[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
@dudi Nem ezen néztem, csak ezt raktam be, mert itt egyszerűbben látszik, a két település és elhelyezkedése. Gondoltam mindenki megnézi azon a felületen, ami önmaga szeret használni.
Véleményem volt, de mivel nem az én szakmám, így jobban szeretem, ha olyan mondja el a szituációt, akinek szakmája. Én inkább csak a kérdéseimet igyekszem megfogalmazni, ha van.
Ez nem stratégiai, hanem taktikai dolog volt. Visszafoglalták a két falut, hogy onnan védjék a várost (ott van még valami patak vagy csatorna ami megintcsak a védelmet erősíti).

Ha emlékszel a Gyűrűk urából Minas Tirith ostromára, akkor meg van az is, hogy a helytartó, mennyire ragaszkodott Osgiliath-hoz. Ott tökéletesen ugyanez volt a szituáció.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 014
54 010
113
Ukrajna elkezdte vasúton a gabonaexportot. Nem tudni, melyik kikötő felé... Havi 600 000 tonna szállitását tartják lehetségesnek igy. Nekem ez optimistának tünik. Ez kb napi 10 vonat lenne.
Jelenleg 20 mio t gabona vár exportra. Az utolsó évben 44 mio tonnát exportáltak, de ez évben csak alig 1 mio tonnát.
(Die Presse)



Bakker, eladják a Nép elöl a kenyérnek valót, még Ilyenkor is.
 
W

Wilson

Guest
én nem a gerincét írtam,hanem azt hogy nem az legmodernebb cuccokat vitték oda ,ez meg nem ugyanaz hogy mi a gerince ...

Wiki szerint : T-80
Active: 480
Reserve: 4,000

T-90 -is van pár százas darabszámban .. ezeket is vihették volna .. és mégsem.
Szerintem ne a Wikit olvasd hanem azt az összegzést amit beillesztettem ide...Ott vannak a darabszámok is
Gyorsan átfutva a számokat valami 160 db körüli T-90-t számoltam amiből 40 db van Szíriában és ezek nagyrésze T-90A lásd lejjebb és ugye T-90-t már láttunk az ukrán felvételeken ahogy a T-80BVM-t is azt pedig nem tudja megmondani senki az orosz hadvezetésen kívül,hogy ezekből mennyi van az ukrán hadszíntéren.

T-90A (2004-2010 között gyártott) és a
T-90M (2019-től gyártott) harckocsik a hadsereg legkisebb létszámú csoportját alkotják. Érdemes megemlíteni, hogy az újonnan gyártott harckocsikat 2011-2019 között nem szállították a csapatoknak, és csak 2020-ban kapták meg az új T-90M járművek első tételét.

Armata és T-90 M
A 27. gépesített lövészdandár külön harckocsi zászlóalja - 40 T-90A és T-90M harckocsi (2021-ben nyolc T-90M harckocsit kapnak). A meglévő állományon kívül jelenleg több T-14-es harckocsit szállítanak a dandárnak terepgyakorlatra. Az év végére a dandár megkapja az első húsz sorozatgyártású T-14-es harckocsit, amelyek teljesen felváltják a T-90A harckocsikat.
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
1 863
13 265
113
Eléggé felkavart amit a videóban láttam. Nem a vér.. a sérült emberek. Azt bírom...

De az értelmetlen szadizmus, a barbárság,az,hogy egy másik, már harcképtelen embert hagyunk szenvedni, elvérezni ezt már nem veszi be a gyomrom.

Ez szimpla gonoszság.

Hiszem azt, amit a kereszténység tanít, hogy bánj úgy a másikkal,ahogy elvárnád, hogy veled bánjanak.

Ez nem csak békedőre igaz.... háborúra is. Nem fogom kínozni az elfogott ellenséget, mert lehet 1 hét múlva engem ejtenek foglyul.

Azt értékrendem szerint minden ukrán katona, aki beazonosítható azon a felvételen és hagyta ezt a gonoszságot, az halott ember.

És itt megnyugodott az igazságérzetem, mert tudom, hogy az oroszok pontosan ezt fogják tenni. Akit sikerül beazonosítaniuk, azt megölik.

És ez jó. Ettől a világ jobb hely lesz.

