Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Amúgy ha általánosságban a nagyobb képet nézzük a gépkarabélyok kapcsán, akkor megint azt látjuk, hogy ahol típuscserére kerül sor, ott hagyományosan maradnak az 5,56-os kalibernél az európai NATO tagállamok, egyedül az USA az, aki most megint próbálkozik egyet újítani az NGSW programmal. Persze nem kizárt, hogy aztán ahogy az 5,56-ra, úgy ebben az esetben a .277 Fury-re is 20-40 éves késéssel áll át Európa, de az egyéni lövészfegyver esetében nekem még mindig vannak kétségeim a koncepció életképességét illetően. Az egész nem más, mint az egykori battle rifle újraélesztése polimer köntösben, miközben az 5,56 pont a battle rifle problémái miatt jelent meg.

Egyúttal valszeg a program egyes elemei mindenképp tovább fognak élni, mint az új típusú kombinált irányzék vagy az LMG változat, de az XM7 még mindig sötét ló nekem. Vagy pedig valami olyan lesz, hogy az XM7-t minimális darabszámban rendszeresítik, miközben a fő fegyver továbbra is marad az M4
Az volt a mondás, hogy az USA azért akar másik kaliberre áttérni, mert:
  • állítólag megváltoztak a tipikus lőtávok (nagyobbak lettek)
  • a testpáncélok egyre kevésbé átlőhetők az 5,56-os által biztosított keretek közt

Én az első pontra az épp futó háború kapcsán annyira nem látok példákat, továbbra is 100 méteren belül lőnek egymásra lövészkatonák. Afganisztánban, amikor az egyik hegyről lőttek a másikra, ott talán.
Az újabb fajta testpáncélok mindenképpen erős tényező, de nem tudom, hogy erre - mindent egybevetve - vajon tényleg a legjobb válasz a sokkal nehezebb lőszer és a vele járó, masszívabb karabély lenne.
Mert a mostani háborúban sem az a tipikus elhalálozási ok, hogy az egyik katona karabéllyal leszedi a másikat.
Shooterscalc-trajectory-table-277-Fury-fixed-2.jpg


shooterscalc-muzzle-energy-table.jpg



Azt továbbra se érthető számomra, hogy miért nem maradtak a 7.62 NATO-nál, tudtommal annak pont hasonló a ballisztikája az alacsonyabb töltetű .227 Fury-éhoz. Akár reszelgethették volna tovább azt, hasonó hibrid hüvelyes megoldással nagyobb nyomású verziót előállítva, stb.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
igen én is azt látom hogy az usa kínai mintára át akar térni az egységes lőszerre. megcélozva egy a karabély és a puskalőszer közötti kalibert. a harctéri távolságok megnövekednek/megnövekedtek legalábbis a 2 nagy erre készül. míg európa kisebb távolságokba gondolkozik. mint általános távolság.
Jelenleg az az elképzelés, hogy XM7-ből csak az első vonal kap, ha jól emlékszem olyan 110 000 darab körüli mennyiségről van szó, a támogató alakulatoknál marad az M4 meg az M240B. Ha ez így marad, akkor nem egyszerűsítenek, hanem még csavarnak is egyet a logisztikán a plusz kaliberrel.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
De csak a kommandósnak lesz ilyen. "Supplement", nem "exchange for".
Nem egészen! A Rangereknek és a Royal Marine Commandosnak is! Ahogy mindenhol, az új fegyver először szűk körben kerül kipróbálásra.
Ha meg megelégednek vele, akkor mindenhol máshol is az lesz. Jelenleg semmi extra dolgot nem igényel, mert ugye lőszerben nem jelent változást.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 661
15 071
113
Az volt a mondás, hogy az USA azért akar másik kaliberre áttérni, mert:
  • állítólag megváltoztak a tipikus lőtávok (nagyobbak lettek)
  • a testpáncélok egyre kevésbé átlőhetők az 5,56-os által biztosított keretek közt

