Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 804
47 044
113
Ez nem egy olyan köztes lőszer ami kb erősebb mint a puskalőszer. A fegvyer is sokkal inkább G3 és FN FAL mint M4 vagy M27 IAR.
Szerintem ezt félreérted. Ott nincs olyanjelentősége a dolognak szemantikailag, mint amit beleképzelsz.
Már elég régóta automatic rifleman-t használják a az ilyen organization table-ben.
Future%20USMC%20Squad-01.png

Maga az IAR is annak a rövidítése, hogy hogy Infantry Automatic Rifle. Holott az is 5.56-os.
De az M250-re azt használni, hogy automatic rifle, szerintem erősen "kabáthoz varjuk a gombot" helyzet.
Egy hevederes adogatású fegyvert ne hívjunk már rifle-nek, amikor rendelkezésre áll a machin gun kifejezés is! :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 101
78 620
113
Szerintem ezt félreérted. Ott nincs olyanjelentősége a dolognak szemantikailag, mint amit beleképzelsz.
Már elég régóta automatic rifleman-t használják a az ilyen organization table-ben.
Future%20USMC%20Squad-01.png

Maga az IAR is annak a rövidítése, hogy hogy Infantry Automatic Rifle. Holott az is 5.56-os.
De az M250-re azt használni, hogy automatic rifle, szerintem erősen "kabáthoz varjuk a gombot" helyzet.
Egy hevederes adogatású fegyvert ne hívjunk már rifle-nek, amikor rendelkezésre áll a machin gun kifejezés is! :cool:
Keverni tetszik a szezont a fazonnal. Az M27 IAR gépkarabély a SIG fegyvere meg csak annak van csúfolva névtől függetlenül. Egyébként a TGY azt mondja, hogy ők az IAR az golyószóró, DMR és gépkarabély egyben...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 804
47 044
113
Keverni tetszik a szezont a fazonnal. Az M27 IAR gépkarabély a SIG fegyvere meg csak annak van csúfolva névtől függetlenül. Egyébként a TGY azt mondja, hogy ők az IAR az golyószóró, DMR és gépkarabély egyben...
Még egyszer leírom Infantry Automatic Rifle. Nem én tévedek, hanem ezen a néven rendszeresítették.
Igen, tudtommal a Marines-től jön az "automatic rifle" és az "automatic rifleman" elnevezés, amivel egy lépésben váltották a minimit IAR-ra.
Én tudom, hogy karabély, de attól még ezt az elnevezést választották.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 192
12 364
113

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 572
9 033
113
Szerintem ezt félreérted. Ott nincs olyanjelentősége a dolognak szemantikailag, mint amit beleképzelsz.
Már elég régóta automatic rifleman-t használják a az ilyen organization table-ben.
Future%20USMC%20Squad-01.png

Maga az IAR is annak a rövidítése, hogy hogy Infantry Automatic Rifle. Holott az is 5.56-os.
De az M250-re azt használni, hogy automatic rifle, szerintem erősen "kabáthoz varjuk a gombot" helyzet.
Egy hevederes adogatású fegyvert ne hívjunk már rifle-nek, amikor rendelkezésre áll a machin gun kifejezés is! :cool:

Az hogy mi minek számít, ott nem csak az űrméret számít. Egy karabély hosszabb csővel mind tűzerőben, mind felhasználás lehetőségeiben a puskához fog közelíteni. Ezért is nevezik néha puskának.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Szerintem ezt félreérted. Ott nincs olyanjelentősége a dolognak szemantikailag, mint amit beleképzelsz.
Szerintem semmi szemantikai dolgot nem képzelt bele @dudi. Én úgy értelmezem, nem a képen szereplő automatic rifle megnevezésen akadt fent, hanem azt találja érdekesnek, hogy az armynál az 5,56x45 mm-es lőszert használó M4 váltására a SIG Sauer XM7 az esélyes, amely 6,8x51 mm-es lőszert használ. Automata puska alatt szerintem ő nem az XM250-re gondolt, hanem az XM7-re, ami a képen M5 rifle megnevezéssel szerepel.

