Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Egyébként ezt már más is kitalálta, sőt meg is valósította. Ez az Airbus üzemelette PléiadesNeo rendszer, aminek nemsokára indul újabb két példánya, amivel kevesebb mint egy órás kep "szállitast" ígérnek az ügyfeleknek.Ezért írtam 2-3 műholdat.
Kínai, orosz, francia fellövéssel lefednénk a piacot is, meg a keringési periódusokat.
Ráadásul mélyen belátnánk az összes szomszédunkhoz, hiszen 2-3 műhold az egymás reléállomása is lehet.
Ha a rendszernek nem minden eleme a tied, épp akor nem kapsz majd képet, amikor a legnagyobb szükséged lenne rá.Egyébként ezt már más is kitalálta, sőt meg is valósította. Ez az Airbus üzemelette PléiadesNeo rendszer, aminek nemsokára indul újabb két példánya, amivel kevesebb mint egy órás kep "szállitast" ígérnek az ügyfeleknek.
Mondjuk egy ilyen rendszer már egy szintel drágább kategória, itt már több száz millóról beszélünk. Egy ilyen ugyan jól hangzik, de sajnos nem realitás számunkra.
Pénz kèrdese a dolog.Ha a rendszernek nem minden eleme a tied, épp akor nem kapsz majd képet, amikor a legnagyobb szükséged lenne rá.
Taliándörögd megvan. Három-négy szaletlihez ez elég is lenne.Pénz kèrdese a dolog.
Több száz millióért megkapnank a Földi infrastruktúrát is. Csakhogy ekkora összegnél már másra is kell gondolni, lehet azt hasznosabban is elkölteni. Ahogy nem vettünk a Grippenhez összeszerelő üzemet, hajtómű gyárat sem. A csúcs technikánál bizonyos szintig mindig ki leszünk szolgáltatva a szövetséges partnereinknek, tetszik vagy sem.
Az Orosz Iráni példa is az, hogy több mint $300m volt az első Hold+Földi hardverek, az újabb Holdakról $40m körül tárgyalnak.
Money money money...
Ukrajnát mindössze 3 orosz kémmmühold fedi le. Nagyon elfogytak a szovjet müholdak és nem volt pénz az oroszoknak a az 1990-es 2000-es években új müholdak gyártására és pályára állítátára. Az elektronika 80%-át is külföldről kellett importálniuk.Másik dolog, hogy a minőségi "Space" elektronikát a nyugat nem adott el az oroszoknak, így sok esetben polgári tajvani elektronika került beépítésre. Ez okozta az orosz müholdak 5éves (átlag) élettartalmát. Az amerikai müholdak átlag 15 évig müködnek.Nyilván nem véletlenül lett eltávolitva az egyébként puszi pajti Rogozin a Roszkozmosz éléről. Sok más területtel egyetembe ezt is nagyon elhanyagolták, pedig a hírszerzés fontossága nem valami új keletű dolog.
Ami az Orosz hírszerző flottát illeti, jelenleg 19-et tartanak számon ebben a kategóriában, a valóságban azonban csak egy részük sorolható közvetlenül a felderítéshez. Ugye van két Bars-M műhold, egy Condor, öt Lotos típusú műhold, egy Pion-NKS, két Persona műhold.
A "Kondor" egy kis radarműhold, meglehetősen alacsony felbontással (négyzetméter pixelenként). Bars-M műholdak szintén 1 méter/pixel felbontásúak, és főként katonai térképészetre készültek. Érdekes, hogy hat Bars-M műholdat építettek, de csak harmat allitottak eddig pályára, legutóbbi idén májusban, de ezek rövid elettartamúak és az első kettő már túllépte a "szavatossági időt.
". A "Lotos" műholdak" alkotják a "Liana" rendszert, amely felváltotta a szovjet "Legendát". Ezek az ellenséges kommunikációs jeleket veszik, és mint ilyenek fontosak de nem "aktív" felderítők.
A két aktív "Persona" alkotja Oroszország optikai "szemeit", de már ezek sem mai darabok.
Kár lenne szépíteni a dolgot, híján vannak, pláne igazán modern kém műholdból.
De azért idén felvittek egyet iden Iránnak is!
Ahogy ezt fentebb részleteztem ez így ebben a formában nem teljesen igaz. Mert ott vannak a terképészeti Bars-M műholdak és a Kondor SAR electro-optikai radar is. Ezek az eszközök is felhasználhatóak akív hírszerző feladatokra.Ukrajnát mindössze 3 orosz kémmmühold fedi le.
+Sok meglévő már hardverük alkatrészeit rakéta/műhold is sajáttal kellett kivaltani a korábbi Ukrán helyett, ami elcsatornázta a meglévő források egy részét.Nagyon elfogytak a szovjet müholdak és nem volt pénz az oroszoknak a az 1990-es 2000-es években új müholdak gyártására és pályára állítátára. Az elektronika 80%-át is külföldről kellett importálniuk.Másik dolog, hogy a minőségi "Space" elektronikát a nyugat nem adott el az oroszoknak, így sok esetben polgári tajvani elektronika került beépítésre.
