[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

anderson87

Member
2012. január 5.
31
57
18
Elnézést az OFF-ért. Sokat hallottam a támadás első napján a kalibr robotrepülőről és az Iskander ballisztikus rakétáról. Melyiket milyen célpont ellen vetik be?
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Hegedűs István a saját nemzetét árulta el. Azért az némileg más, hogy magyarként ki melyik hadviselő félhez áll közelebb. De a legfőbb dolog: bármelyik fél a kedvenc, a történésekben legyen tárgyilagos és tényszerű.
Nincs kedvenc. Van magyar és van idegen. Aki idegent szolgál, az magyart nem szolgálhat, mert egy seggel két lovat nem lehet megülni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 897
85 487
113
Elnézést az OFF-ért. Sokat hallottam a támadás első napján a kalibr robotrepülőről és az Iskander ballisztikus rakétáról. Melyiket milyen célpont ellen vetik be?
Mire gondolsz? Vezetési pontokat, légvédelmi központokat és előrejelző radarokat lőttek velük az egyéb kritikus katonai infrastruktúra mellett.
 

Elkhound

Well-Known Member
2016. május 17.
338
1 706
93
Kiégett az oroszországi Tor-M2 komplexum Kijev régiójában

"TOR-M2" Ukrajnában

Kiégett az oroszországi Tor-M2 komplexum Kijev régiójában...​


Kiégett a "Tor-M2" orosz légvédelmi rakétarendszer Kijevben.

Erről a katonaság számolt be.
A légvédelmi komplexumot járó motor mellett gyújtották fel.

Az orosz legénység sorsáról nem számoltak be.


A Thor SAM egy minden időjárásban használható taktikai légvédelmi rakétarendszer, amelyet légi és rakétavédelmi feladatok megoldására terveztek.
Tor-M2 SAM. A komplexum fő különbsége az, hogy megállás nélkül képes lőni menet közben - a felszerelés védelme érdekében menet közben.

SAM 9K331M Tor-M2 (2020. június).  Fotó: orosz média
SAM 9K331M Tor-M2 (2020. június). Fotó: orosz média

Ebből az biztos, hogy az éles képen egy TOR M2 van. A másik meg homályos, és (szándékosan?) azonosíthatatlan tipus.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 682
34 465
113
Negan azok az elemzések a jelenlegi éppen aktuális helyzetét tükrözik a teljes későbbi összkép apró szeletei, csupán....
Elözetes hirszerzés szerinted nincs?
Persze,hogy pontosabb egy utólagos,már minden inforáció birtokában végzett elemzés.De ettől még van napi elemzés minden szinten.
Példa.II vh-ban a jenkik kielemezték a Japán stratégiai gyengeségeket.Nyersanyag,legfőképpen olaj hiány.Ezért a látványos anyahajós harcászattal párhuzamosan elkeztek egy tengeralatjáró háborút is.Az előbbi harcászati hadműveleti tevékenység volt elsősorban,az utóbbi meg hadászati-stratégiai hadjárat (persze kölcsönösen összefügtek és kiegészitették egymást).Ezt a döntést az aktuális elemzésre alapozva hozták.A háború utáni utolagos elemzések meg igazolták.
 
W

Wilson

Guest
Воювати за Україну вже зголосилися 20 000 добровольців з 52 країн

16 Березня, 2022

52 országból már 20 000 önkéntes jelentkezett, hogy harcoljon Ukrajnáért​

2022.03.06.

Nemzetközi Légió

Március 6-ig 52 országból 20 000 külföldi önkéntes jelezte, hogy csatlakozni kíván a megszállók elleni harchoz.

A belügyminisztérium Dmytro Kuleba külügyminiszter nyilatkozatára hivatkozva közölte.

Az ukrán diplomácia vezetője szerint a nagykövetségek feldolgozzák a külföldi állampolgárok kérelmeit.

A világ szabad népeinek mozgósítása egyszerűen elképesztő. A mai napig a világ 52 országából vannak tapasztalt veteránjaink és önkénteseink. Ez az ő kívánságuk, nem mi vettük fel őket, nem bátorítjuk őket semmilyen módon. Ez a készségük a jó harc megvívására" - mondta Kuleba.

A washingtoni ukrán nagykövetség szerint csak az USA-ból 3000 amerikai veterán tervezi, hogy az Oroszország elleni háborúba megy.

