Gondolatok a légiharcászatról / A légi hadviselés jövője

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 136
50 168
113
És 30 éves technika. Gyanítom, hogy a mostani nyugat EU-s, Orosz cuccok pont úgy állnak ezzel arányban, mint az akkori APG-66 az F-16 A orrából, a mostani block 60-as APG-80-ával kb.
 
M

molnibalage

Guest
A Szu-35-ön levő eszköznél valaki pár hónapja vagy éve 30 km-es adatot linkelt be.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 136
50 168
113
Az kb. hihető is, pont annyi arányában, mint amit én gondoltam, 150% os növekmény. Egy nyugat EU-s technika meg lehet még többet tud, én ha a helyükben lennék, ahogy írtam másik topikban, a stealth technológia ellen első körben a távolfelderítő L-sávúakat földről, és a passzív eszközöket próbálnám meg valahogy rendszerbe fogni, amolyan régi "PVO"-s stílusban. Lehet hogy nem a leghatékonyabb, de elérhető távolban van már valami használható, és onnantól azért már nem úgy lenne teljesen, hogy úgy lelőttek, hogy esélyed sem volt visszalőni, ill. azt sem tudtad, hogy veszélyben vagy, csak mikor betalált a raptor rakétája a gépedbe. Gyanítom, hogy mások is pont így gondolkozhatnak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 506
5 701
113
<blockquote rel="rudi"><blockquote rel="emel"><blockquote rel="rudi"><blockquote rel="amos">
</blockquote>

Egy lényeges hátrány kimaradt a felsorolásból: az IRST-rendszerek távolságmérésre alkalmatlanok...</blockquote>

@emel

A jó hír hogy a korszerű IRST rendszerek alkalmasak a távolság kellő pontosságú meghatározására (a célpont sebességének a mérésére pedig különösen)
</blockquote>

Ezt jó lenne ha elmagyaráznád, hogy milyen elv szerint csinálják. Honnan tudni egy ismeretlen méretű és hőmérsékletű hőforrás távolságát és sebességét?</blockquote>

Nem tudok semmit az IRST-ről, de háromszögeléssel lehet távolságot mérni. Így mérik a bolygók, sőt még a csillagok Földtől való távolságát is.
Ha a két szárnyvégre teszed az érzékelőket, akkor a megfigyelt tárgyat a két érzékelő külömböző szögekben fogja látni. A két érzékelő közötti távolságot ismerjük, a szögeket ismerjük, ez alapján egy számítógép gyorsan ki tudja számolni a tárgy távolságát.
Persze mondom, nem tudom, hogyan múködik az IRST, de az elmélet ez, a gyakorlatban nem tudom, hogy ez milyen gyorsan megvalósítható.
 
T

torsen

Guest
Célon tartva az IRST-t egy oldalirányú manőver közben változik a kibocsátott hőkép frekvenciája a Doppler effektus alapján, ebből elvben lehet egy sebesség érték (freki mérés nem egyszerű), és kitérés közbeni háromszögeléssel egy távolság. A háromszögelési mérések időbeli eltérését meg valamelyest lehetne kompenzálni a sebesség alapján. Sci-fi.
 
M

molnibalage

Guest
https://www.army.mil/article/145373/Laser_based_aircraft_countermeasure_provides__unlimited_rounds__against_MANPADS/

Érdekes fejlesztés MANPAD és IR SHORAD ellen.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 828
4 123
113
A Szu-35-ön levő eszköznél valaki pár hónapja vagy éve 30 km-es adatot linkelt be.

Szerintem az én voltam és ez az a doksi:
http://www.knaapo.ru/media/eng/about/production/military/su-35/su-35_buklet_eng.pdf
 

amos

Active Member
2015. március 10.
160
59
28
Itt van info a Pirate rendszerről de nm tudok németül. Lehet van benne értelmes leírás a távolság mérésre:
https://de.wikipedia.org/wiki/EuroFIRST_PIRATE
Hát nekem sem erősségem a német, de ez a wiki cikk nagyon ígéretes dolgokat ír. Gyakorlatilag normál radarral összevethető hatótáv. 400 cél követése, földi célok is... szemből is 50-70km-es detektálási távolság.
Hm kicsit elfogultnak tűnik, mondjuk lehet, h német precizitással megcsinálták, amit az oroszok kitalálták:)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 068
80 873
113
How to utilized the F-22 and F-35 to fight an air war in 2026?

http://media.wix.com/ugd/a2dd91_bd906e69631146079c4d082d0eda1d68.pdf


"Two U.S. Air Force fighter pilots have co-authored a paper – published by the Mitchell Institute – on how to utilized the F-22 and F-35 to fight an air war in 2026.


