[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 325
33 381
113
Majd elgondolkodik, és egyre többen igy lesznek, hogy talán ez a Putyin mégse olyan nagyszerű dolog. Miközben te sajnalod, addig meg kaviárt zabál.

Oroszországban cárt is csak 3 év háború, sok millió halott és éhezés után kergettek eddig el. Ja, ami utána jött, az rosszabb volt - bár a mai oroszok többsége nem így gondolja, végül is szuperhatalom lettek cirka 40 évre. A nemzettudat kiirthatatlan része a szovjet múlt, nem lehet másra lecserélni, erre Putyin is rájött. Max. kiegészíteni lehet egy kis ortodox felszenteléssel, ikonokkal stb. (de hát ezekkel már Sztálin is élt a NHH alatt, akkor egy ideig nem üldözték a vallást annyira, nagyanyám a következőket mondta az anno hozzájuk beszállásolt orosz (vagy ukrán...) kiskatonákról: "Hogy azok milyen sűrűn hányták a keresztet... ja és hogy mennyire utálták azok a zsidókat" (pedig ők sem kedvelték éppenséggel őket, de a mértékén mégis megdöbbentek). Ja meg, hogy a "felszabadulás" után Bp-en pusztító, fosással járó járványt "ukrán"-nak hívták (mármint ők, a magyarok).
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 811
48 342
113
Putyin tudja, hogy az Azovval hasonlóan fanatikus harcosokat kell szembeállítani.
Nekem ezekről a videókról ez jut eszembe, bocs:
Pont ugyanez jutott az eszembe! Sardaukar gárda...

Egyébként milyen érdekes, a Dűne film pont tavaly év végén került mozikba, és hát ... felfogható az ukrán helyzet nyugati narratívájának is.

(Igen, olvastam a könyvet, tudom mikor írták. De akkor is érdekes párhuzam.)
 
  • Tetszik
Reactions: sidewinder12

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 970
5 939
113
azért a NATO/USA bármiféle katonai akciót úgy kezd, hogy háborúművészete szentháromságot teljesíti
-totális légifölény
-totális légifölény
-totális légifölény
aztán egy madár se tudjon felszállni

oroszok ezt nagyon elk*rták, nem kicsit
 

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113
vagy csak az illetékes propagandamunkás rájött hogy a csoda29-es története már annyira nevetséges hogy kontraproduktív
ezért belekapott ebbe az il-76 történetbe, mert erre tudott egy bosszú motívumot ráépíteni
Esetleg Wilson fentebbi posztjához csatolva: Lelőtték a saját gépüket. Még azt se zárnám ki ameddig nincs fotó vagy bármi más.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 775
86 464
113
Oroszországban cárt is csak 3 év háború, sok millió halott és éhezés után kergettek eddig el. Ja, ami utána jött, az rosszabb volt - bár a mai oroszok többsége nem így gondolja, végül is szuperhatalom lettek cirka 40 évre. A nemzettudat kiirthatatlan része a szovjet múlt, nem lehet másra lecserélni, erre Putyin is rájött. Max. kiegészíteni lehet egy kis ortodox felszenteléssel, ikonokkal stb. (de hát ezekkel már Sztálin is élt a NHH alatt, akkor egy ideig nem üldözték a vallást annyira, nagyanyám a következőket mondta az anno hozzájuk beszállásolt orosz (vagy ukrán...) kiskatonákról: "Hogy azok milyen sűrűn hányták a keresztet... ja és hogy mennyire utálták azok a zsidókat" (pedig ők sem kedvelték éppenséggel őket, de a mértékén mégis megdöbbentek). Ja meg, hogy a "felszabadulás" után Bp-en pusztító, fosással járó járványt "ukrán"-nak hívták (mármint ők, a magyarok).
Hány forradalom, terror, stb kellett a franciáknak egy működőképes demokráciához, amit éppen most számolnak fel? A németek hány milla halott után tartanak ott, amiért ez a több milla halott biztos nem àldozta volna fel az életét?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 325
33 381
113
azért a NATO/USA bármiféle katonai akciót úgy kezd, hogy háborúművészete szentháromságot teljesíti
-totális légifölény
-totális légifölény
-totális légifölény
aztán egy madár se tudjon felszállni

