[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 974
11 896
113
Na, megnyugodtam, egyaltalan nem olyan rossz az ukrik helyzete Avgyivjkaban, sot, az ukranok uzemeltetik a daralot.

 

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
946
11 071
93
Nem értem az orosz vezetést,tegnapi nap folyamán a NATO mindenfajta kémrepülője megjelent a térségben,riverjoint,poseidon,forte 12 global hawk.Nem illene már odabaszni nekik?
Kellett valami elterelés, Avgyejevka szarul áll, az oda szánt erősítés egy részét már előtte megcsapkodták, a népszerű, jobbszektorosokkal vígan ölelkező celebtábornok (érdemei elismerése mellett) megkapta az utilaput. A nyugati világ zöld kokóhőse is népszerűtlenebb mint valaha. Amimor így alakulnak a hírek mindig kiadják Washingtonból az ukázt a brit pudlinak hogy adjon át valami céladatot gyorsan ami a Nato-nak fontos, az ukránokon meg nem segít... de hát ez egy ilyen háború.
Ja meg persze ilyenkor megjelennek az eddig hibernált NAFO-sok is, menetrend szerint :D

Mikor porolják le a régi torpedó védőháló ötletét az oroszok? Furcsa hogy nem lépnek semmit, minden más fegyvernem egész innovatív, de a névi...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 349
113
Nem értem az orosz vezetést,tegnapi nap folyamán a NATO mindenfajta kémrepülője megjelent a térségben,riverjoint,poseidon,forte 12 global hawk.Nem illene már odabaszni nekik?
Veled ellentétben az orosz vezetésnek nem ment el teljesen az esze. Nemzetközi légtérben nem fognak embervezette repülőre lőni soha a büdös életben ennek a konfliktusnak a kapcsán.
 

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
346
2 016
93
Kellett valami elterelés, Avgyejevka szarul áll, az oda szánt erősítés egy részét már előtte megcsapkodták, a népszerű, jobbszektorosokkal vígan ölelkező celebtábornok (érdemei elismerése mellett) megkapta az utilaput. A nyugati világ zöld kokóhőse is népszerűtlenebb mint valaha. Amimor így alakulnak a hírek mindig kiadják Washingtonból az ukázt a brit pudlinak hogy adjon át valami céladatot gyorsan ami a Nato-nak fontos, az ukránokon meg nem segít... de hát ez egy ilyen háború.
Ja meg persze ilyenkor megjelennek az eddig hibernált NAFO-sok is, menetrend szerint :D

Mikor porolják le a régi torpedó védőháló ötletét az oroszok? Furcsa hogy nem lépnek semmit, minden más fegyvernem egész innovatív, de a névi...
Szerintem a Navy-nél megvették az első vödör rozsdamarót a Fletcher-ekre.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 040
82 461
113
Kérdésem lenne: mikor az Azov brigádról beszélünk az milyen katonai alakulatot foglal magába? Dandár? Ezred? Zászlóalj? Vagy esetleg hadosztály? Milyen megnevezéseket használnak? Mennyi ember van benne? Mi a szervezeti felépítese?
Jelenleg a 12. különleges feladatú dandár „Azov” , korábban „Azov” zászlóalj és „Azov” ezred – az Ukrán Nemzeti Gárda taktikai alakulata.