Én az első pontra az épp futó háború kapcsán annyira nem látok példákat, továbbra is 100 méteren belül lőnek egymásra lövészkatonák. Afganisztánban, amikor az egyik hegyről lőttek a másikra, ott talán.
Az újabb fajta testpáncélok mindenképpen erős tényező, de nem tudom, hogy erre - mindent egybevetve - vajon tényleg a legjobb válasz a sokkal nehezebb lőszer és a vele járó, masszívabb karabély lenne.
Mert a mostani háborúban sem az a tipikus elhalálozási ok, hogy az egyik katona karabéllyal leszedi a másikat.
Shooterscalc-trajectory-table-277-Fury-fixed-2.jpg


shooterscalc-muzzle-energy-table.jpg



Azt továbbra se érthető számomra, hogy miért nem maradtak a 7.62 NATO-nál, tudtommal annak pont hasonló a ballisztikája az alacsonyabb töltetű .227 Fury-éhoz. Akár reszelgethették volna tovább azt, hasonó hibrid hüvelyes megoldással nagyobb nyomású verziót előállítva, stb.
Szerintem ahogy írod mindkèt indok nagyon sántít.

1 országból(afgán) vonnak le következtetèst.

Irákban azt olvastam 145 yard volt az átlag lőtáv.

Másrészt kis súlynöveléssel a mostani platek megfogják majd ezt is.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 666
8 381
113
Nem egészen! A Rangereknek és a Royal Marine Commandosnak is! Ahogy mindenhol, az új fegyver először szűk körben kerül kipróbálásra.
Ha meg megelégednek vele, akkor mindenhol máshol is az lesz. Jelenleg semmi extra dolgot nem igényel, mert ugye lőszerben nem jelent változást.
Yup:

 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 758
14 721
113
Kérdezhetek az irányzékokkal kapcsolatban, ha nem szakítom félbe a BREN 2-esről szóló diskurzust ?


Milyen különbségek vannak a következő optikák között, használhatóságra, és teljesítményre ?

  • EOTech + 3x-os nagyító

  • LPVO-k (pl. a Vortex Strike Eagle 1-6X24)

  • "egyéb" változtatható nagyítású céltávcsövek (pl. Elcan Specter DR 1/4x)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 620
79 830
113
Kérdezhetek az irányzékokkal kapcsolatban, ha nem szakítom félbe a BREN 2-esről szóló diskurzust ?


Milyen különbségek vannak a következő optikák között, használhatóságra, és teljesítményre ?

  • EOTech + 3x-os nagyító

  • LPVO-k (pl. a Vortex Strike Eagle 1-6X24)

  • "egyéb" változtatható nagyítású céltávcsövek (pl. Elcan Specter DR 1/4x)
Ezek amúgy teljesen másra valók.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Kérdezhetek az irányzékokkal kapcsolatban, ha nem szakítom félbe a BREN 2-esről szóló diskurzust ?


Milyen különbségek vannak a következő optikák között, használhatóságra, és teljesítményre ?

  • EOTech + 3x-os nagyító

  • LPVO-k (pl. a Vortex Strike Eagle 1-6X24)

