[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 652
113
Minden rendszert túl lehet terhelni, de ha csak a tényeket nézem a vas kupola az a rendszer a világon amelyet a legtöbbet tesztelték az ellenséges rakéták ráadásul gyakorlatilag folyamatosan tesztelik, és emiatt a rendszert folyamatosan fejlesztik, és az utóbbi időben bizony a Hezbolah az irániak segítségével már komoly rakétákat lő ki Izraelre...
Nagyon jó és intelligens rendszer az biztos. Az hogy a Hezbollahnak komolyabb rakétái is vannak már nem befolyásol semmit az elfogás szempontjából. A túlterhelés viszont működhet mindenképpen.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 582
4 821
113
Mivel Oroszország nem bánik kesztyűs kézzel a többségében oroszok lakta területekkel sem, így sokakban felmerülhetett az, hogy lehet, hogy valami racionálisabb oka van a "bulinak", sőt egyből kettő is:

BÚZA


GÁZ ÉS OLAJ


Kapufa ez a vélemény is
 
W

Wilson

Guest
Nagyon jó és intelligens rendszer az biztos. Az hogy a Hezbollahnak komolyabb rakétái is vannak már nem befolyásol semmit az elfogás szempontjából. A túlterhelés viszont működhet mindenképpen.
Úgy értem a komolyabb rakétákat, hogy nagyobb kihívás elé állítja a rendszert, a túlterheléstől tartottak a zsidók de tavaly hiába lőttek ki rá több ezer rakétát nem tudták túlterhelni, az izraeliek sokkal inkább azon aggódnak, hogy ha rendszeresen ennyi rakétákat lőnek ki rájuk az isten pénze se lesz elég a zsidóknak, ezért tesztelik már gőzerővel a kezeddel kombinált változatát
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Nem vagyok elvakult, de a semmi ellen mindig könnyű erősnek lenni. Ez az amerikai hadsereg. Csak minimum 10-20-szoros fölénnyel támadnak, kizárólag elsöprő légi fölény kivívása mellett.
Haditengerészet:
Bármely nemzet akinek vannak megfelő számú hadihajói, tengeralattjárói, ezt csúnyán megcáfolhatják ha erre egyszer sor kerülne. És azok a bili lemezből készült 30-40 éves hordozók, megkukkantanák a Mariana árkot közelebbről.

Nézd meg az eddig megvívott csatáikat, kivétel nélkül abszolút fölénnyel, években 30-40 év haditechnikai fölénnyel, 20-30-szoros hadfelszerelési mennyiségi fölénnyel indultak támadni.
Eredmény legjobb esetben is döntetlen, vagy abszolút felsülés. Ők az egyetlenek akik a Japán sikeres támadását ellenük, képesek úgy megfilmesíteni, hogy végig úgy érzetetik veled mindjárt nyernek, és érzed a hőstetteiket, amikor kevés lőszerrel vadászgépek (2 db) simán szembeszáll az összes Japán (300+) vadászgéppel. Ez Amerika = Hollywood. És egyébként nem utálom őket, kijárok 3-4 évente, szeretem az ország adottságait, látványosságokat, simán elvagyok ott mint a befőtt.
Ööö
1942.06.04-06.06. megvan?
Midway-i csata.
/walter lord hihetetlen győzelem/
Itt a japók fölényben voltak.
usa 100%-ban nyert.
előtte 1942.05. hónap eleje korall tengeri csata
erőviszonyok döntetlen
csata kimenetele inkább usa siker /japán taktikai usa stratégiai/
1942.08.07-1943.02.03.
guadalcanali csata /salamon szigetek ide akar most kína bázist mint japán 1942. nyarán, ugorj át a ausztrál topikba/ csata hónapokon át vízen földön levegőben eredmény nagy veszteségeggel de usa stratégiai siker.
E ütközetekben a technikai színvonal inkább japánnak kedvezett.
koreai félsziget inchoni partraszállás stb.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93

Von der Leyen: Kína támogassa az ukrajnai háború befejezését, és ne hunyjon szemet Oroszország tettei felett​


„Nyilvánvalóvá tettük Peking számára, hogy nem avatkozhat be az Oroszország elleni szankcióink végrehajtásába” – hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke.