Más

Támadás Avgyejevka ellen: az orosz hadsereg továbbra is zárja akatlant a Zenit megerősített terület körül -korábban légvédelmi bázis
▪Az orosz csapatok tegnap benyomultak az Avgyejevka magánszektortól nyugatra fekvő dácsás faluba Opytnojee oldaláról, és folytatják a légvédelmi bázis megerősített területe körüli gyűrű lezárását.
▪Most az ukrán katonai propagandisták ismét az orosz fegyveres erők további előrelépéseiről számolnak be.
▪ "Opytnojetól északkeletre az orosz csapatok a Vinogradniki 2 állomás irányába nyomultak előre 1,4 km széles területen 930 m mélységig. Körbejárják a Zenit és Cseburaska erődített területeket, azzal fenyegetve, hogy bekerítik őket, .
▪"Az oroszok előretörtek és megvetették a lábukat a Vinogradniki 2 kertes-szőlős terület északi részén 300 méteres mélységig
pItC5YQrebw.jpg
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 358
14 145
113
Sokat gondolkodtam már rajta, hogy itthoni viszonylatban, de a gondolatot kiterjesztve bárhol a világban a nyugati légifölény miatt nem volna értelme elfelejteni ezt a buta repülőzés dolgot és azt a rengeteg anyagot, infrát, képzést, fegyverzetet inkább egy ugyanannyira brutális légvédelembe fektetni?

Nem, mert része az egésznek, és nem csak az összhaderőnemi hadviselésre gondolok. Mondjuk ez egy másik topik témája, de az ukrán tapasztalatokat figyelmbe véve talán ide is elfér a magánvéleményem.
A válasz részemről az, hogy 2 század potens harcászati vadászbombázó század tökig felszerelve stand-of fegyverzettel ami kell, szinergiában egy rétegezett légvédelemmel (típus pénz és politikai akarat függvénye, de szinte az összes piacon elérhető gép beilleszthető a maga erősségeivel a rendszerbe). Ennek része a MANPADS-tól az ABM védelemig, a csapatvédelemtől a drónok elleni soft/hard killig minden. Ezek egy része már most is fut, szóval nagy okosságot nem mondok.
  • Volt szovjet reptér nálunk van egy rakás. Annó sokra jártam Cessnával, és fura módon a betonja mindegyiknek ép, egyenletes, FOD mentes volt, az állapotukat saccra napok alatt nagysebességű típusok üzemeltetésére alkalmassá lehetett tenni (gyomirtás és hasonlók). Ezerszer jobbak mint az autópályás ökörködés (rádiónavigáció kiépíthető, éjszaka/rossz időre GNSS approachra is perfect mind obstacle clearence megléte miatt, stb... ), ráadásul van annyi, hogy a háború esetén a széttelepülés olyan szintű legyen, hogy az ellenségnek macerás legyen mindet támadni. Emellett a légvédelem is jobban tudja védeni őket a kiépítettség miatt. Az orosz ugyanezt szenvedi meg, az A2AD és a szükségrepterek nagy száma miatt csak CM/BM e pilanatban elérhető nekik (lebontották volna rég, csak nyugati a felderítés és utánpótlást is kaptak folyamatosan).
  • A légvédelmünk esetén szerintem a NASAMS telitalálat, pont az ehhez való rugalmasság miatt. Csak kell a többi réteg is + a drónok elleni mobil védelem. EW és hard kill, de a Lynx meg a többi topicban ez remekül ki lett vesézve. A légvédelem globálisan még adós a dónok elleni hatékony védelemmel, jelenleg a drónoké a lépéselőny - adok 5 évet és ez eltűnik. Vagy irányított energiájú fegyverek (drónokat most is szanaszét égetnek teszteken), vagy olcsó mikrorakéták (manőverezni nem képes célok, egyszerű szerkezet elég), vagy csöves megoldás lesz a nyerő, esetleg ezek mindegyike. De gyorsan kell.
Amire te gondolsz, az egy ötdimenziós A2AD, ami viszont aknáktól a kibervédelmen át a drónhadviselésig minden spektrumot le kell fedjen, különben a hiányzó szegmensen keresztül felbontják - egyike az ukrán tapasztalatoknak.
Szóval szerintem kell a légierő, de csak akkor, ha azt a betonon meg tudjuk védeni, a levegőben meg együtt működtetni a GBAS hálózattal. Nagyjából ezt látom amúgy épülni, csak ugye... látjuk amit látunk.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Sokat gondolkodtam már rajta, hogy itthoni viszonylatban, de a gondolatot kiterjesztve bárhol a világban a nyugati légifölény miatt nem volna értelme elfelejteni ezt a buta repülőzés dolgot és azt a rengeteg anyagot, infrát, képzést, fegyverzetet inkább egy ugyanannyira brutális légvédelembe fektetni?
Nem. A légvédelem önmagában olyasmi lenne, hogy minden pénzedet golyóálló mellényre költöd és nem vásárolsz lőfegyvert.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 448
31 786
113
Nem vagyok heves, csak az itteni tagok egy jelentős részének tudásához képest szerintem nem passzol a valamiért nagyon gyakran idézett O.I.H. minősége, ezért néha beléjük rúgok
Az OIH csak azért lényeges, mert magyarul elérhető, viszonylag friss hírekkel, és sok idegen nyelvű oldat figyel. Korábban a Southfront miatt prüszkölt mindenki, meg az Orientalista miatt. A Portfólió honnan veszi a híreket? Meg a 444 és az Index, meg a HVG? Az MTItől, vagy ha nagyot akarna durrantani, akkor az ISW vagy a Deepstatemap...
Feltételt szabtak,a török nem tartotta. Repültek. A többi történelem.
A török fizetett, de a bankárok einstandoltak....most meg tárolási díjért fenyegetőznek...szavatartó banda.
Mert a nyugat békeidős gazdaságban van. Háborústól még Kína is befosna.
Persze,.mert nyugaton hegyekben áll az alapanyag...
Az első videón az Akhmat harcol...tiktokol...
Ez nem félreértés/félrefordítás lesz? A 200 a halottak, a 300 a sebesültek "kódja", nem?
De, sima félreértés...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 288
12 592
113
"Óriási botrány következik!