  • "egyéb" változtatható nagyítású céltávcsövek (pl. Elcan Specter DR 1/4x)
Szia,

Eotech+nagyito: ilyenem van.
Szerintem a fenti listabol kozelre ez a legjobb (marmint lehajtott nagyitoval). Ennek az az oka, hogy ez egy igazi reddot, ami azt jelenti, hogy ha nem tokeletesen nezel bele, akkor latszolag a piros pont elmaszik a reddot lencsejen - de kozben meg a celon rajta marad. Tehat ez kozelre megfelelo pontossagot biztosit, akkor is, ha nem tokeletesen nez bele az ember, ennek koszonhetoen ennek a hasznalata a messze leggyorsabb, akar a tobbi felsorolthoz, akar a klasszikus fem iranyzekhoz hasonlitjuk.
Tehat kozelre ez a legjobb, kozepes tavolsagon meg elfogadhato. Konkretabban, vegig jol lathato celt feltetelezve (tehat nem terepszinu ruhas katona kuszik a bokrok mogott, hanem lolap van kirakva) 75 m-en belul egyertelmuen ront a 3x nagyito, mert lassabban talalja meg az ember a celt, mint nelkule, 75-125 m koruli tavon, mindegy, es kb 150 m-tol kezdve jobb a 3x nagyitoval hasznalni. Problema, hogy a reddot alapvetoen 1 db pont, vagyis a ballisztikat fejben hozza kell tenni, ami nem konnyu dolog. Fegyvertol is fugg, de nagyjabol 25 m-re belott fegyver 200 m kornyeken is pontos, a ketto kozott nem nagyon nagy az elteres, tehat 250/300 tavolsagokra love meg kell becsulni a tavolsagot (minden segitseg nelkul), majd fejben kompenzalni (pl. 250 m: test kozeppont helyett nyakra, 300 m: test kozeppont helyett fejtetore celozni), ennel nagyobb tavolsag meg sokkal problemasabb.
Roviden osszafoglalva: 50 m-en belul egyertelmuen a legjobb, 200 m-ig jo, 300 m-ig elfogadhato szerintem.

Vortex Strike Eagle 1-6X24: ilyenem nincs, de velemenyem azert van:
Ez tavcso, nem reddot, ami azt jelenti, hogy rendesen bele kell nezni. Ez szerintem kb. 50 m-ig hatrany (azert kb., mert a konkret szamban nem vagyok biztos, hogy katonai felhasznalasnal ez mennyi - hiszen nem vagyok katona, de nagyjabol stimmel a szam: biztosan legalabb 20, es biztosan nem tobb 100 m-nel), mert idoveszteseget okoz, es ilyen tavon belul ez nagyon fontos, hiszen az ellenfel igen gyorsan tud loni kozelre.
"Kozepes" tavolsagon, tehat kb 75-125 m kozott valoszinuleg celszeru ezt is az 1x nagyitason hagyni. Viszont e folott fel lehet teketni a nagyitast, es erdemes is. Ennek megfeleloen egyreszt jobban lehet latni a celokat. Jol lathato celok eseten az elozo bekezdes logikajat kovetve kb. 300 m kornyeketol kezdve elony, hogy nem csak 3x, hanem 6x nagyitast tud. A leirasa utal arra, hogy SFP szalkeresztu, ami azt jelenti, hogy 6x nagyitason lehet igazan jol hasznalni a szalkeresztet, ezert talan inkabb mar 200 m-tol kezdve celszeru felteketni 6x-re (foleg, ha van egy nagyon pici extra ido nezelodni).
Ez a szalkereszt hatalmas elony, mert 2 olyan dolgot is tud, ami nagyon hasznos: egyreszt jelentosen segit a tavolsag megbecsuleseben (2 fele modon is: a cel szelesseget es a magassagat is alapul lehet venni a felso becslo funkcioban), marpedig 300 yardtol kezdve nagyon fontos, hogy jol megbecsult tavolsag legyen. A masik nagyon fontos jellemzo (ami M-16-os puskahoz van igazitva), hogy 650 yardig mutatja (50 yardos lepeskozzel), hova kell celozni szelcsendben, illetve 600 yardig (100 yardos lepeskozzel) mutatja, hogy kozepes szelben hova kell celozni.
Roviden osszefoglalva (nagyon jo loszert, fegyvert, lovot, es nem elbujt celt feltetelezve): 50 m-ig elfogadhato, 50-200 m kozott jo, 200-450 m kozott kivalo, 450-540 m (-600y) kozott jo, 600 m-ig (650y) elfogadhato szerintem.

