[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93
A BBC bizonyítékokat mutatott be civilek kivégzéséről. A felvételek Kijev környékén készültek arról, hogy az oroszok több civilt is meggyilkoltak, majd megpróbálták eltüntetni a nyomokat. A BBC riporterei összesen 13 holttestet számoltak össze azon a környéken, egy körülbelül 180-190 méteres autópályaszakaszon, ahol a fenti videó is készült.

Megtalálták a március 7-én megölt férfit is, akinek a teste szinte felismerhetetlenné égett, és jóformán csak az eljegyzési gyűrűje alapján ismerhető fel. Az autójukban pedig ott volt egy nő, vélhetően a feleségének a teteme.

A kocsi annak ellenére égett ki, hogy az incidens alatt nem kapott lángra. A BBC riporterei azt feltételezik, hogy az orosz katonák gyújtották fel a járművet azért, hogy eltüntessék a bűncselekmény nyomát. Ugyanígy tettek a többi járművel is ezen a szakaszon, többüket még gumiba is burkolták, hogy gyorsabban lángra kapjanak. A riporterek megtalálták annak az orosz tanknak a nyomát is, amely miatt meg kellett állnia a lelőtt házaspárnak.

A BBC felhívta a figyelmet arra, hogy az ártalmatlan civilek meggyilkolása háborús bűnnek számít a nemzetközi hadi jog értelmében.
 
W

Wilson

Guest
- írja a BBC tudósítója, akit pénteken vittek körbe a Kijevtől 20 kilométerre fekvő városban, amely az ukrajnai háború egyik kiemelt helyszíne lett. Heteken át bombázták az oroszok, és legalább a harmadát elfoglalták, de nem sikerült Irpinyen át akadálytalanul benyomulniuk Kijevbe, ami a főváros védelmének kulcsa volt. Ezzel kiérdemelték a hős város címet.

A pénteken készült hírügynökségi képek egy szinte üres város romjait mutatták, és brutális harcok nyomait őrzik.
A nemrég még 70 ezer lakosú Irpiny nagyrészt kiürült az elmúlt hónapban. Putyin elnök és a hivatalos orosz állaspont szerint nem támadnak civil célpontokat Ukrajnában, de a szétbombázott házak és a pincékből előkerülő sérültek mást mutatnak.


Úgy gondolom, hogy a háború után kicsit felfognak cserélődni a szerepek a nyugati országok katonai szervezetei ,katonái fognak az ukrán haderőhöz menni egy ,kis továbbképzésre.....
 

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93
Az orosz erők „teljes katasztrófát” okoznak azzal aknákat hagynak maguk után – mondta Zelenszkij szombat kora reggeli beszédében.

Az ukrán elnök az orosz Kijev környéki visszavonulása miatt adott ki figyelmeztetést a lakosságnak. Közlése szerint az orosz csapatok aláaknáztak házakat, felszereléseket, de még holttesteket is.

Zelenszkij azt mondta, az ukránoknak meg kell várniuk, amíg megbizonyosodnak arról, hogy az aknákat felszedték és a bombázás veszélye elmúlt, mielőtt megpróbálnák folytatni normális életüket.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
@Wilson t kérdezném, hogy beszéltünk talán a múlt héten arról, hogy rosszul látom a helyzetet és az oroszok minden erejüket összevonták állítólag Kijev alatt és a város ostromára készülnek. Érdekelne, hogy még mindig ez az elsődleges cél?

Én a nulladik héten vitáztam veled (és sok más fórumozóval) arról, hogy ki fog-e törni a háború és Putyin bevállalja-e a szankciókat Ukrajna nyílt megtámadásával. Első héten közel az összes fórumlakóval vitáztam, hogy a Krímből kiözönlő csapatok északnak fognak-e menni és középen ketté vágják az országot, én azt hajtogattam, hogy kelet-nyugati irányú lesz a terjeszkedés fő hangsúlya. (És belátom, tévedtem, mert én meg voltam győződve róla, hogy Mariupollal egyenlő hangsúlyt fog kapni Odessza elfoglalása is és a frontvonal széthúzása délen, a tengerpartnál. De nem ez történt.)
Múlt héten veled arról vitáztunk, hogy a fővárost akarja-e Putyin bevenni és új bábkormányt oda ültetni vagy én azt mondtam, hogy először meg kell várni Mariupol elestét -ami elkerülhetetlennek tűnik- és utána három irányba építhetik tovább az inváziót.

