Fényképészet és ami hozzá tartozik

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Mert amit leírtam az félmilliós kategória?2018-at írunk nem 1908-at.Vagy én vagyok nagyon eltájolva!

Csak a korábbi hsz-edbe egyel több 0 volt 2x is, arra gondolt az elvtárs :D

Sokat nem tudok hozzátenni ahhoz amit Mac írt, meg amiket ajánlott. Arra figyelj, hogy ha egy relatíve olcsó, kis fényképező aránytalanul sok megapixeles (mint egy profi gép), az nagy valószínűséggel csinál rossz képeket. Röviden azért mert a nagy megapixel számhoz nem raktak az olcsóság miatt elég jó minőségű/méretű képérzékelőt meg objektívet, ezt már tapasztalták ismerősök.
Így hogy nem akarsz telefont cserélni, érthető meg logikus hogy kis kompaktot keresel, de sajnos igaz, hogy nem tudnak sokkal többet mint egy okostelefon kamerája. Bár amikkel én találkoztam mostanában, azok asszem 25-40ezer közöttiek lehettek, szóval reméljük a 60ezresek jobban alakítanak.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Szerintem vegyél egy belépő szintű DSLR-t, méretben súlyban majdnem ugyanaz, a képminősége pedig messze odaver bárminek mert normalis obi van hozzá, úgyis az döntő. Kompaktokkal szerintem nem erdemes bohockodni.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem vegyél egy belépő szintű DSLR-t, méretben súlyban majdnem ugyanaz, a képminősége pedig messze odaver bárminek mert normalis obi van hozzá, úgyis az döntő. Kompaktokkal szerintem nem erdemes bohockodni.
Mit ajánlanál? Lassan a kompaktom helyett én is vennék valami komolyabbat, de azért nem vérkomolyat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Úgy érzem molni ezzel a kérdéssel kb a fórum felénél kinyitotta az álom ládát és ha gyorsan nem mond valami összeget akkor mindenki előáll valami Hubble konfigurációvak.
 

T.Tom

Well-Known Member
2016. november 6.
364
1 702
93
Ha használt eszköz is játszik, akkor érdemes a preferált márka adok-veszek topikját olvasni Index fórumon.
Nekem Canon felszerelésem van, utóbbi időben már szinte mindent innen szereztem be, néha lehet elég jó vételeket is ki lehet fogni - de ha másra nem,pl a piac felmérésére mindenképpen jó:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9116329
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
150k-nál ne legyen több azért. Annyira nem vagyok profi, csak a kompaktom korlátait sajnos már régen elértem.

Ha újat veszel, 150k-ért csak a vázat kapod, alap kb 50-es kitobjektívvel, ami sporteseményre, reptérre kb semmit se ér. Én két éve vettem Nikon D3300-at, 18-55-ös obival, 130k-ért, majd mivel Hungaroring és reptér fan vagyok, gyorsan vettem hozzá 55-300-as obit, 110k-ért. Ezzel már hobbi szinten el lehet lenni, ha megtanulod használni. Ettől feljebb már elég durva árak vannak, tényleg csak annak éri meg, akinek ez a munkája, szerintem
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Mit ajánlanál? Lassan a kompaktom helyett én is vennék valami komolyabbat, de azért nem vérkomolyat.

Én Nikon vonalon mozgok, azokat ismerem. Vagy ez, vagy Canon. A Canonokat nem ismerem annyira, a képük nekik is jó, inkább más filozófia van náluk, a Canonok alapbeállításként nagyon éles, kontrasztos képeket csinálnak, a Nikon konzervatívabb, lágyabb, a filmes fotózáshoz jobban hajazó képeket csinál, de be lehet állítani persze bármilyenre mindkettőt. Viszont. A Canon váz belépő szinten, khhm, mondjuk úgy nem éri el a Nikonok szintjét . Ráadásul idegesítő dolgokon spóroltak régen, nincs segédfény, vagy a legalsó kategóriában nem volt spot fénymérés, régebben a kitben adott obijaik is gyengék voltak. A többivel szerintem nem érdemes foglalkozni. A Sony lehúzós, az Olympos inkább citromlében nagyon jó, a Panákkal vannak kellemes meglepetések de persze semmivel sem kompatibilis.