Hogyan avatkozik be Kína az EU által hozott szankciók végrehajtásába. Ez nekem magas!
Remélem 1.5 milliárd ember nem fog elkezdeni egyszerre hangosan nevetni mert akkor nagy baj lesz itt a planétán.
 

skf

Well-Known Member
2019. április 25.
121
814
93
Ez meg hova fokozhato nuki bevetese eseten? Az Usa vetett be mar nukit nem egyszer hanem ketszer. Megis milyen politikai kovetkezmenyei lettek ra nezve? Ma mar mindenki elfelejtette neki, sot versenyt copkodjak.
A két atombomba bevetése megítélésem szerint nem csak katonai jelentőségű volt, hanem bizonyos értelemben igazi terror akció volt. Miért? Mert a fegyver ismeretlen volt. Napokkal azelőtt mindig ugyanabban az órában egy repülőgép jelent meg Hiroshima felett és nem történt semmi. A lakosok már nem is tulajdonítottak jelentőséget a megjelenésére. Augusztus 6-án viszont egy tárgyat dobott le ejtőernyővel. Ma már tudjuk, hogy mit…
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 051
66 601
113
A mostaninál sokkal komolyabb elszigetelése Oroszországnak. Európának meg van elég gáza orosz gáz nélkül is. Amúgy sem azzal kezdenék.
Nyugat Europanak lehet hogy meg van, netan par hajo be is fut Amszterdamba vagy Rotterdamba, netan Hamburgba gazzal. Na de mi van velunk? Mi meg legyunk szolidarisak az ukran fagyoskodokal?
Mi milyen gazt kapunk nyugatrol hogy mukodjon az iparunk? Nagyon nem kene Brusszelre bizni magunkat ezugyben, annyit nem ernek meg. Inkabb eljek a szerbek szintjen EU nelkul, de ne az EU zsaroljon vagy csepegtesse a gazt.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 032
23 623
113
Nincs túlterhetetlen rendszer ! A vas kipa is biztosan jól vizsgázik 20-30-50 rakétán(talán) ! De mondjuk egy Grud üteg (azt hiszem 6 jármű ) 6x 40 rakettyája ellen 20 másodper alatt mire menne ? Gyanítom a túlterhelés függvényében romlik az elhárítás %-a !
semmire,egyszerű túlterhelés .. gondolj bele ha az az üteg úgy áll fel,hogy 4db Grad meg 2db Uragan vagy Szmercs ,és a Gradok lőnek először.
 

gerimaster

Well-Known Member
2022. február 24.
701
8 484
93
Már sry, de direkt bénának kell lenni, mint most RU, vagy mi? :D
Mert más hendikepesebb, ne használja ki a technológiai és egyéb előnyeiket?
Erről szólnak a fejlesztések. Te miről is beszélsz tulképpen? :D :D
A vita kizárólag arról szólt, hogy a légvédelmi képességi minden országnak túl vannak becsülve. Értelemszerűen a lakosságot meg kell nyugtatni, miszerint a haderő képest bármikor, bármit megoldani. Azonban amikor a konfliktus már a kanyarban van, akkor hirtelen az előző évek narratívája megy a stuba, és "semmire sem vagyunk képesek", "védtelenek vagyunk" és egyből százmilliárdokat kell elszórni, hogy a csúnya gonosz orosz ellen megvédjük magunkat. :)
Ha majd Amerikának kell egyszer igazi ellenfél ellen védekezni (ne kerüljön rá sor) vagy a híres Iron Dome feszíthet a híradóban a megfelelő ellenség ellen (nem a szandálosokra gondoltam) akkor lehet esetleg egy bevált 90%-os megbízhatóságú légvédelemről papolni.

Alig 5-6 hete fosta össze magát teljes amerikai média, amikor az oroszok elszellentették magukat egy újabb Kubai válság árnyékáról?

Egyébként légvédelem volt a téma.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Remélem 1.5 milliárd ember nem fog elkezdeni egyszerre hangosan nevetni mert akkor nagy baj lesz itt a planétán.

Senki se kérdezi meg őket, díktatúra. Felsővezetésnél pedig ezt a kérdést eldönti az, hogy mi fontosabb Kínának. Az EU+US piac odavissza befektetések odavissza vagy uez Oroszoal.