Az elozo zarojelben levo megszoritasokkal igaz a 450 m-ig kivalo, vagyis ha kihivas jol latni a celt, akkor a 6x nagyitas 400 m-en mar kicsi, oda sokkal jobb lenne egy pl 5.5-22x nagyitasu NightForce (ilyenem is van:)). Illetve ahogy no a tavolsag (ez mar inkabb a 440 m folotti reszre vonatkozik), egyre kevesbe lehet meguszni azt, hogy a szellel komolyan kell szamolni, marpedig oda olyan tavcso kell, amit jol at lehet allitani, illetve a tavolsagbecsles is egyre haszontalanabb (ertsd: pontos meres kell, amit nyilvan egy kulso eszkozzel kell megcsinalni, mai vilagban lezertavmerovel, regen terkeppel).
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 758
14 721
113
Szia,

Eotech+nagyito: ilyenem van.
Szerintem a fenti listabol kozelre ez a legjobb (marmint lehajtott nagyitoval). Ennek az az oka, hogy ez egy igazi reddot, ami azt jelenti, hogy ha nem tokeletesen nezel bele, akkor latszolag a piros pont elmaszik a reddot lencsejen - de kozben meg a celon rajta marad. Tehat ez kozelre megfelelo pontossagot biztosit, akkor is, ha nem tokeletesen nez bele az ember, ennek koszonhetoen ennek a hasznalata a messze leggyorsabb, akar a tobbi felsorolthoz, akar a klasszikus fem iranyzekhoz hasonlitjuk.
Tehat kozelre ez a legjobb, kozepes tavolsagon meg elfogadhato. Konkretabban, vegig jol lathato celt feltetelezve (tehat nem terepszinu ruhas katona kuszik a bokrok mogott, hanem lolap van kirakva) 75 m-en belul egyertelmuen ront a 3x nagyito, mert lassabban talalja meg az ember a celt, mint nelkule, 75-125 m koruli tavon, mindegy, es kb 150 m-tol kezdve jobb a 3x nagyitoval hasznalni. Problema, hogy a reddot alapvetoen 1 db pont, vagyis a ballisztikat fejben hozza kell tenni, ami nem konnyu dolog. Fegyvertol is fugg, de nagyjabol 25 m-re belott fegyver 200 m kornyeken is pontos, a ketto kozott nem nagyon nagy az elteres, tehat 250/300 tavolsagokra love meg kell becsulni a tavolsagot (minden segitseg nelkul), majd fejben kompenzalni (pl. 250 m: test kozeppont helyett nyakra, 300 m: test kozeppont helyett fejtetore celozni), ennel nagyobb tavolsag meg sokkal problemasabb.
Roviden osszafoglalva: 50 m-en belul egyertelmuen a legjobb, 200 m-ig jo, 300 m-ig elfogadhato szerintem.

Vortex Strike Eagle 1-6X24: ilyenem nincs, de velemenyem azert van:
Ez tavcso, nem reddot, ami azt jelenti, hogy rendesen bele kell nezni. Ez szerintem kb. 50 m-ig hatrany (azert kb., mert a konkret szamban nem vagyok biztos, hogy katonai felhasznalasnal ez mennyi - hiszen nem vagyok katona, de nagyjabol stimmel a szam: biztosan legalabb 20, es biztosan nem tobb 100 m-nel), mert idoveszteseget okoz, es ilyen tavon belul ez nagyon fontos, hiszen az ellenfel igen gyorsan tud loni kozelre.
"Kozepes" tavolsagon, tehat kb 75-125 m kozott valoszinuleg celszeru ezt is az 1x nagyitason hagyni. Viszont e folott fel lehet teketni a nagyitast, es erdemes is. Ennek megfeleloen egyreszt jobban lehet latni a celokat. Jol lathato celok eseten az elozo bekezdes logikajat kovetve kb. 300 m kornyeketol kezdve elony, hogy nem csak 3x, hanem 6x nagyitast tud. A leirasa utal arra, hogy SFP szalkeresztu, ami azt jelenti, hogy 6x nagyitason lehet igazan jol hasznalni a szalkeresztet, ezert talan inkabb mar 200 m-tol kezdve celszeru felteketni 6x-re (foleg, ha van egy nagyon pici extra ido nezelodni).
Ez a szalkereszt hatalmas elony, mert 2 olyan dolgot is tud, ami nagyon hasznos: egyreszt jelentosen segit a tavolsag megbecsuleseben (2 fele modon is: a cel szelesseget es a magassagat is alapul lehet venni a felso becslo funkcioban), marpedig 300 yardtol kezdve nagyon fontos, hogy jol megbecsult tavolsag legyen. A masik nagyon fontos jellemzo (ami M-16-os puskahoz van igazitva), hogy 650 yardig mutatja (50 yardos lepeskozzel), hova kell celozni szelcsendben, illetve 600 yardig (100 yardos lepeskozzel) mutatja, hogy kozepes szelben hova kell celozni.
Roviden osszefoglalva (nagyon jo loszert, fegyvert, lovot, es nem elbujt celt feltetelezve): 50 m-ig elfogadhato, 50-200 m kozott jo, 200-450 m kozott kivalo, 450-540 m (-600y) kozott jo, 600 m-ig (650y) elfogadhato szerintem.