A francia sajtó arról számol be, hogy a kijevi Zelenszkij-rezsim merényletet készített Macron ellen, hogy aztán mindenért Oroszországot okolja, és új fegyverkészleteket követeljen.

Az újságírók szerint ezért is mondták le hirtelen Macron kijevi látogatását, mert Zaluzsnij információkat szivárogtatott ki a közelgő különleges hadműveletről."

Pontosan ezért nem szabad, hogy Orbán be tegye a lábát ukrajnába.
Ha ezt Micronnal meg merik tenni, akkor Orbánnal még úgy is.


 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 806
48 310
113
Mikor porolják le a régi torpedó védőháló ötletét az oroszok? Furcsa hogy nem lépnek semmit, minden más fegyvernem egész innovatív, de a névi...
Semmit nem érnének vele, ezek ugyanis egyrészt hajócsavar nélküli, kis süllyedésű hajótestek, másrészt egyszerre többet vetnek be, és manuális rávezetéssel a végfázisban - azaz ha a hálót egy szétkapja, a lyukon át lehet vinni a többit manuálisan.

Itt a fő probléma továbbra is az, hogy az oroszok a kirakatban háborúznak úgy, hogy minden lépésükről tud az ukrán fél (a NATO, de elsősorban az USA ISR hátterével). Az nem világos számomra, miért olyan fontos még mindig a hadianyagok tengeri szállítása az oroszoknak a Fekete-tengeren - talán Szíria miatt, nem tudom.

Szóval az opciók:
  • az ukránok USV kapacitását megtizedelni (gyártó műhelyek, indítóhelyek, stb) - ez gyakorlatilag lehetetlen a kis volumen miatt
  • valami USV-elleni védelmet telepíteni a hajóikra - ez lehetséges, csak egyrészt idő, másrészt minden túlterhelhető
  • az ukrán hajózási útvonalak fék nélküli, totális támadása - ez tűnik járható útnak, figyelembe véve, hogy a derék ukránok ettől vérszemet kapnának, és megsokszoroznák az USV bevetéseket, amely viszont végre információt is adhatna az oroszoknak, hogy honnan indítják ezeket vagy épp hol készülnek
  • végül a NATO ISR valamilyen módon való kikapcsolása: ez lehet politikai (nyomást gyakorolnak az USÁra valahol máshol, hogy inkább azzal foglalkozzanak), de lehet katonai is - azok a Global Hawkok például már elég régóta repkednek ott, mindenféle üzemzavar nélkül, szerintetek nem furcsa??