Oroszország kerekítési hiba a kínai export/importban. US + EU pedig az első és a második helyen van. Kérdés eldőlt.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 475
46 622
113
Castel: Az orosz hadsereg ügyetlen, de ha elindul, mindent legázol
„Az orosz hadsereg egy inkompetens, rongyos, logisztikailag impotens úthenger, de ha egyszer elindul, legázol mindent. Az összes hülyeségével együtt, atomfegyverek nélkül. Az elmúlt kétszáz év történelme erről szól”
– nyilatkozta a felvidéki Ma7-nek adott interjúban Robert C. Castel, aki szerint az oroszok az erőik átcsoportosítása végett függesztették fel a Kijev és Csernyihiv körüli hadműveleteiket. Az izraeli külpolitikai szakértő leszögezte, hogy semmiféle villámháborúról nem volt itt szó már az orosz csapatok felállása alapján sem, csupán megpróbáltak tüzérségi támogatás nélküli, gyors akciókkal „ráijeszteni” az ukránokra.
Castel úgy véli, most történhet a megfelelő erők áthelyezése Harkov és Kijev környékére, hogy aztán az orosz katonai doktrínának megfelelően, alapos tüzérségi tűzzel megkezdjék a nagyvárosok módszeres, lassú bedarálását.
(Ma7.sk)

(PS)
 

Aurél

Well-Known Member
2022. február 25.
590
4 482
93
Nyugat Europanak lehet hogy meg van, netan par hajo be is fut Amszterdamba vagy Rotterdamba, netan Hamburgba gazzal. Na de mi van velunk? Mi meg legyunk szolidarisak az ukran fagyoskodokal?
Mi milyen gazt kapunk nyugatrol hogy mukodjon az iparunk? Nagyon nem kene Brusszelre bizni magunkat ezugyben, annyit nem ernek meg. Inkabb eljek a szerbek szintjen EU nelkul, de ne az EU zsaroljon vagy csepegtesse a gazt.
A Gazprom ma bejelentette, hogy kivonul Németországból. A Németek a Gazprom vagyonának államosítását fontolgatják, ez az Oroszok szerint a nemzetközi jog megsértése lenne. Alakul csak nem jó irányba.
 
W

Wilson

Guest

A "barátságtalan" országok (vagyis szinte egész Európa) egy speciális rendszer szerint kénytelenek fizetni az orosz gázért. Segíti az orosz gazdaságot és erősíti a rubelt?​

Mi történt?​

Vlagyimir Putyin rendeletével új konstrukciót hagyott jóvá, amely szerint a "barátságtalan" országoknak fizetniük kell az orosz gázért. Ehhez rubelszámlákat kell nyitniuk a Gazprombankban (amelyre nem vonatkoznak nyugati szankciók), ahonnan a pénz a Gazpromhoz fog áramlani. A Kreml által javasolt konstrukció szerinti kifizetések hiányában "leállítják a meglévő szerződéseket" - vagyis Oroszország leállítja a gázszállítást - figyelmeztetett az elnök.
2

„Barátságtalan” országok – mik ezek?​

Ezek mind az EU országai, az USA, Nagy-Britannia, Japán és közel húsz másik ország . A "barátságtalan" országok listáján az öt legnagyobb orosz gázimportőr közül négy szerepel: Németország, Olaszország, Ausztria és Franciaország. Ebből az első 5-ből csak Törökország nem került fel a "barátságtalanok" listájára.

2021-ben a "barátságtalan" országok 43 milliárd dollárt (azaz körülbelül 80 százalékát) fizettek annak az 54,2 milliárd dollárnak, amelyet a Gazprom kapott vezetékes gázáért. A gáz teljes részesedése az orosz exportban meghaladja a 11%-ot.
Európa számára az orosz gáz kritikus fontosságú. 2021-ben 155 milliárd köbmétert vásárolt belőle az EU - ez az európai gázimport 45%-a, a gázfogyasztás mintegy 40%-a a Nemzetközi Energia Ügynökség adatai szerint . Az S&P Global Platts amerikai hírügynökség szerint az orosz vezetékes gáz Európába szállítása a háború és a szankciók ellenére zökkenőmentesen zajlik 2022-ben.
3

És mi van, a nyugati országoknak tényleg rubelben kell fizetniük?​

Nem kell. A Kreml által javasolt új rendszer így nézne ki:
  1. Egy "barátságtalan" országból származó külföldi vásárlónak két speciális számlát kell nyitnia a Gazprombanknál - devizában és rubelben, és időben át kell utalnia a pénzt euróban vagy dollárban egy devizaszámlára.
  2. A többit a Gazprombank önállóan elvégzi: devizát ad el a moszkvai tőzsdén, az érte kapott rubelt a külföldi vevő Gazprombanknál vezetett rubelszámlájára utalja, a rubelszámláról pedig a Gazprom számlájára utalja a pénzt.
A kormánynak kivételesen joga lesz arra, hogy egyes országok és cégek gázvásárlást engedjenek meg, megkerülve a Gazprombankkal kötött rendszert. Ilyen kivételekre azért van szükség , hogy egyes orosz ügyletek ne keltsék fel túlságosan a nyugati országok figyelmét, és ne váljanak okává újabb szankciókra.
Ennek eredményeként az új fizetési rendszer lehetővé teszi a Kreml számára, hogy nyilvánosan bejelentse a „barátságtalan” országokkal történő gázfizetések rubelre való átállását, a külföldi vásárlók pedig valójában euróban vagy dollárban fizessenek, mint korábban. Még a meglévő szerződések felülvizsgálatára sem lesz szükség.
4

