nem tetszik mehet a sóhivatalba, mert máshova nem nagyon mehet.

Képtelen vagyok felfogni, hogy egyesek miért álmodoznak olyasmiről, amire soha nem volt példa a kategóriában. Soha nem votl még olyan, hogy leporoltak volna valamit és újra gyártják. Mondjon bárki is 1 példát csúcskat vadászgépre erre 1950-es évek óta... Kíváncsian várom.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Ha lett volna külföldi megrendelés, akkor életben tarható lett volna a gyártósor. Semmilyen érvvel nem tudták meggyőzni a döntéshozókat, hogy még legyen több F-22. Az F-35 összes változata elérhető bárkinek és kész. Akinek nem tetszik mehet a sóhivatalba, mert máshova nem nagyon mehet.

Képtelen vagyok felfogni, hogy egyesek miért álmodoznak olyasmiről, amire soha nem volt példa a kategóriában. Soha nem votl még olyan, hogy leporoltak volna valamit és újra gyártják. Mondjon bárki is 1 példát csúcskat vadászgépre erre 1950-es évek óta... Kíváncsian várom.
Nem volt rá példa. Most sem mondom azt hogy így lesz, de érdemes azért elgondozni a felvetésen, mert az USA-ban is vannak olyan hangok hogy nekik is lehet hogy szükségük lenne rá, csak hát ugye nem olyan darabszámban mint az F-35-ből kell, és hát a költségek.
Ha Japán fizeti a nagyrészét, és már nem is 2000-et írunk, én nem lepődnék meg ha MOST meg majd rábólintanának, aztán szépen vennének még gyorsan ők is ha beválik a japóknak, a temérdek F-35 mellé 100-200 db ot.

Illetve most Trump adminisztráció van, aki egy üzletember. Ha jó ajánlat érkezik, szerintem hamarabb rábólint bármire, mint az elődök. A héják ott vannak körülötte, nem hinném hogy nekik az problémát okozna, hogy kicsit felfegyverezzék Japánt, amíg hithű szövetséges, pláne nem ha kis mellékesként ők is rá tudnak menni egy olcsón újra beindított akár még upgrade F-22-szerű valamihez is, úgy hogy Japán fizeti a fejlesztést, és vállalja a kockázatot.

Vagy így lesz vagy nem, de csípőből nem zárnám ki.
 
M

molnibalage

Guest
Nem volt rá példa. Most sem mondom azt hogy így lesz, de érdemes azért elgondozni a felvetésen, mert az USA-ban is vannak olyan hangok hogy nekik is lehet hogy szükségük lenne rá, csak hát ugye nem olyan darabszámban mint az F-35-ből kell, és hát a költségek.
Ha Japán fizeti a nagyrészét, és már nem is 2000-et írunk, én nem lepődnék meg ha MOST meg majd rábólintanának, aztán szépen vennének még gyorsan ők is ha beválik a japóknak, a temérdek F-35 mellé 100-200 db ot.
Ilyen dolog nem illeszthető be a fejlesztési tervekbe csak úgy, mert totál bizonytalan.
Hiába lenne előnyös anyagilag, az USA politikai vezetése eddig mindig elkaszált ilyet. Most mitől változna ez...? Az YF-23 feltámasztása és exportját is felvetette valaki ötletként. Olyan gyorsan elkaszálták, hogy arra sem volt idő kimondani, hogy fapapucs.

Illetve most Trump adminisztráció van, aki egy üzletember. Ha jó ajánlat érkezik, szerintem hamarabb rábólint bármire, mint az elődök.
Te tényleg ezt látod eddigi teljesítménye mögött? A Make America Great again szlogenhez hogyan jön az, hogy ferdeszeműeknek (T rasszista, de keményen...) jobb technikája legyen, mint a jenkinek?

Vagy így lesz vagy nem, de csípőből nem zárnám ki
Felőlem... A LOTTO 5-ösnek nagyobb esélye van szerintem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Nem bocsátkoznék jóslatokba, de szerintem azért a telitalálatos lottószelvénynél erre több esély van.
Trump lehet hogy rasszista, de a zsozsót meg szereti. Igazából a ferdeszeműekkel sem az a baja, hogy nem fehér emberek, hanem az hogy jelenleg viszik egy csomó területen azt a profitot, amit Ő szeretne, illetve azt szeretné ha az USA vinné.