oroszok ezt nagyon elk*rták, nem kicsit

Nincs hozzá elég eszközük, se kiképzettségük. Meg persze a jelek szerint tényleg sétagaloppra számítottak.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 775
86 464
113
Szar ez a világ, úgy ahogy van. Simán lehetne békességben élni, de mindig van egy dagadt kissrác aki mindenkitől minden jatékot elvenne, és soha se szállna ki a Mikulás öléből ...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113
Mármint az oroszok? Elképzelhető simán, akár ennyi balfaszkodás után ilyen baleset is.
Úgy értettem, hogy az ukránok lőtték le a saját gépüket.Még van ép Il-76-osuk, ma reggel is repültek. Saját gépet még csak nem lőnek le az oroszok, akármennyi hibát is vétettek az elmúlt két napban.
 
  • Tetszik
Reactions: ghullaire

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 615
7 010
113
A likeom csak a megállapításodnak szól, nem magának a ténynek, amit leírtál.
Igazság szerint érdemes továbbgondolni a Hostomeli műveletet, mert sokkal nagyobb jelentősége volt, mint azt elsőre gondolnánk.
Alapvetően kezd már körvonalazódni nekem helyzet, hogy mi volt az eredeti cél a támadás megindításánál.
Megpróbáltak egy nagyon kockázatos tervet, amelyik ha bejön, akkor nemcsak pillanatok alatt lerendezhették volna az egész háborút, de minimális veszteséggel is járt volna. Végül nem sikerült, de esélyes, hogy magát a műveletet oktatni fogják különböző akadémiákon.
A terv valószínűleg az volt, hogy korlátozott támadásokat indítanak a határ mentén, amik pont arra elegek, hogy lekössék a védelmet, esetleg átcsoportosításokba kezdjenek Kijev térségéből. Eközben a VDV/Pecnaz elit egységei Kijev külvárosában landolnak, és pillanatok alatt eljutnak a kormányzathoz és a hatalmukba kerítve, minimális veszteségek keletkeznek mindkét oldalon. Alapvetően ezért hívták az oroszok Speciális műveletnek az egész támadást. Merthogy ez egy fegyveres coup d' état lett volna. Csak nem jött össze.

Gondolom az a 3 helikopter (és a rajtuk utazó ejtőernyősök), amelyeket lelőtték a támadás során biztosan hiányzott, ahhoz, hogy megtartsák a repteret, amíg meg nem érkezik a légiszállítású ezred/dandár többi része.
A tervben az volt a kockázat, hogy a művelet jelentőségének ellenére jóval kisebb erővel kivitelezték a leszállópálya biztosítását, mint kellett volna. A mai 200 helikopteres mozzanat volt az, amit az elején is meg kellett volna csinálni. És ez volt a látszólagos hatalmas hiba. Csakhogy ahhoz, hogy igazán meglepetésként érje a védőket a dolog, ahhoz így kellett megpróbálni, ahogy megpróbálták. Kis létszámban, és mindenféle komoly biztosítás, és EW előkészítés nélkül.
Ugyanis az a "pár" helikopter elveszett a hatalmas forgatagban ami a támadás megindulása közepette a légtérben előállt.
De a művelet valódi azzal is fedni akarták, hogy nagyon messziről északról érkeztek a nehéz szállító gépek. Olyan területről, amit esetleg a nyugati felderítő gépek nem tartottak annyira szemmel. Mert azért egy 18 gépes IL-76-os flotta bemálházása az ukrán körzetben azért igen-igen figyelemfelhívó lett volna.
A komolyabb erő (kb. 2x annyi helikoter) alkalmazása a pálya biztosítására azt jelentette volna, hogy kiderül a céljuk, és rájönnek az ukránok a támadás súlypontjára.
Szóval ne gondoljuk, hogy nem tudták volna szerda reggel megcsinálni ugyan ezt a 200 helikopteres masszív deszant műveletet, csak azzal esélyük sem lett volna stikában bejutni a kormányzati épületekig.
És van egy olyan érzésem, hogy végül azért csinálták meg, mert a szakmai büszkeség ezt kívánta. Hiszen a szárazföldi csapatok már elérték a repteret addigra.
Hja, és még valami: lehet, hogy pont a nyugati sajtós stáb buktatta le a műveletet idő előtt.