Amúgy az USV-elleni védelemről az jutott az eszembe, hogy az infrakamerás rávezetés miatt ezek a cuccok viszonylag könnyen vakíthatóak reflektorokkal is. A hajó mindkét oldalára kell pakolni belőlük mondjuk 5-5-öt, és szerintem máris nehezebben vezetik rá a hajóra a drónokat.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 583
47 801
113
hmmm, az oldal nem létezik :)
lehet mégsem vetettek be semmit???

ma már egyetlen hírforrásra sem lehet mondani, hogy megbízható lenne. ami elég szomorú :(
többek között média ismeret/média kultúra órákat is tartok 11/12 osztályosoknak, nem győzöm folyamatosan hangsúlyozni mennyire fontos, hogy elsőre senkinek, és semminek se higgyenek.
eljutottunk odáig, hogy az, aki első lélegzetre véleményt mond valamiről, nagy valószínűséggel ezt hibásan teszi. szóval ezért sem szeretek reagálni arra, amik itt felbukkannak. megvárom, míg letisztul, mi is igaz egyáltalán ebből???
Nem kukacoskodni akarok! De! Akkor az viszi vásárra a bőrét aki igyekszik friss hírekkel ellátni a topicot. Minden fals hírre előbb-utóbb fény derül, és megtörténik a kiigazítás. Ismétlem. csekély számban bukkannak fel. Inkább az a jellemző, hogy a gyorsan híreket hozó oldalak információja ugyan ott és akkor igaz, de nem tartós a helyzet.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 458
7 267
113
Itt a fő probléma továbbra is az, hogy az oroszok a kirakatban háborúznak
az alapprobléma az, hogy az ukránoknak van kijáratuk a tengerre
idővel át kell menni a dnyeperen és el kell jutni odesszáig
kérdés hogy mikor lesz meg ehhez a szükséges erő, tekintettel arra hogy jelenleg az avdiivka alsóról avdiivka felsőre eljutás is kihívást okoz az orosz hadseregnek
a felismerés vélhetően azért már meg van, egyre gyakrabban hallani hogy odessza orosz város
de ha ehhez nem lesz meg az erő vagy a "nyugati partnerek" megint megminszkezik az oroszokat akkor felesleges újjáépíteni a fekete tengeri flottát
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 074
24 373
113
Dehogynem.

Meglepődtél? Mert én nem...függetlenül attól, hogy nekem spec nincs iszonyom a NATO-tól, csak nekem sem szimpi per pill, amit csinál.

Megtehetnék igen, de ebben igaza van @meszike91 -nek, hogy az oroszok nem olyan hülyék.

Mindenki annak drukkol akinek akar. El is tudom fogadni bármely oldal érveit, ha azok érvek és nem ideológiai puffogtatások. Még egy modern háború sem volt a "becsület alapjain lejátszva",... A vaknak is világos, hogy a NATO támogatásával a nyugati hatalmak az ukránok f@szával verik a csalánt. Aztán hogy kinek ebből mi szimpatikus, az legyen lelkiismerit kérdés...ne köpködjünk. :cool:
nekem az a rejtély ezzel kapcsolatban,hogy ha már Szíriában is panaszkodtak a NATO repülőgépek pilóták (AWACS),hogy az oroszok zavarják őket,így amerikai katonák kerülhetnek veszélybe emiatt az EW zavarés miatt,akkor miért nem "sütik ki" az összes repülő alkalmatosságnak a szenzorát ami arra repül ?

