F-35 Lightning II (Lockheed Martin)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ha én a Lockheed Martin lennék, biztosan figyelnék arra, hogy olyan pilóták legyenek megszólaltatva, akik elégedettek alapvetően, és lehetőleg csak a szép dolgokról beszéljenek.

Mint minden cég, amelyik árul valamilyen terméket. Ez természetes. De azért az beszédes, hogy némely más céggel ellentétben, a Lockheed youtube-csatornája kommentelhető és nincs is cenzúrázva (még?).
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Mint minden cég, amelyik árul valamilyen terméket. Ez természetes. De azért az beszédes, hogy némely más céggel ellentétben, a Lockheed youtube-csatornája kommentelhető és nincs is cenzúrázva (még?).
Derék. Ettől függetlenül, élek a gyanúval, hogy az a cikk amit olvashattunk, főleg a szép dolgokra koncentrált, hogy finoman fogalmazzak.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Derék. Ettől függetlenül, élek a gyanúval, hogy az a cikk amit olvashattunk, főleg a szép dolgokra koncentrált, hogy finoman fogalmazzak.

Nyilván. Nekem, ami nagyon fájó az F-35-ttel kapcsolatban, hogy a mai napig nem biztos, hogy fog tudni a belső fegyvertérben hordozni az AIM-9X-hez hasonló SRAAM-t... Anélkül meg, az alacsony észlehetőségű gépek ellen, nos...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Nyilván. Nekem, ami nagyon fájó az F-35-ttel kapcsolatban, hogy a mai napig nem biztos, hogy fog tudni a belső fegyvertérben hordozni az AIM-9X-hez hasonló SRAAM-t... Anélkül meg, az alacsony észlehetőségű gépek ellen, nos...
Nem az a fő profilja ennek a gépnek, hogy alacsony észlelhetőségű gépekkel vívjon élet-halál harcot. Csapásmérés erős ellenséges légvédelem mellett, illetve a nála 1 gennel régebbi gépek BVR távolságból történő ritkítása a realitás. Minden bizonnyal az összes fejlesztés alatt álló alacsony észlelhetőségű gép, amelyeknél van rá esély, hogy mivel nem látják egymást, WVR lehet, lényegesen nagyobb repteljesítményű lesz nála, két hajtómű, TVC egyebek. Ez egy jóárasított okos 5 gen Falcon, többet nem is szabad várni tőle.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem az a fő profilja ennek a gépnek, hogy alacsony észlelhetőségű gépekkel vívjon élet-halál harcot. Csapásmérés erős ellenséges légvédelem mellett, illetve a nála 1 gennel régebbi gépek BVR távolságból történő ritkítása a realitás. Minden bizonnyal az összes fejlesztés alatt álló alacsony észlelhetőségű gép, amelyeknél van rá esély, hogy mivel nem látják egymást, WVR lehet, lényegesen nagyobb repteljesítményű lesz nála, két hajtómű, TVC egyebek. Ez egy jóárasított okos 5 gen Falcon, többet nem is szabad várni tőle.

Az F-35 elvileg egy all-in-one gép. Nem az USA-nak, mert nekik ott van az F-22 is. De mindenki másnak, aki megveszi. Szóval de, a profiljába tartozik az elkövetkező 20-30 évben a várható alacsony észlelhetőségű (PAK-FA, J-20...) gépek is. A "közelharcbeli" repteljesítmény nem igazán számít már, ha van megfelelő fegyverzet és szenzorok, ezt molni is levezette már számtalanszor. Viszont, ha az F-35 nem kap belső térben hordozható SRAAM fegyvert (oké, a lézer lehet alternatíva, de az még JELENLEG sötét ló), akkor félkarú óriás.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Molni sok mindent levezett már, zömében olyan dolgokat, amit Ő gondol, vagy az a vonal teszi elé alternatívának, amelyben hisz/szimpátiát talál. Az F-22 az USA légi dominanciáját biztosítandó vadászgép, nem is adják el máshova. Az F-35 egy nagyon ügyes gép lesz szerintem is, de egész egyszerűen BE KELL látni, hogy nem az J-20, meg a Pak-Fa ellenfele. A helyzet az, hogy sokáig így is elég lesz ez még az F-22 vel nem rendelkező országoknak a 4 gen gépek ellen. Európa azzal együtt jobban tenné, ha nem mindig készen várná a sültet a szájába, és tenne valamit saját erőből. Mondjuk fejlesztene végre haditechnikát, hogy kisebb legyen a kitettségünk az USA/Rus/Kína jóindulatától.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Molni sok mindent levezett már, zömében olyan dolgokat, amit Ő gondol, vagy az a vonal teszi elé alternatívának, amelyben hisz/szimpátiát talál.
Hát azért, amennyire meg tudom itélni, molnnak túlnyomó többségében (a tech-fizikai dolgokat illetően) igaza van az elérhető infók alapján. Pl. a TVC is ilyen, bármennyire is "fájhat".

