Ez a gepárd lelövi a mullah drónokat......
Von: Björn Stritzel, Dmytro Zahrebelny und Lars Berg (Fotos)
2022. 11.01.
Kelet-Ukrajna - A Gepárd leszedi az égről az iráni kamikaze drónokat. Németország eddig 30 légvédelmi harckocsit szállított Ukrajnának. A BILD volt az első médium, amely találkozott a Gepard legénységével. Eddigi tapasztalataik: rendkívül pozitívak. Különösen a Shahed-136 típusú iráni kamikaze drónok ellen a Gepard rendkívül hatékony!
Az ukrán hadsereg a Gepárdot különböző feladatokra használja, többek között a kritikus infrastruktúra védelmére.
Fotó: Lars Berg
"Ez egy nagyon jó rendszer" - mondja a Max fedőnevű tüzér. A Gepard szerte az országban különböző szerepkörökben bizonyított, mondja. Most már a kritikus infrastruktúrák védelmére is használják - ahogyan azon a napon is - teszi hozzá.
"Ma még nem reggeliztem - mondja Max. Azért, mert kora reggel volt az első bevetése - az orosz hadsereg aznap ismét nagy mennyiségű rakétát lőtt ki civil célpontokra Ukrajna-szerte. Az ország északkeleti részén, ahol Max és társai állomásoznak, szintén légi riadó van.
"Kiköltöztünk, és két érkező ballisztikus rakétát is észrevettünk, de hatótávolságon kívül voltak."
Az ukrán hadsereg a Gepárdot számos feladatra használja, többek között a kritikus infrastruktúra védelmére.
Max elmagyarázza a rendszer előnyeit a BILD riporterének, Björn Stritzelnek.
A gepárd öt kilométeres távolságból is képes célpontok ellen harcolni, de rendeltetése inkább a saját egységeinek védelme, mintsem a nagy objektumoké. De a gepárdot ott használják, ahol szükség van rá - mondja Max. A probléma az, hogy túl sok a védendő hely. Ezért reméli, hogy több Gepardot és elegendő lőszert tudnak számukra szállítani.
Maxot és társait másfél hónapig a Németországban képezték ki. A szkeptikusok korábban többször is azt állították, hogy aligha lehet ilyen rövid idő alatt katonákat kiképezni egy olyan viszonylag összetett rendszerre, mint a Gepard.
"Igen, a Bundeswehr katonáinak kiképzése régebben sokkal tovább tartott, de nekünk nincs ennyi időnk" - mondja Max. "A rendszer alapjai viszonylag gyorsan elsajátíthatók, ez ami számunkra fontos."
Max lövész mutatja a Gepárd 35x228mm-es DM31 lőszerét....
Foto: Lars Berg
És a sikerek őket igazolják: 35 mm-es gépágyúival ez a Gepárd egyedül már két orosz cirkálórakétát és két számjegyű számú drónt is képes volt megsemmisíteni - mondja Max, és először igazolja, hogy egy Gepárd harci körülmények között is nagyon jól megbirkózik ezekkel a célpontokkal.
"A Sahed drónokat nagyon könnyű támadni, ha hatótávolságon belül vagyunk" - mondja Max. A Gepard keresőradarja jól érzékeli őket, és a robbanótöltetek aztán rövid úton végeznek a lassú drónokkal.
A Gepard előnye, hogy a gépágyúi az olcsón gyártott drónok rajai ellen is nagyon jól felveszik a harcot. Egy Odessza melletti művelet során rövid időn belül tíz drónt lőttek le. Ez ellensúlyozta az iráni kamikaz drónok bevetésének taktikáját, amelyeket általában rajokban küldenek ki, hogy túlterheljék a légvédelmet.
A Gepárdot azonban rendeltetésszerűen a saját alakulatainak védelmére is használják, magyarázza Max. A gepárdok például részt vettek a sikeres harkivi offenzívában. És: A Gepard már nagyon jól bizonyított a földi célpontok elleni harcban is.
30 Flugabwehrpanzer hat Deutschland bislang geliefert. Als erstes Medium traf BILD nun die Besatzung eines Gepard.
www.bild.de