<blockquote rel="aquarell">Zakarcsenkó azt javasolta, hogy Kolomonsky kiàltsa ki a Dnyesztropetrovszki Köztàrsasàgot.
Ez azért lenn érdekes, mert akkor az ATO nem lenne túl egyszerü.
Persze az elszàmolàs Kolomonskyval eltolódna a harcok befejezése utàn, de addig nem jönne rosszul egy ideoglenes szövetséges ..
)
Amennyiben Kolomonsky kikiáltja Dnyesztropetrovszki Köztàrsasàgot, az a térkép alapján is jelentős pozitív változást hoz be már akkor is Novorossiára nézve, ha nem kapcsolódnak be aktívan a harcokba, hanem csak úgymond "semlegesek" lesznek (amihez persze az Ukránoknak is lenne pár jó szavuk/tüzérségi lövedékük...)
Lényegében kezdetben Dnyitropetrovszk azzal találná magát szemben, hogy csak DNR területen keresztül juthatna bármilyen ellátáshoz. Ebben az estben viszont DNR cserébe szoros "politikai" és katonai együttműködést kérhetne.
A Dnyitropetrovszki terület lakossága kb 3,5 millió
Ha ránézünk a térképre, azt látjuk, hogy Dnyitropetrovszk ugyan csak viszonylag kis részen érintkezik Donyeck régióval, és jelenleg a DNR területtel pedig egyáltalán nem, de területi elhelyezkedése miatt lényegében valóban mintegy pajzsként védené DNR-t nyugatról, és több ok miatt jelentős részben Délről is.
Kicsit részletesebben: Ha a teljes Dnyitropetrovszk akér csak semleges is lesz, akkor ha az Ukránok támadni akarják a DNR területét, akkor lesz olyan rész Donyeckben ahol kicsit olyan érzésük lehet majd, mintha satuban lennének, ha pedig Dnyitropetrovszk beállna a harcba a Novorossia oldalán, akkor a támadás azon a részen az Ukránok számára gyakorlatilag öngyilkosság lenne. Ekkor valószínűleg rövid időn belül elveszítenék Mariupolt, aztán nagy valószínűséggel Szlavjanszkot, és Kramatorszkot is.
Ezenkívül Dnyitropetrovszkkal délen Kherson, dél-keleten pedig Zaporizsie határos.
Zapozsiei terület lakosságszáma kb 1.9 millió
Khersoni terület lélekszáma kb 1,1 millió.
Kherson viszonylag kis lélekszámú, és már most is alig tudja irányítani Kijev, elég valószínű hogy szinte azonnal problémák lennének ott is. Ha pedig Kherson bukik, akkor Zaporizsie el lenne vágva a Kijevhez hű területektől. Ekkor valószínűleg Zaporizsie szinte automatikusan átállna.
Ugyanakkor Harkov egy ideig Kijev ellenőrzése alatt maradna, mert valószínűleg oda összpontosítanának az Ukránok haderejük jelentős részét. De már ez is nagy segítség lenne a DNR-nek, igaz LNR-et kisebb mértékben tehermentesítené - sőt akár még kiemeltebb célponttá is válhatna.
Egy másik lehetőség szerint viszont az Ukránok megtámadnák Dnyitropetrovszkot, részben azért is, mert nem akarnák elveszíteni Khersont és Zaporozsiét sem. ( ha ez megtörténne, akkor ráadásként az Oroszoknak Krímből már szárazföldi kapcsolata is lenne az anyaországgal) Ebben az esetben nagyon sok függne attól hogy milyen katonai együttműködési megállapodást kötne Kolomojszkij és Zaharcsenkó. De ez még inkább segítené elsősorban a DNR-t rövid távon, de hosszabb távon LNR-t is.
Ekkor valószínűleg az Orosz tavasz azonnal begyűrűzne Harkovba is.
Ezután már viszonylag könnyebb lenne az út Odesszáig...
Persze mindezt látniuk kell Kijevben -és vélhetőleg az USA-ban is, még inkább a Kijevi CIA központban is- Ekkor valószínűleg nagyon aktívvá válna Washington, ami nagy valószínűséggel aktivizálni akarná az EU-t....Kérdés hogy ekkor mekkora és milyen katonai és ellátási támogatást kapna valóban maradék Ukrajna. Merthogy ekkor valószínűleg a Lengyelek Románok... is arra gondolnának hogy mekkora területeket tudnának megmenteni az Oroszoktól.
Szóval, kérdés hogy ezt katonai úton (mondhatni hatósági eszközökkel), vagy Kolomojszkijjal megegyezéssel akarják megakadályozni Porosenkóék.
Vagy az is lehetőség ,(bár jelenleg már kisebb) hogy politikailag Kolomojszkij kerekedik felül.
Összegzésképpen látni lehet hogy Dnyitropetrovszk egy dominó kezdete lehet. Az Ukránoknak elemi érdekük ezt megakadályozni, Zaharcsenkónak (és a DNR-nek, és Novorossiának) pedig ez egy nagy lehetőség.</blockquote>
Nos, szvsz ez olyat indítana el, ami további régiók leszakadásához vezetne. Már most is pattanásig feszült a helyzet a gazdaság miatt és még harcolni is kell a szakadárok ellen. Ha Dnyepropetrovszk leválna, akkor sorra lépnének le más területek is, főleg azok, akik határosak velük.
Ez a kijevi kormány és elnök bukásához vezetne, különösen ha ismét a civilek ellen fordulna bosszúból.
Van még pár nap márciusból. Én márciusra tettem a katlan miatti folyamatok révén az összeomlást, simán bekövetkezhet. Utána viszont bukás, és tényleg elképzelhető lesz egy föderális Ukrajna. Már ha egyáltalán lenne rá igény. (Ha nem kezdenék el lőni a civileket ismét, akkor talán még összejöhet.) De hogy lesz-e, nagy kérdés.
Visszatérve a szervezetlenségre ...
A II. VH elején, sőt, a szovjet-finn háborúban IS totál szervezetlenek voltak a szovjetek. Egyszerűen a sok-sok érdek, mint a szövetségeseknél is volt a háború alatt (a szovjetek mielőbbi partraszállást akartak, az angolszászok először légi fölényt, stb.), mindig problémákkal és látszólagos fejetlenséggel jár. De megtanulják. Pattont is szépen elkalapálták az elején, aztán tanult belőle, és visszavágott. Tunéziában láttuk a végét.
Úgy érzem, hogy az ukránok nagyon alacsony veszteségeket adtak közre. Ezért az 1:1 több, mint baromság.
Ha ez 1:1 lenne, Kijev már rég Donyeckben tartana győzelmi parádét ...