Az F-22 az USA légi dominanciáját biztosítandó vadászgép, nem is adják el máshova. Az F-35 egy nagyon ügyes gép lesz szerintem is, de egész egyszerűen BE KELL látni, hogy nem az J-20, meg a Pak-Fa ellenfele. A helyzet az, hogy sokáig így is elég lesz ez még az F-22 vel nem rendelkező országoknak a 4 gen gépek ellen. Európa azzal együtt jobban tenné, ha nem mindig készen várná a sültet a szájába, és tenne valamit saját erőből. Mondjuk fejlesztene végre haditechnikát, hogy kisebb legyen a kitettségünk az USA/Rus/Kína jóindulatától.[/QUOTE]

Az F-22 elvileg kevésbé észlelhető radarral, mint az F-35. Ezért hát nem is csoda, hogy nem adják senkinek. Ilyen szempontból az abszolút csúcstech. A szenzorok tekintetében már nem. Az F-35 DAS-e, meg az EOTS-e felülmúlja (MADL-et terveznek az F-22-re is majd.... De az F-22 kifejezetten repülők, különösen a 4-akárhánypluszos gépek ellen jobb jelenleg.
Európa meg... Összefogás kéne. De amikor nemzetiségi alapon gondolkodik mindenki, a politikusok is, mert ezzel lehet megfogni az adott országbeli népet... Most akkor egységes Európa, ami lehetne világhatalom,de az lemondásokkal is jár az országok részéről, vagy nem... Ja, tudom, normális vezetők... Na ez is utópia jelenleg...
 
  • Tetszik
Reactions: therob

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Nem fáj, és igen, igaza van az elérhető információk alapján. Az a nem mindegy, hogy valaki úgy gyűjti az infoit, hogy csak az egyik oldalt veszi figyelembe/fogadja el igaznak a statisztikáit, a másikra meg azt mondja hogy az faszság, hazugság, értelmetlen hülyeség. Ebbe bele sem akarok jobban menni, megvívtam itt sok száz poszton keresztül vele, aki akarja végigolvassa, aki nem az nem, szerintem elfogult durván az egyik oldal - világszemlélet felé. Sosem a számításait vitattam, maradjunk ennyiben...

Az F-22 mindenben jobb képességű ha légiharcról van szó esélyesen, mint az F-35 lesz, kisebb a RCS-je, jobb/nagyobb a radarja, egy léptékkel feljebb van a repteljesítménye, szupercirkálás max sebesség, emelkedőképesség, TVC.
Normális vezetőkkel semmi bajom nem lenne egy nemzetek európájával, ami a térség VALÓS érdekeiért áll ki. Akkor sem szeretnék Egyesült Európai Államokat, meg szeretnék maradni Magyarnak, de támogatnám az Európai érdekeket. Ez így ahogy van, Merkelestül, Schulczostul, Junkcerestül, Holland-ostul, egy rémálom.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem fáj, és igen, igaza van az elérhető információk alapján. Az a nem mindegy, hogy valaki úgy gyűjti az infoit, hogy csak az egyik oldalt veszi figyelembe/fogadja el igaznak a statisztikáit, a másikra meg azt mondja hogy az faszság, hazugság, értelmetlen hülyeség. Ebbe bele sem akarok jobban menni, megvívtam itt sok száz poszton keresztül vele, aki akarja végigolvassa, aki nem az nem, szerintem elfogult durván az egyik oldal - világszemlélet felé. Sosem a számításait vitattam, maradjunk ennyiben....

Amennyire láttam, molni az orosz gépekről elérhető valós (nem sputniknewsos és hasonló hagymázas) infókat is figyelembe vette. A TVC most nem sokat számít, néhány, nagyon spec körülményen kívül (elsősorban ezek pilótahibák, ahol "átejti" a gépet). Szóval, ebben a tekintetben nekem nagyon nem tűnik szubjektívnek. :)

Az F-22 mindenben jobb képességű ha légiharcról van szó esélyesen, mint az F-35 lesz, kisebb a RCS-je, jobb/nagyobb a radarja, egy léptékkel feljebb van a repteljesítménye, szupercirkálás max sebesség, emelkedőképesség, TVC.
Nem mindenben. Ha alacsony észlelhetőségű gépről van szó, akkor az F-22 radarja lehet, hogy nem látná, míg az F-35 DAS-e, EOTS-je észleheti megfelelő körülményke között. És a modern légiharcban, aki először észlel, az jó eséllyel győz. Szóval nem egyértelmű...

Normális vezetőkkel semmi bajom nem lenne egy nemzetek európájával, ami a térség VALÓS érdekeiért áll ki. Akkor sem szeretnék Egyesült Európai Államokat, meg szeretnék maradni Magyarnak, de támogatnám az Európai érdekeket. Ez így ahogy van, Merkelestül, Schulczostul, Junkcerestül, Holland-ostul, egy rémálom.