Szeretnénk emlékeztetni Önöket, hogy létrehoztunk egy online platformot azok számára, akik kapcsolatba kívánnak lépni a Nemzetközi Biztonsági Támogató Erőkkel. A https://fightforua.org/ portál tájékoztatást nyújt az ukrán nép eléréséhez szükséges összes lépésről.

Különösen az Ukrán Nemzetközi Védelmi Ligához való csatlakozáshoz kell felvenni a kapcsolatot az országában működő ukrán nagykövetséggel a megfelelő kérelemmel, és ott közlik,
, hogy milyen dokumentumokra és ruházatra (felszerelésre) van szükség, illetve milyen felszerelésre.

Ezután találkoznia kell a nagykövetség védelmi tisztviselőjével, és a konzullal meg kell beszélnie a vízumot. Ezután kérnie kell a felvételét az ukrán fegyveres erőkhöz önkéntes katonai szolgálatra szerződés alapján.

Ezt követően a munkavállaló utasításokat kap az Ukrajnába való utazáshoz, valamint a szükséges dokumentumokhoz és felszereléshez. Ajánlott, ha van, katonai felszerelést vinni magunkkal, pl. ruházatot vagy annak elemeit, ruházatot, öltözetet, egyenruhát, testpáncélt stb.

Szükség esetén az ukrán nagykövetségek és konzulátusok képviselői segítséget nyújtanak az út során.

Az ukrajnai katonai bázisra érkezve egy légiós szerződést ír alá, és csatlakozik az ukrán Nemzetközi Védelmi Ligához. Ezután készen áll arra, hogy a világ minden tájáról érkező katonákkal és ukrán harcosokkal együtt harcoljon a megszállók ellen.

 
  • Dühítő
Reactions: Kim Philby

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 917
25 933
113
Mert lehet, hogy a "Nyugat" most hajszolja egy olyan szituációba őket, ahol már azt gondolják hogy akkor inkább megreszkíroznak egy forrót!
Vagy te tényleg azt hiszed, hogy a jenkik megvívnának egy interkontinentális atomháborút a Baltikumért vagy Lengyelországért? Vagy az EU-ért? Csak mert van 5-ös cikkely? Tényleg ezt hiszed? Te ezt elhiszed?

Kiemeltem a lényeget!
Azt hiszem elég világos! Lengyelország megkapja a jogot az elhamvadásra (meg mindazok akikben feléledt a vágy az önpusztításra), de az 5. cikkely az megy a kukába!
---
"A Fehér Ház magyar idő szerint vasárnap délelőtt ismerte el a tárgyalások folytatását a kérdésről, de Washington hangsúlyozza: bármelyik állam ad gépeket Ukrajnának, „az a saját szuverén döntése lesz”."
 
W

Wilson

Guest
Elözetes hirszerzés szerinted nincs?
Persze,hogy pontosabb egy utólagos,már minden inforáció birtokában végzett elemzés.De ettől még van napi elemzés minden szinten.
Példa.II vh-ban a jenkik kielemezték a Japán stratégiai gyengeségeket.Nyersanyag,legfőképpen olaj hiány.Ezért a látványos anyahajós harcászattal párhuzamosan elkeztek egy tengeralatjáró háborút is.Az előbbi harcászati hadműveleti tevékenység volt elsősorban,az utóbbi meg hadászati-stratégiai hadjárat (persze kölcsönösen összefügtek és kiegészitették egymást).Ezt a döntést az aktuális elemzésre alapozva hozták.A háború utáni utolagos elemzések meg igazolták.
Persze, hogy van napi elemzés de az alapján nem fognak nyilatkozni az orosz hadsereg minőségéről valós képességeiről.....
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
A lengyel-ukrán határig NATO kísérettel repülnek utána már két esélyes a dolog, nem látom, azt a megoldást, hogy ne legyen meg a kockázata, hogy már az ukrán légtérbe belépés után lelője őket az orosz légierő.
Arról nem is beszélve, hogyha már eleve tökig megpakolva legiharc rakétákkal szállnak fel Lengyelországból, azzal szerintem Lengyelország kimeríti a fegyveres beavatkozás tényét....

Szerintem AWACS -ekkel egyebekkel nézni fogják a légteret illetve adott esetben hírszerzési információkra is támaszkodhatnak, hogy találjanak egy olyan "lyukat" amikor a fegyver nélküli gépek be tudnak repülni és el tudják érni a célállomásukat. Egész egyszerűen, ha lenne a légtérben orosz gép, akkor nem repülnek be és visszafordulnak. Persze kérdés, hogy a 28 Mig -et és azok kíséretét hány részletben gondolják átvinni? Ekkora mozgolódás azért feltűnhet odaát is ...