1, Herszon utánpótlása ezzel a lépéssel biztosított (ami a város elestéig nem lesz az és jó táptalajt biztosít a korlátozott ellentámadásra az ukránoknak, de utána visszaszorulnak az itteni csapatok Mikolaj védelmére). -> Teljesen logikus lenne egy Odessza irányába törő offenzíva.

2, Ugyan úgy logikus lenne Mariupolból észak felé tovább folytatni és Harkiv irányába megpróbálni bekeríteni az ukrán főerőt.

3, Egy harmadik lehetőség lenne a folyó mentén megpróbálni egy előre törést, ez Zaporizsját jelentené, ahol az atomerőművet már az elején elfoglalták, de a várost még körbe sem kerítették.



Nekem borzasztó furcsa az a kommunikáció, amit most a béketárgyalások utolsó fordulóján csináltak. A két megye közigazgatási határának felszabadítása és Herszonban egy újabb szakadár államot létrehozni nagyon minimál célkitűzés. Szerintem amíg Odesszát meg nem szerzik, addig legfeljebb olyan béke lesz, amibe beleraknának az oroszok olyan feltételeket, amiket az ukránok sosem fognak betartani és csak törékeny tűzszünet lenne, mint amilyen a két Minszki megállapodás volt.
Az szerintem jelenleg jó kérdés, hogy Harkov bevételét el tudnák-e engedni. Én azt mondanám, hogy nem. De az ukránok sem. Szóval most ebben bizonytalan vagyok és azt mondom, Odesszát minden féle képen be akarják majd húzni, anélkül csak azért kötnének megállapodást, hogy mind a két fél felkészüljön a harmadik menetre. Harkov pedig majd meglátjuk, mert ezért az ukránoknak is vérezne a szívük, ha az ukránok valami nagyon nagy engedményt tesznek a béketárgyalásokon és ez még hihető is lesz, hogy be akarják tartani és elengedik a tengerpartot, akkor lehet meg tudják tartani... De fogadást nagyon nem kötnék arra, hogy itt fegyvernyugvás lenne majd anélkül, hogy Odessza és Harkov is orosz kézre kerüljön. Sokkal nagyobb esélyt adnék annak, hogy nem lesz megegyezés addig, amíg mind a kettő el nem esik.
Zaporizsja viszont szerintem másodlagos, de még mindig fontos prior. Egyfelől stratégiailag a Krímet nyugatról Herszon védené a folyón túl, keleten Mariupol lenne az ellátási útvonal, de ez a város északról lenne egy bástya a félsziget védelmére -ahol nélküle könnyen bejönnének az ukránok a jövőben elvágni az utánpótlást, de azért ezek megvédése nélküle is megoldható- másfelől ügye fontos hadiipari központ és megye(tartományi) központ.
 
W

Wilson

Guest
@Wilson t kérdezném, hogy beszéltünk talán a múlt héten arról, hogy rosszul látom a helyzetet és az oroszok minden erejüket összevonták állítólag Kijev alatt és a város ostromára készülnek. Érdekelne, hogy még mindig ez az elsődleges cél?

Én a nulladik héten vitáztam veled (és sok más fórumozóval) arról, hogy ki fog-e törni a háború és Putyin bevállalja-e a szankciókat Ukrajna nyílt megtámadásával. Első héten közel az összes fórumlakóval vitáztam, hogy a Krímből kiözönlő csapatok északnak fognak-e menni és középen ketté vágják az országot, én azt hajtogattam, hogy kelet-nyugati irányú lesz a terjeszkedés fő hangsúlya. (És belátom, tévedtem, mert én meg voltam győződve róla, hogy Mariupollal egyenlő hangsúlyt fog kapni Odessza elfoglalása is és a frontvonal széthúzása délen, a tengerpartnál. De nem ez történt.)
Múlt héten veled arról vitáztunk, hogy a fővárost akarja-e Putyin bevenni és új bábkormányt oda ültetni vagy én azt mondtam, hogy először meg kell várni Mariupol elestét -ami elkerülhetetlennek tűnik- és utána három irányba építhetik tovább az inváziót.

1, Herszon utánpótlása ezzel a lépéssel biztosított (ami a város elestéig nem lesz az és jó táptalajt biztosít a korlátozott ellentámadásra az ukránoknak, de utána visszaszorulnak az itteni csapatok Mikolaj védelmére). -> Teljesen logikus lenne egy Odessza irányába törő offenzíva.