Az első lőszerről van szó, így talán jobban látszik mire gondolhat.
91ck0ldh0yu81.jpg
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 243
67 102
113
Szerintem semmi szemantikai dolgot nem képzelt bele @dudi. Én úgy értelmezem, nem a képen szereplő automatic rifle megnevezésen akadt fent, hanem azt találja érdekesnek, hogy az armynál az 5,56x45 mm-es lőszert használó M4 váltására a SIG Sauer XM7 az esélyes, amely 6,8x51 mm-es lőszert használ. Automata puska alatt szerintem ő nem az XM250-re gondolt, hanem az XM7-re, ami a képen M5 rifle megnevezéssel szerepel.

Az első lőszerről van szó, így talán jobban látszik mire gondolhat.
91ck0ldh0yu81.jpg
Még 30 év és a NATO végre elkezdi AK-47-tel szerelni az egységeit. :D
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 714
28 270
113
Ezt most nem értem....
Ez nem egy olyan köztes lőszer ami kb erősebb mint a puskalőszer. A fegvyer is sokkal inkább G3 és FN FAL mint M4 vagy M27 IAR.
Keverni tetszik a szezont a fazonnal. Az M27 IAR gépkarabély a SIG fegyvere meg csak annak van csúfolva névtől függetlenül. Egyébként a TGY azt mondja, hogy ők az IAR az golyószóró, DMR és gépkarabély egyben...
A problémát inkább az angol elnevezésekkel lehetne egyértelműsíteni, avagy amit @dudi írt és én is így gondolok, hogy az M5-el 70 éves koncepciót képviselő battle rifle kategóriát sikerült visszahozni a szolgálatba, miközben amit az M4 képében levált az egy carbine/rifle. A battle rifle esetében viszont az magyarul öntöltő/automata puska néven honosodott meg és innen indultak a félreértések, hogy most izé mit hogyan. Szóval ami a baj, hogy egy kvázi puskalőszert tüzelő automata puska (battle rifle) váltja le a köztest lőszert tüzelő gépkarabélyt (carbine).

Viszont nyugaton a gépkarabélyok rendszeresítésére épp a battle rifle kategória problémái miatt került sor, avagy a teljes értékű .308-as puskalőszert tüzelő öntöltő puskát egyszerűen nem lehetett normálisan uralni/használni sorozatlövő üzemmódban. Lásd a FAL-t rendszeresítő országok azon részét, akik szimplán kiiktatták a fegyverből a sorozatlövést, mert csak lőszerpazarlásra lett volna jó. Mellette ott az emberenként hordozható lőszer mennyisége, ami az 5,56-al jóval megnőtt a 7,62x51-el szemben. Míg itt felénk a béketáborban a battle rifle kategória a Kalasnyikov platform megjelenésével szimplán nem létezett, mivel az már a megszületésekor is köztes lőszert használva működött, és a 74-es megjelenésével is csak az egyik köztes lőszer váltotta a másikat
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 982
15 812
113
Még egyszer leírom Infantry Automatic Rifle. Nem én tévedek, hanem ezen a néven rendszeresítették.
Igen, tudtommal a Marines-től jön az "automatic rifle" és az "automatic rifleman" elnevezés, amivel egy lépésben váltották a minimit IAR-ra.
Én tudom, hogy karabély, de attól még ezt az elnevezést választották.

Nem, az Army-tól jön, mert a BAR-os (golyószórós) embert hívták automatic riflemannek, mivel hogy egy Browning típ. automatic rifle volt nála. Szóval az elnevezés egyfajta hagyománynak tekinthető, és kb. minden nagyobb sorozatlövő fegyverre ráaggatták.

(Egyébként teljesen mindegy minekhívják ezt az új M5 SIG-es förmedvényt, a legelcseszettebb baromság a koncepció amit valaha láttam).


M1918_Variants.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 804
47 044
113
Szerintem semmi szemantikai dolgot nem képzelt bele @dudi. Én úgy értelmezem, nem a képen szereplő automatic rifle megnevezésen akadt fent, hanem azt találja érdekesnek, hogy az armynál az 5,56x45 mm-es lőszert használó M4 váltására a SIG Sauer XM7 az esélyes, amely 6,8x51 mm-es lőszert használ. Automata puska alatt szerintem ő nem az XM250-re gondolt, hanem az XM7-re, ami a képen M5 rifle megnevezéssel szerepel.

