Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Annyira király hogy a SIG újra feltalálta a 120 éves 7mm-es Mausert / .275 Rigbyt de azzal szemben legalább rohadt nagy töltényűrnyomáson és egy bonyolult gyártástechnológiával gyártható félig acél, félig réz hüvely kell hozzá. De legalább a Világon mindenütt elterjedt.

Erősen úgy tűnik, hogy nem tudod (bár talán nem is erről van szó...), de a SIG nem csak úgy az ujjából szopta ki ezt a lőszert, hanem a US Army-nek volt egy követelményrendszere az NGSW tenderen, aminek feltételei voltak pl. hogy:

1; a lövedéke szigorúan 6.8mm-es legyen
2; erősebb legyen, mint a 7.62x51 NATO (a testpáncélok nagyobb eséllyel történő leküzdése miatt)
3; a lőszer tömege kisebb legyen, mint a 7.62x51 NATO lőszer tömege

Szóval semmiféle királykodás nem volt a SIG részéről, hanem csak a tender feltételeinek teljesítése.

Azért remélem valami normális fegyvert is hajlítanak köré és nem egy újabb AR-15/AR-18 utánérzést, csak 70 évvel később.

Oh wait.


Szerinted milyennek kellene lennie egy "normális fegyvernek" (vagyis ezen esetben egy gépkarabélynak)?


  • legalább 3 különböző lőszertípus készül hozzá: egy katonai (teljes nyomású, hibrid hüvellyel); egy civil (némileg csökkentett nyomású, hibrid hüvellyel); egy gyakorló (erősen csökkentett nyomású, rézhüvellyel). Az indok, hogy miért kell külön gyakorló lőszer az, hogy így kímélik a vasat, mert teljes nyomású katonait csak háborús helyzetben használnák (mondván akkor úgyis csak 2-3 ezer lövésre kell szavatolni a technikát...).

Tudomásom szerint 12000 (katonai lőszerrel történő) lövésre van szavatolva a cső élettartama.


Már régóta mondjuk, hogy ez nem karabély lőszerrel tüzel és ez nem is karabély. Ez a lőszer gyakorlatilag ugyanolyan erős mint a .308 ami egy gyenge puskalőszer, de attól még puskalőszer=ez egy gyange automata puska.

Erősebbnek kell lennie, mint a .308-as (meglepő is lenne, ha nem lenne az, hiszen azonos méretű hüvely, de 60000 vs 80000 psi nyomás), kb. a 30-06-ossal egy szint lehet (persze azonos csőhossz esetén).
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Tudomásom szerint 12000 (katonai lőszerrel történő) lövésre van szavatolva a cső élettartama.
Azt hiszem a rendszerben (a karabélyforma puska esetében!) a cső a legkisebb probléma, töltényűrnyomás és az ehhez kapcsolódó direkt mechanikai igénybevételek szempontjából.
Full-alu tokos, könnyített zárszerkezetű cucc, extra magas nyomáson üzemeltetve (hadi lőszerrel), mindez nem a magas élettartam garanciája, az összes egyéb alkatrész tekintetében.
Nem véletlen az a két hüvelyvonó karom sem szerintem (redundancia).

Ja, és az inrange-féle sarazós tesztben is eléggé ergya volt szegény puska. Kb mint egy AK.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 657
113
Kedvenc AK youtuberünk (aka AK Jesus) csinált egy összehasonlító videót .300BLK és 9x39 milliméteres kaliberek közt, asszem volt benne szó a csereszabatosságról, de már nem rémlik
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Azt hiszem a rendszerben (a karabélyforma puska esetében!) a cső a legkisebb probléma, töltényűrnyomás és az ehhez kapcsolódó direkt mechanikai igénybevételek szempontjából.
Full-alu tokos, könnyített zárszerkezetű cucc, extra magas nyomáson üzemeltetve (hadi lőszerrel), mindez nem a magas élettartam garanciája, az összes egyéb alkatrész tekintetében.
Nem véletlen az a két hüvelyvonó karom sem szerintem (redundancia).

Nem nevezném magam fegyvermesternek, de szerintem kifejezetten a megnövelt nyomás hatásainak jóformán csak a cső (meg a töltényűr persze, de az a cső integráns része) van kitéve, ezek kapják a pluszigénybevételt, de más alkatrészeket önmagában ez a hatás nem nagyon érint. Persze a nagyobb energia miatt nagyobb visszarúgás is hat az egész fegyverre és így annak minden alkatrészére mondjuk egy .308-as fegyverhez képest, de ebből a szempontból kvázi tökmindegy, hogy egy normál nyomású, mondjuk 30-06-ossal működne a fegyver, vagy ezzel az emelt nyomású, de hasonló energiájú .277-essel.


Ja, és az inrange-féle sarazós tesztben is eléggé ergya volt szegény puska. Kb mint egy AK.