véleményem szerint a képesség meglenne hozzá,hogy vakká tegynek mindent ami arra jár ,csak az okát nem értem,hogy miért nem teszik .. (mert elvileg megvan,de lehet hogy mégsem ??)

ehhez ráadásul maradhatnának orosz területen is,semmit nem kellene közelebb vinni a harci zónához,vagy legalább is kritikus közelségébe biztosan nem, és ha én látom pl a flightradaron,hogy a NATO gépek merre koslatnak, akkor ők akiknek sokkal több mindenhez van hozzáférésük,még többet és még jobban látnák,

polgári gépeket is simán ki lehetne vonatni abból a zónából,mert ha jelenelg Ukrajna légterét elkerülik akkor még egy kis vargabetű már igazán nem jelentene terhet,nagyköveti szinten tájékozatni az aktuális országokat és lezárni a legteret,ami berepül annak meg kisütni a szenzorait.

egyszerűen nem értem az okát ..
 

meszike91

Well-Known Member
2016. június 3.
1 755
9 099
113
Miért lennének hülyék? Talán kicsit helyre kerülne a nemnato arca, ha vizet fogna valamelyik kukkoló. Nem forog a gyomrotok az ilyen játéktól, hogy én kamikaze drónokat vezetek a hajótokra, de ti nem lőhettek rám? Ez aztán az igazi NATO hozzáállás, amolyan zabszemjankó stílus. (anno Szerbiában is pont ennyit tudtatok) Én az orosz helyében csak úgy figyelmeztetésből lecsattintanék egy ilyen kukkoló sólymot aztán sűrűn elnézést kérnék, hogy bocsi mellément, az ukrán csónakot céloztam, de valamiért nem azt találtam el... :D
Lenne nagy kapkodás nem? :D
Gusztustalan szarjankó aki csak úgy mer háborúzni, ha rá nem lőhetnek. És az is aki az ilyeneknek drukkol... :D
Ez mind szép és jó, de akkor miért nem teszik meg mégsem az oroszok?
 

laci74

Well-Known Member
2015. december 26.
1 329
12 989
113
Veled ellentétben az orosz vezetésnek nem ment el teljesen az esze. Nemzetközi légtérben nem fognak embervezette repülőre lőni soha a büdös életben ennek a konfliktusnak a kapcsán.
És szerinted mit merne lépni a NATO nevezetű gittegylet, ha leszednék valamelyiket?Ki merne neki menni az oroszoknak egy országot mondjál csak.Minden NATO tag bekussolna,és lapítana.Európa normális része akinek nem ment el az esze nem akar háborút.Százados mehetsz majd a balti csivavákhoz önkéntesnek.Putyin például a románokról azt mondta,hogy egy 30 perces ország.
 

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
946
11 071
93
Jelenleg a 12. különleges feladatú dandár „Azov” , korábban „Azov” zászlóalj és „Azov” ezred – az Ukrán Nemzeti Gárda taktikai alakulata.


Más

Támadás Avgyejevka ellen: az orosz hadsereg továbbra is zárja akatlant a Zenit megerősített terület körül -korábban légvédelmi bázis
▪Az orosz csapatok tegnap benyomultak az Avgyejevka magánszektortól nyugatra fekvő dácsás faluba Opytnojee oldaláról, és folytatják a légvédelmi bázis megerősített területe körüli gyűrű lezárását.
▪Most az ukrán katonai propagandisták ismét az orosz fegyveres erők további előrelépéseiről számolnak be.
▪ "Opytnojetól északkeletre az orosz csapatok a Vinogradniki 2 állomás irányába nyomultak előre 1,4 km széles területen 930 m mélységig. Körbejárják a Zenit és Cseburaska erődített területeket, azzal fenyegetve, hogy bekerítik őket, .
▪"Az oroszok előretörtek és megvetették a lábukat a Vinogradniki 2 kertes-szőlős terület északi részén 300 méteres mélységig
pItC5YQrebw.jpg
"Cseburaska erődített terület" - ez jó név :)

nekem az a rejtély ezzel kapcsolatban,hogy ha már Szíriában is panaszkodtak a NATO repülőgépek pilóták (AWACS),hogy az oroszok zavarják őket,így amerikai katonák kerülhetnek veszélybe emiatt az EW zavarés miatt,akkor miért nem "sütik ki" az összes repülő alkalmatosságnak a szenzorát ami arra repül ?