Nekem semmi bajom nem lenne egy európai egyesült államokkal, amennyiben MINDENKINEK azonos jogok jutnának és persze nem lennénk az USA csicskája.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 713
76 741
113
Nyilván. Nekem, ami nagyon fájó az F-35-ttel kapcsolatban, hogy a mai napig nem biztos, hogy fog tudni a belső fegyvertérben hordozni az AIM-9X-hez hasonló SRAAM-t... Anélkül meg, az alacsony észlehetőségű gépek ellen, nos...

Szerintem az indítás utáni befogás (LOAL:Lock-on after launch) képességgel erre már megoldást találtak. Az AIM-9X Block 2 már tudja.
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Az F-35 egy nagyon ügyes gép lesz szerintem is, de egész egyszerűen BE KELL látni, hogy nem az J-20, meg a Pak-Fa ellenfele..
Nem tudom mire alapozod ezt a kalapból előhúzott véleményt.
Amikkel tele van pakolva a gép az szemlátomást bőven megfelel az ellen csúcsvadásznak kikiáltott gépeivel szemben is. Személyes véleményem szerint az F-22-vel szemben is megállja a helyét. Bevallom F-35 fan vagyok.
Másik dolog hogy mit ígér az ellenség és mit valósít meg. Vannak szép ambíciózus infografikák meg animációk a J-20-ról meg PAK-FA-ról de 70 éve az a tapasztalat hogy arrafele nem minden úgy sikerül ahogy megálmodták még ha ostorral is verik a mérnöksereget.
Gyerekes naivitásnak tűnik számomra hogy csak mert el van látva "csúcsvadász" címkével egy repülő már végtelenségig lehet extrapolálni a jövőbeli képességeire.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Egyszerűen azokat Air Superiority gépnek tervezik, az F-35 öt meg nem. Arra ott az F-22. Az F-22 a saját feladatkörében amire tervezték, tehát hogy csúcsvadász legyen, jobb mint az F-35, és ezért az NEM állja meg vele szemben a helyét. Nem arra van. Az F-15 öt sem sok értelme van vadászgépként összevetni az F-16-al, ez ugyan így igaz F-22 vs F-35 relációban is. Attól még szeretheted.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 713
76 741
113
Valamilyen hadgyakorlaton találkozott már az F-35 és az F-22? Amikor egymás ellen voltak, mi volt a tapasztalat? Nyilatkozott erről valaki valamit?
Persze a valóságban ez így nem fog előfordulni, de az F-35 egy ellenséges gépet szimulálhatott a gyakorlaton.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Valamilyen hadgyakorlaton találkozott már az F-35 és az F-22? Amikor egymás ellen voltak, mi volt a tapasztalat? Nyilatkozott erről valaki valamit?
Persze a valóságban ez így nem fog előfordulni, de az F-35 egy ellenséges gépet szimulálhatott a gyakorlaton.
Nem lenne jó reklám ha bedarálná egy 10+ évvel idősebb F-22.
 
M

molnibalage

Guest
Ok, ezt benéztem. Ez tényleg furcsa.
Annak fényében nem felétlen, hogy az F-35-ön a jövő légiharc rakétája a CUDA lesz. Hogy annak lesz TVC-s vagy IR változata, arról gőzöm sincs. Mondjuk a jenkik manapság ismert döntési képességeit nézve a végén még CUDA sem lesz...
 
M

molnibalage

Guest
Valamilyen hadgyakorlaton találkozott már az F-35 és az F-22? Amikor egymás ellen voltak, mi volt a tapasztalat? Nyilatkozott erről valaki valamit?
Persze a valóságban ez így nem fog előfordulni, de az F-35 egy ellenséges gépet szimulálhatott a gyakorlaton.
Nem, Red Flag még nagyobb odébb van az F-35A és B számára is. A C-nek meg aztán hajjaj. 2019/20 előtt nem hiszem, hogy lesz F-35 részvétel.
 
M

molnibalage

Guest
Nem lenne jó reklám ha bedarálná egy 10+ évvel idősebb F-22.
F-5 gépell n+1 harcászati gyakorlaton győztek le 4, 4++ gépet is sőt, az EF-et meg MB.339. Ettől egyik sem lesz szar. Nincs legyőzhetetlen gép. Az AIMVAL/ACEVAL eredménye mai napig igaz, az ott megismert probléákra próbálnak mai napig technikai választ adni.

2010_05_11_999_90.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
F-5 gépell n+1 harcászati gyakorlaton győztek le 4, 4++ gépet is sőt, az EF-et meg MB.339. Ettől egyik sem lesz szar. Nincs legyőzhetetlen gép. Az AIMVAL/ACEVAL eredménye mai napig igaz, az ott megismert probléákra próbálnak mai napig technikai választ adni.

2010_05_11_999_90.jpg
Nem szar a gép, csak rossz reklám neki, és nagyon értelme sincs pont ezt a kettőt egymásnak ereszteni. És bármennyire nincs legyőzhetetlen gép, azért egyértelmű, hogy melyiket mire tervezték, mennyire bevethető a típus és hogy mennyi tapasztalata van egy F-22 meg egy F-35 pilótának az adott típuson.