Volt egy érdekes fejtegetés a Kővári blogján, ami arról szólt, hogy ha ez így megy tovább, az évszázad közepére az amerikai fegyveres erők (értsd: az összes haderőnem) teljes költségvetése arra lesz elég, hogy kifejlesszenek és legyártsanak EGYETLEN harcászati repülőgépet!
Az a baj, hogy az egyre komplexebb elvárások, egyre komplexebb technológiákat, ezek pedig egyre komplexebb fejlesztéseket és teszteléseket igényelnek, egyre magasabb rezsi és emberszükséglettel, ami pénz és idő. Extrém módon megnyúlt a fejlesztési idő és ezen az sem segít, hogy az F-35-ösből már most van több, mint száz darab legyártva, hiszen a fejlesztés még nem zárult le. Azaz a megrendelő (itt most értsük az USAF/US Navy/ US Marines triót) mire a gépéhez jut, a költségvetésben jóformán másra nem jut pénz. Persze erre találták ki magát a komplex elvárást és technológiát, hogy ne is legyen szükség másra, mert az új technológia mindent helyettesít.
A baj az átmeneti időszakban van (mint most is), hogy a régi gépeket még üzemeltetni kéne, de az újak már elviszik a pénzt. És ugye ott van a többi költséges "sportág" is, mint az új generációs repülőgéphordozók, tengeralattjárók és rombolók.
A hagyományos Hornetek amúgy is bírnak egy komoly hibával, azaz a törzshátsórészükben komoly repedések jelentek meg, így a nagyjavítás minden egyes példánynál drága és időigényes, amelyiknél ezt mégnem orvosolták.
Az ausztrálok gépein pl megtörtént a törzshátsórész csere.
Jóideje ismert az Pentagon költésgvetési megszorítási folyamata, ami úgy fest nem tud lezáródni, egyelőre nincs mód növelni a kiadásokat.