Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 537
55 923
113
Szerintem nem nagyon fognak elterjedni az OICW fegyverek. Nehezebbek és drágábbak is mint egy karabély, illetve a gránátvetőik kisebb robbanótöltetet használnak, mint a hagyományos gránátvetők.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

oregbogaras

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 434
4 796
113
Szerintem nem nagyon fognak elterjedni az OICW fegyverek. Nehezebbek és drágábbak is mint egy karabély, illetve a gránátvetőik kisebb robbanótöltetet használnak, mint a hagyományos gránátvetők.

A nagy esély akkor lenne az OICW kategória elterjedésére ha irányított gránátot lőne ki.
Szerintem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 537
55 923
113
Az irányított gránát nagyban növelné a hatékonyságot, viszont az árat is, szerintem.
Egyébként a gránátvető hasznos cucc. A kérdés az, hogy mindenkinek kell-e gránátvető. Illetve külön cső alatti vagy OICW vagy egy külön automata gránátvető kell-e egy szakaszba.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 344
13 924
113
Nehezebbek és drágábbak is mint egy karabély, illetve a gránátvetőik kisebb robbanótöltetet használnak, mint a hagyományos gránátvetők.

Naigen, de sokkal pontosabban tudják azokat célba juttatni, van miniatürizált tűzvezérlés és időzítő a gránátban ami miatt nagyon hatékony tud lenni így is.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Naigen, de sokkal pontosabban tudják azokat célba juttatni, van miniatürizált tűzvezérlés és időzítő a gránátban ami miatt nagyon hatékony tud lenni így is.
"Átlag" lövészfeladatokhoz ez túl bonyolult. A Rangerek az XM-25 harcba vitelét megtagadták, és annak csak egy feladata van nem két fegyvert építettek egybe.
Ellenben a csőalatti gránátvetőt betöltik, aztán ha kell két másodperc alatt meg a meglepi. Így láttam a kelet-ukrajnai felvételeken.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 537
55 923
113
Számomra a karabélyok fejlődésével kapcsolatban a kaliber a nagy kérdés.
Ugyanis a jelenlegi kaliberek mára eléggé elavultak. (5.56/5.45/7.62X39/7.62X51)

Én itt három utat látok:
1. Törekednek a többcélúságra és elindulnak egy olyan irányba ahol a karabély a DMR és az LMG egy kalibert tüzel. Például a 6.5 grendelt. Ezzel kis és nagy lőtávra is pontosan lehet lőni, de a modern mellényeket ez sem lövi át.

2. Inkább a CQB és az önálló, egyfunkciós kaliber irányába mennek el. Ez sem lövi át a modern mellényeket, viszont bárhol máshol nagy kárt okoz a kialakítása miatt. Ilyen lehetne egy növelt erejű 10 mm AUTO lőszert tüzelő karabély. Kompaktabb és nagyobb megállító erejű lenne, mint a mai kaliberek, és 300 méterig ezek is hatékonyak lennének. De kompaktabb és könnyebb fegyvert lehetne így létrehozni, szerintem.
Az első ilyen próbálkozás talán az orosz 9X39mm-s lőszer és az azt tüzelő fegyverek.

3. Megpróbálnak létrehozni egy nagy pct. átütésű karabély lőszert , amely Joule-ban hasonló erejű, mint az eddigiek, viszont kisebb átmérőjű. Mondjuk 3-4 mm körüli kaliberben. Ezek átlőnék a mellényeket, viszont kicsi lenne a megállító erejük. Én ezekben kevesebb fantáziát látok, de aztán lehet ez is egy út lesz majd.

Nem tudom végül, hogy alakul majd a fejlődés, de remélem, hogy megtörténik majd a kaliber váltás , mert úgy látom, hogy ami most van az már gátja a további fejlődésnek.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 766
14 892
113
Számomra a karabélyok fejlődésével kapcsolatban a kaliber a nagy kérdés.
Ugyanis a jelenlegi kaliberek mára eléggé elavultak. (5.56/5.45/7.62X39/7.62X51)

Én itt három utat látok:
1. Törekednek a többcélúságra és elindulnak egy olyan irányba ahol a karabély a DMR és az LMG egy kalibert tüzel. Például a 6.5 grendelt. Ezzel kis és nagy lőtávra is pontosan lehet lőni, de a modern mellényeket ez sem lövi át.