Az elozo zarojelben levo megszoritasokkal igaz a 450 m-ig kivalo, vagyis ha kihivas jol latni a celt, akkor a 6x nagyitas 400 m-en mar kicsi, oda sokkal jobb lenne egy pl 5.5-22x nagyitasu NightForce (ilyenem is van:)). Illetve ahogy no a tavolsag (ez mar inkabb a 440 m folotti reszre vonatkozik), egyre kevesbe lehet meguszni azt, hogy a szellel komolyan kell szamolni, marpedig oda olyan tavcso kell, amit jol at lehet allitani, illetve a tavolsagbecsles is egyre haszontalanabb (ertsd: pontos meres kell, amit nyilvan egy kulso eszkozzel kell megcsinalni, mai vilagban lezertavmerovel, regen terkeppel).

Ohh !

Nagyon szépen köszönöm ezt a szép részletes választ !

Már csak az Elcan érdekelne, az mire jó, mit tud, mert a seregekben az is normálisan rendszeresített, és beváltnak / működőképesnek néz ki, csak az ára az, ami kegyetlen.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 620
79 830
113
Szia,

Eotech+nagyito: ilyenem van.
Szerintem a fenti listabol kozelre ez a legjobb (marmint lehajtott nagyitoval). Ennek az az oka, hogy ez egy igazi reddot, ami azt jelenti, hogy ha nem tokeletesen nezel bele, akkor latszolag a piros pont elmaszik a reddot lencsejen - de kozben meg a celon rajta marad. Tehat ez kozelre megfelelo pontossagot biztosit, akkor is, ha nem tokeletesen nez bele az ember, ennek koszonhetoen ennek a hasznalata a messze leggyorsabb, akar a tobbi felsorolthoz, akar a klasszikus fem iranyzekhoz hasonlitjuk.
Tehat kozelre ez a legjobb, kozepes tavolsagon meg elfogadhato. Konkretabban, vegig jol lathato celt feltetelezve (tehat nem terepszinu ruhas katona kuszik a bokrok mogott, hanem lolap van kirakva) 75 m-en belul egyertelmuen ront a 3x nagyito, mert lassabban talalja meg az ember a celt, mint nelkule, 75-125 m koruli tavon, mindegy, es kb 150 m-tol kezdve jobb a 3x nagyitoval hasznalni. Problema, hogy a reddot alapvetoen 1 db pont, vagyis a ballisztikat fejben hozza kell tenni, ami nem konnyu dolog. Fegyvertol is fugg, de nagyjabol 25 m-re belott fegyver 200 m kornyeken is pontos, a ketto kozott nem nagyon nagy az elteres, tehat 250/300 tavolsagokra love meg kell becsulni a tavolsagot (minden segitseg nelkul), majd fejben kompenzalni (pl. 250 m: test kozeppont helyett nyakra, 300 m: test kozeppont helyett fejtetore celozni), ennel nagyobb tavolsag meg sokkal problemasabb.
Roviden osszafoglalva: 50 m-en belul egyertelmuen a legjobb, 200 m-ig jo, 300 m-ig elfogadhato szerintem.

