„Soha nem volt ilyen helyzetben az ország”
A háború Ukrajnával több mint három hete tart .Növekszik a szankciók és korlátozások nyomása az orosz gazdaságra ; a belpolitikai helyzet rosszabbul néz ki, annak ellenére, hogy a hatalomnak fenyegetésekkel és elnyomással sikerül visszaszorítania a háborúellenes mozgalmat.
Mint a Meduza megtudta, Oroszország elnökének adminisztrációja azt próbálja kideríteni, hogy pontosan mi aggasztja most az ország lakosságát - a háború és a szankciók hátterében. De hogyan lehet megoldani ezeket a problémákat, és mi más történhet Ukrajna inváziója miatt, a Kreml nem tudja.
„Az idősek csalódása nagyon veszélyes”
A tanulmányok oka: A Kreml arra számít, hogy az elégedetlenség növekedni fog a hatóságok lépéseivel kapcsolatban, és ki akarja deríteni, hogy az oroszok pontosan mit is érzékelnek a háborúval kapcsolatos nehézségek közül a legfájdalmasabbnak.
„[A jelentések szerint] az embereket három dolog aggasztja leginkább: a növekvő munkanélküliség, amely személyesen is érintheti őket, a gyógyszerekkel és az emelkedő árakkal kapcsolatos helyzet, valamint a pénz leértékelődése” – mondja a Meduza egyik beszélgetőtársa.
Elmondta, hogy néhány héten, hónapon belül változhatnak a hangulatok – például jobban aggódni fognak az emberek a bolti szortiment csökkenése miatt:
Egyelőre sokan biztosak abban, hogy élelmiszerből biztosan nem lesz hiány, és a kormány megbirkózik. 2014 óta sok szó esik a szankciókról és az import helyettesítéséről, és semmi igazán szörnyű nem történt. Az üzletekben áruk és termékek voltak. Ezért itt komoly romlás nem várható. Egyes oroszok természetesen cukrot vagy higiéniai cikkeket
vásárolnak , de ezt minden esetre, tartalék céljából teszik. Ez mind a koronavírus-járvány kezdetén, mind az olajárak és a rubelárfolyam 2020-as esése idején így történt.
Az elnöki adminisztráció belső politikai tömbjéhez közel álló, a kutatás eredményeit jól ismerő politikai stratéga a Meduzával folytatott beszélgetés során megjegyzi, hogy az oroszok látják a háború kezdete után megindult
drágulást , de egyelőre átmeneti problémaként érzékelik ezt. Mindazonáltal, akárcsak a közelgő
munkanélküliség : "[Az emberek] úgy érzik, hogy problémák lehetnek a munkával, különösen azok, akik megélték a 90-es éveket."
Egy másik probléma, amely az AP szerint jobban foglalkoztatja az oroszokat, mint másokat, a gyógyszerekkel kapcsolatos helyzet, vagyis a választék
szűkülése és az árak meredek
emelkedése . „A gyógyszerek létfontosságúak, nincs idő az optimizmusra a jövőben. Ez kell az embereknek itt és most” – magyarázza a Meduza egyik beszélgetőtársa.
Egy másik, az AP-hoz közel álló forrás rámutat, hogy a gyógyszerekkel kapcsolatos probléma leginkább az "50 év felettieket" érinti. Meduza beszélgetőtársa ezt a korosztályt „a társadalmilag egyik legaktívabbnak” nevezi.
„A 2000-es évek elején aktívan
tiltakozott a juttatások pénzzé tétele ellen. A lakhatási és kommunális szolgáltatások díjának emelése ellen időszakonként tüntetésekre kerül sor a régiókban, a résztvevők többsége idős ember. Az idősek ismét a hatalom választóinak
jelentős részét alkotják, és a csalódásuk nagyon veszélyes lehet” – mondja.
"Pár hónap múlva kiderül, mi megoldható és mi nem"
E problémák megoldását azonban a Kreml a kormányra és a kormányzókra "hárítja". Vlagyimir Putyin elnök már
utasította a régiók vezetőit, hogy hozzanak létre és vezessenek hadműveleti parancsnokságot "a gazdasági fejlődés biztosítása érdekében". Az Orosz Föderáció kormánya egy speciális hitelprogram keretében 40 milliárd rubelt is
tervez a vállalkozások támogatására. További 40 milliárd rubelt tartalékoltak a költségvetésben a foglalkoztatás támogatására. Azoknak az oroszoknak pedig, akik bevételük több mint 30%-át elvesztették, akár hat hónapra szóló
hitelszüneti napokat vezettek be.
Ugyanakkor az AP nem biztos abban, hogy ezek az intézkedések segíteni fognak. Egy Kremlhez közeli Meduza forrás azt mondja:
Egyelőre gyors ütemben halad a munka. A legtöbb fontos döntés – politikai, személyi és gazdasági – függőben van. Nem világos, hol áll meg a helyzet Ukrajnával, új szankciókat vezetnek-e be – vagy éppen ellenkezőleg, béke esetén egyes szankciókat feloldanak. Az ország még soha nem volt ilyen helyzetben. Valószínűleg pár hónap múlva kiderül, hogy mit oldanak meg, mit nem.
Meduza kormányközeli beszélgetőtársa hozzáteszi, hogy a hatóságok nem álltak készen ekkora szankciókra, és most „a keréktől kell dolgoznunk” (a Meduza korábban már
írt arról, hogy a Kreml nem készült fel a háború következményeire ). „Semmi sem kizárt, még az sem, hogy az EU elutasítja az orosz energiahordozókat: ebben az esetben a problémák a költségvetés feltöltésével kezdődnek” – mondja a forrás. "De a problémák úgy oldódnak meg, ahogy jönnek, most már van belőlük elég."
Война с Украиной продолжается больше трех недель. Давление санкций и ограничений на российскую экономику растет; внутриполитическая ситуация выглядит все хуже — несмотря на то, что властям с помощью угроз и репрессий удается подавить антивоенное движение. Как выяснила «Медуза», администрация...
meduza.io