2, Ugyan úgy logikus lenne Mariupolból észak felé tovább folytatni és Harkiv irányába megpróbálni bekeríteni az ukrán főerőt.

3, Egy harmadik lehetőség lenne a folyó mentén megpróbálni egy előre törést, ez Zaporizsját jelentené, ahol az atomerőművet már az elején elfoglalták, de a várost még körbe sem kerítették.



Nekem borzasztó furcsa az a kommunikáció, amit most a béketárgyalások utolsó fordulóján csináltak. A két megye közigazgatási határának felszabadítása és Herszonban egy újabb szakadár államot létrehozni nagyon minimál célkitűzés. Szerintem amíg Odesszát meg nem szerzik, addig legfeljebb olyan béke lesz, amibe beleraknának az oroszok olyan feltételeket, amiket az ukránok sosem fognak betartani és csak törékeny tűzszünet lenne, mint amilyen a két Minszki megállapodás volt.
Az szerintem jelenleg jó kérdés, hogy Harkov bevételét el tudnák-e engedni. Én azt mondanám, hogy nem. De az ukránok sem. Szóval most ebben bizonytalan vagyok és azt mondom, Odesszát minden féle képen be akarják majd húzni, anélkül csak azért kötnének megállapodást, hogy mind a két fél felkészüljön a harmadik menetre. Harkov pedig majd meglátjuk, mert ezért az ukránoknak is vérezne a szívük, ha az ukránok valami nagyon nagy engedményt tesznek a béketárgyalásokon és ez még hihető is lesz, hogy be akarják tartani és elengedik a tengerpartot, akkor lehet meg tudják tartani... De fogadást nagyon nem kötnék arra, hogy itt fegyvernyugvás lenne majd anélkül, hogy Odessza és Harkov is orosz kézre kerüljön. Sokkal nagyobb esélyt adnék annak, hogy nem lesz megegyezés addig, amíg mind a kettő el nem esik.
Zaporizsja viszont szerintem másodlagos, de még mindig fontos prior. Egyfelől stratégiailag a Krímet nyugatról Herszon védené a folyón túl, keleten Mariupol lenne az ellátási útvonal, de ez a város északról lenne egy bástya a félsziget védelmére -ahol nélküle könnyen bejönnének az ukránok a jövőben elvágni az utánpótlást, de azért ezek megvédése nélküle is megoldható- másfelől ügye fontos hadiipari központ és megye(tartományi) központ.
Szerintem nem, miután felmérték, hogy jelenleg nem tudják elfoglalni Kijevet most Donbasz a szakik által kijelölt közigazgatási határainak "felszabadítására" összpontosítják az erőiket, Mariupolt behúzzák ez nem kérdés, viszont Odessza elfoglalására csak úgy van esélyük, hogy egyszerre támadnak a szárazföld és a tenger felől, a tegnapi Belgorod elleni olaj és üzemanyag tároló tartályok elleni ukrán támadásnak az is a célja lehetett ,hogy az esetleges Harkov elleni orosz támadás logisztikájában nehézségeket okozzanak az orosz erőknek.

Szerintem Kijev elfoglalására akkor lehet újabb orosz kísérlet ha behúzzák Donbaszt Harkovot és Odesszát.
Feltéve ha az a cél még mindig, hogy teljesen térdre kényszerítsék Ukrajnát,én személy szerint jelenleg ezt nem tartom reálisnak.

Ami pedig a középső országrészt illeti ha Kijevet elfoglalják és behúzták Odesszát is délről és Északról körbetudják zárni azt a területet, nem hiszem, hogy addig frontális támadásokkal próbálkoznának az található jól megerősített nagy városokkal szemben, de mint írtam feljebb jelenleg ennek nem látom a realitását...

Most Donbasz felszabadítása az első számú prioritása az orosz hadvezetésnek, aztán majd kiderül, Harkov békeidőben egy háromszor akkora lélekszámú város (1,5 millió) mint Mariupol, ha ugyanolyan elszántsággal védik mint Mariupolt, akkor csak úgy tudja az orosz haderő efoglalni ha izze-porrá lövi és sok katonájának az életet feláldozza, Odessza dettó nem tudom, hogy ezt be akarják vállalni...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Azovstal, nem lesz egyszerű

FPQ6g7gXMAc02m7
Nem egyszerű ha sietni akarnak, ha nem akkor viszont ponthogy az, mert csak úgy kell körül zárni, hogy se lőszer se élelmiszer ne kerüljön be. És várni, 2 hét a maximum amit kibírnak ha elfogyott az élelmiszer, utána éhenhalnak. Nem tudni mennyi élelmiszert halmoztak fel, de gyaníthatóan nem túl sokat. Minden föld alatti be és kijáratot fel kell robbantani, és őrizni kell az egész üzemet. A bennt lévők sorsa ezzel meg is pecsételődik. A támadó, ha nem akar brutális veszteségeket szenvedni, így jár el.