Hát, ha annyira bírja a sarat, mint egy AK, az szerintem nem túl rossz teljesítmény.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and bel

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Nem nevezném magam fegyvermesternek, de szerintem kifejezetten a megnövelt nyomás hatásainak jóformán csak a cső (meg a töltényűr persze, de az a cső integráns része) van kitéve, ezek kapják a pluszigénybevételt, de más alkatrészeket önmagában ez a hatás nem nagyon érint. Persze a nagyobb energia miatt nagyobb visszarúgás is hat az egész fegyverre és így annak minden alkatrészére mondjuk egy .308-as fegyverhez képest, de ebből a szempontból kvázi tökmindegy, hogy egy normál nyomású, mondjuk 30-06-ossal működne a fegyver, vagy ezzel az emelt nyomású, de hasonló energiájú .277-essel.
A zárfejen a reteszelőszemölcsök kb kétszer hosszabbak, mint az AR-10-en. Ezért (is) számít a nyomás, illetve mert a zárszerkezetet működtető erők is arányosak vele.
Hát, ha annyira bírja a sarat, mint egy AK, az szerintem nem túl rossz teljesítmény.
Az AK elhasalt azokon a teszteken. Nyilván szintetikus tesztek voltak, de az AR-15 platform ezekben mindig jobban szerepelt - a teljesen zárt felépítése miatt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 607
79 814
113
Nem nevezném magam fegyvermesternek, de szerintem kifejezetten a megnövelt nyomás hatásainak jóformán csak a cső (meg a töltényűr persze, de az a cső integráns része) van kitéve, ezek kapják a pluszigénybevételt, de más alkatrészeket önmagában ez a hatás nem nagyon érint. Persze a nagyobb energia miatt nagyobb visszarúgás is hat az egész fegyverre és így annak minden alkatrészére mondjuk egy .308-as fegyverhez képest, de ebből a szempontból kvázi tökmindegy, hogy egy normál nyomású, mondjuk 30-06-ossal működne a fegyver, vagy ezzel az emelt nyomású, de hasonló energiájú .277-essel.




Hát, ha annyira bírja a sarat, mint egy AK, az szerintem nem túl rossz teljesítmény.
Mi a véleményed a zár igénybevételeiről?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 607
79 814
113
A zárfejen a reteszelőszemölcsök kb kétszer hosszabbak, mint az AR-10-en. Ezért (is) számít a nyomás, illetve mert a zárszerkezetet működtető erők is arányosak vele.

Az AK elhasalt azokon a teszteken. Nyilván szintetikus tesztek voltak, de az AR-15 platform ezekben mindig jobban szerepelt - a teljesen zárt felépítése miatt.
Aztán mégsem mondja senki, hogy az AR-ek megbízhatósága akárcsak megközelíti az AK-k megbízhatóságát.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 956
123 564
113
Erről, amit írtál:

Mert ilyen anekdoták vannak, de azokat többé-kevésbé pont az inrange sarazós videó cáfolják.
Az m4 ilyen gyengesége nem a külső szennyeződés bejutása miatt jön ki, hanem a közvetlen gàzelvétel miatt televeri a tokot égéstermékkel és ha viszonylag sokat lősz vele még a hüvelykiadó nyílás sem nyílik ki a ráragadt retektől.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Az m4 ilyen gyengesége nem a külső szennyeződés bejutása miatt jön ki, hanem a közvetlen gàzelvétel miatt televeri a tokot égéstermékkel és ha viszonylag sokat lősz vele még a hüvelykiadó nyílás sem nyílik ki a ráragadt retektől.
Tehát sárálóbb még lehet, de a közvetlen gázelvétel miatt jobban retkelődik belülről?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Az m4 ilyen gyengesége nem a külső szennyeződés bejutása miatt jön ki, hanem a közvetlen gàzelvétel miatt televeri a tokot égéstermékkel és ha viszonylag sokat lősz vele még a hüvelykiadó nyílás sem nyílik ki a ráragadt retektől.
Praktikusan mennyi az a viszonylag sok?
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Praktikusan mennyi az a viszonylag sok?
Szia,

Par eve egy versenyen lattam, hogy 2 ember nezegeti az AK-mat. Udvariasan megkerdeztem, hogy kozelebbrol is meg szeretnek nezni?

Mondtak nem, csak azon csodalkoznak, hogy hogyan lehet ilyen mocskos egy fegyver. En meglepodtem ezen, mondtam is nekik, hogy meg csak oktober van, es mar megtakaritottam a fegyvert iden (egyszer). Na, ezen meg jobban megdobbentek, es mondtak, hogy a (civil) M-16 alapu fegyveruket muszaly megtakaritaniuk aznap, mert egy 2 napos versenyt nem bir vegig a fegyver takaritas nelkul.
Korulbelul 200-300 loveses volt a verseny (a 2 nap egyutt).

Na, akkor megerosodtem abban, hogy nincs szuksegem ilyen fegyverre. :)

Bel