1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Haderők, katonai egységek szervezeti felépítése

Diskurzus a(z) 'Egyéb a szárazföldi erőkkel kapcsolatos témák, ele' témában - tarzaan által indítva @ 2020. április 2..

1. dudi

dudi Well-Known Member

A századnak nincs törzsszakasza,nincs is rá szükség.A többire meg megkaptad a választ,ha ennél mélyebben érdekel akkor javslom,hogy nézegesd a kölföldi seregek megfelelő szervezeteit a miénk sem tér el döntően.

2. tarzaan

tarzaan Well-Known Member

Igazándiból a századnak is lehet törzs szakasza, ill. voltak olyan idők, hogy volt neki.
    Pl:

Forward support company
    (ellátó század)

törzs (szakasz)
    - élelmezési raj

- ellátó és szállító szakasz (33-59fő)
    - törzs raj
    - szállító raj (3)

- szervízszakasz (92-143fő)
    - törzs raj
    - műszaki mentő raj
    - maintence service raj
    - maintence service raj
    - szervíz raj

A Wehrmacht ellátószázadokban is volt - Die Versorgungs- und Unterstützungskompanie (VersUstgKp) ill. a II.ch-s US Army ellátó századokban is.

Ha jól tudom az MN-nél is volt már század szinten, ennek része volt az ellátó raj és a technikai/javító raj.
    Az ellátó rajban volt Eü örs (3-4 fő), élelmezési örs (3-4 fő), 1-2 kommendáns, stb.
    A technikai rajban 1 fő vontató az autó vagy hk. vontatójával, 2-4 fő járműszerelő, fegyverzet technikus 1 fő.

3. Negan

Negan Well-Known Member

Ez attol függ.Egy többé-kevésbé önállóan müködő századnak van törzse.Egy szoros zl kötelékben működő századnak viszont nincs,mivel ott a zl törzs látja el a századot.Pl egy önálló településű RT századnak van,egy gepesitett lövész zl századának nincs törzse.

4. tarzaan

Amit fentebb leírtam az ha jól tudom egy MN-es gépesített lövész század törzse alatti logisztikai "erő". A század parancsnokkal és helyettessel, esetleges híradóssal együtt ezek már 15-20 fővel simán tekinthetők egy szakasznak.

5. dudi

dudi Well-Known Member

A századtörzset ne keverjük a törzsszakasszal.
    Minden századnak van törzse de törzsszakasza nincs.

Ocses likes this.
  6. Negan

Negan Well-Known Member

És úgy is hivják,hogy törzsszakasz.De csak akkor tekintik tényleges törzsnek,ha képes a század működtetésének feladatát önállóan is elvégezni.

7. tarzaan

Oké, én lehet, hogy keverem.

Melyik századnak van és melyiknek nincs törszakasza?

Ha jól gondolom itt Negan fenti hsz-e kb. fedi a valóságot.

8. tarzaan

Értem. Azt hiszem.

9. dudi

dudi Well-Known Member

A századtörzs nincs szakaszba szervezve.Kikepző altiszt,technikus,sofőr,ellátó,szemelyügyes,vez zls,szd pkh,stb.Ezeket nem szokták szakaszba szervezni,innentől kezdve hogyan lesznek törzsszakasz?

10. tarzaan

Egy csomó angol nyelvű szervezeti struktúrákat ábrázoló ábra a szakasz méretű HQ-t egységes szervezetnek sugallja.

más.

Ezeknek mi a magyar jelentése/megfelelője?

battalion executive officer
    plans officer

11. dudi

dudi Well-Known Member

Mégis hogy ábrázolják?A századtörzs nagyjából 10-15 ember.Nem jelöli mindet külön,hanem berakja egy jel alá az egyszerűség kedvéért.

Ezt így meg nem mondom,hol láttad ezeket?

12. dudi

dudi Well-Known Member

Igen ilyen lehet(bár ilyenekből van a legkevesebb érthető módon),de én úgy értettem,hogy nem az ilyeneke vonatkozott a kérdés.

13. tarzaan

Pl. itt van több is, ahol én a század HQ-t külön törzsszakaznak gondolnám:

https://present5.com/1-heavy-brigade-combat-team-2-agenda-compare/

Van ahol ki is van írva, hogy CO HQS SECTION

2/0/12 (ha jól gondolom ezt azt jelenti, hogy 12 fő van benne)
    2x M1A1 – CO, XO
    1x M113 – 1SG
    2x M998 – CO, 1SG
    1x LMTV – SUPPLY
    1x W/TRL – SUPPLY
    1x M2 MG – SUPPLY
    1x M2 MG – 1SG

A Company HQ’S-nél az S meg gondolom Section.

Amúgy meg elég részletesen le van írva, hogy hova hány ember tartozik.

14. dudi

dudi Well-Known Member

A section nem szakasz hanem részleg.A szakasz az a squad.Mint ahogy mondtam is,nem fogja az összes embert külön jelölni hanem berakja egy jel alá.

15. dudi

dudi Well-Known Member

A nayg büdös lófaszt squad!!!PLATOON természetesen!!!

16. Negan

Negan Well-Known Member

A századtörzs az tulajdonképpen a törzskari funkciót is ellátja,csak ilyen alacsony szinten felesleges általában külön "törzskarrá" szervezni.
    Törzsszakasz meg hadserege válogatja.Söt,alakulatonként is változhat.Hol van,hol nincs,hol működtetési funkciója van,hol meg századközvetlen harci funkciója van.Önálló századoknál előfordul,hogy van.zl-nál már gyakori.
    Átlagos század esetén azt lehet mondani,hogy igazad van.Egy átlagos századnak nincs külön törzskari törzse,mert felesleges neki.

17. dudi

dudi Well-Known Member

A törzsszázadokban szokott lenni törzs szakasz (pl önálló zászlóaljaknak van törzsszázada ahogy írtad is) de ott ugye nem szakasztörzs funkciót lát el hanem pl ott vannak a foszabosok. Ha már nem önálló századokban keresünk törzsszakaszt.

Negan likes this.
  18. mindenen kívül

mindenen kívül Well-Known Member

XO, parancsnokhelyettes, máshol deputy commander
    a plans az tervező. Vagy az S3-on belül van (S35), vagy magasabb szinten külön szakterület (G5)

19. mindenen kívül

A törzsszakasz-, század helyes megnevezése törzstámogató lenne, de egyszerűsítik, emiatt van keveredés. A törzs a parancsnoki döntés előkészítés szerve, illetve a vezetés gyakorlati megvalósítását támogatja (ellenőrző funkciók). A törzs (támogató) alegységek a harci-kiszolgáló támogatás feladatrendszerén belül a vezetéstámogatást (vagy vezetésbiztosítást) végző erőket foglalja magában. A gyakorlatban a vezetési ponttok építése, kiszolgálása tipikusan az ő feladatuk, de a híradás is az ő feladatuk. Ezért van sok törzstámogató alegységben híradó szervezet.

Negan likes this.
  20. mindenen kívül

A törzstámogató alegységek nem harcoló erők, ezért normál esetben nincs bennük harcoló elem. A századnak van törzse, egyben van a parancsnoksággal. A szakasznak már nincs.
    Vannak integrált törzsek (ezekben a szakterületeknek nincs vezetője, általában egy-egy ember visz egy területet) és vannak úgynevezett strukturált törzsek. Ez utóbbiakban a törzs szakterületenként külön részekre tagozódik, állománytáblában is megjelölt vezetője van (részlegvezető, főnök), természetesen többen is szolgálnak az egyes szakterületeken.

Ezen oldal megosztása