A másik verzió, hogy levegőből gyújtóbombákkal egy hatalmas tűzlabdává változtatják az egészet. (gyorsabb, és ez is minimális veszteségekkel jár a támadónak, de utána semmi sem marad csak olvadt fém és hamu.)
 
W

Wilson

Guest
Nem tudom, hogy azt meg lehet-e tanulni amiről szó van. Ami a technikai, szakmai részét illeti azt az ukrán katonák tanulták a nyugati kiképzőktől.

Ami a kitartást, önfeláldozást és hősiességet illeti, az aligha tanulható, legfeljebb példát lehet venni az ukránokról, de egy ilyen helyzetben mindenki csak magában találhatja meg, hogy képes-e a hazájáért ilyen áldozatra.

Európa elhitte a két világháború után, hogy itt már soha többé nem lesz ilyen, de Putyin összetörte ezt az illúziót.
Dehogyisnem azok a módszerek ahogy az ukránok harcoltak az orosz haderő ellen az tanulmányozható, ráadásul az ukrán katonák értékes információt tudnak megosztani az oroszok taktikájáról, a felszerelésükről a kommunikációról stb
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
901
3 245
93
Nem tudom, hogy azt meg lehet-e tanulni amiről szó van. Ami a technikai, szakmai részét illeti azt az ukrán katonák tanulták a nyugati kiképzőktől.

Ami a kitartást, önfeláldozást és hősiességet illeti, az aligha tanulható, legfeljebb példát lehet venni az ukránokról, de egy ilyen helyzetben mindenki csak magában találhatja meg, hogy képes-e a hazájáért ilyen áldozatra.

Európa elhitte a két világháború után, hogy itt már soha többé nem lesz ilyen, de Putyin összetörte ezt az illúziót.

,,Európa elhitte a két világháború után, hogy itt már soha többé..."
A Délszláv háború majd 20 évig tartott. Kb.150000 áldozat. Koncentrációs táborok. Halálra kínzott ezrek. Nemzetiségek elüldözése. Most lett vége. Mit hitt el Európa?
A mai Európa az elmúlt évek vezetőivel együtt egy tehetetlen, impotens, rakás szar.
(Kivéve ha az USA szárnyai alatt kell távoli országokat bombázni vagy a volt gyarmati országok kirablását folytatni.)
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
6 547
44 559
113
 
  • Tetszik
Reactions: ronis and dkes

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Szerintem nem, miután felmérték, hogy jelenleg nem tudják elfoglalni Kijevet most Donbasz a szakik által kijelölt közigazgatási határainak "felszabadítására" összpontosítják az erőiket, Mariupolt behúzzák ez nem kérdés, viszont Odessza elfoglalására csak úgy van esélyük, hogy egyszerre támadnak a szárazföld és a tenger felől, a tegnapi Belgorod elleni olaj és üzemanyag tároló tartályok elleni ukrán támadásnak az is a célja lehetett ,hogy az esetleges Harkov elleni orosz támadás logisztikájában nehézségeket okozzanak az orosz erőknek.

Szerintem Kijev elfoglalására akkor lehet újabb orosz kísérlet ha behúzzák Donbaszt Harkovot és Odesszát.
Feltéve ha az a cél még mindig, hogy teljesen térdre kényszerítsék Ukrajnát,én személy szerint jelenleg ezt nem tartom reálisnak.

Ami pedig a középső országrészt illeti ha Kijevet elfoglalják és behúzták Odesszát is délről és Északról körbetudják zárni azt a területet, nem hiszem, hogy addig frontális támadásokkal próbálkoznának az található jól megerősített nagy városokkal szemben, de mint írtam feljebb jelenleg ennek nem látom a realitását...