Maj. Gen. Jeff Harrigian and Col. Max Marosko detail in their paper on how the fifth generation aircraft can be utilized to defeat an enemy in a key region in 2026.

The first day of war saw squadrons of F-22s and F-35s rapidly deploy and disperse to numerous military and civilian airfields (up to 1,000 miles away) in order to thwart the enemy’s attempts to destroy them on the ground using a combination of ballistic and cruise missiles.

These airfields do not require any complicated air traffic control or navigation facilities as pilots of these aircraft can easily operate independently in all weather conditions by 2026.

The enemy’s attempts to disrupt commercial logistic support at civilian airfield are countered by linking up commercial and military distribution channels to ensure the aircraft are supplied with ample weapons, spare parts and fuel.

Legacy fighters play an important part as well, as they “provide critically important layered defense in depth for ongoing operations” and “increase a force’s ordnance capacity.” They will reply on the stealth fighters to “destroy or degrade enemy defenses to create a temporary or localized permissive (or semi-permissive) environment where (they) can operate with relative freedom of action.”

Maj. Gen. Jeff Harrigian currently directs the Air Force F-35A Integration Office and was the first commander of the F-22 Formal Training Unit.

Col. Max Marosko is the deputy director for air and cyberspace operations at Headquarters Pacific Air
Forces and a former F-22 squadron commander."
 
T

Törölt tag 1586

Guest
How to utilized the F-22 and F-35 to fight an air war in 2026?

Azért azt kész tényként kezelni hogy az USA majd Ausztrál repterekről vívja meg a Kína elleni háborút (amiket az elemzés szerint részben majd szétlőnek a kínaiak...) elég merész dolog.
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote>How to utilized the F-22 and F-35 to fight an air war in 2026?

Azért azt kész tényként kezelni hogy az USA majd Ausztrál repterekről vívja meg a Kína elleni háborút (amiket az elemzés szerint részben majd szétlőnek a kínaiak...) elég merész dolog.

</blockquote>
Én inkább ökörségnek mondanám...
 
M

molnibalage

Guest
Főleg annak fényében, hogy Kadena (Okinava) és Dél-Koreában legalább két USAF támaszpont, Osan és Kunsan.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 640
113
http://index.hu/tech/2016/06/28/a_mesterseges_intelligencia_lenyomta_a_profi_vadaszpilotat/
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 068
80 873
113
Here's how US fifth-generation aircraft would win in a war against China

http://www.businessinsider.com/f-22-f-35-in-a-war-against-china-2016-7
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 068
80 873
113
<blockquote rel="Terminator">Here's how US fifth-generation aircraft would win in a war against China

Ez még mindig u.az a tanulmány amit Jul.1-én beraktál...

</blockquote>

Ezek szerint valaki néha mégis elolvassa azt, amit linkelek :)
 
M

molnibalage

Guest
A BIZTPOL topik agymenéseiből...

1. Autópályáról történő üzemhez olyan szakasz kell, ahol km. hosszan nincs semmi tábla, belógó és egyebek. Kéretik eszerint megmondani, hogy hol van erre alkalmas szakasz..

2. Aki a kamionos tömeggel jött az pillantson már arra, hogy egy kamionnak mekkora a talajnyomása és arra, hogy mekkora sebességgel halad. A talajnyomást más is említette, de a sebességi is fontos, mert ez határozza meg a deformáció sebességet, ami szintét rohadtul nem mindegy.

3. A kamion mióta szokott leszállni akár 2-3 m/s sülyedéssel is? "Picit" nagyobb az igénybevétel.

4. A válogatás nélküli civil bombázás ökörségeit mikor felejti már el a sok agyhalott? Melyik részét nem érteni abból, hogy fizikailag nincs hozzá eszköz és katonailag értelmetlen? A környező országok közül gyakorlatilag senkinek nincs tucat hadrafogható gépe, ami képes csapásmérésre az ukránokat leszámítva.
 
M

molnibalage

Guest
Rakéta elekerülő manőverekről.
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a136834.pdf