Az orosz taktika lehet ez, hogy amennyiben nekik van info -juk vagy érzékelik a berepülési kísérletet, akkor levegőben levő vadászokkal elhessegetik (nem engedik ukrán légtérbe) vagy éppen a földön csapkodják majd meg azokat. A kérdés, hogy mely repteret nézték ki magukat. Adná magát valamelyik ukrán nyugati körzetes, de reméljük "nem túl nyugati" lesz majd ...

Persze a pakliban az is benne van, hogy egyelőre hoax. Az eddigi gépfelajánlásokból sem lett semmi - sőt korábban a lengyelek is megerősítették, hogy nem lesz ilyen. Ugye az ukrán pilóták sincsenek erre kiképezve (ez nem az a MiG-29 amihez szokva vannak). Meglátjuk ...
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 697
22 437
113
Gugli fordítás

Kateryna Stepanenko, Frederick W. Kagan, Brian Babcock-Lumish

2022. március 5


  • A 2022-es tavaszi tervezet korai bejelentése valószínűleg nem fogja növelni az oroszok harci erejét Ukrajnában a közeljövőben.
  • A nyugati típusú tartalék haderő létrehozására irányuló közelmúltbeli orosz erőfeszítések valószínűleg nem befolyásolják érdemben az ukrajnai harci műveleteket.
  • Mivel Oroszország kimeríti szerződéses katonákkal felvértezett, magas készenlétű egységeit, az erősítések minősége valószínűleg jóval gyengébb lesz, mint az elsőként az inváziónak szánt egységek.
Az orosz hadsereg egy hibrid formátum, amely a hagyományos káder- és tartalékos hadköteles rendszert és a szerződéses hivatásos rendszert ötvözi. Míg az orosz hadsereg erőfeszítéseket tett sorai professzionalizálására, különösen az elmúlt 15 évben, továbbra is a sorkatonákra támaszkodik, mind az aktív szolgálatot teljesítő hadereje, mind pedig általános mozgósítás esetén tartalék erői tekintetében. [1] A legtöbb harci egységet hadköteleseknek vagy mozgósított tartalékosoknak kell kitölteniük, hogy harcképesek legyenek. A szerződéses katonák a káder- és elit egységekben, különösen a légideszant egységekben koncentrálódnak.

Az Orosz Fegyveres Erők káderes és tartalékos egységeit alacsony készültségben, korlátozott létszámú hivatásos állományú és sorkatonai létszámmal tartják fenn, azzal a feltétellel, hogy mozgósítás esetén tartalékosokkal is ellátják őket. [2] Az oroszok már sok káder- és tartalék egységet használtak Ukrajnában, és az ukránok ellen nem teljesítettek jól, néhány egység súlyos veszteségeket szenvedett. Oroszországnak valószínűleg nincs nagy tartaléka magasan képzett szerződéses egységekből, bár valószínűleg vannak el nem kötelezett erők.

Sorozás

Az Orosz Fegyveres Erőket félévente sorozzák be, az őszi besorolás október 1-jétől december 31-ig, a tavaszi pedig április 1-től július 15-ig tart. [3] 2022-ben a Kreml február 18-án jelentette be a tavaszi hadkötelezettséget. [4] A tervezet minden 18 és 27 év közötti férfit érint, bár egyes sorkatonák akár 16 évesek is lehetnek. [5] Az orosz hadkötelesek általában egy évet szolgálnak. [6] Az összes orosz katonakorú férfi éves hadkötelezettsége megközelítőleg 1,2 millió ember, bár csak a fele kénytelen a helyi katonai biztosnál (voenkomat) megjelenni. Az orosz vezérkar jelentése szerint 127 000 embert állítottak be a 2021 őszi hadsorra, és 134 000 embert 2021 tavaszán a 672 000 behívott emberből. [7] A sorkatonák száma évről évre viszonylag állandó, 2020-ban 263 000, 2019-ben pedig 267 000. [8] 2021-től megközelítőleg 261 000 hadköteles teljesít jelenleg szolgálatot orosz egységekben, és 2021 őszén a hadkötelesek harmadik hónapjában kezdik a kiképzést.