Vortex Strike Eagle 1-6X24: ilyenem nincs, de velemenyem azert van:
Ez tavcso, nem reddot, ami azt jelenti, hogy rendesen bele kell nezni. Ez szerintem kb. 50 m-ig hatrany (azert kb., mert a konkret szamban nem vagyok biztos, hogy katonai felhasznalasnal ez mennyi - hiszen nem vagyok katona, de nagyjabol stimmel a szam: biztosan legalabb 20, es biztosan nem tobb 100 m-nel), mert idoveszteseget okoz, es ilyen tavon belul ez nagyon fontos, hiszen az ellenfel igen gyorsan tud loni kozelre.
"Kozepes" tavolsagon, tehat kb 75-125 m kozott valoszinuleg celszeru ezt is az 1x nagyitason hagyni. Viszont e folott fel lehet teketni a nagyitast, es erdemes is. Ennek megfeleloen egyreszt jobban lehet latni a celokat. Jol lathato celok eseten az elozo bekezdes logikajat kovetve kb. 300 m kornyeketol kezdve elony, hogy nem csak 3x, hanem 6x nagyitast tud. A leirasa utal arra, hogy SFP szalkeresztu, ami azt jelenti, hogy 6x nagyitason lehet igazan jol hasznalni a szalkeresztet, ezert talan inkabb mar 200 m-tol kezdve celszeru felteketni 6x-re (foleg, ha van egy nagyon pici extra ido nezelodni).
Ez a szalkereszt hatalmas elony, mert 2 olyan dolgot is tud, ami nagyon hasznos: egyreszt jelentosen segit a tavolsag megbecsuleseben (2 fele modon is: a cel szelesseget es a magassagat is alapul lehet venni a felso becslo funkcioban), marpedig 300 yardtol kezdve nagyon fontos, hogy jol megbecsult tavolsag legyen. A masik nagyon fontos jellemzo (ami M-16-os puskahoz van igazitva), hogy 650 yardig mutatja (50 yardos lepeskozzel), hova kell celozni szelcsendben, illetve 600 yardig (100 yardos lepeskozzel) mutatja, hogy kozepes szelben hova kell celozni.
Roviden osszefoglalva (nagyon jo loszert, fegyvert, lovot, es nem elbujt celt feltetelezve): 50 m-ig elfogadhato, 50-200 m kozott jo, 200-450 m kozott kivalo, 450-540 m (-600y) kozott jo, 600 m-ig (650y) elfogadhato szerintem.

Az elozo zarojelben levo megszoritasokkal igaz a 450 m-ig kivalo, vagyis ha kihivas jol latni a celt, akkor a 6x nagyitas 400 m-en mar kicsi, oda sokkal jobb lenne egy pl 5.5-22x nagyitasu NightForce (ilyenem is van:)). Illetve ahogy no a tavolsag (ez mar inkabb a 440 m folotti reszre vonatkozik), egyre kevesbe lehet meguszni azt, hogy a szellel komolyan kell szamolni, marpedig oda olyan tavcso kell, amit jol at lehet allitani, illetve a tavolsagbecsles is egyre haszontalanabb (ertsd: pontos meres kell, amit nyilvan egy kulso eszkozzel kell megcsinalni, mai vilagban lezertavmerovel, regen terkeppel).
Próbáld ki (ha AR-ed van), hogy nem 50/200-ra, hanem 25/300-ra lövöd be és akkor 300 méterig maximum 18cm-el lesznek a találatok a célpont felett, nem kell matekozni semmit.
 
  • Imádom
Reactions: bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 620
79 830
113
Szia,

Eotech+nagyito: ilyenem van.
Szerintem a fenti listabol kozelre ez a legjobb (marmint lehajtott nagyitoval). Ennek az az oka, hogy ez egy igazi reddot, ami azt jelenti, hogy ha nem tokeletesen nezel bele, akkor latszolag a piros pont elmaszik a reddot lencsejen - de kozben meg a celon rajta marad. Tehat ez kozelre megfelelo pontossagot biztosit, akkor is, ha nem tokeletesen nez bele az ember, ennek koszonhetoen ennek a hasznalata a messze leggyorsabb, akar a tobbi felsorolthoz, akar a klasszikus fem iranyzekhoz hasonlitjuk.
Tehat kozelre ez a legjobb, kozepes tavolsagon meg elfogadhato. Konkretabban, vegig jol lathato celt feltetelezve (tehat nem terepszinu ruhas katona kuszik a bokrok mogott, hanem lolap van kirakva) 75 m-en belul egyertelmuen ront a 3x nagyito, mert lassabban talalja meg az ember a celt, mint nelkule, 75-125 m koruli tavon, mindegy, es kb 150 m-tol kezdve jobb a 3x nagyitoval hasznalni. Problema, hogy a reddot alapvetoen 1 db pont, vagyis a ballisztikat fejben hozza kell tenni, ami nem konnyu dolog. Fegyvertol is fugg, de nagyjabol 25 m-re belott fegyver 200 m kornyeken is pontos, a ketto kozott nem nagyon nagy az elteres, tehat 250/300 tavolsagokra love meg kell becsulni a tavolsagot (minden segitseg nelkul), majd fejben kompenzalni (pl. 250 m: test kozeppont helyett nyakra, 300 m: test kozeppont helyett fejtetore celozni), ennel nagyobb tavolsag meg sokkal problemasabb.
Roviden osszafoglalva: 50 m-en belul egyertelmuen a legjobb, 200 m-ig jo, 300 m-ig elfogadhato szerintem.

Vortex Strike Eagle 1-6X24: ilyenem nincs, de velemenyem azert van:
Ez tavcso, nem reddot, ami azt jelenti, hogy rendesen bele kell nezni. Ez szerintem kb. 50 m-ig hatrany (azert kb., mert a konkret szamban nem vagyok biztos, hogy katonai felhasznalasnal ez mennyi - hiszen nem vagyok katona, de nagyjabol stimmel a szam: biztosan legalabb 20, es biztosan nem tobb 100 m-nel), mert idoveszteseget okoz, es ilyen tavon belul ez nagyon fontos, hiszen az ellenfel igen gyorsan tud loni kozelre.
"Kozepes" tavolsagon, tehat kb 75-125 m kozott valoszinuleg celszeru ezt is az 1x nagyitason hagyni. Viszont e folott fel lehet teketni a nagyitast, es erdemes is. Ennek megfeleloen egyreszt jobban lehet latni a celokat. Jol lathato celok eseten az elozo bekezdes logikajat kovetve kb. 300 m kornyeketol kezdve elony, hogy nem csak 3x, hanem 6x nagyitast tud. A leirasa utal arra, hogy SFP szalkeresztu, ami azt jelenti, hogy 6x nagyitason lehet igazan jol hasznalni a szalkeresztet, ezert talan inkabb mar 200 m-tol kezdve celszeru felteketni 6x-re (foleg, ha van egy nagyon pici extra ido nezelodni).
Ez a szalkereszt hatalmas elony, mert 2 olyan dolgot is tud, ami nagyon hasznos: egyreszt jelentosen segit a tavolsag megbecsuleseben (2 fele modon is: a cel szelesseget es a magassagat is alapul lehet venni a felso becslo funkcioban), marpedig 300 yardtol kezdve nagyon fontos, hogy jol megbecsult tavolsag legyen. A masik nagyon fontos jellemzo (ami M-16-os puskahoz van igazitva), hogy 650 yardig mutatja (50 yardos lepeskozzel), hova kell celozni szelcsendben, illetve 600 yardig (100 yardos lepeskozzel) mutatja, hogy kozepes szelben hova kell celozni.
Roviden osszefoglalva (nagyon jo loszert, fegyvert, lovot, es nem elbujt celt feltetelezve): 50 m-ig elfogadhato, 50-200 m kozott jo, 200-450 m kozott kivalo, 450-540 m (-600y) kozott jo, 600 m-ig (650y) elfogadhato szerintem.

Az elozo zarojelben levo megszoritasokkal igaz a 450 m-ig kivalo, vagyis ha kihivas jol latni a celt, akkor a 6x nagyitas 400 m-en mar kicsi, oda sokkal jobb lenne egy pl 5.5-22x nagyitasu NightForce (ilyenem is van:)). Illetve ahogy no a tavolsag (ez mar inkabb a 440 m folotti reszre vonatkozik), egyre kevesbe lehet meguszni azt, hogy a szellel komolyan kell szamolni, marpedig oda olyan tavcso kell, amit jol at lehet allitani, illetve a tavolsagbecsles is egyre haszontalanabb (ertsd: pontos meres kell, amit nyilvan egy kulso eszkozzel kell megcsinalni, mai vilagban lezertavmerovel, regen terkeppel).
Próbáld ki (ha AR-ed van 14,4 in-es csővel), hogy nem 50/200-ra, hanem 25/300-ra lövöd be és akkor 300 méterig maximum 18cm-el lesznek a találatok a célpont felett, nem kell matekozni semmit.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Ohh !

Nagyon szépen köszönöm ezt a szép részletes választ !

Már csak az Elcan érdekelne, az mire jó, mit tud, mert a seregekben az is normálisan rendszeresített, és beváltnak / működőképesnek néz ki, csak az ára az, ami kegyetlen.
Szia,

Elcan-t egyet probaltam, es az konkretan rossz volt. :-(
Ebbol a legkevesbe sem kovetkezik, hogy mindegyik az, sem az, hogy sok kozottuk a rossz.

Nekem ugy tunik, hogy az egy lebutitott zoom-os tavcso, ami egyreszt abbol a szempontbol nem gond, hogy a valosagban egy 4-szeres atfogasu zoom tartomanynak ritkan kell a kozepet hasznalni, inkabb a 2 szelet (foleg SFP tavcsovek eseteben), ezert nem baj, hogy itt nem is lehet csak a 2 szelet hasznalni a tartomanynak.

Mivel tavcso, ezert minden hatranya megvan, ami a Vortex Strike Eagle-nek, de a 4-szeres zoom tartomany jelentos hatrany a Vortex 6-szorosahoz kepest.

Szerintem a fenti hibak mellett meg lehetne a Vortex realis konkurenciaja, ha sokkal olcsobb annal.

Ehhez kepest nekem pofatlanul draganak tunik az Elcan (tobb mint a Vortex aranak 4-szerese), akkor mar inkabb legyen kicsit dragabban egy Nightforce ATACR 1-8x24F1. Nyilvanvalo elony a dupla zoomtartomany (8x-ig), es az en szememben nagyon nagy elony a FFP kialakitas: minden nagyitason igaz, ami a szalkereszten van, tehat tavolsagbecslesre es korrigalasra egyarant jol hasznalhato minden nagyitasban (az SFP-knel csak egyetlen, altalaban a maximalis nagyitasnal igazak a rairt ertekek!). A szalkereszt is jo, mert a megvilagitott karika a kozepen pottyel nagyon jol megvezeti a szemet kozeli/gyors loveseknel, amikor kis (1x) nagyitasra van allitva, mikozben a nagyobb nagyitasoknal meg nagyon jol hasznalhato a szellel 600, szel nelkul 1000y-ig skalazott tavcso (az Elcan szalkereszt egyaltalan nem veszi figyelembe a szelet).

De figyelembe veve az arat, a Vortex Strike Eagle 1-6 nagyon megeri az arat. Ennek csak a duplajaba kerul a Vortex Strike Eagle 1-8 FFP, ami szinten igen kedvezo ar a NF-hez kepest - es egyszerre nagyon kedvezo ar es sokkal jobb szolgaltatas az Elcan-hoz kepest.

Persze az itt megjeleno "autokartyas" parameterek mellett meg mas is szamit, pl. a mechanikai minoseg es a kepminoseg. Az biztos, hogy az NF-ek kiemelkedoen strapabirok, pl. ezt a konkret peldanyt valamelyik haboruban elesben keresztbe atlottek, es utana meg hasznalhato maradt, csak a zoom allito kar szorult meg (kicsit homalyos foto, de sajat):
midi_p1190283.jpg