véleményem szerint a képesség meglenne hozzá,hogy vakká tegynek mindent ami arra jár ,csak az okát nem értem,hogy miért nem teszik .. (mert elvileg megvan,de lehet hogy mégsem ??)

ehhez ráadásul maradhatnának orosz területen is,semmit nem kellene közelebb vinni a harci zónához,vagy legalább is kritikus közelségébe biztosan nem, és ha én látom pl a flightradaron,hogy a NATO gépek merre koslatnak, akkor ők akiknek sokkal több mindenhez van hozzáférésük,még többet és még jobban látnák,

polgári gépeket is simán ki lehetne vonatni abból a zónából,mert ha jelenelg Ukrajna légterét elkerülik akkor még egy kis vargabetű már igazán nem jelentene terhet,nagyköveti szinten tájékozatni az aktuális országokat és lezárni a legteret,ami berepül annak meg kisütni a szenzorait.

egyszerűen nem értem az okát ..
Vagy szinte folyamatosan, minimálisan eltérő helyszínnel éleslövészetet jelenteni be az adott vizekre. Akkor senki sem szólhat ha eltalálja valami...

Semmit nem érnének vele, ezek ugyanis egyrészt hajócsavar nélküli, kis süllyedésű hajótestek, másrészt egyszerre többet vetnek be, és manuális rávezetéssel a végfázisban - azaz ha a hálót egy szétkapja, a lyukon át lehet vinni a többit manuálisan.

Itt a fő probléma továbbra is az, hogy az oroszok a kirakatban háborúznak úgy, hogy minden lépésükről tud az ukrán fél (a NATO, de elsősorban az USA ISR hátterével). Az nem világos számomra, miért olyan fontos még mindig a hadianyagok tengeri szállítása az oroszoknak a Fekete-tengeren - talán Szíria miatt, nem tudom.

Szóval az opciók:
  • az ukránok USV kapacitását megtizedelni (gyártó műhelyek, indítóhelyek, stb) - ez gyakorlatilag lehetetlen a kis volumen miatt
  • valami USV-elleni védelmet telepíteni a hajóikra - ez lehetséges, csak egyrészt idő, másrészt minden túlterhelhető
  • az ukrán hajózási útvonalak fék nélküli, totális támadása - ez tűnik járható útnak, figyelembe véve, hogy a derék ukránok ettől vérszemet kapnának, és megsokszoroznák az USV bevetéseket, amely viszont végre információt is adhatna az oroszoknak, hogy honnan indítják ezeket vagy épp hol készülnek
  • végül a NATO ISR valamilyen módon való kikapcsolása: ez lehet politikai (nyomást gyakorolnak az USÁra valahol máshol, hogy inkább azzal foglalkozzanak), de lehet katonai is - azok a Global Hawkok például már elég régóta repkednek ott, mindenféle üzemzavar nélkül, szerintetek nem furcsa??

Amúgy az USV-elleni védelemről az jutott az eszembe, hogy az infrakamerás rávezetés miatt ezek a cuccok viszonylag könnyen vakíthatóak reflektorokkal is. A hajó mindkét oldalára kell pakolni belőlük mondjuk 5-5-öt, és szerintem máris nehezebben vezetik rá a hajóra a drónokat.
Igen, adom, bár ezeken a drónos felvételeken úgy tűnik mintha annyira dobálná ezeket a vackokat a víz hogy örülnek ha elvergődnek a hajókig, egy hálón lévő lyukba beletalálni vele... a fene tudja.