Az új sorkatonák egy-két hónapos alapkiképzésen vesznek részt, majd három-hat hónapos továbbképzésen vesznek részt, mielőtt megérkeznének a kijelölt egységeikhez. [9] A hatályos törvények kizárják, hogy a hadkötelesek négy hónapnál rövidebb kiképzéssel vonuljanak be a harcba; a hadiállapot vagy az általános mozgósítás azonban felválthatja a jelenlegi politikát, lehetővé téve új sorkatonák vagy mozgósított tartalékosok azonnali alkalmazását. [10] A 2021 őszi sorkatonák egy része valószínűleg már az Ukrajnában harcoló egységekben szolgál. A viszonylag képzetlen tartalékosok gyors foglalkoztatása valószínűleg nem fogja érdemben növelni Oroszország harci erejét Ukrajnában.

Orosz tartalék

Az orosz tartalékban több mint kétmillió volt hadköteles és szerződéses katona van papíron, de kevesen vannak aktívan kiképezve vagy felkészülve a háborúra. [11]
Történelmileg a tartalékosok mindössze 10 százaléka részesül felfrissítő képzésben kezdeti szolgálati idejének letelte után. [12] Oroszországnak hiányzik az adminisztratív és pénzügyi kapacitása a tartalékosok folyamatos képzéséhez. A RAND 2019-es elemzése szerint Oroszországnak mindössze 4-5000 katonája van a nyugati értelemben aktív tartaléknak számító katonákban, vagyis rendszeres havi és éves kiképzésen részt vevő katonák. [13] Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter többször is kijelentette, hogy az orosz fegyveres erők 80-100 ezer aktív tartalékos tagját remélik. [14]

2021-ben az orosz hadsereg új kezdeményezést indított a kész tartalék hiányának orvoslására, az orosz harci hadsereg tartalékát (BARS-2021) . A BARS-2021 aktív tartalék létrehozását tűzte ki célul önkéntes tartalékosok toborzásával hároméves szerződéses szolgálatra. [15] A BARS-2021 ugyanazon az elven működött, mint az Egyesült Államok és a NATO tartalékai, ahol a tartalékosok aktívan képeznek képzést, és kompenzációt kapnak. A BARS-2021 koncepciója az volt, hogy az önkéntes orosz tartalékosok rendszeresen részt vesznek havi gyakorlatokon, és civil állásaik megtartása mellett fenntartják mozgósítási készültségüket. [16]
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 697
22 437
113
A helyi adminisztráció 2021 augusztusának végén és szeptember elején megkezdte az orosz tartalékokba való felvételről szóló információk terjesztését, jelentős pénzügyi ösztönzőket kínálva. [17] A támogatható tartalékosok között voltak 42 évnél fiatalabb katonák, 47 évnél fiatalabb tisztek, 57 évnél fiatalabb ezredesek és más, 52 évnél fiatalabb magas rangú tisztviselők. [18] A tartalékosok a békeidő alatt havonta kétszer-háromszor folytatták a kiképzést, és megalakították saját katonaságukat. egységek. A Déli Katonai Körzet (SMD) bejelentette, hogy 400 fő helyett 38 000 fős tartalékos hadtestet kíván létrehozni. [19] Korlátozott információk állnak rendelkezésre arról, hogy hány tartalékos vonult vissza katonai szolgálatba; A novokuznyecki adatok azt mutatják, hogy a város 220 tartalékos katonát tervezett, de csak 20 toborzásáról számolt be. [20] A Központi Katonai Körzet (CMD) arról számolt be, hogy 2022. január 24-26. között BARS-2022 programot hajtottak végre, amelynek során a CMD 9000 tartalékos katonát szerzett. .

Az Orosz Fegyveres Erők kizárólag tartalékos egységek létrehozására törekedtek, de valószínűleg az alacsony szerepvállalás miatt nem érték el céljait. [21] Az orosz védelmi minisztérium több mint 100 000 tartalékos katonát remélt 2021 augusztusától kezdődően, de nem valószínű, hogy a Kreml ilyen rövid időn belül el tudta volna érni céljait.

