2022.03.23. Newspaper.ru
"Ebben nincs túl nagy fokú gyakorlatiasság." Az USA nem érti a „tőr” használatának értelmét Ukrajnában
A Pentagon szerint nincs értelme hiperszonikus fegyverek használatának az RF fegyveres erők által Ukrajnában
A Pentagon nem érti, hogy Oroszország miért alkalmazott hiperszonikus fegyvereket egy különleges ukrajnai hadművelet során – mondta egy magas rangú katonai tisztviselő. Véleménye szerint Moszkva ezzel jelzést akart küldeni a Nyugatnak és Kijevnek. A minisztérium vezetője, Lloyd Austin jelezte, hogy a Tőrkomplexum használatát nem tartja olyan tényezőnek, amely gyökeresen megváltoztatná a helyzetet. Az Orosz Föderáció védelmi minisztériuma korábban kijelentette, hogy a „Tőr” használata megerősítette hatékonyságát a fokozottan védett különleges objektumok megsemmisítésében.
Az amerikai hatóságok nem értik az orosz hadsereg által Ukrajnában alkalmazott hiperszonikus fegyverek indokait – mondta a Pentagon egyik magas rangú tisztviselője.
"Őszintén szólva, ez egyfajta rejtvény, mert nem teljesen világos, miért van szükség hiperszonikus rakétára, amelyet nem olyan messziről lőttek ki, hogy eltalálják az épületet" - mondta a The Hill újság által idézett tisztviselő.
Nem zárta ki, hogy Oroszország ezzel jelzést akart küldeni Nyugatnak és Ukrajnának, és további érvet akart szerezni a Moszkva és Kijev közötti rendezésről szóló tárgyalásokon.
"Katonai szempontból nincs sok praktikum" - mondta a Pentagon szóvivője.
Egy védelmi tisztviselő azt mondta a The Hillnek, hogy az amerikai tisztviselők nem tagadhatják vagy önállóan nem erősíthetik meg, hogy Oroszország hiperszonikus fegyvereket használt Ukrajnában, de elismerik ennek lehetőségét.
Az Egyesült Államok nem hiszi, hogy a "Tőr" megváltoztatja a helyzetet
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter jelezte, hogy a Kinzhal-komplexum használatát nem tartja olyan tényezőnek, amely gyökeresen megváltoztatná a helyzetet.
„Nem gondolnám a hiperszonikus rakéták játékmódosításként való alkalmazását. Azt hiszem, azért folyamodik [Vlagyimir Putyin orosz elnök] ehhez a fegyvertípushoz, mert megpróbál némi lendületet adni a helyzetnek” – mondta Austin a CBS-nek adott interjújában.
Ugyanakkor Joe Biden amerikai vezető "súlyosnak" nevezte az orosz csapatok által Ukrajnában használt hiperszonikus fegyvereket.
„Ez, mint tudod, egy erős fegyver. De ugyanazzal a robbanófejjel, mint bármely más rakétával, nincs sok különbség tőle, kivéve, hogy [egy ilyen rakétát] szinte lehetetlen megállítani” – mondta Biden.
A „Tőr” első használata valódi célpont ellen
A Honvédelmi Minisztérium hivatalos képviselője, Igor Konasenkov vezérőrnagy korábban azt mondta, hogy az orosz hadsereg március 20-án Kinzhal hiperszonikus rakétákkal és Caliber cirkálórakétákkal megtámadta a Mikolajiv régióban található Konsztantyinovka faluban egy nagyméretű üzemanyag- és kenőanyag-tároló bázist.
Elmondása szerint az ukrán páncélozott járművek fő üzemanyag-ellátását a dél-ukrajnai harci területeken a konsztantyinovkai bázisról végezték.
Ez volt az első eset az RF fegyveres erők történetében, amikor hiperszonikus fegyvert használtak valódi célpont ellen.
"A Kinzhal repülési rakétarendszer harci alkalmazása megerősítette hatékonyságát a fokozottan védett speciális ellenséges célpontok megsemmisítésében. Ennek a légi rakétarendszernek a csapásai Ukrajna katonai infrastruktúrájára egy különleges katonai művelet során folytatódnak" - mondta Konasenkov.
Azt is megjegyezte, hogy a Kinzhal komplexumot hagyományos robbanófejjel használják.
A védelmi minisztérium képviselője szerint rakétákkal is megsemmisítették az ukrán légiközlekedési fegyverek és a Tochka-U rakétarendszerek robbanófejeinek földalatti védett tárolóit az Ivano-Frankivszk régióbeli Deljatyin faluban.
Konasenkov szerint az ukrajnai földalatti fegyvertárat egy „Tőr” semmisítette meg több mint 1000 km-es hatótávolságból. "A hiperszonikus rakéta repülési ideje kevesebb, mint 10 perc volt" - mondta a tábornok.