"Készülnünk kell rá, hogy Putyin nyáron támad” – interjú
Bár a NATO főtitkárával ellentétben az ukrán hadvezetés nem tart a konfliktus élesedésétől, a budapesti ukrán követség ügyvivője szerint nem lenne meglepő Putyin orosz elnöktől egy ilyen lépés. A budapesti ukrán nagykövetség ideiglenes ügyvivője, Mihajlo Junger úgy véli, tudatosan tették tönkre az ukrán hadsereget Viktor Janukovics elnöksége idején, miközben Oroszország a legmodernebb eszközökkel támogatja a szeparatistákat. A VS.hu interjúja.Feltűnően baráti hangvételű interjút készített az olasz Corriere della Sera Vlagyimir Putyinnal nemrég. Az orosz elnök régen beszélt ilyen terjedelemben az ukrán konfliktusról, így érdemes kicsit felidézni. Putyin szerint Ukrajna, az EU és az Egyesült Államok a felelős a konfliktus miatt. Mit gondolt, amikor ezt olvasta?
Valóban szokatlanul hosszú interjú volt, sok elemével nem értek egyet. Kezdve, hogy Putyin puccsnak nevezi azt, amire a legtöbb ukrán a „méltóság forradalmaként” emlékezik. Putyin azt mondta, hogy ha az akkori ukrán ellenzék, amely 2014-ben vezette az Euromajdant, elindult volna az elnökválasztáson, akkor „százszázalékos eséllyel megnyerte volna” azt. Ez nagyon ironikusnak hangzik. Mert <b>mindenkinek világos volt 2013-ban és főleg 2014-ben, hogy ha Janukovics elnök maradt volna, éppen ő „nyerte volna meg” simán a választásokat, nem az ellenzék.</b> Mert addig teljesen bebetonozta volna a hatalmát. Így ellenzéki jelöltnek esélye sem lett volna.
Másrészt Putyin elnök önmagának is ellentmondott, amikor elismerte, az önhatalmúlag kikiáltott donyecki és luhanszki „köztársaságokat” senki nem ismeri el – még Oroszország sem. Ezek után azt mondta, hogy a kijevi kormány ismerje el őket legitim tárgyalófélnek, és beszéljen velük. Szerintem ezek csak olyan propagandakijelentések, amelyeket csak tájékozatlan emberek hisznek el.
Arról is beszél Putyin, mennyire sajnálja, hogy Ukrajnával most ilyen a viszony, pedig a két nép barátságban élhetne, fontos gazdasági partnerei egymásnak, ukrán gyárban készülnek motorok orosz harci helikopterekbe, és hasonlók.
Mit mondjak? Mi is nagyon sajnáljuk, hogy most ez történik. De ebben van felelőssége az orosz elnöknek így hamis, amit mond.
Nem érzi úgy, hogy Putyin korábbi elszigetelődése kezd oldódni? Tavaly nyáron, a Malaysian Airlines gépének lelövése után volt egy hallgatólagos megegyezés, hogy európai vezetők nem folytatnak vele kétoldalú tárgyalásokat. Ennek már rég vége, Putyin éppen most találkozott az olasz kormányfővel, a finn államelnökkel.
Lehetett rá számítani, hogy előbb-utóbb egyes európai vezetők újra felveszik a kapcsolatot vele. De az egység megmaradt, ez a lényeg. Például a finn elnök el is mondta, hogy előzetesen kikérte néhány kollégája véleményét az ügyben. Nem egy személyben döntött.
Számukra az a lényeg, hogy az Európai Unió egységes legyen az orosz agresszióval szemben, és ez így volt, és most is így van. De a kapcsolatokat csak Ukrajna területi integritásának visszaállítása után lehet rendezni. Vagyis a Krím félszigetnek is vissza kell térnie, és minden orosz katonának el kell hagynia az országot. Ezzel az Európai Unió is tisztában van. És azzal is, hogy ha ezek a feltételek nem teljesülnek, akkor az unió alapértékei sérülnek, és ez az EU-nak is árt.
Most lesz június végén egy uniós csúcstalálkozó. Ott is napirenden lesz az ukrajnai konfliktus. Mire számít, fenntartják majd a szankciókat Oroszországgal szemben?
Igen, ezt gondolom. Már csak azért is, mert a legfrissebb adatok szerint csak az elmúlt két hétben Oroszország 40 új tankot, tucatnyi páncélozott harci járművet, Grad rakétavetőket szállított Kelet-Ukrajnába, hogy még jobban felfegyverezze a terroristákat. A cél egyértelmű: bármikor támadást indítani az ukrán hadsereg ellen. Júniusban három súlyos támadás érte az ukrán hadsereget, megsértve a minszki megállapodást. Június 3-án az ukrán ellenőrzés alatt álló Marinka települést tankokkal, ezerfős alakulattal támadták. Június 12-én nehéztüzérséggel támadtak Jaszinovata település körzetében, felrobbantva a régió gázellátását biztosító vezetéket. Három nagy város lakossága maradt gázellátás nélkül, köztük a 400 ezres Mariupol.
Csak tegnap öt települést lőttek (az interjú szerdán készült) 120 milliméteres nehéztüzérséggel, ami a minszki egyezmény értelmében is tiltott. Mindegyik támadás ukrán ellenőrzésű területen történt, és a civil infrastruktúra ellen irányult. Ezt az utóbbi támadást terrorcselekménynek kell minősíteni – még javítást végző vízvezeték-szerelőkre is lőttek. Az Oroszország által támogatott terroristák tudatosan a civil infrastruktúrát akarták megsemmisíteni. Fontos, hogy mindhárom eset az elválasztó vonaltól nyugatra történt, ez azt jelenti, hogy minket támadtak, a szeparatisták szélesíteni akarják az ellenőrzött területüket, ezzel durván megsértették a tűzszünetről szóló minszki megállapodást.
http://www.karpatinfo.net/cikk/belfold/keszulnunk-kell-ra-hogy-putyin-nyaron-tamad-interju