Sokminden befolyásolja egy Hold élettartamát, a minőségi alkatrészekén túlmenően is, jellemzően a LEO palyan levők rövidebb egy GSO hoszabb életűek, de tény, hogy az Oroszok itt is le vannak maradva. Tegnap ègett el Kosmos2560Ez okozta az orosz müholdak 5éves (átlag) élettartalmát. Az amerikai müholdak átlag 15 évig müködnek.
az orosz műholdak az üzemi élettartam felét szokják hozni.Ahogy ezt fentebb részleteztem ez így ebben a formában nem teljesen igaz. Mert ott vannak a terképészeti Bars-M műholdak és a Kondor SAR electro-optikai radar is. Ezek az eszközök is felhasználhatóak akív hírszerző feladatokra.
+Sok meglévő már hardverük alkatrészeit rakéta/műhold is sajáttal kellett kivaltani a korábbi Ukrán helyett, ami elcsatornázta a meglévő források egy részét.
Azért mostanra csak kiizzadtak magukból egy kisebb modernebb távcsövet amit el is adtak ugye az Irániaknak. Ebből a tovabbi új darabokat $40m körül próbálják most eladni.
És azért jelentős mértékben tudták fejleszteni a legújabb generációs GLONASS-K is ami az előző generációtól eltérően már nyomás nélkül tud működni ezáltal tömege is jelentősen csökkent, 750 kg, szemben a GLONASS-M 1450 kg-os tömegével. Es ezek Üzemi élettartama már 10 év, szemben a második generációs GLONASS-M 7 éves élettartamával.
Sokminden befolyásolja egy Hold élettartamát, a minőségi alkatrészekén túlmenően is, jellemzően a LEO palyan levők rövidebb egy GSO hoszabb életűek, de tény, hogy az Oroszok itt is le vannak maradva. Tegnap ègett el Kosmos2560
Amíg pl. az USA nemrég nyugdíjazta egy rendkívül hosszú élettartamú DSCS-3 B7 (USA 113) műholdját az. A még 1995 júliusában felbocsátott katonai kommunikációs műhold több mint 27 évnyi működés után végül GEO temetői pályára került. Eredetileg 10éves működése tervezték.
Azt hiszem nem teljesen erre gondoltál. Egyszer egyebként már nekialltam a dolognak, megvan a vázlat, csak annyira komplex a téma és annyira kevés az érdemi Valid infó, hogy egyenlőre pihen ez a projekt..Hm.Irhatnál egy ismertető sorozatot a mai katonai műholdakrol........
Ezt is igen szépen köszönöm.De azért ha lesz idő D mégis.....Kiizzadtam magamból a 2022-és év katonai műholdjainak áttekintését;
Figyelő szemek az égen 2022
A katonai űreszközök azonosítása és küldetésük, sok esetben a magas titkosítás miatt csak a pálya adatok, valamint a hordozórakéta képességei után levont következtetéseken alapulnak.A katonai műholdak kategóriába a katonai navigációs, kommunikációs és technológiai fejlesztési/demonstrátor…rocket-science.blog.hu
Aki követi a topikot annak nem hiszem, hogy sok újdonsággal szolgal majd, lévén a korábbi bejegyzéseimet ollóztam össze országok szerinti bontásban.
Azt hiszem nem teljesen erre gondoltál. Egyszer egyebként már nekialltam a dolognak, megvan a vázlat, csak annyira komplex a téma és annyira kevés az érdemi Valid infó, hogy egyenlőre pihen ez a projekt..
30-50 cm korlátozott? Ennél jobbat egyáltalán lehetővé tesz a légkör?A jövőbeni műholdak többsége relative kicsi, képalkotó képességük korlátozott (30-50cm), de puszta számuk sokkal gyorsabb elérést ès terület újralátogatást eredményez majd.
Ez GSD felbontás, The Ground Sampling Distance azaz két egymást követő pixelközéppont közötti távolság a talajon mérve. Ezt kb egy 1m objektiv tudja 300km-en.30-50 cm korlátozott? Ennél jobbat egyáltalán lehetővé tesz a légkör?
Nem. 30 centi alá elméletileg se lehet menni. Ennyi a tiszta, nyugodt levegő zavarása.30-50 cm korlátozott? Ennél jobbat egyáltalán lehetővé tesz a légkör?
Ez GSD felbontás, The Ground Sampling Distance azaz két egymást követő pixelközéppont közötti távolság a talajon mérve. Ezt kb egy 1m objektiv tudja 300km-en.
A 30 cm-es GSD azt jelenti, hogy a kép egy pixelje lineárisan 30 cm-t jelent a talajon (30*30 = 900 négyzetcentiméter)
https://support.pix4d.com/hc/en-us/articles/202559809-Ground-sampling-distance-GSD-in-photogrammetry
Az USA KH11 tavcsöve 2.4m-es. Elmeletileg bőven 10cm alatt van a felbontása.
Elmeletileg lehet alá menni, lévén a GSD-t képlet alapján kalkulálhatjuk;Nem. 30 centi alá elméletileg se lehet menni. Ennyi a tiszta, nyugodt levegő zavarása.