Meduza Kreml-forrásai szerint az elnöki adminisztráció már nem reméli, hogy Oroszország elfoglalja Kijevet. De valószínűleg Putyin még mindig ezt akarja.
Oroszország hivatalosan is bejelentette, hogy megváltoztatta prioritásait az Ukrajnával folytatott háborúban. A tervek szerint "drasztikusan csökkenteni fogják a katonai tevékenységet" (bármit is jelentsen ez) Kijev és Csernyihiv térségében; az erőket a Donbassz elfoglalására fogják összpontosítani. A Meduza forrásai szerint a döntés mögött nemcsak katonai, hanem politikai okok is állnak. Például az, hogy az orosz tisztviselők nem értik, hogyan maradhat fenn az ország a kemény nyugati szankciókkal szemben.
Március végére az orosz katonai vezetés végre beletörődött abba, hogy nem lehet "kis vérrel bevenni Kijevet" - vagyis a "különleges műveletben" már részt vevő erőkkel. Ezt három, az elnöki adminisztrációhoz közel álló forrás és két kormányzati forrás közölte a Meduzával.
A Meduza forrásai szerint az invázió első napjaiban mind az orosz hadsereg, mind maga Vlagyimir Putyin elnök úgy gondolta, hogy a "különleges művelet" meglehetősen könnyen fog menni, és nem számítottak ekkora ellenállásra az ukrán fél részéről.
Február végén egy, az AP-hez közel álló forrás meg volt győződve arról, hogy Oroszország számára nem a nagyvárosok elfoglalása lesz az egyik fő probléma, hanem az "új adminisztrációk" normális munkájának megszervezése. Abban, hogy ezeket a területeket (beleértve Kijevet is) meg fogják hódítani, aligha volt kétsége. "[De] nincs hová vinni az emberi erőforrásokat, hogy a komplex urbanizált területet kezeljék. Még a Krímben és Szevasztopolban sem volt elég belőlük" - érvelt akkor a Meduza forrása.
Március elején azonban a Meduza szerint kormányzati forrásainak retorikája változni kezdett. Véleményük szerint most a legvalószínűbb forgatókönyv a Donbassz teljes ellenőrzésének kizárólagos átvétele.
A Meduza öt forrása a fronton történt kudarcokat az orosz álláspontnak a tárgyalások során történt felpuhulásának tulajdonítja. Az orosz és az ukrán delegáció március 29-i isztambuli találkozója után az orosz védelmi minisztérium képviselője, Alekszandr Fomin vezérezredes azt mondta, hogy az orosz csapatok "drasztikusan, sokszorosan csökkentették a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv irányában". Szergej Sojgu védelmi miniszter a maga részéről a katonai akciók "fő céljának" a "Donbász felszabadítását" nevezte.
A Meduza beszélgetőpartnerei továbbá azt állítják, hogy március végén kormánytisztviselők számításokat mutattak Putyinnak az orosz gazdaság állapotáról. A dokumentumok szerint - ahogy az egyik forrás fogalmazott - "az ország egyáltalán nem lesz képes normálisan élni ilyen szankciók mellett.
"[A] kormányban különböző ágazatokban nagyjából azonos tartalmú ülések vannak: néhány hónapig a régi tartalékokból is meg lehet élni. Hogy mi fog történni, ha legalább néhány szankciót nem oldanak fel, senki számára sem világos. Vagy inkább az világos, hogy minden nagyon rossz lesz. Lesznek infrastrukturális problémák, közlekedési problémák" - jellemzi a nehézségeket egy, a szövetségi miniszteri kabinethez közel álló forrás.
A háború pártja, Kadirov és Szolovjov.
Az AP-hez közel álló három forrás hangsúlyozza, hogy Putyin még nem hozta meg a végleges döntést arról, hogy mit tegyen ezután.
Egyikük szerint az elnököt most "különböző csoportok és emberek befolyásolják", és ő maga "szeretné, ha az ukrajnai háborúról a nyilvános vita látszatát" látná. Ez a "nyilvános vita" azt jelenti, hogy Putyin kész meghallgatni mindazokat, akik ragaszkodnak az Ukrajnával való békéhez, mind azokat, akik a teljes körű háború folytatását szorgalmazzák.
"A Kreml politikai blokkjához közel álló emberek támogatják a tárgyalásokat, és ehhez nagy internetes erőt fognak bevetni. A háborús párt - például [Ramzan] Kadirov csecsen államfő, [Vjacseszlav] Volodin, a Duma elnöke. Úgy vélik, hogy maga Putyin áll a győzelemért folytatott harc mögött, ezért mondhatni követik őt" - kommentálja az AP-hez közel álló forrás.
Eközben maga az elnöki adminisztráció most attól tart, hogy "egy esetleges tűzszünet Ukrajnával Putyin megítélését rontaná". "A polgárokat túlfűtötte a propaganda. Tegyük fel, hogy döntés születik a donbászi területen való megállásról. Akkor mi a helyzet a "nácikkal"? Már nem harcolunk ellenük? Az embereket annyira indoktrinálták ezzel a szóval, hogy el sem tudom képzelni, hogyan tudnánk megállni Donbasszban veszteségek nélkül a hatóságok minősítése miatt" - mondja az egyik, a Kremllel együttműködő politológus.