2. Inkább a CQB és az önálló, egyfunkciós kaliber irányába mennek el. Ez sem lövi át a modern mellényeket, viszont bárhol máshol nagy kárt okoz a kialakítása miatt. Ilyen lehetne egy növelt erejű 10 mm AUTO lőszert tüzelő karabély. Kompaktabb és nagyobb megállító erejű lenne, mint a mai kaliberek, és 300 méterig ezek is hatékonyak lennének. De kompaktabb és könnyebb fegyvert lehetne így létrehozni, szerintem.
Az első ilyen próbálkozás talán az orosz 9X39mm-s lőszer és az azt tüzelő fegyverek.

3. Megpróbálnak létrehozni egy nagy pct. átütésű karabély lőszert , amely Joule-ban hasonló erejű, mint az eddigiek, viszont kisebb átmérőjű. Mondjuk 3-4 mm körüli kaliberben. Ezek átlőnék a mellényeket, viszont kicsi lenne a megállító erejük. Én ezekben kevesebb fantáziát látok, de aztán lehet ez is egy út lesz majd.

Nem tudom végül, hogy alakul majd a fejlődés, de remélem, hogy megtörténik majd a kaliber váltás , mert úgy látom, hogy ami most van az már gátja a további fejlődésnek.

Én az egyes-t tartanám jó iránynak, de ezek mellé LMG-nek kéne egy erősebb puskalőszer, kb. egy Lapua Magnum energiájával.

A hármasra valamennyire jó példa a svéd CBJ-MS. Ez mondjuk 9mm-es Parabellumból lett kifejlesztve, de az űrméret alatti változata elvileg 200m-ig jobb páncélátütő képességű, mint egy keményfémmagvas 556 NATO.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 766
14 892
113
tarzaan

"Miért tekinted a HK416-ot és az FN Scar-t AR/M4 klónnak? "

Nem a működése, hanem az elvi kialakítása miatt. Tegyél egymás mellé egy M4-et meg egy H&K416. Nem véletlen a hasonlóság. Törekedtek arra a gyártók, hogy sok legyen a hasonlóság, mert így könnyebb az átképzés az M4/M16-ról.

Ha arra gondolsz, hogy kompatibilisek a lower reciever-ek/alsó tokok? Ezt mondjuk a HK416-ról tudom, hogy így van, az FN SCAR esetén viszont tudtommal már csak a markolat a kompatibilis.

Közben találtam egy ilyet:
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:AR-platform_firearms

Az FN Scar-t itt nem említik - a HK416-ot igen.




Az AK-12 2-3-4. prototípusa a videók tanúsága szerint SCAR szintű kezelhetőséget mutat, ha nem jobbat. Ennek fényében ez érdekes.

Én korábban azt olvastam, hogy a dolog mögött az van, hogy az AK-t gyártó cég orosz állami tulajdon, míg az A545-öt gyártó cég nem az, így tkp. presztízs döntés született. Meg persze azt is, amit fip7 írt, hogy drága.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 344
13 924
113
"Átlag" lövészfeladatokhoz ez túl bonyolult. A Rangerek az XM-25 harcba vitelét megtagadták, és annak csak egy feladata van nem két fegyvert építettek egybe.
Ellenben a csőalatti gránátvetőt betöltik, aztán ha kell két másodperc alatt meg a meglepi. Így láttam a kelet-ukrajnai felvételeken.