A gonosz, szadista, barbár állatokat lekell vágni, mint a disznót... legyen az ukrán, orosz, amerikai, magyar, román, indiai, kínai, piréz vagy ufó....
Most láttam a videót...elsírtam magam...nem tudom szavakba önteni amit most érzek.
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
A városok porrá bombázása témához. Maripul esetében a tömbházak tetejére nem az oroszok telepítettek harcállásokat. Erről drón videó készült. Ezeket támadás előtt ezeket le kellett szedni. Ha megnézzük a videókat a háztömök teteje van szétlőve. A maripul polgármestere jobban tenné ha hallgatna ezt ő pontosan tudta .
Jaj hagyjál már ezzel, mert komolyan felcseszed az agyam. Glóriát az oroszok fejére nem akarsz rakni? Nem mondom, hogy nincs semmilyen igazság abban, hogy lakóépületek közé települnek ukrán fegyveresek, de azért na... Köztudott, hogy az orosz taktika nagy kiterejedű tűzérségi csapáshullámokkal, nem irányított légibombbákkal (irányított bombával kevéssel rendelkeznek) operál (nyilván emelett használják a robotrepülőgépeiket is), és lövik a polgári épületeket, inftrastruktúrát, stb. Ezt csinálták Szíriában, Csecsenföldön is, meg nálunk 1956-ban... Gondolom '56-ban is azért lőtték szét a lakóépületeket Budapesten, mert mindenhol volt egy felkelő...
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 688
113
De az értelmetlen szadizmus, a barbárság,az,hogy egy másik, már harcképtelen embert hagyunk szenvedni, elvérezni ezt már nem veszi be a gyomrom.
Volt egyébként minap olyan videó is, amin ukrán hadifoglyok voltak (nem találtam meg sajna), ott is volt olyan, látványosan magára hagyott katona, aki ülve (!) elvérzett. Mondjuk azt kötve hiszem, hogy ott ezt a comblövéses manővert megjátszották volna, mert a többiek jól voltak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Jaj hagyjál már ezzel, mert komolyan felcseszed az agyam. Glóriát az oroszok fejére nem akarsz rakni? Nem mondom, hogy nincs semmilyen igazság abban, hogy lakóépületek közé települnek ukrán fegyveresek, de azért na... Köztudott, hogy az orosz taktika nagy kiterejedű tűzérségi csapáshullámokkal, nem irányított légibombbákkal (irányított bombával kevéssel rendelkeznek) operál (nyilván emelett használják a robotrepülőgépeiket is), és lövik a polgári épületeket, inftrastruktúrát, stb. Ezt csinálták Szíriában, Csecsenföldön is, meg nálunk 1956-ban... Gondolom '56-ban is azért lőtték szét a lakóépületeket Budapesten, mert mindenhol volt egy felkelő...
sajnos amikor a városokba rendelkezik be a védelem az a városok rombolásával fog járni....
Maon pl ezért nem prioritás egy esetleges város erődvárossá alakítása...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ez nem stratégiai, hanem taktikai dolog volt. Visszafoglalták a két falut, hogy onnan védjék a várost (ott van még valami patak vagy csatorna ami megintcsak a védelmet erősíti).

Ha emlékszel a Gyűrűk urából Minas Tirith ostromára, akkor meg van az is, hogy a helytartó, mennyire ragaszkodott Osgiliath-hoz. Ott tökéletesen ugyanez volt a szituáció.
Láttam a mesét ( :p ), de ilyen részletességgel nem emlékszem rá.

Köszönöm, mindenkinek, aki kifejtette véleményét e témában (@Avtomat, @dudi , kukac @Filter, @Szittya )

Azért is kérdeztem, kértem a helyzetelemzést, kicsit provokálólag is és a hülyénél hülyébbnek is lenni*; mert jó lenne kicsit több ilyen, nekünk laikusoknak. Nem feltétlen 10 oldalas részletest, de ha időtök engedi szívesen olvasnánk legalább rövid helyzetelemzéseket, ok-okozatokat és más ilyeneket, Tőletek és ha van még, más szakmabelitől!!!

*Belőletek meg úgy kell kiprovokálni. :)
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
sajnos amikor a városokba rendelkezik be a védelem az a városok rombolásával fog járni....
Maon pl ezért nem prioritás egy esetleges város erődvárossá alakítása...
Persze, hogy betelepülnek a városokba. Miért mit kéne tenni egy nagyobb erőfölényű ellenféllel szemben? Kimenni a nyilterepere és várni, hogy letipródjanak? De ez nem indokolja azt az orosz taktikát, hogy bolond módon szét kéne lőni és bombázni a városokat...
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
1 863
13 265
113
"Az Orosz Föderáció védelmi miniszterhelyettese, Alekszandr Fomin vezérezredes a Visnyevszkij katonai kórház egyik kirendeltségében állami kitüntetéseket adott át azoknak a sebesült orosz katonáknak, akik a Donbass védelmét szolgáló különleges művelet során kitüntették magukat.