Most Donbasz felszabadítása az első számú prioritása az orosz hadvezetésnek, aztán majd kiderül, Harkov békeidőben egy háromszor akkora lélekszámú város (1,5 millió) mint Mariupol, ha ugyanolyan elszántsággal védik mint Mariupolt, akkor csak úgy tudja az orosz haderő efoglalni ha izze-porrá lövi és sok katonájának az életet feláldozza, Odessza dettó nem tudom, hogy ezt be akarják vállalni...

Akkor megnyugodtam, egy hónap gyilkos háború árán, de most már közel ugyan úgy gondoljuk a lehetséges forgatókönyveket. Ami jó dolog, mert eddig sosem sikerült meggyőzni egymást a beszélgetéseinkben. :)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and aquarell

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 678
13 707
113
A te KGB-s kedvenced a vén, impotens, rakás szar. ... és a többi fröcsögés..
Pont azért olvastan ezt a fórumot, mert az ilyen hvg olvasói szerű egybites vélemények hiányoztak róla.
Félre ne érts, nem állok ki senki mellé.
De nem lehetne (akár moderálás oldalról) mellőzni ezeket a semmitérő fröcsögéseket?
Bazz, menj már a hvgre, facebookra, ott csak ebből áll az egész.
De ne fröcsögd már tele a semmivel az oldalt.
Első nap már látja mindenki egy Zelenszkij fényesre nyalás vagy éppen Putyin szarozás után hogy mit gondolsz. Mást sem olvasni már lassan itt is, csak az ilyen baromságokat. Feljön az ember, hátha valami hírt lát, de aztán lesz 20 oldal pár óra alatt, amiben az ilyen baromságokat olvasni 95%ban.
Nem lehetne befejezni végre?
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 848
56 490
113
Szerintem nem, miután felmérték, hogy jelenleg nem tudják elfoglalni Kijevet most Donbasz a szakik által kijelölt közigazgatási határainak "felszabadítására" összpontosítják az erőiket, Mariupolt behúzzák ez nem kérdés, viszont Odessza elfoglalására csak úgy van esélyük, hogy egyszerre támadnak a szárazföld és a tenger felől, a tegnapi Belgorod elleni olaj és üzemanyag tároló tartályok elleni ukrán támadásnak az is a célja lehetett ,hogy az esetleges Harkov elleni orosz támadás logisztikájában nehézségeket okozzanak az orosz erőknek.

Szerintem Kijev elfoglalására akkor lehet újabb orosz kísérlet ha behúzzák Donbaszt Harkovot és Odesszát.
Feltéve ha az a cél még mindig, hogy teljesen térdre kényszerítsék Ukrajnát,én személy szerint jelenleg ezt nem tartom reálisnak.

Ami pedig a középső országrészt illeti ha Kijevet elfoglalják és behúzták Odesszát is délről és Északról körbetudják zárni azt a területet, nem hiszem, hogy addig frontális támadásokkal próbálkoznának az található jól megerősített nagy városokkal szemben, de mint írtam feljebb jelenleg ennek nem látom a realitását...

Most Donbasz felszabadítása az első számú prioritása az orosz hadvezetésnek, aztán majd kiderül, Harkov békeidőben egy háromszor akkora lélekszámú város (1,5 millió) mint Mariupol, ha ugyanolyan elszántsággal védik mint Mariupolt, akkor csak úgy tudja az orosz haderő efoglalni ha izze-porrá lövi és sok katonájának az életet feláldozza, Odessza dettó nem tudom, hogy ezt be akarják vállalni...
Nem èrtem a kievi obszesszióitokat. Kiev szerintem csak az elsö napokban volt fontos, amig lendületböl lehetett volna elfoglalni. Azután már nem. És Ukrajna jövöjével kapcsolatban sincs valós szerepe az oroszok szâmâra, mert az orszâg kettévâgâsa utân is
a nyugati részhez tartozna, azonban veszitene jelentöségéböl, mert túl közel lenne az uj határhoz.
Odessát szerintem mèg el fogjâk izolálni szárazföldi és tengeri oldalról és kivârni, mig megadja magát. Ez lehet akár több hónap is. A bèketârgyalâsok meg szépen lassan csörgedeznek , a gâzpénz, gabonapènz, mütrâgyapénz folyik és épülnek a csövek az új keleti piacok felé. A nyugat 4-5 év alatt valamelyest függetleniti magát az orosz energiaimporttól óriâsi költségekkel, az orosz meg addigra âtâll a keleti piacokra.
Persze tèvedhetek, ellentètben sok fotelstratégától itt. :)