Az AP-hez közeli forrás, Meduza, más propagandabélyegeket idéz - a gyors "Kijev elfoglalását" és a gyors "felvonulást Hrescsatykon". "És mit mondjak ezután? Hogy meggondolták magukat Kijev elfoglalásával kapcsolatban? És miért? Igen, nincs sok igazi, meggyőződéses támogatója a "mindhalálig" tartó háborúnak, de ez a társadalomnak egy nagyon hangos része, már elkezdett hangoskodni [az isztambuli tárgyalások után]" - magyarázza, utalva a "hazafiak" számos felháborodott kommentárjára a kijevi irányú "tevékenység csökkentéséről" szóló döntés után.
Amint arról a Meduza korábban beszámolt, március közepe óta az elnöki adminisztráció közvélemény-kutatásokkal próbálja kideríteni, hogy az oroszok valójában hogyan vélekednek a háborúról - és mi foglalkoztatja jelenleg az ország lakóit. A Meduza e közvélemény-kutatás eredményeit ismerő forrása megjegyzi, hogy az AP szerint Putyin népszerűségi mutatói a "különleges művelet" ellenére egészen a közelmúltig emelkedtek. De hogy mi lesz ezután, az nem világos, és hogy egy esetleges "visszautasítás" Kijev elfoglalására a kormánypárti választók tiltakozását is kiváltja-e.
"Közöttük [a háború támogatói] vannak olyan "kanapé-patrióták", akik csak a "szájukkal adják" az eszmét, de nem fognak az utcára vonulni a hadműveletek folytatásáért. A "művelet" támogatóinak másik része a 40-es éveikben járó nőkből áll. Támogatják, de amikor felteszik a kérdést: "Készen állsz arra, hogy egy családtagodat harcba küldd?". - Azonnal kijelentik, hogy nem állnak készen" - idézi a Meduza forrása a zárt szociológiai felmérések eredményeit. A forrás hozzáteszi, hogy az oroszok leggyakrabban a "nyugati fenyegetést" hozzák fel a háború támogatásának indokaként: "Erről mesélnek nekik a tévében.
HÁNYAN TÁMOGATJÁK A HÁBORÚT? NAGYON ELTÉRŐ ADATOK ÁLLNAK RENDELKEZÉSRE
Ennek fényében a Meduza forrásai szerint az AP megbeszélést tartott, hogy megvitassák a stratégiákat, hogyan magyarázzák meg az oroszoknak az Ukrajnával folytatott esetleges béketárgyalásokat. Azonban "nem találtak hatékony stratégiákat a magyarázatra". "Annyi szenet dobtak a mozdony kemencéjébe, hogy azt nem lehet azonnal leállítani" - mondta egy politikai stratéga a Meduza újságnak a találkozón.
Az AP szerint a nehézség abban is rejlik, hogy egyes orosz propagandisták nyíltan követelik a háború folytatását. "Vlagyimir Szolovjov televíziós műsorvezető például lesöpörte [az Ukrajnával tárgyaló Vlagyimir] Medinszkijt". A propagandisták egy másik része "nem érti, hogyan kell meghátrálni, hogy ne veszítse el az arcát".
Két, az AP-hez közel álló Meduza-forrás hangsúlyozza, hogy a "hazafias közvélemény" csalódottsága nagyon nagy lehet: "Konvencionálisan számukra ez olyan, mintha egy spoilerszériát néznének: az utolsó epizódban Kijevet fogják bevenni. Aztán a sorozat közepén tárgyalásokra kerül sor - és úgy tűnik, hogy már nincs Kijev.
A belpolitikai blokk ezért arra készül, hogy a háború befejezése és a gazdasági válság súlyosbodása után elkerülhetetlenül csökkenni fog a kormány támogatottsága. Különösen a legnagyobb városokban. Először is Moszkvában és Szentpéterváron. Az AP által végzett magán felmérések szerint ezekben a városokban a lakosok kevesebb mint fele támogatja a háborút.
Ennek fényében a Meduza forrásai szerint a kormányhoz közel álló politológusok azt a feladatot kapták, hogy gondolkodjanak "az ország új ideológiáján", "valamilyen új nemzeti eszmén": "Valamilyen formában még mindig lesz béke, és az emberek fel fogják tenni a kérdéseket: mire volt ez jó? Kijevet nem vették be, a legtöbb szankciót nem szüntették meg, rossz alattuk élni. Miért kell ezt az egészet elviselni? Ezt az űrt úgy kell majd betölteni, hogy ne valaki más töltse be".
Россия официально объявила о смене приоритетов в войне с Украиной. В районе Киева и Чернигова планируется «кардинально сократить военную активность» (что бы это ни значило); силы будут сосредоточены на взятии Донбасса. Как утверждают источники «Медузы», за этим решением стоят не только военные...
meduza.io