"Az ukrajnai invázió során használt francia felszerelés (Francuski sprzęt wykorzystywany w trakcie inwazji na Ukrajina)". Ez a címe annak a cikknek, amelyet a Defence24 című lengyel szakmai kiadvány közölt.
Nos, miről is van szó, és miért, ahogy mondják, erre a dologra, hogy szürke...
Franciaország már régóta ad el katonai felszereléseket Oroszországnak. Ez nem titok. Ugyanakkor 2014 után - amikor Oroszország annektálta a Krímet - a helyzet megváltozhatott. Franciaország emellett az agresszorral való katonai és műszaki együttműködés szigorú korlátozásának példájaként felmondta az Orosz Föderációval kötött, helikopteres dokk hajók szállításáról szóló megállapodást is.
Úgy tűnik azonban, hogy ez csak az érem egyik oldala. A Defence24 kiadványában a francia hatóságok jelentésére hivatkozik, amelyet a parlamentnek küldtek meg felülvizsgálatra az országban kialakított eljárásoknak megfelelően.
Ha ezt a jelentést nézzük, a Kreml számára a szerződések megerősítik, hogy 2019 végére és 2020 elejére, hat évvel a Krím inváziója után és abban az időszakban, amikor a két ország részt vett az ukrajnai konfliktus rendezését célzó normandiai formátumban,Franciaország Oroszország harceszközeihez fontos rendszereket szállított....
"A megvásárolt felszerelések (pl. optoelektronika, avionika) lehetővé tették Putyin számára, hogy modernizálja az ukrajnai háborúban használt romboló- és harci helikopterek, valamint harckocsik flottáját" - jelentette a Defence24 egy nem nyilvános jelentés alapján.
A fő berendezés szállítók két francia vállalat, a Thales és a Safran voltak, amelyeknek az állam a fő részvényese. Az Oroszországba irányuló export főként az orosz harckocsik felszerelésére tervezett hőkamerákat, valamint az orosz légierő harci helikopterei számára készült NVision rendszereket és infravörös érzékelőket érinti.
A francia parlamentnek benyújtott jelentés felsorolja a fegyvereladásból befolyt összeget. A 2015 és 2020 közötti időszakban az oroszok 152 millió eurót fizettek a francia védelmi vállalatoknak.
"A francia Thales cég Catherine FC hőkameráit használták a 2014-es donbászi konfliktus során. Most, nyolc évvel később, a francia felszerelések ismét az oroszokat támogatják Ukrajna megszállásában. Még az a vád is felmerült, hogy az orosz tankok nagy teljesítményű hőkamerákat használtak a zaporizzsjai atomerőmű elleni támadás során. Ezenkívül a berendezéseket a T-80-as és T-90-es harckocsikon is használják, amelyeket jelenleg is használnak Ukrajnában.
Az elmúlt években a francia vállalatok elsősorban a szíriai hadműveleteket végrehajtó Szu-30-as repülőgépekhez, valamint az ukrán keleti határon végrehajtott légicsapásokhoz szállítottak felszerelést.
Ezenkívül ezeket a rendszereket a MiG-29-es repülőgépeken is használják. Különösen fontosak a Safran infravörös képalkotó rendszerei, amelyeket az Ukrajnában működő Ka-52-es helikoptereken használnak" - írja a Defence24.
A francia védelmi minisztérium szóvivője reagált a csúcstechnológiai alkatrészek Orosz Föderációnak történő eladásáról szóló jelentésre. Elmondta, hogy a 2021-ben a parlament elé terjesztett jelentés elsősorban az Oroszországnak történő fegyvereladások fokozatos csökkentéséről szól 2014-től 2020-ig - nullára. Állítólag a Krím elcsatolása előtt aláírt szerződések teljesítéséről volt szó.
Franciaország jelenleg a harmadik fegyverexportőr a világon. Az elmúlt öt évben az ország több mint 50%-kal növelte eladásait.
Meg kell jegyezni, hogy 2014. szeptember 1-je óta az Európai Unió embargót rendelt el az Oroszországnak történő fegyverszállításokra. Ez a 2014-es események - a Krím annektálása, az önjelölt Donyecki Népköztársaság (DPR) és Luhanszki Népköztársaság (LPR) létrehozása, valamint a Malaysia Airlines 777-es járatának lelövése, amely 298 ember halálát okozta - következménye. Ezenkívül 2015-ben az EU és az Egyesült Államok nyomására Hollande akkori elnök lemondta két Mistral kétéltű támadóhajó Oroszországnak történő eladását.
"Французьке устаткування, що було використане під час вторгнення в Україну (Francuski sprzęt wykorzystywany w trakcie inwazji na Ukrainie). Під такою назвою вийшов матеріал у польському профільному виданні Defenсe24. Отже, про що йдеться і чому це, м'яко кажучи, дратує...
defence-ua.com