[HUN] Helikopterbeszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Ok, PL kilőve, de ha csehek is akarnak valamit akkor a 3 Gripenes egy helikoptert is vehetne,,, meg mondjuk ha horvátok még beszállnának, szép mennyiség jöhetne ki még a lengyelek nélkül is. Nálunk mondjuk 12-14 AW-149 (remélem jót írok, azt hiszem ez a nagyobb, "katonai"), a seriffeknek meg 6-8AW 169/139. Ez már kb. 20 darab. ha nagyjából egy századnyi mennyiséggel számolok a többieknél, akkor már 60 körüli szám jönne ki. Ha meg a lengyelek is,,, huhúúú... így már komolyan lehetne alkudni/beszállítani/gyártani.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Indokolja már meg valaki, hogy miért kell a rendőrségnek külön helikopter flotta! Ez egy kis ország (kis pénz, kis foci). Az esetleges speciális bevetésekre a jóval nagyobb harcászati tapasztalattal rendelkező honvédségi pilótákat és gépeiket kell igénybe venni! Persze ehhez megfelelő mennyiségű és minőségű géppark kell. Minden más feladatra a drónoknál olcsóbb, csak a sárkányrepülő!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 631
113
Az AW csak belemagyarázás. Nyomulnak, ahogy egykor a Gripen is tette, ezért van tele minden a hirdetésükkel. De ha visszaemlékeztek... a döntés előtti pillanatban még mindenki úgy tudta hogy F-16 lesz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 631
113
Indokolja már meg valaki, hogy miért kell a rendőrségnek külön helikopter flotta!

Mert a Honvédséget nem lehet ilyen esetekben bevetni? Persze kétharmaddal a törvénymódosítás is csak szándék kérdése.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 631
113
Az egész világon megelégedéssel használják az EC-135/145-öt mentőhelikopternek, nekünk persze nem jó...
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Terminator
Félre értetted! Nem katonai kommandóról beszéltem, hanem a rendőrségi speciális egységekről (bevetési csoportok, ha jól tudom), amiket a honvédségi helikopter visz és rak ki.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 631
113
Terminator
Félre értetted! Nem katonai kommandóról beszéltem, hanem a rendőrségi speciális egységekről (bevetési csoportok, ha jól tudom), amiket a honvédségi helikopter visz és rak ki.

Honvédség eszközei, állománya "bevethető" katasztrófahelyzet/szükségállapot/ vagy aminek a legutóbbi árvizet hívták stb. elrendelése nélkül?

(Nem tudom, csak kérdezem.)
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Amennyiben nem és neked van igazad, akkor viszont az ilyen speciális esetekre ,jogszabályi hátteret kell teremteni!
Én legalább is nem látok más rendőrségi feladatot, amihez okvetlen egy rendőrségi helikopter flottát kellene fenntartani. A többihez szerintem olcsóbbak a drónok.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
alfa74

Valószínűleg nem véletlenül használnak szinte minden ország rendőrsége helikoptereket. Láthattad legutóbb Viktorunkat is elvitték egy körre (úgy emlékszem rendőrségi Mi-2-vel vitték).
Talán 2 év volt egy cikk az Aranysasban a rendőrségi helikopterekről 2db Mi-2, 5 MD-500 ha jól emlékszem.

Azt is érdekesnek találom, hogy itt egyesek lenézik az olasz helikoptereket (biztos azért veszik őket mert sz*rok). Meg, hogy civil helikopter... Mert a 3 Mi-8 az mitől olyan nagyon katonai? Ja bocs terepszínűek, mindjárt más.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 975
113
Én a helikopterek ügyében még mindig ott tartok, hogy a mentőknek EC-145 kellene, a katonáknak meg Mi-171.
A drónos felvetés pedig kifejezetten tetszik!
Bár e mellet szükség lehet még rendőrségi helikopterekre is, de nem olyan nagy számban, mint manapság.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
773
1 911
93
Amennyiben nem és neked van igazad, akkor viszont az ilyen speciális esetekre ,jogszabályi hátteret kell teremteni!
Én legalább is nem látok más rendőrségi feladatot, amihez okvetlen egy rendőrségi helikopter flottát kellene fenntartani. A többihez szerintem olcsóbbak a drónok.