Az első lőszerről van szó, így talán jobban látszik mire gondolhat.
91ck0ldh0yu81.jpg

A problémát inkább az angol elnevezésekkel lehetne egyértelműsíteni, avagy amit @dudi írt és én is így gondolok, hogy az M5-el 70 éves koncepciót képviselő battle rifle kategóriát sikerült visszahozni a szolgálatba, miközben amit az M4 képében levált az egy carbine/rifle. A battle rifle esetében viszont az magyarul öntöltő/automata puska néven honosodott meg és innen indultak a félreértések, hogy most izé mit hogyan. Szóval ami a baj, hogy egy kvázi puskalőszert tüzelő automata puska (battle rifle) váltja le a köztest lőszert tüzelő gépkarabélyt (carbine).

Viszont nyugaton a gépkarabélyok rendszeresítésére épp a battle rifle kategória problémái miatt került sor, avagy a teljes értékű .308-as puskalőszert tüzelő öntöltő puskát egyszerűen nem lehetett normálisan uralni/használni sorozatlövő üzemmódban. Lásd a FAL-t rendszeresítő országok azon részét, akik szimplán kiiktatták a fegyverből a sorozatlövést, mert csak lőszerpazarlásra lett volna jó. Mellette ott az emberenként hordozható lőszer mennyisége, ami az 5,56-al jóval megnőtt a 7,62x51-el szemben. Míg itt felénk a béketáborban a battle rifle kategória a Kalasnyikov platform megjelenésével szimplán nem létezett, mivel az már a megszületésekor is köztes lőszert használva működött, és a 74-es megjelenésével is csak az egyik köztes lőszer váltotta a másikat
Ezzel én mind tisztában vagyok, de a @dudi egy olyan ábra alatt kezdett "automata puskázni", amin szerepelt az M250 automatic rifle, és emiatt is kérdeztem vissza.... A szavaiból arra lehetett következtetni, hogy végig az M250-re gondol.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

Kecske

Well-Known Member
2020. május 24.
217
1 120
93
Milyen optika van rajta?? Holo + 3x nagyító + thermo??

Vortex gyártja, XM157 a neve.
Sima 1-8x30 (első képsíkos) állítható távcső az alapja. Viszont van benne egy átlátszó LCD réteg amire ki tud rajzolni pixeleket a "tűzvezető rendszer" (ennek része a tetején levő távmérő lézer, ami mellett van még egy látható és egy IR lézer célzáshoz).

A tűzvezető rendszer elvileg 10 különböző célt képes követni egyszerre és a távmérővel meg beépített szenzorokkal (dőlésszög, hőmérséklet, pára, légnyomás, iránytű) mindegyikhez kirajzolni a ballisztikailag korrigált célpontot (a két oldalsó pont az alsó képen a beállított sebességű és irányú szélhez tartozó célpontokat jelöli):

GEZPLve.jpg

8UDqSvC.jpg


A távmérő levehető, van egy másik interfész is rajta jövőbeli modulokhoz, és ha lemerül akkor is működik mint sima távcső.
És elvileg képes megosztani célokat több optika között meg más rendszerekkel is (pl. IVAS?).
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 982
15 812
113
Vortex gyártja, XM157 a neve.
Sima 1-8x30 (első képsíkos) állítható távcső az alapja. Viszont van benne egy átlátszó LCD réteg amire ki tud rajzolni pixeleket a "tűzvezető rendszer" (ennek része a tetején levő távmérő lézer, ami mellett van még egy látható és egy IR lézer célzáshoz).

A tűzvezető rendszer elvileg 10 különböző célt képes követni egyszerre és a távmérővel meg beépített szenzorokkal (dőlésszög, hőmérséklet, pára, légnyomás, iránytű) mindegyikhez kirajzolni a ballisztikailag korrigált célpontot (a két oldalsó pont az alsó képen a beállított sebességű és irányú szélhez tartozó célpontokat jelöli):

GEZPLve.jpg

8UDqSvC.jpg


A távmérő levehető, van egy másik interfész is rajta jövőbeli modulokhoz, és ha lemerül akkor is működik mint sima távcső.
És elvileg képes megosztani célokat több optika között meg más rendszerekkel is (pl. IVAS?).

A felül lévő osztások (3-4-5-6) valamilyen gránátvetőhöz tartoznak?
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 740
2 547
113
Az én meglátásom szerint a hagyományos gépkarabélyok elfognak sorvadni és helyettük lesznek a rövidcsövű pdw -k karabély vagy erősebb pisztoly lőszerrel , személy védelmi célból elsősorban. A (Lővészek) alap fegyvere az ilyen DMR hez hasonlító fegyverek lesznek .