És hogy visszatérjek az eredeti gondolathoz. A most következő forgatókönyv viszont nagyon más lesz. Nem véletlenül akarta Putyin javasolni/elérni a katonai puccsot.
Mert sajnos az a forgatókönyv jön, amire én az elejétől számítottam. Illetve már el is kezdődött.
Sajnos most jön a nagyobb áldozatokat követelő henger. Mint pl. a Krím felöl, vagy a partraszálló tengerészgyalogosoktól, stb.
De erre szerintem Zelenszkij is rájött, amikor megindultak az eddig a határon kívül várakozó BGT-k.
Nem véletlenül akart egyből tárgyalni. És Putyinék is nem véletlenül váltottak engedékenyebb üzemmódba.
Biztos vagyok benne, hogy nagyon kemény feltételeket fog kapni, de muszáj lesz elfogadnia. Valószínű, hogy ez a malőr (hogy a 18 gép nem tudott leszállni) talán megmentette Zelenszki életét. Ha bejutottak volna az orosz különlegesek, akkor nem biztos, hogy élve megússza.

Távol álljon tőlem, hogy bárkit is mentegetni akarjak, vagy ebben a helyzetben pártját fogjam. Sajnos mindkét fél érveit megértem. A módszerekkel viszont súlyos gondok vannak. Az viszont biztos, hogy magából a műveletből legalább az oroszok filmet fognak csinálni. Tulajdonképpen megycsinálták a saját Sólyom végveszélyben-jüket. Ráadásul majdnem ugyan azokkal a kockázati tényezőkkel.
Ezt vetettem fel 1 nappal korábban: :)

Szerintem nagyon finoman kezdtek az oroszok, hogy minél kevesebb emberi áldozat legyen + valszeg a deszanttal mostanra már el is foghatják a vezérkart. A reptéren csúszott el a 24 órás terv.
Kielemzik a hibákat és valszeg holnap rákapcsolnak.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 669
9 369
113
Majd elgondolkodik, és egyre többen igy lesznek, hogy talán ez a Putyin mégse olyan nagyszerű dolog. Miközben te sajnalod, addig meg kaviárt zabál.
Tudom, hogy közben kaviárt zabál, ne aggódj. Putyin eddig a háborúig igencsak nagyszerű "dolog" volt az oroszok szempontjából. Vannak ismerőseim, mesélték milyen volt a 90-es évek jelcini "demokráciája". Putyin egy totálisan lenullázott, a szétesés szélén álló országot hozott vissza az "élők sorába" Jelcin után.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 811
48 342
113
Lehet így is nézni és értelmezni ezt a képet, de akárhogy is nézem az orosz hadsereg támadt Ukrajnára és nem fordítva történt, és én valahogy magyarként mindig valahogy a hazáját a szülőföldjét védő nemzettel szimpatizálok nem az agresszorral......
És ezzel nincs is semmi baj.
Nekem a média által prezentált képpel, az általa sugallt (nagyon is egyoldalú) üzenettel van bajom. De ez nem ide tartozik.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 249
113
Tudom, hogy közben kaviárt zabál, ne aggódj. Putyin eddig a háborúig igencsak nagyszerű "dolog" volt az oroszok szempontjából. Vannak ismerőseim, mesélték milyen volt a 90-es évek jelcini "demokráciája". Putyin egy totálisan lenullázott, a szétesés szélén álló országot hozott vissza az "élők sorába" Jelcin után.
Ezzel nem vitatkozom.
A bajom az, hogy most nekiállt Szovjetunió 2.0-t csinalni a hazájából.
Rossz ez mindenkinek.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba