Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
A csővet leszámítva egy csupasz karabély fő részei filléres dolgok a zár a zárkerettel van még minőségibb anyagból. Amúgy ha nagy tételbe van gyártva minden ólcsóbb...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Egy AK-103 a wiki szerint olyan 150 dollár
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_the_AK-47_and_M16
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 458
23 697
113
Ez a Maluk gépkarabély egy Tavor TAR–21 és egy AK-74 összegyúrásának tűnik nekem.

1123.jpg

Ez a Maluk nekem nagyon tetszik, el tudnám képzelni a Honvédségnél!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
<blockquote rel="Python">Ez a Maluk gépkarabély egy Tavor TAR–21 és egy AK-74 összegyúrásának tűnik nekem.

1123.jpg

Ez a Maluk nekem nagyon tetszik, el tudnám képzelni a Honvédségnél! </blockquote>

A markolatrészei inkább Steyr-Aug.

Na hát az elég blődli lenne, ha nem tudnánk tervezni a meglévőkhöz saját átalakító részeket.
Az ukránoktól biztos nem vennék semmit, hírhedten megbízhatatlanok és rettenetesen korruptak.
Haditechnikailag kiszolgáltatva Ukrajnának ... a legrosszabb forgatókönyvek egyike.
Inkább egy új orosz AK, de elsősorban hazait kéne előtérbe helyezni. Meg tudnánk oldani, mint bárki más nem szorulunk mi Porosenko birodalmára.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 188
113
Szerintem ez az ukrán fegyver olyan, mint egy gagyi Tavor másolat. Soha nem jutna eszembe olyan, hogy ilyet kívánjak magyar katona kezébe.
Viszont az eredeti TAR-21/MTAR verziók jöhetnének :)

Mackensen

Kb. 10 éve olyan 100000 Ft/darab (<i>dollárból számoltam anno</i>) áron adtak el Venezuelának AK-103-asokat. De, hogy mennyibe kerül őket előállítani azt nem tudom, lehet pontos a 150$-os érték, ami olyan 40000 Ft körüli összeg.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 291
16 074
113
A csővet leszámítva egy csupasz karabély fő részei filléres dolgok a zár a zárkerettel van még minőségibb anyagból. Amúgy ha nagy tételbe van gyártva minden ólcsóbb...

Egy AK-103 a wiki szerint olyan 150 dollár
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_the_AK-47_and_M16


Köszönöm a válaszokat.

Korábbról emlékszem olyan infóra, hogy bolgár 7.62-es AK verziók olyan 40-50DM-es önköltséggel jöttek ki a gyárból.


Azért is érdelekelt a dolog - mármint az alkatrész árak - hogy pl. egy AK modernizációban meddig lehet elmenni.

Pl. lehetséges-e a tok és a cső meghagyása, és kb. az összes többi cseréje (pl. egy AEK-hoz hasonló végeredménnyel).

Ugye elvileg a HK 416 is az M16/M4-re épül. A lower receiver (mi ennek a szakszerű magyar fordítása?) és talán a fegyvercső is ugyanaz.

De az is érdekes, hogy kereskedelmi áron egy SzKSz bullpup kit 150 USD körül van, vagyis gyártási áron nagy szériánál egy ilyen is is kijöhet 50-80USD-ből (akár AK-hoz is).
 
A

altx

Guest
nem tudom hova tegyem a kerdest..de van valakinel valami konnyvecskeje (pdf) ami a loveszeknek van irva? a puska mukodese, loveszet, meg stb...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 001
113
Nekem volt, de úgy néz ki letöröltem. Nem nagyon tudtam foglalkozni a témával. Megpróbálom megkeresni, egy jútúbos videóról szedtem a címet.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
nem tudom hova tegyem a kerdest..de van valakinel valami konnyvecskeje (pdf) ami a loveszeknek van irva? a puska mukodese, loveszet, meg stb...

http://www.globalsecurity.org/military/library/policy/army/fm/3-22-9/fm3-22-9_c1_2011.pdf
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 001
113
nem tudom hova tegyem a kerdest..de van valakinel valami konnyvecskeje (pdf) ami a loveszeknek van irva? a puska mukodese, loveszet, meg stb...

Megkaptam a videót, ajánlanak benne 10 könyvet. Szerintem mind megtalálható torrenten vagy máshol, ha kicsit keresgélsz.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 291
16 074
113
A magyar haderős topikban most épp az AK modernizáció van szóban.

Ezzel kapcsolatban jutott eszembe az AEK 971.

Ennek a korai verziói a képek alapján úgy néznek ki, mintha átépített AK fegyverek lennének (alapvetően egy darabból készült tok, fölül irányzék nélküli tokfedél, és a markolat/ravasz/tűzváltó kapcsoló is úgy tűnik, mintha külön lenne rögzítve alulról/kívülről a tokra.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/76/AEK-971_51_copy.jpg


A legújabb verziók meg már picit úgy néznek ki, mint a legtöbb NATO-s karabély, vagyik külön egység a tok felsőrész/upper reciever és a markolatot is tartalmazó lower reciever (nem biztos, hogy így van, csak így látszik), és emiatt pl. az irányzék is kikerült a tok/tokfedél végére.

http://truthaboutguns-zippykid.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2013/05/AEK971.jpg


Jól gondolom amiket fentebb leírtam?

Ha igen, akkor a kívülről utólag rögzíthető, jobb/balkezes markolat/tűzváltó kombó egy AK modernizációnál is jó lenne.
 

doberamann

Member
2010. május 1.
566
7
18
tarzaan

Az a baj az AEK971-el hogy csak nyomokban tartalmaz már csak AK-t...

A koncepció igaz hogy az AK testével indult, azt módosították de a bele teljesen más, kétoldali használható tűzváltó nem nagyon esélyes a régi AK-verziókon...
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
tarzaan

Az a baj az AEK971-el hogy csak nyomokban tartalmaz már csak AK-t...

A koncepció igaz hogy az AK testével indult, azt módosították de a bele teljesen más, kétoldali használható tűzváltó nem nagyon esélyes a régi AK-verziókon...


AEK-971 & AK-107
https://www.youtube.com/watch?v=-73_5LWMgdc

AEK-971
https://www.youtube.com/watch?v=SNx9kxgUQzg

https://www.youtube.com/watch?v=1e7Rwag8nik
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 291
16 074
113
tarzaan

Az a baj az AEK971-el hogy csak nyomokban tartalmaz már csak AK-t...

A koncepció igaz hogy az AK testével indult, azt módosították de a bele teljesen más, kétoldali használható tűzváltó nem nagyon esélyes a régi AK-verziókon...


Tűzváltó:

Pont arra célzok, hogy a korai verzióknál szemre úgy tűnik, hogy megoldották ezt a dolgot egy AK szerű tokra történő ráépítéssel.

A magyar modernizációs csomagban is volt kétoldali tűzváltókar, csak ahogy olvasom nem vált be.

Beltartalom:

Azt tudom, hogy más, de ugyanúgy gázelvételes, hosszú gázdugattyú-hátrasiklásos, forgózáras reteszelésű, mint az AK, csak a gázcső kövérebb lett, mert beletettek egy mozgó ellensúlyt, ami csökkenti a visszalökő erőt.

Vagyis egy szvsz valódi modernizációról van szó, ami nem csak ergonómiában javított a fegyveren.