Nikonnál DSLR-ben a 3000-es széria a belépő, az 5000 egy jópofa DSLR hibrid kihajtható kijelzővel meg a haladó 7000-es széria néhány jóságával. De ott már erősen 200-ba hajlik az ár..

150-ért már újonnan kapsz egy D3400-at 18-55 kit obival, ami nem rossz, bár én lehet szánnék rá egy kicsit többet és a 18-105-ös kit obival venném 180-ért, és azzal már van egy nagyon kezes, jó átfogású és érdemi zoomra is képes, könnyű géped.Bár most állítólag jön a 3500-ös, talán érdemes megvárni.

Én D60-al kezdtem, ami a 3000-es széria elődje volt, nagyon kellemes kis gép volt, jókat fotóztam vele pláne hogy fél kiló se volt az egész így mindig magammal cipelhettem. Nem utolsó szempont. Szerintem a 3000-es széria mindenre elég, jó sokáig eltart, vagy soha ne jön el, hogy a gép legyen a korlát. Belépőnél inkább a kezelőszerveken (kevesebb tárcsa, nincs LCD), kép bufferen, lassabb fókuszon spórolnak Nikonék, de 99%-ban ez nem fog zavarni. A képminőséggel nincs gond.

Most 7200-esem van egy 18-300-as utazóval, ami egy jobb gép de az obi a nagy átfogás miatt részletességben nem az igazi, és nehéz az egész cucc, vicces módon sokkal kevesebbet fotózom vele mert nincs kedvem magammal cipelni..

Itt érdemes olvasgatni.

https://www.dpreview.com/reviews/buying-guide-best-cameras-for-beginners
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Nem akarok senkit lebeszélni a DSLR gépekről csak van pár dolog amit mindenképpen figyelembe kell venni, mikor az ember befektet egy ilyesmibe:
1. Nagyok. Nem férnek el zsebben és elengedhetettlen a fotóstáska. Ha az ember kirándulni megy, akkor lehet inkább otthonhagyja, mert nincs kedve még azt is cipelni. Így pont, hogy nem fog fényképezni, míg egy kompakttal nincs ilyen gond.
2. Amikor az ember megveszi akkor általában adnak hozzá egy kitt lencsét. Nem rosszak a kitt lencsék, de kb arra elegendőek, hogy az amber használni tudja a gépet. Ha már megvettük akkor kellenek hozzá a dedikált minőségi lencsék is. Az első ami mindenképpen meg kell venni az az 1,8-as 50 milliméteres. Mert kb ezzel lehet kihasználni a gépben rejlő lehetőségeket. Aztán jöhet a többi.
3. Ha már megvettünk egy ilyen gépet akkor vétek jpeg-ben használni. Mindenképpen át kell térni RAW formátumba. Akkor meg meg kell tanúlnunk egy dedikált raw feldolgozó programot használni mint pl a Lightroom, de legalább RAWtherapy.
Szóval vegyetek nyugodtan DSLR gépet, de ezeket mind számoljátok hozzá.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
A RAW jó dolog csak ugye a fránya időtényező... Szerintem két kezemen meg tudom számolni hogy hányszor volt időm nekiállni tökölni vele. amúgy egyetértek. Viszont ha minőségi ugrást akar az ember, tartom, hogy a kompaktokat el kell felejteni. Jó obi azokban nem nagyon van, és az a lelke mindennek. A telefonokkal ugyanez a probléma, a fél körömnyi obi sosem fog jó alapot adni, tök mindegy milyen szenzor van mögötte.