De valójában semmi sem fog változni?​

Pontosan. Hacsak a Gazprombank, amelyen keresztül a kifizetések történnek, garantáltan ki nem kerül a szankciókkal fenyegető veszélyből – jegyzi meg a Meduza beszélgetőpartnere az egyik nagy nemzetközi pénzintézetnél. „[A Kreml mintha azt mondta volna a nyugati országoknak:] ha úgy akarsz fizetni, ahogy ők, akkor csak a Gazprombankon keresztül” – magyarázza az orosz hatóságok logikáját.
öt

Ez hatással lesz a rubel árfolyamára?​

Semmiképpen. Az új gázfizetési rendszernek nem lesz komoly hatása sem az orosz devizára, sem a pénzügyi piacra. A háború első napjaiban a Gazprom (mint minden más exportőr) köteles volt devizabevételének 80%-át a tőzsdén értékesíteni, és ez a pénz a rubel árfolyamát támogatta.
A Kreml által bejelentett új rendszer valójában azt jelenti, hogy a gázmonopolista nem 80%-át, hanem 100%-át adja el a "barátságtalan" államoktól kapott valutának. Nem lesz nagy különbség a rubel és az orosz gazdaság egésze szempontjából.

6

És a rubel csak a devizabevételek eladása miatt erősödik?​

Nem, a devizabevételek 80%-k kötelező eladásának bevezetése segített elkerülni a rubel kontrollálatlan esését februárban. Az utóbbi napokban tapasztalt erősödése azonban az oroszországi valuta iránti alacsony kereslethez és az exportőrök költségvetési adófizetési kötelezettségéhez kapcsolódik.

Az orosz fizetőeszköz az első szakaszban nagyot esett a jegybankkal szembeni szankciók miatt: zárolták a külföldi bankokban vezetett számláit, és elveszítette a lehetőséget, hogy arany- és devizatartalékai segítségével fenntartsa az árfolyamot. Ennek eredményeként a rubel árfolyama egyes napokon 120 dollárra és 130 euróra esett.
De jelenlegi erősödésének semmi köze a gázfizetések rubelre való átváltásának gondolatához. Az orosz exportőrök most különösen aktívan értékesítik devizabevételük kötelező 80%-át, mivel március vége a nagy negyedéves adófizetés időszaka az orosz költségvetésbe (és az adókat természetesen rubelben fizetik). Ugyanakkor most kevesen akarnak devizát vásárolni - a jegybank korlátozásai és a szankciók miatti importcsökkenés miatt. Ennek eredményeként a rubel árfolyama nő.

Ám az orosz valuta jelenlegi erősödése átmeneti. Már áprilisban csökken a devizakínálat, és valószínűleg nőni kezd a kereslet iránta – vélekedik Natalia Orlova, az Alfa-Bank vezető közgazdásza.

Sőt, ebben az orosz gáz új fizetési rendszere is szerepet játszhat. Az európai értékesítésből származó rubel egy részét a "Gazprom" valószínűleg vissza kell váltania devizára, és ez hátrányosan érintheti a rubelt. Amint a Meduza egy külföldi befektetési társaságnál dolgozó forrása elmagyarázza, a gázipari óriáscégnek szüksége van a valutára a külső kötelezettségek kifizetéséhez (például a devizaadósság kifizetéséhez és az Oroszországon kívüli szolgáltatási költségekhez, beleértve a szállítást is). Emiatt nőhet a devizakereslet az orosz piacon. Azonban például a Gazprom továbbra is kaphat eurót és/vagy dollárt Törökországtól, amit ugyanilyen célokra költhetnek el.

Ahhoz, hogy a rubel hosszú távon a nemzetközi elszámolások és befektetések fizetőeszközévé váljon (mint most a dollár és az euró), kiszámíthatónak, stabilnak és hitelesnek kell lennie. „De mindeznek még semmi köze a rubelhez” – összegzi Meduza forrása.