Attól, hogy a Rangerek nem vitték magukkal bevetésre, attól még idén rendszerbe fog állni (ha minden igaz). Az amerikai XM-25 különvált a fegyvertől, de a dél-kóreai K11 már nem.
Az alsők aki hivatalosan rendszereítettek ilyen fegyvert a dél-kóreaiak voltak, most jönnek az amerikaiak és Kínáról nem tudom, hogy áll a saját ZH-05-ösével de szerintem hamarosan ott is elkezdik a rendszeresítést. A kaliberekkel el lehet játszadozni, de ahogy látom a NATO 5,56-os be van betonozva. Kétlem, hogy a belátható jövőben bárki is megpróbálná lecserélni. A tobbi rivális kaliber lehetséges, hogy több paraméterét tekintve "jobb", de egyik sem annyira, hogy bárki is belevágjon egy kalibercserébe.
Ami viszont hatékonyságát tekintve "forradalmi" azok az OICW fegyverek és szerintem a fejlődés ebbe az irányba tolódik el majd.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 766
14 892
113
Attól, hogy a Rangerek nem vitték magukkal bevetésre, attól még idén rendszerbe fog állni (ha minden igaz). Az amerikai XM-25 különvált a fegyvertől, de a dél-kóreai K11 már nem.
Az alsők aki hivatalosan rendszereítettek ilyen fegyvert a dél-kóreaiak voltak, most jönnek az amerikaiak és Kínáról nem tudom, hogy áll a saját ZH-05-ösével de szerintem hamarosan ott is elkezdik a rendszeresítést. A kaliberekkel el lehet játszadozni, de ahogy látom a NATO 5,56-os be van betonozva. Kétlem, hogy a belátható jövőben bárki is megpróbálná lecserélni. A tobbi rivális kaliber lehetséges, hogy több paraméterét tekintve "jobb", de egyik sem annyira, hogy bárki is belevágjon egy kalibercserébe.
Ami viszont hatékonyságát tekintve "forradalmi" azok az OICW fegyverek és szerintem a fejlődés ebbe az irányba tolódik el majd.

Én pont fordítva látom.

Mivel a jövőben várható, hogy több lesz a "hard target" (lövedékálló mellény, gépjármű, könnyű szárazföldi drónok) ill. pl. az556 hatásos lőtávja már Afganisztánban kevésnek bizonyult, égető szükség lenne egy oylan fegyverre, ami adott esetben akár 800m-en is pontos, és a jelenlegi 400m körüli hatásos lőtávon is kellően hatékony egy mellényes vélpont ellen, és mindezt kellőképp olcsón teszi.

Márpedig a programozható gránát minden, csak nem olcsó, szóval marad az új kaliber 2400-3200J torkolati energiával. Vélhetően ez a kézifegyverek tömegének némi növekedését fogja eredményezni, de az új technológiákkal - A545/AEK - a kezelhetőség jó maradna.

Az OICW gránátja túl drága ahhoz, hogy tömegesen alkalmazzák.

Az 556 politikai okokból van bebetonozva. Túl elterjedt, túl drága lenne leváltani, holott már bő félévszázados tervezés. Pisztolynál is a 9x19mm a standard, még ha vannak is új fejleszések.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 826
78 004
113
Én pont fordítva látom.

Mivel a jövőben várható, hogy több lesz a "hard target" (lövedékálló mellény, gépjármű, könnyű szárazföldi drónok) ill. pl. az556 hatásos lőtávja már Afganisztánban kevésnek bizonyult, égető szükség lenne egy oylan fegyverre, ami adott esetben akár 800m-en is pontos, és a jelenlegi 400m körüli hatásos lőtávon is kellően hatékony egy mellényes vélpont ellen, és mindezt kellőképp olcsón teszi.

Márpedig a programozható gránát minden, csak nem olcsó, szóval marad az új kaliber 2400-3200J torkolati energiával. Vélhetően ez a kézifegyverek tömegének némi növekedését fogja eredményezni, de az új technológiákkal - A545/AEK - a kezelhetőség jó maradna.

Az OICW gránátja túl drága ahhoz, hogy tömegesen alkalmazzák.