Mozgósítás


A hatályos törvény a tartalék mozgósítását a 45 évnél fiatalabb katonákra és tengerészekre, valamint az 55 évnél fiatalabb tisztekre korlátozza. A hatályos rendelkezések értelmében mentesülnek a mozgósítás alól azok a férfiak, akik kevesebb mint két éve kerültek tartalékba, három vagy több gyermekes apák, valamint a büntetett előéletűek. törvény. [22] Az orosz Állami Duma február 22-én törvényjavaslatot fogadott el az általános mozgósítás megerősítéséről, amely kötelezővé teszi a férfiak számára, hogy a regionális hatóságok sorozási értesítése nélkül jelenjenek meg a katonai biztosi hivatalban. [23] Ez a törvény csökkenti a hadkötelesek besorozásához szükséges adminisztrációs időt, ha a Kreml hadiállapotot hirdet. Vazsnye Isztorij orosz független médiaforrás kifejtette, hogy az orosz hadsereg az általános mozgósítás során mind a tartalékosokat, mind az új sorkatonákat aktiválhatja, beleértve azokat is, akik korábban mentesültek a hadkötelezettség alól. [24] Általános mozgósítás esetén az Orosz Hadsereg valószínűleg megpróbálja feltölteni a születőben lévő tartalék egységek sorait, és pótolni a már Ukrajnában szolgálatot teljesítő egységek harci áldozatait.

Az invázió előtt Ukrajna körül koncentrálódó orosz káder- és tartalékos egységek szinte biztosan jelentős tartalékbehívást igényeltek. Amint az ukrajnai szárazföldi offenzíva elakad, az orosz hadseregnek valószínűleg új tartalékos behívásra lesz szüksége, hogy további egységeket töltsenek fel, és pótolják ezekben az egységekben az egyes veszteségeket. Március 5-i jelentések szerint 3000 egyéni pótlást mozgósítanak az orosz határon Harkivból, hogy pótolják az orosz egységek harci veszteségeit. [25]

Az Orosz Katonaanyák Bizottsága már 2021 decemberében azt állította, hogy az újonnan aláírt tartalékosok és alvállalkozók megkezdték bevetésüket az ukrán határ közelében lévő egységeknél. [26] A bizottság azt állította, hogy az új tartalékosok a következő egységekhez érkeztek Belgorod megyébe: Katonai kiképző egység Kovrovban (egységszám: 306616), 752. motorizált lövészezred (Valuyki), 3. motorizált lövészhadosztály (Boguchar, Valuyki), 4. gárda. harckocsihadosztály és 2. gárda-motorpuskás hadosztály. [27] Az amerikai tisztviselők azt is megjegyzik, hogy az orosz tartalékosokat a kezdeti inváziót követően mind a 120-125 zászlóaljból álló taktikai csoportba integrálják. [28]

Következtetés

Oroszország valószínűleg gyorsan kimeríti azt a munkaerőt, amelyet könnyen felhasználhat további hatékony harci erő létrehozására, még akkor is, ha erői veszítik harci hatékonyságukat Ukrajnában a nagy veszteségek közepette. Az orosz erőfeszítések több munkaerő mozgósítására több embert vonhatnak be az orosz harci egységekhez, de ezek az emberek valószínűleg nem lesznek eléggé képzettek vagy motiváltak ahhoz, hogy nagy mennyiségű új harci erőt hozzanak létre.

A mozgósítási erőfeszítések valószínűleg csökkenő megtérülést fognak produkálni, ahogy Oroszország a teljesen kiképzett és nemrégiben felszabaduló tartalékosok kategóriáit áthelyezi a kezdeti katonai tapasztalataiktól távolabb lévő személyek kategóriáiba, és/vagy azokba, akik elhamarkodott kiképzésen fognak átesni, mielőtt a frontvonalba kerülnének. . Valószínűleg a harctéri veszteségeket pótló egyéni pótlások nem részesülnek ugyanolyan képzésben, mint elődeik, és az új egységek vagy az ezekkel a kiegészültekkel megerősített egységek nem vettek részt egységszintű képzésen a foglalkoztatás előtt. Ezért Ukrajnában valószínűleg további egységek és tartalékosok jelennek meg, de a nettó hatás Oroszország tényleges harci képességére valószínűleg csekély és csökkenő lesz.

A hadiállapot kihirdetése és az általános mozgósítás nem hárítaná el Oroszország hibrid káder-tartalékos és szerződéses katonarendszerének strukturális kihívásait. Összetartó harci egységek létrehozása nem valósítható meg egyik napról a másikra. Ha az ukrajnai harci áldozatokat visszahívott tartalékos katonákkal helyettesítik, akik évekig katonai kiképzés nélkül maradtak, az valószínűleg nem fogja drámai módon növelni az orosz harci erőt.
 
Status
Not open for further replies.