Emögött sokkal régebbi história van, a német titkosszolgálat már a II. vh előtt kapcsolatban állt az ukrán nacionalistákkal. Sőt az I. vh-ban a Német Birodalom hozta létre az első Ukrajnát gyakorlatilag. Pavlo Szkoropadszkij hetman névleges vezetésével, de igazából inkább bábállam volt az.
1945 után pedig a CIA vette át őket, támogatta a gerillaharcukat, ami 1956-ig tartott, illetve intézte a tagok emigrációját az USA-ba és Kanadába, a volt SS-katonákét is, azokét is, akik a zsidóellenes, lengyelellenes népirtásban részt vettek, el lett nekik nézve. (Egy ilyennek a leszármazottja ma Justin Trudeau helyettese Kanadában.)
Sok igazság van ebben, de a konfliktus gyökere, hogy az ukrán nép látta, hogy mire jutottak a lengyelek 25 év alatt, és mire Ukrajna.
Ezért volt akkora vonzereje a Majdannak, bár 2014-ben valóban az ukrán nép többsége nem állt a Majdan mögött, de elég erőszakos volt az a kisebbség, amelyik igen, és kiment tüntetni, amikor Janukovics szélkakasként előbb aláírta volna az euval a társulási szerződést, majd moszkvai nyomásra ki akart farolni belőle. És valóban a majdanista új hatalom sokszor brutális megfélemlítéssel, nyilvános megszégyenítésekkel, propagandával, néha gyilkosságokkal is, leverte azokat, akik nem támogatták. És idővel az ukrán nép többsége mögéjük állt, amelyik még február 24-ig nem, azok közül is sokan most már elszántan oroszellenesek.
Csak a társadalom többsége nem kér belőle.