Az alábbi jó kiindulópont:
A lövészpáncélos nem csak attól "IFV/BMP", mert nagykaliberű gpá van rajta (szerintem BTR -nél a 30 mm -est gondolod IFV -nek), hanem egyéb követelmények is vannak. Például páncélvédettség illetve mozgékonyság. Utóbbival kapcsolatban egy lövészpáncélosnak (pl. BMP, Lynx, Puma stb.) konkrétan lépést kell tartania a harckocsikkal (MBT)
és azok harcát támogatni. Na erre a BTR semmilyen változata nem képes ...
Itt egyébként van még egy duplacsavar is a magyar terminológiában. Ugye megfigyelhetjük, hogy a "IFV/BMP" -t nem "Gyalogsági harcjármű" -nek hívjuk hiába ez a tükörfordítása a "IFV/BMP" -nek. Hanem "lövészpáncélos" -nak.
Viszont a "IFV/BMP"
ÉS "APC/BTR" együttesét viszont "Gyalogsági harcjármű" -nek hívjuk ... Azaz a "Gyalogsági harcjármű" kategória bomlik az alábbi két alkategóriára:
- IFV/BMP= lövészpáncélos.
- APC/BTR= páncélozott szállító harcjármű (PSZH)
Szintén volt kavarodás a harckocsi kérdéskörében. Ugye a T-64/T-72/T-80/Leo 2 (
MBT) stb. -t a köznyelv és a szakma is harckocsi -nak hívja. Néhány fogalmatlan újságíró illetve egyes laikus -ok hívhatják "tank" -nak is. Itt azért vegyük észre, hogy főleg az emberek előbbi kategóriája (a "fogalmatlan újságíró") előszeretettel hív tanknak a "mindent is ami zöld". Pl. akár az erdész zöld Lada Niva -ját is. Ugyanakkor azért ezt ne vegyük már hivatkozási alapnak ...