Pl. kiemelt rendezvények biztosítása, vagy súlyosabb bűncselekménynél autós üldözés, követés, akár kommandósok kirakása. Ezekhez azért nem árt, ha van saját állomány. Flottának azért nem hívnám :)

Az egész világon megelégedéssel használják az EC-135/145-öt mentőhelikopternek, nekünk persze nem jó...

Valahol olvastam interjút mentőssel aki teljesen meg volt elégedve. Ráadásul mondta, hogy sokkal kisebb helyre is le tud szállni mint a Mi. Ezért nem tudom, hogy kell-e a nagyobb 145-ös. Vagy csak ez is a szokásos magyar módi: egyik mentősnek pont jó, másiknak meg kevés?
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Ok. Én el fogadom ,hogy kell a rendőrségnek, de mondjátok már el ,hogy mire! Milyen célra?
A nagyfejűt is el tudja vinni egy évben egyszer a honvédségi helikopter, hogy megoldódjon tőle a feszült politikai helyzet, vagy le vonuljon tőle az árhullám! :) Ezért ne kelljen már egy flottát fenntartani!
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
Szerintem valami törvény az oka. Amúgy a legtöbb országban vannak külön rendőrhelik. Pár darabot ne sajnáljunk tőlük. Másik ok: a TEK túl büszke ahhoz, hogy ne saját helit használjon :D
 

ruckoj

Member
2013. február 11.
74
0
6
Indokolja már meg valaki, hogy miért kell a rendőrségnek külön helikopter flotta! Ez egy kis ország (kis pénz, kis foci). Az esetleges speciális bevetésekre a jóval nagyobb harcászati tapasztalattal rendelkező honvédségi pilótákat és gépeiket kell igénybe venni! Persze ehhez megfelelő mennyiségű és minőségű géppark kell. Minden más feladatra a drónoknál olcsóbb, csak a sárkányrepülő!

A KR légirendészet pilótáinak 95% a honvédségtől jött át, nagy részt azért mert itt legalább repülhetnek ha jól tudom pilótánként meg van az évi 160-180 repóra.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="alfa74">Indokolja már meg valaki, hogy miért kell a rendőrségnek külön helikopter flotta! Ez egy kis ország (kis pénz, kis foci). Az esetleges speciális bevetésekre a jóval nagyobb harcászati tapasztalattal rendelkező honvédségi pilótákat és gépeiket kell igénybe venni! Persze ehhez megfelelő mennyiségű és minőségű géppark kell. Minden más feladatra a drónoknál olcsóbb, csak a sárkányrepülő!

A KR légirendészet pilótáinak 95% a honvédségtől jött át, nagy részt azért mert itt legalább repülhetnek ha jól tudom pilótánként meg van az évi 160-180 repóra.
</blockquote>

Ez az ő szempontjuk szerint jó (mi fizetjük a "hobbijukat", ilyenre nekem is lenne ajánlatom), de az ország szempontjai szerint miért is van olyan nagyon szükség rendőrségi helikopterekre?! Kapjanak gépet/ket és repidőt a katonák, és vessék be őket ott, ahol szükség van helikopterre. Autópálya és árvizi megfigyelésre valszeg megfelel a drone is - jóval olcsóbban (most nehogy valaki a Predator árával példálódzzon, ami abba be van építve, annak kb. 80%-a egy rendészeti gépben teljesen fölösleges).
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
A helikopter a különleges egységek kirakására kell. Esetleg futárfeladatra, a megfigyelésen kívül.
6-7 db. könnyű helikoffer férjen már el egy ízmilliós országban.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
alfa74

Valószínűleg nem véletlenül használnak szinte minden ország rendőrsége helikoptereket. Láthattad legutóbb Viktorunkat is elvitték egy körre (úgy emlékszem rendőrségi Mi-2-vel vitték).
Talán 2 év volt egy cikk az Aranysasban a rendőrségi helikopterekről 2db Mi-2, 5 MD-500 ha jól emlékszem.