Kilenc Bátorságrenddel tüntették ki az ukrajnai különleges katonai művelet résztvevőit. Korábban az Orosz Föderáció elnökének rendeletét adta ki ezeknek a katonai személyzetnek a kitüntetéséről.
A katonák az egészségügyi intézményből való elbocsátása után rehabilitációra mennek az osztályok egészségügyi központjaiba és szanatóriumaiba a teljes gyógyulás érdekében."

Eddig a hír a felvételen látható kitünteteknek érdemes nézni az arcát....
Mindegyik fiatal ember a kitüntetettek közül nyolcnak amputálták a lábát, kilencediknek pedig az egyik karja hiányzik......:(

A videó az alábbi linkben látható....

Nem tudom h jól látom e, de a tábornok is küszködik a sírással :(
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Persze, hogy betelepülnek a városokba. Miért mit kéne tenni egy nagyobb erőfölényű ellenféllel szemben? Kimenni a nyilterepere és várni, hogy letipródjanak? De ez nem indokolja azt az orosz taktikát, hogy bolond módon szét kéne lőni és bombázni a városokat...
A kezdetekkor durván nem vóltak erőfölénybe az oroszok...
Az ukránok már a kezdetektől az erődvárosok rendszerébe gondolkozott arra számítva hogy majd jön a nyugat és felszabadítja a városaikat. ezért nincs semmi hadmüveleti vagy stratégiai mozgás. és ezért vannak az ukránok most megreccsenve mert egyszerűen az erejük nayrészét bezratták a váárosokba. így nincs valódi manőver erő....

simán feltudták vólna venni a kesztyyűt az oroszokkal a nyít terepen manőverező harcba és akkor most lehet már ki is verték vólna az orosz erők nagyját.

de elcseszték ez van. a polgári áldozatok meg töredéke lenne a jelenleginek ahogy a várook romboltsági szintje is.
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Harag.
Erre a tettre nincs bocsánat.
De érdekes, eddig a szétlőtt és porigbombázott városok (és voltak egyéb atrocitások is) nem bizonyultak ennyire érzékenyitőnek itt egyesek számára... Sőt, kamu volt mind, mert hogy "az ukránok maguk robbantgatják fel a saját épületeiket, és ölik a saját civiljeiket"...
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 357
9 955
113
Magyarország Pl a természetes és műtárgy védvonalra teszi a hangsúlyt ezzel kimélve a városokat. ez nem titok... csatornák autópályák gyorsforgalmi utak erdősávok stb.
"Olcsó tömegdrónokkal vezetett tüzérségi tűz" és több másik felhasználó kedveli ezt.

Majd a védtelen városokba berongyonló ellenség meg eldönti, hogy kíméli-e a települést...
 

tomippo

Well-Known Member
2016. május 16.
3 305
10 214
113
Nyugodtan lehet mondani, hogy tulajdonképen kivégzést látunk. Mert ennek az a vége, hogy lassan mind elvérzik.
És ezt valaki levideózza, feltölti a netre. Miért is? Dicsekvésből? Elrettentésből? Hülyeségből?
De persze kizárólag európai civilizált értelemben, demokratikus módon.
És a szörnyű, hogy lesz, aki ezt is meg fogja magyarázni, ideologizálni.
És erről megint nem fog cikk születni. Vagy igen @Green Leader? Valaha fog bekerülni a médiába ilyen hír? Mit gondolsz?
(Persze, megint mire oda eljut a dolog, addigra hogy-hogysem, törlődik a twitter fiók.)

Ez ugyanaz mint amikor a csecsenek lefejezték az orosz kiskatonákat vagy szíriában/irakban a dzsihadisták amit műveltek, a legtöbb ember értelmet/mankókat stb próbál adni az életének, ez lehet karrier, vallás, mindenféle hit, sportok stb. Ők ezt választották mert másra nem voltak jók. Ez a sok ukrán fanboy szintén, nincs jobb dolguk az életben mint oroszokat gyűlölni meg úgy nyelni a propagandát mint a töltött libák.