"És van még egy nagyon fontos dolog, amiről kevesebbet beszélnek, holott nagyon jól megfogható – a vallás. Azért nem beszélnek erről, mert ez nem támaszt alá semmilyen elérendő politikai célt. Miről van szó? Nyugat-Ukrajna, a lengyelországi határvidék döntő módon görög-katolikus, közepe és attól keletre pravoszláv. Még aki ukránnak vallja magát, az is pravoszláv, szemben azzal az ukránnal, aki kétszáz kilométerrel odébb él és görög katolikus. Ezt bonyolítja, hogy a pravoszláv egyház szerkezete alapvetően eltér a katolikustól. Egy alapvető különbség van a sok mellett ezen egyházak között. A pravoszláv egyház zsinata csak hitelvi kérdésekben dönt, szerkezetében nem. Hiába van az egyháznak egy feje, amely rendszerváltásig a moszkvai, minden oroszok pátriárchája volt egészen Kijevig bezárólag, amikor függetlenedett Ukrajna és az első váltáskor egy nyugatos irányzat győzött a választásokon, megpróbálták az egyházat is maguk mellé állítani, mondván, hogy ugyanúgy, ahogy van szerb és román ortodox egyház, bár hitelvekben teljesen megegyeznek, ámde egymástól teljesen függetlenek, létre kell hozni az ukrán pravoszláv egyházat is. De mivel minden parókia maga dönt arról, kit fogad el feljebbvalójának, gyakorlatilag létrejött egy ukrán ortodox egyház, kijevi székhellyel és egy, amely továbbra is Moszkvához tartozik. .A Lavra hű maradt Moszkvához, a Szófia pedig önálló egyházat alapított. Ettől kezdődően, Kijevtől keletre szinte mindenki maradt az orosz egyház része, attól nyugatra pedig beállt az új egyházba. Igen, de létszámában az ukrán egyház csak 30 százalékát tömöríti a híveknek, 60 százalékban Moszkvában hű püspökségek vannak jelen ma is. Volt egy harmadik része is ennek az egyháznak, amely a Szovjetunió elől kimenekült Kanadába és USA-ba ott hozta létre a maga püspökségét, nem ismerte el sem az orosz egyházat, mondván, hogy KGB ügynök az egész vezetés
S az is volt.
Nyilván, vagy legalábbis együttműködő. De ugyanezt mondták kilencven után azokra is, akik vezették a két egyházat. S tulajdonképpen tényleg a régiek voltak, csak sapkát cseréltek. Ez azért lényeges és nem beszél róla viszonylag sok politológus és elemző, mert ez azt mutatja, hogy az orosz gyökerekhez való kötődés lényegesen erősebb az ukrajnai társadalom egy részében, mint azt egyébként megpróbálják a különböző cenzusokkal leírni.
- See more at: http://www.maszol.ro/index.php/kulfold/35130-barsony-az-orosz-hatarnal-nem-lehet-haborut-nyerni#sthash.D6SNBGov.dpuf"