Azt is érdekesnek találom, hogy itt egyesek lenézik az olasz helikoptereket (biztos azért veszik őket mert sz*rok). Meg, hogy civil helikopter... Mert a 3 Mi-8 az mitől olyan nagyon katonai? Ja bocs terepszínűek, mindjárt más.

Az elég, hogy elvisz egy szakaszt, vagy egy AW-139-est?
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Már megint nem mindenki gondolkozik reálisan.

Szerintem pont a Határőrség a jó példa,hogy az EU nem erősíti,hanem gyengíti a határok védelmét.

V4: Alapból a szlovákokkal mentálisan farkasszemet nézünk, ez eléggé macerás.

Közös tender: Alapból nem lenne rossz ötlet,csak hogy megnéztétek azt is,hogy hova/mire kell? A lengyelek amerikával spanolnak,majd legyártják maguknak az S-70-eket,ami nem is rossz cucc,sőt talán ez a legjobb megoldás nekik. Szlovákia és Csehország esetében a hegység lesz a prioritás nem pedig az Alföld...

Ez mellett mi is szoktunk sírni,hogy az MH nem kap szinte semmit, erre most a rendőrséget húznátok le. Nem egyik rovására kell a másikat,hanem akinek kell ,az kapjon megfelelőt.

A világ rendőrsége nem hülye, a helikoptereket nem csak megfigyelésre használják, drága,de fontos jószágok. Szállítani,megfigyelni is kell velük amihez nem árt a folyamatos kontakt illetve,ha beüt a gebasz akkor le is kéne tudni hozni biztonságosan. A HM része pedig a legnagyobb baromság, a katonáknak se joguk,se tudásunk nincs intézkedni, ha meg x helikopter kell, akkor valószínű,hogy gyorsan kell. Ne kelljen már 65 átjárón keresztül helikoptert igényelni, ami talán lesz... A drónokat égető hülyeségnek tartom, hasonlók miatt, a kis járőrök a határmentén meg vidéken kaphatnának 1 quadrocoptert. Országos szinten ne drónnal meg Gripennel repkedjünk, ráadásul lehet,hogy olcsóbb a drónnak a repült órája,viszont az ára,szervíz, support, infrastruktúra.

Az EC 135 tényleg kicsit kicsi,a 145-ös jó lenne talán,bár a Fenestron a mentőknél fokozottan ajánlatos,hogy a mentés közben ne kelljen arra is figyelni.

Az OKF csak gyökérkedne vele,szóval nekik legyenek csak jók a Szolnokiak.

Az MH-nak a polgári gépeket meg felejtsük el, szerintem az AW is mehetne a kukába. Mellesleg az USA függéshez, annyit,hogy az ukrajnai helyzet eléggé nagy indok ,a szankciókhoz. Nálunk hasonló nem hiszem,hogy lenne....
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A helikopter a különleges egységek kirakására kell. Esetleg futárfeladatra, a megfigyelésen kívül.
6-7 db. könnyű helikoffer férjen már el egy ízmilliós országban.

Sőt, férjen el akár 10-12 is (kiképzésre is kell), de a MH-en belül, attól még ki tudná rakni a nagyon különleges egységeket. Ja, azért hadd kérdezzem már meg, eddig hányszor kellett kirakni a különlegeseket a rendőr-helikből éles helyzetben az alatt a pár évtized alatt, mióta léteznek?! Szóval szerintem a fegyveres testületek gépeit nyugodtan össze lehetne vonni egységes irányítás alá a Honvédségen belül (akár több települési hellyel!), és külön kezelni a Mentőszolgálat civil állományát, de mivel ez ugyanúgy állami, lehetne egységes tendert kiírni a beszerzésekre!
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Ha megcsinálnák a rendőrség-MH helikopter összevonást, akkor itt kb. 100oldalt megtöltenénk azzal, hogy az illetékesek ismét mekkora barmok. Mindenhol van a rendőröknek helikopterük, nehogy mi találjuk ki, hogy nincs rá szükség.