Az 556 politikai okokból van bebetonozva. Túl elterjedt, túl drága lenne leváltani, holott már bő félévszázados tervezés. Pisztolynál is a 9x19mm a standard, még ha vannak is új fejleszések.
Amikor a fegyverek pontossága és a lőszerek energiája is lehetővé tette azokat a lőtávokat amit te vizionálsz sem lőtt a kutya se ilyen messzire mert lőszerpocsékolás.
A 300 méter nem a lőszerek miatt 300 méter hanem az ember miatt.Hogy akarsz te ellőni egy mozgó célpontot 600-800 méterről amikor majd 1 sec-ig tart míg odaér a lövedék?Próbáld ki ha van rá lehetőséged:
csinálj meg 30-40 négyütemű fekvőtámaszt meg@llás nélkül amilyen gyorsan csak tudsz majd próbálj meg eltalálni bármit is.Majd ezután jól pihend ki magad és csak simán lőjj ugyan arra a célpontra majd hasonlítsd össze az eredményeket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 826
78 004
113
Azért 100 méternél ne legyen közelebb a célod.Bár pisztollyal is van értelme a gyakorlatnak csak ott szórást kell nézni hisz 10 méterről még a négyüteműk után is lesz találat.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 344
13 924
113
Márpedig a programozható gránát minden, csak nem olcsó,

Az új dolgok szinte mindíg drágábbak. Egy 5 gen. gép drágább mint egy 4 gen. és egy 4 gen. drágább mint egy 3. Az eslő VH fa/ponyva vadászgépeit még bútorgyárakban gyártották...
Ha a programozható gránátok beváltják a hozzá fűzött reményeket és hatékonyan tudják lekúzdeni a célpontokat akkor el fognak terjedni, akár drágák, akár nem. De a kaliberek variálgatásával már nem tudsz nagyságrendi előrelépést elérni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 826
78 004
113
Az új dolgok szinte mindíg drágábbak. Egy 5 gen. gép drágább mint egy 4 gen. és egy 4 gen. drágább mint egy 3. Az eslő VH fa/ponyva vadászgépeit még bútorgyárakban gyártották...
Ha a programozható gránátok beváltják a hozzá fűzött reményeket és hatékonyan tudják lekúzdeni a célpontokat akkor el fognak terjedni, akár drágák, akár nem. De a kaliberek variálgatásával már nem tudsz nagyságrendi előrelépést elérni.
Az irányított bomba még mindig drága de újnak már nem új van vagy 40 éves.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 826
78 004
113
Azt,hogy nem feltétlen lesz olcsó valami csak mert sokat gyártanak belőle.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 344
13 924
113
Hol írtam én ilyet? Pont azt írom, hogy ha drágák is elterjednek, mert hatékonyabbak mint a "régiek". Igen! A 4 generációs vadászok most sem olcsóbbak mint a 3 generációsak.
Tarzaan azt mondta, hogy az OICW fegyverek elterjedésének gátat szab, hogy a programozható gránát drága. Én meg azt mondom, hogy ha beválik akkor el fog terjedni és leperkálják érte a pénzt, még ha drága is.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Amikor a fegyverek pontossága és a lőszerek energiája is lehetővé tette azokat a lőtávokat amit te vizionálsz sem lőtt a kutya se ilyen messzire mert lőszerpocsékolás.
A 300 méter nem a lőszerek miatt 300 méter hanem az ember miatt.Hogy akarsz te ellőni egy mozgó célpontot 600-800 méterről amikor majd 1 sec-ig tart míg odaér a lövedék?

Ha ennyire haszontalan lenne nem léteznének DMR fegyverek, sem a SCAR H.
Ha a karabély többre képes (a 6,5 Grendel elég hatásosnak tűnik), és a plusz tudást ki lehet használni ha kell (és mondjuk az egész csőélettartam alatt nem kell, de tudja ha mégis), az még mindig jobb mint ha csak közelre hatékony.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 826
78 004
113
Hol írtam én ilyet? Pont azt írom, hogy ha drágák is elterjednek, mert hatékonyabbak mint a "régiek". Igen! A 4 generációs vadászok most sem olcsóbbak mint a 3 generációsak.
Tarzaan azt mondta, hogy az OICW fegyverek elterjedésének gátat szab, hogy a programozható gránát drága. Én meg azt mondom, hogy ha beválik akkor el fog terjedni és leperkálják érte a pénzt, még ha drága is.
Nem fognak elterjedni.